Třináctý příběh

Třináctý příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7407/bmid_trinacty-pribeh-38V-7407.png 4 412 124

Spisovatelka Vida Winterová již po desetiletí okouzluje čtenáře po celém světě svými strhujícími příběhy, ale ten nejúžasnější si dosud nechávala pro sebe. Teď však cítí, že se neodvratně blíží smrt, a tak se rozhodne konečně odhalit dlouho očekávaný třináctý příběh: tajemství svého života. Ale i mladičká badatelka Margaret, kterou si zvolila za autorku svého životopisu, v sobě dusí bolest z minulosti. Obě ženy pomalu rozkrývají své osobní příběhy plné vášně, lásky, krutosti a oddanosti, protože jen pravda může ulehčit umírání a otevřít cestu do budoucnosti. Román Diane Setterfieldové navazuje na největší klasiky ženského románu a podobně jako Jana Eyrová nebo Na Větrné hůrce nabízí hluboce romantický příběh, v němž nechybí napětí, láska, tajemství ani magická a hrůzostrašná atmosféra.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Thirteenth Tale , 2006

Aghatte
30.01.2021 5 z 5

Překrásný příběh!

Allena24
23.01.2021 3 z 5

Po přečtení mám smíšené pocity. Možná je to tím, že příběh je zvláštní. Určitě si své příznivce najde. Sebekriticky dodám, že jsem nemohla dát víc hvězdiček, protože to není můj šálek kávy.

mimi55
02.01.2021 5 z 5

Tajemný a temný příběh. Už dlouho jsem nečetla takhle zajímavou knížku. Doporučuji.

broskev28
31.12.2020 4 z 5

Miluju knihy, jakož i knihy o knihách a o těch, kdo se bez nich nemohou obejít, a přesto jsem se nemohla do Třináctého příběhu začíst.
Ale jak už přede mnou někdo napsal, vše se změnilo vstupem Vidy Winterové na scénu. Překvapivě jsem od té chvíle vnímala nejen úchvatné peripetie samotného příběhu, ale také skvělý překlad Veroniky Volhejnové (a hlavou mi blesklo, jaký úpadek asi potkal nakladatelství Ikar, když v roce 2018 vydalo ostudnou nezkorigovanou verzi knihy Než jsme byly tvoje).
Samostatnou kategorii pak určitě představují postavy, tak různorodé a tak zvláštní. Jako by nestačila tajemná Vida, tenhle příběh jich nabídne mnoho a i když je některým věnováno jen málo textu, přesto jsou dostatečně věrohodné a (ne)sympatické. Mě osobně fascinovala vychovatelka Hester:

"I když to byl teprve první "průchod", přípravná fáze pro hlavní obnovu, už teď něco změnila v každé místnosti, kam vešla: hromadu dek válející se v rohu poskládala a úhledně odložila na židli, knihu sebrala ze země a vzala ji s sebou, že ji později vrátí do knihovny, narovnala závěs. To všechno dělala velice rychle, ale přitom ani trochu nepůsobila dojmem, že spěchá. Zdálo se, že jí stačí jen nahlédnout do místnosti a temnota ustupuje, chaos se zahanbeně přetváří v pořádek, duchové prchají. A tímhle způsobem hesterizovala každou místnost."

Ochutnejte sami a nebudete litovat!

Alma-Nacida
16.10.2020 4 z 5

Audiokniha, která mi krátila karanténu. :) Snad i díky tomu, že jsem čekala prostě trochu romantickou oddechovku, trochu duchařinu, se mi dostalo obojího a ještě navíc sem tam pobavení. ;) Jako na závěr, kdy se autorka ušklíbá sama sobě:
"Co byste chtěli ještě vědět? Kdo se postaral o kocoura?".
No fakt, to jsem opravdu chtěla vědět. :-) A dozvěděla jsem se to. Líbilo se mi, jak Dagmar Novotná četla. Občas má na konci slov taková ta slyšitelně měkká "I", a to mi připadá mile staromódní, ke knize se to hodilo.
Když se budou dloužit večery, bude pršet nebo sněžit, usaďte se s touhle knihou do pohodlného křesla pod deku, po ruce čaj, moc nehloubejte a užijte si atmosféru.

tamara1351
11.09.2020 5 z 5

Kniha má atmosféru starých románů.Spisovatelka mistrně využívá všech prostředků k jejímu vytvoření.Kniha je čtivá,s tajemným nádechem.Za mě zkrátka výborná.

Amethyste
01.09.2020 5 z 5

Vynikající příběh

petra5167
16.08.2020 5 z 5

Chvilku trvalo než jsem se zacetla, ale potom se již nedalo odtrhnout. Krásný, tajuplný příběh.

pydla
20.06.2020 4 z 5

Zajímavý příběh s nádechem tajemna, duchovna až hororu. V domě se skrývá tajemství, o kterém nesmí nikdo vědět. Dějí se podivné věci, dítě se chová divně a její otec se po smrti své ženy o nic nezajímá. Začátek je trošku těžkopádný, kniha se však čte dobře, lehce, napíná vás a závěr překvapí.
Doporučuji.

m_martina
27.05.2020 5 z 5

U této knihy mně trochu trvalo, než jsem se dokázala začíst. Ale jinak se jedná o originální a zajímavý příběh, který se mi moc líbil.

menalinda
21.05.2020 4 z 5

Zajímavý příběh,neotřelý,doporučuji přečíst.Záhady,tajemství a dokonalá Vida Winterová.

ladyka
11.05.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a vychutnávala si bohatý jazyk a místy až viktoriánský příběh o tajemné spisovatelce. Pozvolné tempo umocňovalo poetický a vrstvitý nádech vyprávění, který měl překvapivé vyústění. Knížka je velmi zdařilá a připomínala mi příběhy autorky Kate Morton.

Dany45
29.02.2020

Zajímavě podaný příběh, poutavě stylizovaný a tajemný běh času prolínající mnoho osudových postav .
Někdy skoky retrospektivy trochu mátli, ale jinak velmi příjemná kniha , popisující život !

čika
02.09.2019 3 z 5

Piate cez deviate, ale atmošku to malo. Netreba sa veľmi pozastavovať nad kombináciami a nedostatkom logiky...

Eeli
31.05.2019 5 z 5

Velmi příjemné překvapení. Kniha má neotřelé téma, propracovaný děj, atmosféru vyvolávající mrazení a podněcující k různým prožitkům čteného. Příběh uvolňuje napětí postupně a vše plynule graduje k závěrečnému "aha momentu" (i když jedna malá záhada zůstala přece jen nevyjasněná).

JanaZ71
19.05.2019 5 z 5

Stejně jako postava v knize - přála jsem si sice vědět, jak to dopadne, ale zároveň se děsila toho, že už zbývá jen pár stran a bude konec!!! Nádherná kniha!

barbora0749
07.05.2019 4 z 5

Vyborna kniha..len ten koniec bol nejaky "rychly". Pozrela som aj hned aj film ale neohuril ma..

Anchie
25.01.2019 5 z 5

Když jsem tuhle knihu přečetla poprvé, zcela okamžitě jsem nalistovala první stránku a hned se dala do čtení znovu! Ten příběh vás prostě chytne a nepustí. Doporučuju taky její audio verzi, kterou čas od času poslouchám znovu a znovu a znovu... je prostě úžasná, i když už to nikdy nebude tak napínavé a překvapivé jako napoprvé.

Jája92
02.12.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou a těšila jsem se již předem, až si ji budu moci přečíst. A rozhodně mě mé očekávání nezklamalo, neboť příběh byl napínavý od začátku až do konce.

Atuin
01.12.2018 5 z 5

Příběh je velice dobře napsaný a sehraný dohromady. Od první do poslední stránky si to drží stabilní tempo a to velmi čtivé tempo, ale zároveň to není ploché. Samozřejmě je zde důležitá příběhovost, ale příběh je zde opravdu výborný, chytlavý a nezapomenutelný. Nese mnoho hlubších prvků které člověka přenesou na stránky knih na 110%...Já osobně jsem unešená...

zfilmováno vzpomínky psychologické romány rodinná tajemství

Diane Setterfield
britská, 1964