Ted Bundy, vrah po mém boku

Ted Bundy, vrah po mém boku https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489085/bmid_ted-bundy-vrah-po-mem-boku-4DR-489085.jpg 4 250 250

Jak poznáte, komu věřit? Komplexní portrét Teda Bundyho a jeho brutálního případu. Kniha spisovatelky Ann Rule zpracovává příběh sériového vraha Teda Bundyho, kauzu, která otřásla Amerikou. Stejně jako v době svého vzniku děsivě popírá naši představu, že bychom přece samozřejmě poznali, kdyby mezi námi žilo monstrum, pracovalo vedle nás a tvářilo se, že je jedním z nás. S mrazením stupňujícím se s každou další stránkou sledujeme, jak si autorka začala postupně uvědomovat, že její citlivý spolupracovník z krizové linky Ted Bundy je ve skutečnosti jedním z nejděsivějších sériových vrahů Ameriky. Bundy se doznal k zabití nejméně šestatřiceti mladých žen po celých Spojených státech a za tři z těchto vražd byl nakonec odsouzen k smrti na elektrickém křesle. Autorka čerpala i ze své korespondence s Bundym, jež trvala až do doby krátce před jeho popravou. Podařilo se jí udržet v rovnováze svůj hluboce osobní pohled na věc a svou roli kriminální reportérky při honu na brutálního sériového vraha – geniálního a charismatického Bundyho, o němž si myslela, že ho zná. Touto nezapomenutelnou kronikou Bundyho života, jeho případu a jejich vzájemného vztahu, Ann Rule změnila směřování literárního žánru true crime.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

The Stranger Beside Me , 1980

dencazrnu
30.04.2023 5 z 5

Za mě jedna z prvních knih, kterou jsem v rámci žánru True crimi přečetla a musím přiznat, že mě naprosto a dokonale odrovnala. Ted Bundy byl opravdu neskutečně mazaný a bylo až neuvěřitelné, jak dlouho trvalo, než byl chycen. Ann Rule dokázala sepsat opravdu zajímavý a poutavý příběh, který vás prostě nepustí, dokud ho nedočtete do konce. Na druhou stranu, tím, jak byla Tedovou kamarádkou, bylo vidět, že sebou místy nechala manipulovat a Ted ji dost často dostal tam, kam sám potřeboval. Stejně tak, jako mnoho dalších osob, protože jak brzy zjistíte, Ted byl skvělým manipulátorem. Po celou dobu čtení mi běhal mráz po zádech a já si několikrát položila otázku, jak je tohle sakra možné? Jak vůbec taková zrůda vznikla a co nechápu ještě víc je to, jak bez jediného zaváhání téměř do poslední chvíle tvrdil, že je nevinný... Jsem ráda, že v dnešní době by to nebylo všechno tak jednoduché, aby člověk mohl jen tak beze stopy zmizet, ale i tak ve mě Ted Bundy zanechal velmi hlubokou stopu...

zsykorova
29.04.2023 5 z 5

Je strašné, co udělal. Je ještě horší, že celé ty roky tvrdil, že je nevinný a až když měl být popraven, tak začal mluvit. Děkuji autorce, že knihu napsala. Jedna z nejvíc šokujících věcí, co jsem kdy přečetla. Ještě dlouho to z hlavy nedostanu.

a304
27.04.2023

Tabu - sexuální úchylky - nekrofilie - různé erotické projevy náklonosti k tělu po smrti.
Je to hnus, ale spisovatelka upozorňuje i na zvrácené úmysly a probuzené zlo psychopata, který v tom umí chodit...
Sex restartuje mozek asi proto je pudový. Ten kdo nedokáže prožívat lásku, vztah nenastartuje přirozeným způsobem, jedná odpudivě, až mu přeskočí, hrábne mu...
V přírodě studenokrevní /chladnokrevní/ ještěři se spletou např. teju pruhovaný, nebo leguán leopardí a vnímají teplo od sluncem vyhřáté mrtvé samice po svém.

V knize popsaná účelová, cílená přetvářka, manipulace ..., je odporná, ale velice věrohodná, ženy bez varování ...
Jen čtenář předem ví, že něco není snadno vysvětlitelné.
Nějak hvězdičky se mi dávat nechce, narušuje mi představu o přirozenosti člověka, když vím, že odborný časopis biologů uvádí, že zvíře se splete...
Člověk cílevědomě klame, aby prokázal svou nepřirozenou podstatu?
Domnívám se, že jen člověk drogami poničí nervovou, hormonální soustavu ještě nenarozenému a změní tak přirozené funkce organizmu a v dospělosti se nastartují chybné reakce.
Neumím knihu hodnotit, je šokující.

sgjoli
23.04.2023 5 z 5

Knihu o Tedu Bundym jsem poslouchala jako audioknihu a musím říct, že to na mne tedy udělalo dost silný dojem. Je to již nějaká doba, co jsem tenhle titul doposlouchala, a pořád to nosím v hlavě. Ne proto, že bych si Teda Bundyho zamilovala - to v žádném případě, protože to snad ani nejde. Dojem to vyvolalo proto, jak děsivé to vlastně obsahem je.
Fakt, že Ann Rule Teda Bundyho osobně znala, tomuhle vyprávění dává nový rozměr, který byste asi jinde v podcastech či dokumentech nenašli. Jasně, autorka podléhá do nějaké míry subjektivizaci, tomu se vyhnout skutečně nedalo a mám dojem, že se tomu autorka ani nechtěla vyhýbat, naopak. Nicméně právě to tomu dodává ten nový rozměr, podle mého.
Že se Ted Bundy dopustil ohavných a brutálních činů, to asi ví každý, kdo o tomto člověku něco slyšel. Nicméně to, jak autorka popisuje Bundyho dvojí tvář a to, jak těžké bylo přijmout fakt, že Bundy byl sériovým vrahem, to podle mne dost podtrhuje to, jak dobrý manipulátor Bundy asi uměl být - jak dobře se uměl přetvářet a působit na lidi pozitivním dojmem, zatímco se v jeho nitru ukrývala temnota. To mi hlava fakt nebere, že se to táhlo tak dlouho, než ho dokázali chytit... a vlastně si ty zločiny s ním spojit.
Teď bych nerada, aby to vyznělo tak, že Bundyho adoruju, to chraň bůh. Spíš se snažím říct, že právě tahleta Bundyho dvojí tvář mne asi na tom nejvíc děsí. Že se pod slupkou inteligentního a na první pohled mile působícího člověka dokázala tak dlouho skrývat i ta temná stránka. A že i odborníkům na psychiatrii a psychologii dlouho unikalo, co bylo s Bundym vlastně špatně...
Zároveň teda klobouk dolů před autorkou, která i přes osobní přátelství s Bundym si dokázala udělat natolik velký odstup, že uměla přijmout ten fakt, že její blízký člověk byl narušený a vraždil. A nepropadnout slepému fanatismu a zatvrzelé obraně člověka, kterého určitou dobu měla ráda jako kamaráda. To asi muselo být dost těžké.
Ve mně jakožto v člověku, který poslouchá různé podcasty na téma opravdových zločinů, to pak vyvolává řadu otázek, které se podle mne zas tolik detailně nikde neřeší - jaký to právě má vliv na to nejbližší okolí pachatelů? Jaké to asi musí být pro rodiče, sourozence, děti či přátele, když zjistí, že jejich blízký je vrah? A ještě navíc takhle brutální? Určitě nechci tyto zločince nijak omlouvat. Jen prostě přemýšlím, jak to ti jejich nejbližší asi prožívají... Každopádně tohle je dost zajímavé dílo, které mi v hlavě zůstane asi ještě dlouho.
P.S. Zkusila jsem si vygůglit tu fotku Bundyho, o které autorka říká, že je jediná, na níž je Bundy zachycen ve zlosti, naštvaný, v amoku.... a nevím, jak vám, ale mně z té fotky prostě běhá mráz po zádech...

hana1039
13.04.2023 4 z 5

Audiokniha:
Pohled z jiného úhlu, úhlu od kamarádky a zároveň kriminální reportérky... hodně informací, které jsou asi všeobecně málo známé...abych řekla pravdu,celkem mě chvilkami autorka,, štvala,, že dlouho i přes nespočet důkazů a různých výpovědí očitých svědků, prostě pořád měla Bandyho za nevinného člověka :-(( taky interpretace se vůbec nepovedla, bohužel, špatný výběr... ale i přesto všechno, jsem si to užila,jestli se to dá o někom takovém říct...

flare
25.03.2023 4 z 5

Mlada pani si stim dala teda praci,klobouk dolu..ale jinak hnus a fialove tecky pan Ted

zuzi1162
07.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha je opravdu obsáhlá, možná na knihu až moc. Byl by to však výborný materiál pro dokumentární seriál. Z tohoto pohledu mi to přijde fajn, ale vadil mi často vkládány osobní a poněkud neobjektivní (i když se o objektivitu snažila) pohled autorky.

Fcelicka_maja
04.03.2023 5 z 5

Pokud ti něco připadá divný, je to divný. Nestopuj. Muži si většinou neříkají o pomoc, pokud ano, uteč. Křič. Takhle se to v knize nedočtete, ale brzo to z ní pochopíte. Vhodné by to mohlo být jako povinná četba pro mladé slečny, preventivně místo třeba F. Šrámka, myslím že by to bylo víc k užitku. Můžete se koukat na film, přečíst knihu, zase dokola, ale nikdy to nepochopíte. Autorka se snaží podat příběh nestranně, ačkoli je velmi zainteresovaná.

Simstr
27.02.2023 4 z 5

O dost slabší než Richard Ramirez: Night Stalker, ale přesto doporučuji. Ted Bundy byl zrůda.

alca-212
26.02.2023 4 z 5

Před nějakou dobou jsem viděla film Obezřetný cizinec s Markem Harmonem, takže jsem o Tedu Bundym už slyšela a věděla jsem, do čeho jdu. I tak mě ale kniha dostala. Autorka se naštěstí vyhýbá popisu brutálních scén, konstatuje fakta. A byla to síla. Když si navíc uvědomíme, že nečteme detektivku, ale skutečný příběh...
Jednu chvíli jsem si i říkala, jestli jsem normální, když mě baví něco takového čist... Jak stránky přibývaly, pocit nepatřičnosti sílil. Tolik obětí, taková hrůza a já si to tady v klidu čtu. A chci to vůbec číst? Pitvat se v pocitech takové zrůdy, která (a vlastně to i chápu) navíc kolikrát jako zrůda ani vykreslena není...
Nicméně jsem dočetla.
Nevím, proč mě to tak vzalo...

Mermaid
03.02.2023 4 z 5

Kdysi dávno jsem o Bundym viděla film a řekla bych, že stál na počátku mého trochu většího zájmu o zločiny (když nepočítám Dobrodružství kriminalistiky, které jsem už v dětství hltala).
Později jsem Bundyho příběh ještě párkrát někde slyšela nebo přečetla a teď jsem dostala chuť na tuhle komplexní knižní chuťovku, kterou jsem průběžně prokládala dokumentem na Netflixu.
Pohled někoho, kdo Teda mohl pokládat za svého přítele je určitě velký bonus, kniha je čtivá a popis jednotlivých případů poměrně podrobný. Navíc bod autorce za to, že jsem celý jeden večer přemýšlela o tom, jestli opravdu nemohlo dojít k justičnímu omylu.
Nicméně výhrady mám.
Autorka knihu s každým dalším vydáním aktualizuje. Na jedné straně není špatné vidět vývoj jejího uvažování. Jak o tom všem smýšlela dřív a jak teď, s odstupem let. Ale některé události jsou popsané vícekrát a pokaždé trochu jinak. A popis se někde liší i od informací v dokumentu, který je podpořen obrazovými a zvukovými záznamy. Občas bych řekla, že autorka vychází dokonce z Urban legends, třeba té o katyni nebo o saltu vzad do dodávky.
Taky mě překvapilo, že nikde nereflektovala zjištění, že vraždu Katherine Merry Devine skutečně nespáchal Bundy, ale W. E. Cosden. Snad si někdo dá tu práci a jednou prověří DNA všech jeho předpokládaných obětí a naopak i u všech neobjasněných vražd, abychom dokázali najít viníky aspoň dnes. Jen těžko se dá věřit tomu, jaké měl Ted Bundy kdysi štěstí. Všechny ty ohavnosti co udělal a nikdo ho nikdy neviděl. Nebo ho nedokázali ani popsat. Pohledného tmavovlasého studenta s pěkným hlasem. Už nikdy nebudu nosit pěšinku uprostřed.

AnnDesu
24.01.2023 4 z 5

s touto knihou mám takový zvláštní vztah. Na jednu stranu mě neskutečně bavila a byla jsem do ní z větší části zažraná, ale potom se to postupně přeměnilo. Chtěla jsem mít knihu co nejdříve za sebou a nemohla jsem ji dočíst. Skvěle podrobně napsané, ale v mém případě jsem se sekla v knižním žánru. Jako filmy a podcasty o true crime žeru ale číst tolik stránek o jednom parchantovi mi dalo vážně zabrat. 8/10

ZuzanaZ83
18.01.2023 5 z 5

Obsáhlá kniha z pera Ann, která Teda poznala na krizové lince.
Autorka popisuje vztah s ním, jejich přátelství a následné zjištění, že její kamarád je vrah.
True Crime příběh, ve kterém čtenář zjistí, jak produktivní Ted byl.

TipsyChipsy
17.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha o sadistickém sociopatovi, sériovém vrahovi 36 nebo snad 100 žen, sice jakoby jen popisuje události, ale přece z ní je cítit něco zajímavého. To klíčové se vlastně nedozvíme: Jak to opravdu prožíval Bundy, proč to dělal a jak mu bylo? Až do své popravy jen lhal a nic nepřiznal. Autorka upřímně přiznává, že nebyla schopna vnímat ho pouze jako netvora, jak by si zasloužil. Stále doufala, že třeba někde v koutku jeho duše je lidskost, svědomí, soucit. Kniha ukazuje, jak je těžké pochopit, že za sympatickou maskou není člověk, ale zrůda, maniak a absolutní sobec.

Arkagas
15.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Ted Bundy - sériový vrah, o kterém bylo napsáno spoustu knih a natočeno spoustu dokumentů. Charismatický, velmi inteligentní muž, který vraždil mladé dívky napříč Amerikou a možná by nebyl nikdy chycen, kdyby ho jednoho dne strážník nezastavil jen kvůli banalitě.
O Tedu Bundovi víme už téměř vše, ale tahle kniha je přesto jiná. Ann Rule byla žena, která se s Tedem spřátelila na krizové lince, kde spolu pomáhali lidem s jejich problémy. Ann Rule byla také žena, která Teda nahlásila, když sledovala případy a dle popisu jí začalo docházet, že by to mohl být on. Zároveň to ale byla také žena, která mu celou dobu do vězení posílala peníze a podporovala ho v dopisech. A právě tahle korespondence a přátelství je pro tuto knihu stěžejní. Ann totiž měla s Tedem přátelský vztah i poté, co jí bylo jasné, že všechny vraždy skutečně spáchal on.
Jak sama vysvětluje, musela oddělovat tyhle dvě osobnosti, jinak by to sama nezvládla. Díky ní tu ale máme tak ucelený pohled na Teda, jaký tu ještě nebyl. Troufám si říct, že tahle kniha je nejkomplexnější pohled na Teda, jaký u nás zatím vyšel.
Nebojte se rozsahu skoro 600 stran, pokud jste fanoušky true crime žánru, tak tuhle knížku slupnete jako malinu.
Co mě ale zarazilo je to, že Ann Rule napsala 33 true crime knih. Podle mnoha z nich byly natočeny filmy, ale Ted Bundy je první kniha, která u nás po 22 letech vyšla. I když lepší pozdě, než nikdy.
Rozhodně si ale o Ann Rule zjistěte víc, ta paní byla skvělá.

Moje hodnocení: 10/10

MartinkaSl
08.01.2023 5 z 5

Pro fanynku true crime, jako jsem já, byla tato kniha “must read”. Ted Bundy pro mě není nikým novým, poprvé jsem se o něm jako spousta dalších zde dozvěděla od holek z Opravdových zločinů.

V knize je popsán celý život Teda se spousty detailů, kniha je poutavě napsaná a navozuje mnohem větší hrůzu než filmy/podcasty/dokumenty, které jsem dosud o Tedovi viděla a slyšela.

Doporučuji přečíst každému, kdo se alespoň trochu o true crime zajímá.

GYROTOURBILLON
01.01.2023 5 z 5

Plně budu souhlasit s Obelix15.

ToVy
31.12.2022 4 z 5

Když jsem začal číst tuto knihu, byl jsem po přečtení několika stránek velmi skeptický, ale musím zhodnotit, že dějová linka, chronologičnost mě skutečně dostala, některé pasáže autorky bych vynechal, protože mi nepřišly důležité, ale v globálu je to velmi zajímavá kniha.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Vynikající úvod v true crime sérii od Joty. Je to hooodně stránek, ale četlo se to samo. Sledujeme tu osobu Teda Bundyho od dětství až po poslední den očima jeho známé, která při počátku psaní neměla tušení, že to monstrum, o kterém píše, je její známý, bývalý kolega z krizové linky. Sledujeme tak i její vnitřní boj, jestli věří v Tedovu vinu či nevinu.

Damonka12
24.12.2022 3 z 5

3,5 podobnou knihu jsem ještě nečetla a bylo to velmi zajímavé. O Tedu Bundym jsem se poprvé dozvěděla z podcastu Opravdové zločiny a díky této knize jsem se o něm dozvěděla více a to zajímavým způsobem.