Ted Bundy, vrah po mém boku

Ted Bundy, vrah po mém boku https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489085/bmid_ted-bundy-vrah-po-mem-boku-4DR-489085.jpg 4 250 250

Jak poznáte, komu věřit? Komplexní portrét Teda Bundyho a jeho brutálního případu. Kniha spisovatelky Ann Rule zpracovává příběh sériového vraha Teda Bundyho, kauzu, která otřásla Amerikou. Stejně jako v době svého vzniku děsivě popírá naši představu, že bychom přece samozřejmě poznali, kdyby mezi námi žilo monstrum, pracovalo vedle nás a tvářilo se, že je jedním z nás. S mrazením stupňujícím se s každou další stránkou sledujeme, jak si autorka začala postupně uvědomovat, že její citlivý spolupracovník z krizové linky Ted Bundy je ve skutečnosti jedním z nejděsivějších sériových vrahů Ameriky. Bundy se doznal k zabití nejméně šestatřiceti mladých žen po celých Spojených státech a za tři z těchto vražd byl nakonec odsouzen k smrti na elektrickém křesle. Autorka čerpala i ze své korespondence s Bundym, jež trvala až do doby krátce před jeho popravou. Podařilo se jí udržet v rovnováze svůj hluboce osobní pohled na věc a svou roli kriminální reportérky při honu na brutálního sériového vraha – geniálního a charismatického Bundyho, o němž si myslela, že ho zná. Touto nezapomenutelnou kronikou Bundyho života, jeho případu a jejich vzájemného vztahu, Ann Rule změnila směřování literárního žánru true crime.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

The Stranger Beside Me , 1980

Calinda
22.12.2022 4 z 5

Na rozdíl od většiny, co zde píší hodnocení k této knize, nejsem fanouškem True crimi, tento žánr normálně nevyhledávám, a to z jednoho prostého důvodu, nedělá mi zrovna dobře po psychické stránce, na kriminálce bych opravdu pracovat nemohla. Přesto se ke mně kniha náhodou dostala, a přestože jméno Ted Bundy samozřejmě znám, tak jako většina, vůbec jsem netušila, co má tento pán na svědomí, takže knihu jsem otevírala s velkou neznámou. Po dočtení jsem jí zavírala s otevřenou pusou. Kdybych nevěděla, že čtu reálný příběh, hodnotila bych ji jako překombinovaný thriller. Jeho troufalost a smělost při útoku na oběti byla neuvěřitelná, i přesto, že většinou v blízkém okolí oběti byly i další lidé, nikdo si ničeho nevšiml, nic neslyšel, Ted Bundy si počínal jako duch. Jeho řádění v dívčím kampusu po jeho druhém útěku je pro mě naprosto nepochopitelné, jak mohl v tak krátkém časovém úseku ublížit i nejvážnějším způsobem tolika lidem a pak tiše vyklouznout jako úhoř a protože mu to zřejmě nestačilo, pokračovat hned na jiném místě? Mnozí tu kritizují autorku a její po dlouhou dobu benevolentní a přátelský přístup k Bundymu, co k tomu říct? Na jednu stranu je to skutečně zarážející, když si uvědomíme, kolik obětí má její „kámoš“ na svědomí, a to včetně dětí, na druhou stranu, autorka ho po dlouhou dobu znala jako přátelského, inteligentního, slušného mladého muže, který ochotně pomáhal jiným, pak chápu, že je těžké uvěřit tomu, že někdo takový je ve skutečnosti monstrum. Představte si nějakého svého dobrého přítele, a teď si představte, že je ve skutečnosti chladnokrevný masový vrah. Tomu se opravdu těžko věří. I přesto, že Vám budou postupně překládány důkazy, indicie, souvislosti, mysl se tomu bude zdráhat uvěřit, protože Vy ho znáte jako někoho úplně jiného, normálního, obyčejného.
Knihu doporučuji, i když se rozhodně nejedná o odpočinkové čtení. Ted Bundy dostal díky své vysoké inteligenci, schopnostem a okouzlujícímu chování možnost být v životě úspěšným člověkem, zvolil si však zcela jinou cestu.

Natyna3
15.12.2022 5 z 5

,Vzhledem k tomu, že Ted zavraždil tolik žen, vzal jim víc, než život. Připravil je o jejich jedinečnost. Je příliš snadné a účelné prezentovat je jako seznam jmen. Je nemožné vypovědět na prostoru jedné knihy příběh každé z obětí. Ze všech těch krásných, bystrých a milovaných mladých žen se z nutnosti staly ,,Bundyho oběti“.“ …Brilantně popsaný příběh vraha, který připravil o život s jistotou minimálně 40, spíše však možná i 100 žen, a pro kterého po jeho odsouzení, přes všechny jeho hrůzné skutky, smutnily davy dívek, vyprávěný očima jeho kamarádky a kolegyně z krizové linky, kde samotný Ted poskytoval lidem první psychologickou pomoc…

eliska2126
11.12.2022 4 z 5

Já se přiznám, že jsem obrovský fanoušek True crime. Vždycky mě to podivně fascinovalo. Pro ty z vás, kdo to mají stejné můžu určitě doporučit podcast @opravdovezlociny. Holky vypráví různé zločiny, ale tak příjemně to odlehčí, že to je opravdu super na poslech.

Po vydání byla tato knížka opravdu všude. Všichni z ní byli nadšeni a když jsem viděla, že je o Tedu Bundym, tak jsem ji musela mít taky. Podle recenzí jsem čekala něco opravdu WOW!
A to se bohužel u mě nestalo, ale hned vysvětlím proč. Já už prostě o Tedovi skoro všechno tohle věděla. Pro mě tam bylo strašně málo nových informací, takže mě čtení moc nebavilo.

Na druhou stranu říkám, že pro někoho, kdo o Tedovi nevěděla nic nebo věděl jen velmi málo, tak je tahle kniha jako dělaná. Je detailně zpracovaná, obsahuje i fotografickou přílohu a příběh Teda je napsaný opravdu spíš jako příběh než jako biografie. Nicméně i tak bych se obešla bez sáhodlouhých popisů toho, co autorka v té době dělala, přece jen jsem si knihu koupila kvůli Tedovi, ne kvůli Ann.

Já sama bych knize dala asi 3 hvězdičky, protože mi nic nového nepřinesla. Chci tady ale zohlednit to, že pro nováčky ve světě true crime to bude pecka.

Moniska2410
18.11.2022 2 z 5

Zajímavá kniha,pro mě obsahuje příliš mnoho podrobných údajů, které byly nezáživné, přesto se člověk něco nového dozvěděl.
Kniha plná domněnek žen , které se
"údajně" s Tedem Bundym setkaly. Každý se chtěl zviditelnit.

wikca
18.11.2022 5 z 5

Kdo byl doopravdy Ted Bundy?
Na tuto otázku znal pravdivou odpověď zřejmě jen samotný Ted. Na první pohled to byl pohledný mladík s pronikavýma očima, který se však ale velmi rychle dokázal proměnit ve vraždící monstrum, jehož rukama zemřelo velké, nikdy přesně známé, množství krásných mladých žen. Jeho život přibližuje autorka Ann Rule, která se s ním spřátelila v dobách, kdy spolupracovali na krizové lince a byla s ním v kontaktu i během jeho soudních procesů. Ted Bundy byl bezpochyby kontroverzní postava v dějinách sériových vrahů Ameriky - byl sebevědomý, pohledný a mazaný… a díky tomu také zůstával dlouho na svobodě. Kniha má reportážní charakter a přibližuje některé Bundyho vraždy, ke kterým existovaly důkazy. Zároveň autorka připojuje i svůj subjektivní názor na Bundyho jako přítele, kterého si vážila a měla ho ráda. Pokud máte rádi true crimi, určitě stojí za přečtení.

Annyshga
11.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Myslím, že Teda Bundyho zná snad každý správný zločinožrout a kdo ne moc doporučuji přečíst si knihu nebo zkouknout film Zlo s lidskou tváří. Obě tato díla ve mě zanechaly neskutečně mnoho emocí a hlavně otázek. Předem ale upozorňuji, že to není nic pro slabé nátury. To co Ted dokázal napáchat během svého nočního běsnění není pro každého.

Kniha je skvělě napsaná. Přesto, že má tolik stran je krásně zachována posloupnost událostí a v ději se lehce orientujete. Pohled vyprávění Ann jako Tedovi kamarádky úplně změnilo můj pohled na celou věc. Ano je to chladnokrevný zabiják, jeho osobnost však byla neskutečně složitá. A právě tu se nám snaží autorka odhalit. Jak dokáže být někdo mužem tolika tváří? Jakých zločinu se Ted dopustil a co nakonec vedlo k jeho zatčení? To a mnohem víc z jeho života vám prozradí právě kniha Ted Bundy vrah po mém boku. Rozhodně stojí za přečtení .

Obelix15
05.11.2022 5 z 5

O Tedovi bych dokázal psát hodiny a hodiny. Na to není místo ani čas :)
Stručně pro ty, kteří to nechtějí číst celé: kniha je pěkně napsána, místy až moc detailně.
Za mě určitě plný počet!

Se jménem Ted Bundy jsem se poprvé setkal před 15 lety v jednom speciálním čísle jednoho časopisu, který pojednával výhradně o vrazích. Článek byl hodně obecný a informace byly strohé. V tu dobu jsem si říkal, že bych si knihu o jeho životě koupil, protože mě příběh o něm velice zajímal.

Když vyšla tato kniha byl jsem nadšený a skeptický zároveň. Článek v časopise se vešel na dvě strany formátu A4, a to včetně fotografií, a zde máme skoro šesti set stránkovou knihu? Co tak obsáhlého o jeho životě může být, že to zabere tolik místa?? Inu, pustil jsem se do ní.

V první řadě se mi líbila obálka. Dvě ikonické kresby Teda a jeho 'Brouka" jež lákají k nahlédnutí do života jednoho z nejznámějších sériových vrahů své doby. Po otevření knihy a po následném začtení do první kapitoly mě velice udivilo, že jsme "začali koncem" v podobě popravy. Upřímně? Nemám rád knihy, seriály, ani filmy, které začínají koncem, a následně se vrátíme o X dobu zpět do počátků všeho. Ale beru, určitě to má svůj důvod. A důvod byl jasný, kniha je doslova složena z několika částí, a ti včetně doslovů dopisovaných v průběhu let.

Příběh začíná zvolna. Postupně se s Tedem seznamujeme. Už od svého narození si prochází peklem v podobě narážek na svůj původ, což je mu v průběhu života několikrát připomínáno. Matka se o něj stará stranou od své rodiny, otec neznámý. Následně puberta a blížíme s ke studiu na univerzitě. Zde se Ted seznamuje se Sarah Brooks.

Podle mého názoru je tato osoba nepřímo a nevědomky zodpovědná za všechny hrůzy, které začne Ted postupně páchat. Její odmítnutí a odstěhování se do jiného státu je pro Teda velkou ránou. A to takovou, že se rozhodne na sobě zapracovat. A to tak, že ji získá zpět jen proto, aby to byl on, kdo ji odkopne! A následně začne to pravé peklo…

Nebudu se zde rozepisovat o jednotlivých zmizeních, násilných trestných činech, ani o krádežích kreditních karet či identit, které vévodí většině knihy. Jsou zde víceméně popsány detaily, které doposud nebyly zveřejněny či byly jen pouhou fantazií či domněnkami.
Chtěl bych napsat svou myšlenku a zajímavost u tohoto příběhu.

Je až neuvěřitelné jak si s námi osud dokáže pohrát. Vezměte si například Al Caponeho – mafián, vrah, podvodník, obchodník, který je nakonec zatčen při běžné kontrole.
Ted? Má na svědomí bezpočet násilných a trestných činů a je zatčen při rutinní kontrole, kdy nesmyslně ujíždí policii. Výsledek? První podezření, první soud, první útěk a opětovné zatčení. Jeho druhý útek z vězení skrze stropní svítidlo mělo svůj důvtip a skvělé načasování. Než se policie vzpamatovala, byl již „za kopečky“. Měl možnost začít znovu, s novou identitou, v nové zemi. Bohužel pro něj, jeho „druhé já“ bylo mocnější a masakr v domě vysokoškolských studentek jen podtrhlo jeho zvrhlost, agresi a rozpolcenou osobnost. Zde mě to přivádí k otázce: Hodně sériových vrahů má vysoké IQ, nejrůznější vzdělání, mnohokrát i vlastní rodinu a mají dobře placenou, kvalitní práci. Proč se z nich tedy stává „zvíře“, které prahne po násilí, krvi a moci nad druhou bytostí? Člověk by toto jednání očekával u někoho „jednoduššího“ s IQ pod 70, kdo má problém se začlenit do společnosti, lidé ho odmítají, nemá práci a je ke škodě všem. Ale Ted?
Jak by to asi dopadlo nebýt tragické lásky s onou Sarah Brooks? Byly by všechny dívky naživu? Dopadli by Teda mnohem dříve?? To jsou otázky, které se již nedozvíme. Svým způsobem na mě ale Ted udělal dojem. A to hlavně svou urputností, přesvědčením o své dokonalosti, a bojem prakticky až do konce. Zároveň je také k zamyšlení to, že v onu dobu, kdy své činy páchal, se v knize objevují jména dalších sériových vrahů, a to včetně vraha od „Zelené řeky“. Po vyřčení rozsudku smrti čekal na svůj den ve vězení, kde bylo dalších 200 trestanců čekajících na ten svůj. Přes 200? V jednom státě?? V čem je Ted jiný, že měl o 100 % více publicity než jiní vězni?? Další a další otázky, na které se již odpověď nedozvíme. Jedno je však jisté. Chování toho velice inteligentního, sympatického a ctižádostivého muže zmařilo několik lidských životů mladých dívek a několik desítek a stovek životů jejich rodin.
Jsou případy, kdy bych byl pro obnovení trestu smrti. Ale kdo o něm dokáže rozhodnout, kdo to může posoudit? Daňovým poplatníkům se uleví, jistě. Ale našim duším a svědomí?

flawi.f
31.10.2022 4 z 5

Žánr "true crime" patří mezi moje nejoblíbenější už opravdu dlouhé roky. Ačkoliv to bude znít namyšleně, tak přesto si troufnu říct, že jsem tento žánr "baštila" ještě dávno předtím, než to začalo být tolik populární. Začalo to knihami, které napsal Christopher Berry Dee (mimochodem doporučuji!!!) , jež vyšly snad někdy v roce 2004 nebo 2005. Následovalo to časopisem Krimi Revue, který začal vycházet v roce 2011. Dále jsem hltala nespočet dokumentů, která jsem našla na YouTube. Jakákoliv kniha mající v názvu "sériový vrah" musela být moje :-) A pamatuji, že mojí hlavní motivací, proč si předplatit Netflix byly právě jejich krimi dokumenty. Logicky tedy mám o nejznámějších a nejproslulejších vrazích něco načteno. Přesto mne to nikdy neodradilo číst o nich dál a dál, i když jejich příběhy vesměs znám. Není tudíž překvapením, že jsem se na tuto knihu třepala nedočkavostí. Konkrétně Ted Bundy je dle mého názoru tím nejznámějším sériovým vrahem a zřejmě tím nejvíce propíraným, stále se v různých knihách, dokumentech, podcastech objevující, že i lidé nezajímající se o tento žánr zhruba ví, kdo Ted Bundy je....Proč jsem se na knihu tam moc těšila byl právě ten fakt, že je napsána někým, kdo patřil do blízkého okolí Teda Bundyho. Tudíž jsem logicky očekávala, že se dozvím něco víc, než co už bylo "milionkrát" řečeno. A popravdě právě tento fakt mi na knize paradoxně vadil nejvíce. Právě pasáže, kdy Ann Rule demonstruje svůj blízký vztah s Tedem jsem postupným čtením "kousala" čím dál víc a chvílemi mi to lezlo až na nervy. Jak Rule popisovala Tedovu touhu neustále ji mít na blízku, volat ji, svěřovat se, říkat ji o pomoc, ......dále její zmiňování se o tom, jak blízko měla k policii, která jí žádala o rady, chtěla ji mít též na blízku, vše s ní řešit - ačkoliv šlo o policii napříč státy....strašně blízko měla k Tedově přítelkyni, která vždycky všechno musely řešit právě s ní......Já nevím. Možná je to pravda a skutečně to tak bylo, ale na mne tyto pasáže nepůsobily věrohodně. Přesněji řečeno, přišlo mi to přikreslené, a mnohdy jsem měla pocit, že Ann Rule snad byla alfa a omega celého případu. Přitom jsem o ní v souvislosti s Tedem slyšela poprvé......Sama tam kolikrát zmínila, že s Tedem nebyla roky ve spojení, ale byla samozřejmě první, které volal, když se něco stalo. Těžko říct - toto je jen můj pocit z pasáží, které Ann psala za sebe a týkaly se jejího vztahu s Tedem. Mnohem radši jsem měla kapitoly, které už opravdu byly "true crime" - jak Ted utekl z vězení, jak se choval na útěku, jak se choval ve vězení, u soudu apod. Určitě jsem se dozvěděla věci, které jsem o Bundym nevěděla a s takovým přáním jsem knihu začala číst. A co na závěr o knize říct. Chvilkama mi přišla krapet roztěkaná, zmatená, ale v jistém momentu si to pak sedlo a bylo to dobrý :-) Ale to tvrdím z pozice člověka, který Bundyho příběh zná, takže jsem se v lecčems zorientovala právě díky tomu, že mám o Bundym "načteno". Pokud by někdo, kdo ho moc nezná a chtěl se o něm něco dozvědět, tuhle knihu bych mu nedoporučila. To raději výborný dokument na Netflixu "Rozhovory s vrahem: Výpověď Teda Bundyho" .....Mám z knihy rozporuplné pocity, ale spíše převládají ty kladné. A na úplný závěr - kniha na přebalu avizuje "kompletní portrét nejbrutálnějšího sériového vraha Ameriky". To je hodně odvážné tvrzení, protože kromě rekonstrukce jeho činů o jeho myšlenkách, pochodech, emocích, povaze nevíme vůbec nic.......

MMacicekk
29.10.2022 4 z 5

Ted Bundy byl (a stále je) nechvalně proslulý sériový vrah, který řádil v Americe v 60. a 70. letech 20. století. Na první pohled byste to do něj neřekli. Ted Bundy měl dvě tváře. Tento na první pohled charismatický mladý muž, student práv, jenž si vydělával peníze na krizové lince jednoho centra a kde se také seznámil s autorkou Ann Rule, byl zároveň bestiálním vrahem mladých žen. Dokázal je okouzlit svým šarmem, pod různými záminkami je žádal o pomoc, a poté udeřil. Jeho nejbližší a rovněž samotná autorka nemohli uvěřit, že Ted Bundy je oním svého času nejhledanějším vrahem Ameriky.

Autorka čtenářům čtivě předkládá hrůzná fakta, zároveň si však neodpustí citově podbarvené názory na jejího tehdejšího přítele, za něhož Teda Bundyho považovala. Autorce trvalo velmi dlouho, než "otevřela oči" a uviděla Teda Bundyho takového, jakým ve skutečnosti byl. Ani ona dlouhá léta nepoznala, že ji jen využívá ke svému prospěchu, jak to dělal u mnoha lidí, které si pustil k tělu.

I přesto, že kniha je obsáhlá a čítá víc jak 500 stran, směle do ní jděte, neboť vás dostane svou čtivostí, hrůznými fakty, množstvím obětí, výpovědi policistů či přeživších obětí, jeho dopadením a monstrózním procesem, při němž byl Ted Bundy odsouzen k smrti. Nechybí ani fotografie Teda Bundyho v různých životních etapách, jeho obětí či vyšetřujících policistů. Pokud vás láká "true crimi" nebo čtete rádi o sériových vrazích, rozhodně si nenechte ujít tuto knihu.

Holubicka1
25.10.2022 5 z 5

O Tedu Bundym mám zkouknuté všechny dokumenty,filmy a přečtené všechny články a proto jsem nemohla tuto knížku vynechat.
Pokud máte rádi true crime určitě by jste tuhle knížku neměli minout. Je to brilantní zpracovaní proslulé známého sériové vraha. Jsem ráda, že díky nakladatelství @nakladatelstvijota vyšla i u nás a ja měla možnost si ji přečíst.

Autorka Ann Rule byla chycena uprostřed dění. Někdo koho považovala za přítele,byl obviněn z věcí, kterým nemohla uvěřit, že by byl schopen spáchat. I přes roky kdy spolupracovala s policí a měla u policie plno kamarádů,měla stále problém uvěřit,co se o Tedovi tvrdilo a pomalu vyplouvalo na povrch. Byla jsem překvapená, že sama autorka řekla, že byla oklamaná jako mnoho ostatních, kteří potkali Teda Bundyho. Myslím, že ale taky nechtěla připustit, že někdo kdo se prezentoval jako dokonale vyrovnaný člověk a brala ho jako svého mladšího bratra mohl spáchat tak ohavné činy.

Pokud už jste někdy slyšeli o Tedu Bundym,tak určitě víte že byl odsouzen za děsivé zločiny, které spáchal na mladých ženách a dívkách.
Ted Bundy působil jako galantní, úspěšný mladý muž, kterým se ženám líbil. Nikdo,kdo ho znal by neřekl, že je takových zločinů schopen. Ted Bundy měl, ale dvě tváře. Jednu kterou znali jeho přátelé a druhou, děsivou a chladnokrevnou, kterou poznali jeho oběti.
Ted Bundy byl jedním z nejnebezpečnějších lidí, kteří kdy žili. Neměl žádné svědomí a přitom u svých obětí hrál právě na tuto vlastnost. Ted Bundy byl nemilosrdný predátor a jeho běsnění nabíralo na intenzitě a nemělo konce.
Ann Rule měla možnost poznat tohoto manipulativního predátora a poskytnout nám tak unikátní pohled na jedno z nejhorších vrahů. Její vyprávění je upřímné,detailní a děsivé. Na konci této knihy poznáme Teda Bundyho,ale stejně mu nebudeme nikdy rozumět.

Predátoři se ukrývají mezi námi, jsou skrytí a jen čekají na příležitost,kdy budou moct udeřit.

Lauriy
22.10.2022 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha. Hlavně v tom, že autorka sama Bundyho znala původně jinak než jako sériového vraha. Jakkoli je tato skutečnost plusem knihy, je zároveň jejím mínusem. Hlavně tedy pro mužské čtenáře a lidi, kteří jdou čistě po faktografii.

Na to, že autorka byla o dost starší, měla v té době, kdy ho poznala, už 4 děti, měla blízko k policii, kriminalistice, psychologii, nikdy ho asi zcela neodsoudila. Stále ho omlouvala a hledala v něm to dobré, což mi teda, jako více lidem, pilo krev. Zároveň to ale asi potvrzuje, jak okouzlující pro ženy dokázal být.

Nejvíc mě asi překvapilo to "množství" důkazů na tolik případů, neuvěřitelné. Těším se na další díl, který by měl být více faktografický.

lernami
21.10.2022 4 z 5

Kniha pro mě byla zpracovaná zajímavější formou než filmy, které o Bundym vznikly.

Trochu mě zarazilo autorčino pohoršení nad tím, že lidé často myslí, že měla vztah s Tedem Bundym. Já si zase říkám, že se nemá čemu divit - název Vrah po mém boku by to poměrně naznačoval.

K samotné knize - myslím, že je zpracována moc hezky, čtivě. K postavě Teda Bundyho mě přivedly holky z Opravdových zločinů. Myslím, že u něj 2x tak platí, že tichá voda břehy mele. A zároveň si odnáším ponaučení, že slušnost neslušnost, někdy je prostě třeba být obezřetná.

Ditules
20.10.2022 4 z 5

Jelikož poslouchám nejeden true crime podcast, jméno tohoto psychopata mi nebylo neznáme... Kniha je velmi čtivá, autorka se s nim přímo setkala a pracovala s ním.

blackoutzuzi
17.10.2022 5 z 5

4,5 hvězdičky

Tuhle bichličku jsem četla pěkně dlouho, ale užívala si každou jednu stránku! Je to neskutečně dobře a komplexně zpracovaný příběh, kterému dodává na atraktivitě fakt, že Ann Rule byla Tedova kamarádka.

I když chápu, že autorka sváděla velký vnitřní boj se svými pocity - poznala ho jako milého, chytrého a charismatického mladíka a teď musí zpracovat fakt, že její přítel je brutální vrah - tak ten občasný sentiment vůči Tedovi mi byl lehce proti srsti, přece jen je důležité mít na paměti, jakou zrůdou byl.

Bavilo mě to ale moc. #truecrime já můžu.

knihomolkajanca
02.10.2022 5 z 5

Zřejmě neexistuje příliš mnoho lidí, kteří by alespoň jednou za život nezaslechli jméno Ted Bundy. Ted Bundy, proslulý sériový vrah, který dokázal na dlouhou dobu zamotat policii i veřejnosti hlavu, ohromoval svou chytrostí a uchvacoval ženy. Tedy Bundy, který mnoho lidí fascinuje až do dnešní doby a nutí společnost se k jeho případu vracet. Dokázal vůbec milovat? Dokázal být přítelem? Nebo byl jen bezcitným predátorem a strojem na zabíjení? Odpovědi na všechny tyto otázky vám možná dá kniha, kterou napsala Tedova dlouholetá přítelkyně – Ann Rule.

„Pokud Ted Bundy bral životy, jak se mnozí dnes domnívají, pak je také zachraňoval. Vím to, protože jsem u toho byla.“

Autorka zpracovává neuvěřitelné množství informací, precizně chronologicky seřazených utříděných, daných do souvislostí a k tomu všemu nabízí vzhled člověka, který se daným tématem zabýval profesně a čirou náhodou pachatele osobně znal. Díky této chmurné náhodě vzniklo naprosto jedinečné dílo.

I když je text hutný a není to čtení na jeden večer, dokáže vás strhnout, ohromit. Budete chtít více, přestože budete znechuceni a místy vás to možná zvedne ze židle. Jak před některými skutečnostmi mohli jeho blízcí zavírat oči? Jak ho mohli hájit a jak ho mohli milovat i po tom, co všechno udělal? Jak mu vše mohlo tak dlouho procházet? Ne na každou z mých otázek jsem dostala odpověď, protože do jisté míry byl, je a navždy bude případ Teda Bundyho obestřen tajemstvím. Dokázal manipulovat, lhát, vraždit, a přesto charismatickým vystupováním nutil lidi mu podléhat. Po dočtení doporučuji shlédnout i rozhovory s ním. Protože až tehdy, kdy člověk jeho vystupování uvidí na vlastní oči, dokáže možná alespoň částečně pochopit, jak dokázal se všemi tak mistrně manipulovat.

Vrah po mém boku je rozhodně kniha, kterou jsem nečetla naposled. Probudila ve mně emoce, nutila mě přemýšlet a zcela mě při čtení vtáhla do dění. Téměř mýtická osobnost Teda Bundyho totiž umí na člověka zapůsobit i dlouho po jeho smrti.

Hodnocení: 95%

Tupoun
01.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Knihu bych rozdělil na dvě části. Na opravdovou literaturu faktu (jen a pouze za tuto část dávám dvě hvězdy) a na naivní, někdy až neskutečně hloupé, názory autorky, které z knihy vytvářejí nepovedený román pro ženy. Zde se ztotožňuji s komentářem čtenářky Garfi a částečně snad i Mony-Lisy. Na to, že autorka byla údajně velmi vzdělaná v oblastech psychologie a kriminologie, navíc bývalá policejní důstojnice, jsou její naivní postoje vůči Bundymu fakt nepochopitelné, působící dojmem buď záměru pro úspěch knihy, nebo blbosti. Napřed jednoznačné odmítání viny cukrouška a poté, co jej odsoudí poprvé k smrti, najednou přemet a všechno, co tvrdíte, Ctihodnosti, je pravda. Vrchol hlouposti autorky vidím především v její úvaze, co přinese Bundyho smrt? Prý snad jen to, že už nebude dál zabíjet. A to snad nestačí? I kdybychom vzali v úvahu jen známý počet obětí, tak přesto se jedná o značný počet brutálně zavražděných dívek. Opravdu jsem chvílemi při četbě přemýšlel, komu víc vyhrávalo. Samozřejmě, že stranou nezůstala ani možnost, že to byla jen póza autorky pro úspěch knihy. Navíc několikrát doplňované vydání víceméně jen domněnkami žen, které se "údajně" s Tedem Bundym setkaly. Ani přesný součet částek, které do Bundyho autorka prý vrazila, mě nepřesvědčuje o tom, že celá kniha byla psána s trochu jiným úmyslem než jen jako literatura faktu. Jsem zklamán a osobně nedoporučuji, přestože v knize existují kvalitní pasáže, kde nefigurují výplody autorky. Nicméně v knize jsme i svědky neuvěřitelných možností odsouzených vrahů (tedy alespoň v oné době), co vše mohli na soudním systému vymoci. A co je snad až z oblasti sci-fi, že v tolika případech vražd se vyšetřovatelům podařilo celkem najít tak minimální množství přímých důkazů, že by se daly spočítat na prstech jedné ruky a ještě by zbylo.
P.S. Na motivy této knihy byl natočen roku 2003 film The Stranger Beside Me (Muž po mém boku).

Shaxx
28.09.2022 4 z 5

Ted Bundy zahajuje novou (už teď mou oblíbenou) edici True Crime od Joty, Ramirez následuje.
Co si budeme, jako správný zločinožrout a true crime fanda jsem tohle povinně musela mít v knihovně a už teď se těším na další knihy v edici.
Ted Bundy, šarmantní, inteligentní, nabubřelý s přebujelým egem, s širokým úsměvem a pohlednou tváří, podle které by jeden netipoval, čeho je schopen. Ale kdyby každý sériový vrah vypadal jako sériový vrah (že jo pane Dahmere), tak by to bylo až příliš jednoduché :)
Kniha má 568 stran a v originále vyšla v roce 1980. Tahle naše česká verze z roku 2022 obsahuje doslovy s novými informacemi nebo upřesněními, přiloženy jsou i nějaké fotky. Příběh sepsala Ann Rule, která se s Bundym osobně znala, považovala ho za přítele a byla s ním v kontaktu. Z textu jde cítit rozporuplnost vůči Tedovi, rozpolcenost ohledně toho, zda by skutečně muž, kterého znala jako milého člověka, který pomáhal ostatním, byl schopen takových hrůzných činů...Ačkoliv je text psán úsporně a k věci, z autorčiných popisů si jde Bundyho dobře představit, navíc kdo by neviděl nějakou tu fotku, kde doslova září uhrančivé oči doplněné bezstarostným úsměvem...
Byl to zajímavý úhel pohledu, sledovat to ze strany někoho, kdo ho znal a nechtěl věřit, že by Bundy byl vinný. I přes nějaká hluchá místa, která byla vyplněna vatou, která mi nepřišla extra podstatná, to bylo fajn, ocení každý zločinožrout :)
Výhrady ke knize bych měla, a to dvě. První, je zde zmíněn "masový vrah Dean Coril" - což je chybně, správně je to sériový vrah Dean Corll. Nicméně termín sériový vrah v sedmdesátkách ještě nebyl extra zavedený, takže se to dá pochopit (i přesto, že definice masového a sériového vraha se liší), každopádně jméno je špatně... A není to překladem (stejně tak pochybuju, že bylo změněno účelně).
Druhá výhrada je k překladu. "Přišla o peníze a šperky včetně snubního prstenu, když se do jejího pokoje z balkonu o šest pater výš spustil kočičí muž...". To trochu drhne, co? V originále je to "cat burgler (a thief who enters a building by climbing to an upper storey". Takže pokud je tohle v AJ ustálené slovní spojení, přijde mi poněkud nešťastné to přeložit doslova.

TerezaMondeková
24.09.2022 5 z 5

Viděla jsem různé dokumenty, filmy a četla články o Tedu Bundym... proto jsem se neskutečně těšila na tuhle knihu, ale tohle... to jsem nečekala!
Nedávno jsem četla u komentářů na tuhle knihu něco ve smyslu, že takové knihy čtou jenom lidi, kteří jsou stejní psychopati... Já si to nemyslím! Já si naopak myslím, že je hloupé takové případy ignorovat, protože takový lidé mezi námi žijí. Žijí mezi námi monstra, která se takových odporných věcí neštítí a je naivní myslet si, že ne. Tato kniha je varováním, že by se ženy měly mít na pozoru v každé situaci... když jdou večer sami domů, když stopují a veze je cizí člověk, když vás jen tak osloví, nebo když chce, aby jste mu někde vedle s něčím pomohli... i když je to sympatický a okouzlující cizinec, tak to ještě neznamená, že jste s ním v bezpečí.
Ted Bundy... člověk mnoha tváří. Jedna tvář... ta kterou ukazoval světu je okouzlující, sympatický, inteligentní... takový zlatý hoch. Ale ta druhá... to je monstrum. Je neuvěřitelné, jak dokázal manipulovat... bylo známé, že je to vrah, ale i tak si získal sympatie tolika mladých žen... něco na něm na mě působí až ďábelsky. Nemůžu si pomoct. Autorka nám v knize vypráví o tom v čem žil, jaké měl dětství, jaké to na něm zanechalo následky, to proč zabíjel, jaké měl vztahy... Jeho dětství nebylo sice ideální, ale to ho neomlouvá. Spousta lidí si prožije peklo, ale nestanou se z nich netvoři. Dost mě zaujalo i to, jak unášel své oběti... něco ve stylu "odešla a už je nikdo nikdy neviděl"... žádní svědci, žádné stopy, žádné předměty... častokrát se nenašlo ani tělo. Je to neuvěřitelné! Já jsem během kniha měla husí kůži, šel mi mráz po zádech... knihu jsem četla při světle, protože jsem se po tmě bála.
Já naprosto souhlasím s názorem, že Ted Bundy byl sociopat. Svědomí... to je to, co nám dává lidskost, umožnuje nám milovat, cítit bolest toho druhého. Ted Bundy svědomí neměl. Necítil vinu, bylo mu jedno, když způsobil někomu jinému bolest... ani on sám nevěděl kým je. Kus mu chyběl... myslel si, že když bude zabíjet, tak se snad někdy bude cítit úplný, ale naopak... bylo to horší a horší. Ted... nikdy nikoho nemiloval. Každého ve svém životě měl pro nějaký určitý cíl, využíval ho a manipuloval s ním a když už mu byl na nic, tak ho odkopl. Jediný člověk, na kterém mu záleželo a koho litoval byl on sám. Kdysi jsem si myslela, že uměl milovat... třeba takovou Liz, ale teď... rozhodně ne. Byla to neliská, krutá, zlá, bezcitná, zvrácená zrůda, která si nezaslouží soucit! Upřímně si ani nechci představovat v kolika letech s vražděním začal. Já upřímně věřím, že Ted má na svědomí mnohem více vražd, ale bohužel kolik... to se už nikdy nedozvíme. Nikdy jsem moc neschvalovala trest smrti... ale v tomhle případě si myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Ted už několikrát utekl a rozhodně by si našel způsob, jak znovu utéct a zase by způsobil někomu dalšímu bolest a utrpení.
Upřímně... jsem s autorkou soucítila. Chápala jsem, proč se o něm někdy vyjadřovala kladně a někdy negativně... když si myslíte, že někoho znáte, máte k němu tak blízko, tak je těžké si představit, že by byl schopný něčeho takového. Ale nakonec i autorka sama musela přiznat sama sobě, že Ted Bundy byl zrůda. Věřím, že Ann a Ted měli mezi sebou nějaké silné pouto, které nám autorka vylíčila v knize. Já si to teda rozhodně nedokážu ani představit... být si blízký s někým takovým... mít vedle sebe vraha, ale vás to ani nenapadne, ani potom tomu nechcete věřit. Rozhodně byla zajímavá i jejich komunikace, když byl Ted ve vězení. Zajímavé byly i fotografie, které v knize jsou. Ale upřímně... během knihy mě napadlo, že Teda vidí všichni, ale zároveň nikdo... někteří se mu dívali přímo do obličeje, ale přesto ho pak nemohli na sto procent identifikovat.
A co mě znepokojilo nejvíc... nemohla jsem se ani podívat na fotografii Tudy Bundyho, ty jeho upřené oči... byla jsem nesvá. Proto si nedokážu ani představit, jak musel vypadat, když ukázal svou pravou tvář...

Monni
22.09.2022 5 z 5

Další tru crime pecka. Snad každý zná jméno Ted Bundy a jeho vraždící řádění. Kniha je super. Příběh o Tedovi jsem sice už znala, ale kniha mě i tak bavila. Úplně mi nahánělo husí kůži, když si představím, že autorka byla tak blízko sériovému vrahovi. Nedokážu si představit, co bych asi dělala kdyby se něco takového stalo mě. Musí to být něco hrozného a vůbec autorce tu situaci nezávidím, ovšem ještě horší to musela mít Elizabeth a hrozně ráda bych si přečetla i její knihu o životě s Tedem.

Garfi
17.09.2022 3 z 5

Téma sériových vrahů mě zajímá už dlouho, takže příběh Teda Bundyho mi byl znám ještě před začátkem čtení. Byla jsem zvědavá, co se o Tedovi dozvím nového, ale žádné velké překvapení se bohužel nekonalo, a to i přes to, že autorka svou knihu mnohokrát revidovala, přepisovala a přidávala nové poznatky. V zásadě se jedná o popis Tedova života, postupně mizejících obětí, práce vyšetřovatelů a následných soudních procesů. Do toho všeho autorka vkládá své zvláštně naivní komentáře (které mi vůbec nesedí k životopisu autorky uvedeném na konci knihy) o tom, kolikrát si s Tedm psala, volala a co mu posílala do vězení. Přičemž vychází najevo, že sice s Bundym chvíli pracovala, ale ten také na dlouhá období mizel z jejího života a tedy se nejednalo o nijak extrémně pevné a dlouhé přátelství. Autorčinu fascinace Bundym bych označila za nezdravou a byť se snaží na několika místech knihy tvrdit, že jeho činy odsuzuje, je schopna v další kapitole spekulovat zda opravdu musí zemřít a zda by nebylo lepší zavřít jej na psychiatrii, jen proto, aby zůstal na živu,což obhajuje vědeckým zkoumáním jeho mysli. Zcela regulérně popisuje, že se bojí o Bundyho život a v další části knihy čiší lítost z toho, že jí Ted vrací její dopisy z vězení. Co dalšího mě překvapuje (pokud se mýlím, ať mě klidně někdo opraví) že i přes pečlivý popis toho, co Bundy svým obětem prováděl, autorka zmiňuje jeho nejodpornější charkteristiku a sice nekrofilii, až v samotném závěru knihy a to pouze jednou, či dvěma větami. Zda si takový člověk zaslouží, aby na něj někdo vzpomínal jako na citlivého kámoše z krizové linky, nechť posoudí ostatní čtenáři sami. Sama za sebe bych spíše, než tuto knihu doporučila videorozhovor s Bundym, který byl natočen pár hodin, před jeho popravou(a sama autorka se o něm zmiňuje), v němž lze vidět mistrovský herecký výkon psychopata. Přesto v tomto rozhovoru probleskne pravá Bundyho tvář a to ve chvíli, kdy na sekundu zvedne oči k reportérovi ve chvíli, kdy se ho na konci ptá na jednu z dívek,kterou zavraždil,ten pohled mluví za vše a nemusí se o něm číst 600 stran...