Ted Bundy, vrah po mém boku

Ted Bundy, vrah po mém boku https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489085/bmid_ted-bundy-vrah-po-mem-boku-4DR-489085.jpg 4 250 250

Jak poznáte, komu věřit? Komplexní portrét Teda Bundyho a jeho brutálního případu. Kniha spisovatelky Ann Rule zpracovává příběh sériového vraha Teda Bundyho, kauzu, která otřásla Amerikou. Stejně jako v době svého vzniku děsivě popírá naši představu, že bychom přece samozřejmě poznali, kdyby mezi námi žilo monstrum, pracovalo vedle nás a tvářilo se, že je jedním z nás. S mrazením stupňujícím se s každou další stránkou sledujeme, jak si autorka začala postupně uvědomovat, že její citlivý spolupracovník z krizové linky Ted Bundy je ve skutečnosti jedním z nejděsivějších sériových vrahů Ameriky. Bundy se doznal k zabití nejméně šestatřiceti mladých žen po celých Spojených státech a za tři z těchto vražd byl nakonec odsouzen k smrti na elektrickém křesle. Autorka čerpala i ze své korespondence s Bundym, jež trvala až do doby krátce před jeho popravou. Podařilo se jí udržet v rovnováze svůj hluboce osobní pohled na věc a svou roli kriminální reportérky při honu na brutálního sériového vraha – geniálního a charismatického Bundyho, o němž si myslela, že ho zná. Touto nezapomenutelnou kronikou Bundyho života, jeho případu a jejich vzájemného vztahu, Ann Rule změnila směřování literárního žánru true crime.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

The Stranger Beside Me , 1980

Jenny46
14.09.2022 4 z 5

Čtení jsem si dávkovala po troškách celý týden, pohled do lidské psychiky, pravdivý příběh no dost náročné už asi na takové knihy nemám žaludek - spíš ta představa být tak blízko sériového vraha...
Pro fanoušky žánru true crime

Mona-Lisa
08.09.2022 4 z 5

“Pohlédla jsem na porotu a věděla jsem co se stane. Bože můj, oni ho zabijí.”

Kniha je mapováním činů známého sériového vraha. Vyčerpávajícím způsobem skoro 600 stran čtete o obětech, pátrání, vyšetřování a soudech. Atraktivní je kniha tím, že sama autorka Teda znala, měli blízký vztah a v tom je gró knížky.
Nejvíc mě během čtení políval hnus z jeho činů a obdiv k autorčinu dílu.
Autorka knihy se živila sepisováním faktografických detektivních příběhů a díky tomu, jako bývalá policistka, získala přístup na místa činu, spolupracovala s detektivy a účastnila se vyšetřování. Obrovskou shodou náhod se stala blízkou osobou jednoho s nejznámějších sériových vrahů.
Ta její mravenčí práce spočívá i v tom, jak ti podrobně mapuje jeho kroky a podává svědectví lidí, co ho znali.
Muž mnoha tváři. Kultivovaný, pohledný, sebejistý.
Všechny oběti byly perspektivní mladé ženy s ideály a důvěřivou povahou, která se jim stala osudnou.
Všech 30 (minimálně) zavraždil.
Zdánlivě to muže působit, že je kniha jen výčet obětí a strohý popis vyšetřování, ale fakt to tak není. Autorka dokázala textu vdechnout děsivý podtón už jenom poznámkami o možných obětech (které unikly) nebo detailním popisem jeho sebevědomého jednání alá- ‘jsem nedotknutelný predátor a můžu si ,co chci ´.
Část textu předkládá stravitelné fakta, nepostrádá sebereflexi, zakládá si na tom, aby nemystifikovala.
Vadily mi ale skoky ve formě knihy. Část jsem cítila, že jsou mi servírované faktograficky podložené události/erudovaně podané pátrání ale vzápětí čišela ze stránek neuvěřitelná naivní blbost autorky (fakt si nemůžu pomoc pardon). Ale ta její víra v jeho nevinu mě vytáčela doběla.
Takže, ačkoliv je kniha neuvěřitelně zajímavá, hrozivá, určitě ze strany autorky vydařená, musím ubrat hvězdu za autorčiny do oči bijící růžové brýle(!!!!)

Doporučuju knihu moc, rozhodně zanechá stopu.

TVer
28.08.2022 5 z 5

Velice dobře napsaná kniha, hodně ucelená s časovou osou toho, jak Bundy své vraždy páchal. Znepokojující a těžké čtení, ale poskytuje nám to alepsoň nějaký vhled do života vraha.

alexis818
25.08.2022 4 z 5

Velmi propracované a také dost náročné čtení.Jsem ráda,že jsem mohla číst o takové zrude a nahlédnout do této problematiky.

LenkaMacak
20.08.2022 5 z 5

Skvělá kniha, rozhodně doporučuji! Neskutečně čtivá, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

e.s.e.t.
20.08.2022 5 z 5

Neskutečná záležitost!
Moc jsem si pohled autorky na celý příběh jednoho z nejhorších (a bezpochyby nejodpornějších) monster naší doby užila.
Žánr true crime mě “bere” už dlouhou dobu a já jsem tak byla u vytržení, když jsem zjistila, že je tohle dílo konečně vydané i v ČR.
Nevím do jak veliké míry bude tahle kniha vhodná i pro lidi postižené méně, než jsem já, ale řekla bych, že je vhodná i pro ty, kdo o Tedovi nikdy neslyšeli a o jeho odpornostech nic neví.
Kromě velice záživného způsobu, jimž je příběh veden se mi i moc líbí důraz kladený na oběti, který bývá často upozaděn. Jen je velká škoda, že o spoustě obětí, se pravdu nikdo nedozvíme…

zandu
19.08.2022 5 z 5

O toto téma se moc nezajímám, na knihu jsem narazila náhodou. A musím říct, že jsem ráda.
Výborné zpracování, velmi čtivé. Počtu stran se vůbec nebojte, stránky ubíhají a najednou jste na konci.

knizni.taurus
08.08.2022 5 z 5

Než začnu sepisovat svůj názor, tak bych ráda za knihu poděkovala @nakladatelstvijota , které mi poslalo knihu na recenzi.

Když jsem uviděla, že vychází kniha o (zdá se) nejznámnějším vrahovi Ameriky, tak jsem neváhala ani chvilku, abych si ji přečetla. Samotná autorka je totiž tady velkou lákačkou, protože ona Teda skutečně znala. Zajímalo mě tedy, co nám o Tedovi může říct ona sama. Její příběh zpracovala na jedničku.

V knize najdete ucelený obraz muže, od velmi plachého kluka až po sebevědomého muže, který dokázal oslnit velké množství žen. I tady v psaném světě Tedovo charisma vyzařuje velmi silně a i já, která jeho zločiny už dávno zná, jsem k němu v některých chvílích nacházela sympatie. Pokud se totiž opravdu choval, tak jak je psáno, byl to opravdu mistrovský herecký výkon a věřím, že ho některé ženy mohly doopravdy milovat. Ann sama jako jeho kamarádka cítila rozpolcené pocity a dlouho chtěla věřit, že ten Ted, po kterém se pátrá pro tolik vražd není “její” Ted. Věřila dlouho tomu, že to neudělal a chápu proč. Pocity jí samotné jsou tady také dopodrobna sepsány.

Ačkoliv má kniha přes 500 stran, tak styl psaní a dané téma způsobilo, že jsem ji jen neochotně odkládala. Je to opravdu skvěle napsané. Vraždy žen tady nejsou nějak explicitně popsány, takže z toho mít hrůzu nemusíte. I tak vám ale bude běhat mráz po zádech z těchto případů, a z některých vyprávění žen, které popsaly setkání s Tedem a tohle setkání přežily.

Taky je tady velká spousta jmen (spousta pseudonymů), ve kterých jsem se občas ztrácela. Kniha jde opravdu do detailu toho období, ve kterém autorka Bundyho znala, a tak je dobré při čtení dávat pozor.

No malé shrnutí na závěr. Ted Bundy tady na vás opravdu vykoukne jako člověk, který (i když už o něm víte ty strašné věci) na vás nějak zapůsobí. Myslím si, že je to kniha, při které budete Teda nenávidět i litovat. Kniha vám poskytne náhled do mysli sériového vraha, ale neposkytne vám důvody, proč to udělal (to se můžeme jen domnívat). Je to ale velmi zajímavé čtení (nejen) pro lidi, kteří se rádi zabývají opravdovými zločiny.

Anushka1
03.08.2022 5 z 5

Téma sériových vrahů mě zajímá už nějakou tu dobu. Nehledala bych za tím asi nic zvrhlého, ač je to pro mnohé lidi v mém okolí zvláštní koníček. Já to beru tak, že je lepší být připravena na všechno. Protože člověk může číst nebo se dívat na horory, ale není nic děsivějšího, než si uvědomit, že sérioví vrazi jsou skutečné osoby a jejich činy se opravdu staly.

Jedním z nejznámějších sériových vrahů byl právě Ted Bundy, který terorizoval USA v 70. letech minulého století. Za maskou milého a vzdělaného může se skrývalo monstrum, které se svými oběťmi nemělo žádné slitování. Tato kniha je zajímavá hlavně tím, že ji napsala žena, která se s Bundym znala osobně ještě před tím, než jeho činy vyšly najevo. Tudíž je kniha velmi osobní a ukazuje Teda i z té lidské stránky, jak ho vnímali lidé z jeho blízkého okolí.

Poutavé a děsivé čtení.

okeey
02.08.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala na recenzi, jelikož mě téma zločinů, psychologie vrahů apod. velmi zajímá, už delší dobu. Takže když jsem se dozvěděla, že v nakladatelství Jota vychází v edici True crime Ted Bundy, tak jsem knihu musela mít.
Trochu jsem se bála toho, že autorka bude do knihy plést své subjektivní pocity a životopis Teda Bundyho bude zkreslený. Ale opak je pravdou. Cením si autorku za to, že nechala své pocity stranou, sem tam se k něčemu samozřejmě vyjádřila, ale můj názor na Bundyho to nijak neovlivnilo.
Kniha je psaná velmi dobře, do detailů, stránky ubíhaly jedna za druhou. Spoustu věcí jsem netušila a oproti dokumentů je kniha obohacená o mnoho dalších informací.
Z knihy jsem naprosto nadšená, už má své místo v mé knihovně a moc se těším na další knihy z této edice! Tohle se jak autorce, tak i nakladatelství velmi povedlo! Vřele doporučuji.

martunka
30.07.2022 5 z 5

Tak to bylo opravdu dost těžké čtení...dočíst tuhle knihu nebylo úplně snadné. Ale jsem ráda, že něco takového vyšlo. Myslím si,že se autorce opravdu podařilo nám tohoto člověka aspoň trochu přiblížit. Jen si myslím, že jako jeho kolegyně z krizové kliniky, ho nemohla znát tak moc dobře, jak sama tvrdí. Znám to z vlastní zkušenosti ....pracovala jsem v několika call centrech,kde jsme se také s kolegy navzájem svěřovali a rozhodně bych si netroufla tvrdit, že dokážu správně posoudit jejich osobnosti!
Jinak dobrá a dobře napsaná kniha.

vera5841
27.07.2022 5 z 5

Ted Bundy je jedním z nejznámějších sériových vrahů a už jen to předpovídá, že tato kniha není lehké čtení.
Ovšem na této knize je nejzajímavější autorka - Ann Rule - rozvedená matka čtyř dětí, která se pohybovala (na ženu v té době trochu netypicky) v kriminalistických kruzích. Když se seznámila s mladým, sympatickým Tedem, rozhodně netušila jak moc jí tohle přátelství ovlivní život.
Ann se věnovala trestným činům neustále a věřila, že by "zrůdu" ve své blízkosti poznala. Nepoznala...
Jako žena zvládla poměrně dobře popsat naprosto otřesné činy s jakýmsi citem a velkým respektem k obětem. Zároveň jako Tedova kamarádka nám přiblíží i to, jak jej vnímala po celou dobu a přináší jeho příběh doslova z první ruky, včetně opisů částí dopisů, které si vyměňovali.
Líbilo se mi, že autorka do knihy zakomponovala i zajímavosti o kriminalistech, advokátech, soudcích...
Kniha vyšla poprvé v roce 1980 a od té doby ji autorka ještě čtyřikrát aktualizovala. Kromě aktualizací k případu je to také zajímavý pohled na vývoj emocí a názorů samotné Ann. Dále v těchto doslovech odpovídá na časté otázky čtenářů a zveřejňuje další případy čtenářek.
Díky této kombinaci je kniha naprostý unikát a rozhodně stojí za přečtení

ElisR1
20.07.2022 5 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku je velmi zdařilou knihou, která vás chytne a nepustí, dokud ji nedočtete, protože příběh Teda Bundyho je svým způsobem fascinující a zároveň může sloužit i jako varování, že by se ženy měly mít na pozoru i před sympaticky působícími cizinci.
Příběh od autorky Anny Rule nesmí chybět v žádné knihovně fanouška opravdových zločinů nebo milovníků příběhů podle skutečných událostí. Ale rozhodně osloví i širší veřejnost.

Více v recenzi.

hungryreader00
20.07.2022 5 z 5

Kniha předčila má očekávání. Je to opravdu pro "milovníky" zločinu, kteří hltají každý detail. Osvojila jsem si díky knize různé metody vyšetřování a zjistila jsem, co bylo v dané době přípustné jako důkaz a co ne. Spoustu se toho člověk dozví i o americkém soudním sytému, jak fungují poroty apod.
Kromě těchto (pro mě) zajímavých detailů kniha může nabídnout i napětí z příběhu, který asi všichni víme jak skončil. Dozvíte se spoustu informací o Tedu Bundym, které na internetu pravděpodobně nenajdete a díky tomu si sami uděláte názor na jeho osobnost.
Autorka vypráví příběh o muži, jehož znala velmi dobře a na druhou stranu měla možnost zúčastnit se vyšetřování onoho do určité chvíle neznámého muže, který je vinen z mnoha vražd mladých žen. Autorka mimo jiné zahrnuje některé věci, které se odehrávali v jejím životě během let, a tím utváří kompletní obraz celého dění, kdy ukazuje, že celý její život se opravdu netočil jen kolem Teda Bundyho, ale zároveň právě on její soukromý život mnohdy ovlivnil.

MamaKnihomolka
19.07.2022 5 z 5

Ted Bundy.
Člověk, o kterém určitě snad každý minimálně jednou slyšel, aniž o tom třeba ví. O kterém je nespočet dokumentů a filmů. Nejnovější se Zacem Efronem, kterým ho mimochodem zahrál výtečně a je mu až děsivě podobný (Zlo s lidskou tváří).
Člověk, který už od narození žil ve lži.
Člověk, který hojně studoval, měl přítelkyně, přátelé a nakonec i manželku a dítě.
Člověk, který se přiznal k 36 vraždám žen.
Člověk, který nikdy necítil vinu za to co udělal.
Člověk, který za tři z nich byl odsouzen k smrti na elektrickém křesle.
•••
Původně tato kniha vůbec neměla být kniha, ale reportáž kriminální reportérky o sérii nevysvětlitelných vražd krásných mladých žen. Měla být neosobní a zcela mimo autorčin život. Ale jak píše autorka: „stala se z ní velmi osobní kniha, příběh jedinečného přátelství, jaksi přesahující fakta.“
Po přečtení chápu, proč ji to tolik zasáhlo a jak moc jí toho všecho bylo líto. Prožila s ním krásné přátelské chvilky, ve kterých by ji nenapadlo, co se skrývá uvnitř toho člověka.
Autorka sama už na začátku píše, že knihu stále doplňovala nebo měnila s tím, jak stále vycházeli najevo nové a nové věci, nesrovnalosti nebo další příběhy žen, které se údajně s Tedem setkali a utekly mu ze spárů. Také zmínila, jak moc tato kniha a začátek série True Crime ovlivnil její život a jak by vše radši změnila, aby se nic z toho nestalo. Žádné vraždy, zadní vrazi, žádné vyšetřování, žádné knihy.
•••
Ted Bundy byl obrovský případ napříč státy, tudíž je jasné, že v knize padne hodně jmen. Ať už jsou to lidé, kteří Teda znali, oběti, svědci nebo vyšetřovatelé.
Nejen přiložené fotografie mě vždycky vhodily do reality, ale i dopisy, které si sama autorka s Tedem posílala dodávají na ještě větší věrohodnosti s tím, že to byl skutečný případ.
•••
Ač mě toto téma velmi zajímá, nevěnuji se celkově vrahům tak moc, jak bych chtěla. Čím jsem starší, tím míň na to mám žaludek. Přesto bych ale neřekla, že byl nejbrutálnější, tak jako se píše na obálce. (I přesto to co dělal samozřejmě není v pořádku.) Věřím, že byli i brutálnější a vyšinutější vrazi. Ale o tom, že byl velmi (VELMI) chytrý není pochyb. Unést dívku na dvanácti metrech osvětlených pouličními lampami nebo unést dvě dívky za čtyři hodiny bez jakéhokoli rozruchu a stop je vážně neuvěřitelné a je to jen zlomek jeho "umění".
•••
Přiznám se, že na tuto knihu jsem byla obrovsky zvědavá už od té doby co jsem ji zahlédla poprvé. Netušila jsem, jak je příběh o Tedu Bundym pojat a jak je kniha napsaná. A to mou zvědavost přečíst si ji dohánělo k šílenství. Jsem ráda, že nakladatelství Jota mi umožnilo zvědavost uchlácholit výtiskem a skvělým počtením, se kterým se jen těžko přestává.
Myslím, že kniha splnila účel, který sama autorka částečně zamýšlela (jak sama často zmiňovala). Nejen, že se člověk dozví o Tedu Bundym a jeho hrůzných činech, ale také ho vyděsí do té míry, že se začne dívat kolem sebe. Vraždy a únosy byly a budou. Kor v této době kdy mámy na hřištích koukají do mobilů místo na své děti, holky se toulají sami, v noci a často pod vlivem, nebojí se neznámých chlápků na diskotékách a podobné věci. Dívejte se kolem sebe a nikomu cizímu nevěřte, protože zlo se může skrývat i v té nejhezčí slupce!

Knižní střípky
16.07.2022 4 z 5

Kniha je perfektně zpracovaná, obsahuje spoustu faktografických údajů, Teda poznáváme od jeho dětství až po jeho konec. Máme zde i fotky, což při čtení skutečných příběhů vždy velmi oceňuji. A klidně jich mohlo být ještě více. Annin vnitřní boj, kdy odmítá uvěřit, že by Ted byl něčeho takového schopen, až po konečné pochopení, že to byl opravdu on, je tady velice dobře zachycen. Jsem velice ráda, že autorka tuto knihu napsala. Pokud se zajímáte o skutečné zločiny a zločince, myslím si, že by tato edice mohla být přesně pro vás. A já jsem velice zvědavá, jaký další kousek v této edici vyjde.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

eva3992
14.07.2022 5 z 5

Příběh jednoho z nejděsivějších sériových vrahů Ameriky. Ted Bundy se přiznal k zabití nejméně 36 mladých žen a byl odsouzen k smrti. Autorka, Ann Rule, netušila, že když začala psát knihu o sériových vraždách, bude pachatelem muž, jehož sama zná. Sledujeme tak i vnitřní boj někoho, kdo si odmítá připustit krutou pravdu.

Tato kniha ze série True Crime je přesně tím druhem knih, které mám ráda. Příběhy podle skutečných událostí, literatura faktu, spousta nových informací. Já sama jsem o Tedu Bandym možná někdy slyšela, ale nikdy mě to nezaujalo natolik, abych hledala další informace. Přesně naopak jsem to měla u této knihy a chtěla jsem se dozvědět víc.

Podívala jsem se i na filmy – Zlo s lidskou tváří z roku 2019. V tomto filmu byl skvělý herecký výkon, ale byl spíše pocitový a v podstatě jen ukázány soudy. Druhý film – Ted Bundy z roku 2002, ten byl naopak hodně drsný, byly zde ukázány jednotlivé vraždy, mrtvolami se film jen hemžil. A musím říct, že kniha, je zlatým středem obou filmů. Jsou zde emoce, ale hlavně fakta. Je to napsáno přehledně. Ač je tu hodně míst a hodně postav, neměla jsem s tím problém a bylo mi jasné kdo je kdo. Teda poznáme od jeho dětství až po jeho poslední den.

Skvělé tu bylo, že sama autorka znala Teda a téměř až do konce s ním byla v kontaktu. Díky tomu je kniha více osobní. Jednotlivé dopisy od Teda nám pomůžou nahlédnout do jeho osobnosti. Jak se choval, jak přemýšlel. Samotný myšlenkový boj, kdy Ann nechtěla uvěřit tomu, že by Ted byl vrahem, byl také dobře vylíčen.

Díky fotografické příloze se s Tedem seznámíte. Já do fotek během čtení neustále nahlížela, neboť souvisejí s dějem v knize a vždy jsem si tak mohla udělat konkrétní představu dané situace.

Pokud se rádi dozvídáte nové informace a pokud Vás zajímají kriminální příběhy, které se skutečně staly, tak tato kniha je přesně pro Vás. Já budu s nedočkavostí vyhlížet další knihy z řady True Crime.

knihomolkaJani
13.07.2022 5 z 5

Knihu doporučuji. Příběh je velmi podrobně zpracovaný, od Bundyho mládí až po jeho popravu. Dostanete dostatek informací, abyste si o něm mohli udělat svůj vlastní obrázek..
Pokud vás zajímají zločiny a zločinci, tato kniha Vám nesmí uniknout!

bookbug_cz
12.07.2022 5 z 5

Ted byl okouzlující muž, který vždy jednal velmi mile, sofistikovaně, byl to muž vždy galantní a to za všech okolností. Lidé kolem něj ho měli rádi, pracoval s lidmi, kteří si ho vážili, a které by ani ve snu nenapadlo, že by se právě jeho měli bát.

Vraha po mém boku napsala Ann Rule, která právě s Tedem pracovala od roku 1971 na krizové klinice v Seattlu a svázalo je podivné pouto. I když Ann nikdy neměla v plánu zbohatnout na Tedyho existenci, začala o něm shromažďovat informace a postupem času si vybudovala takové jméno, že se jí začaly ozývat samy potencionální oběti.

Teda Bundyho není možné pochopit ani obhajovat. Byl to zkrátka sadistický sociopat, jehož těšila bolest druhých. Nebyl v žádném případě geniální, jeho IQ bylo jen lehce nadprůměrné. Narodil se v domě pro svobodné matky, vyrůstal s babičkou a dědou, které nazýval rodiči a svou biologickou matku měl za svou sestru. Existují domněnky, že je snad dítětem incestu, a že jeho otcem byl jeho vlastní dědeček, který měl násilnické sklony. Člověka zkrátka formuje mnoho faktorů, včetně genetiky a prostředí, ve kterém vyrůstá. Nemyslíte?

Kniha se věnuje velice komplexně Tedově životu, jeho rodinnému zázemí, prostředí, ve kterém vyrůstal...a je sakra dovře napsaná! Ann nám líčí i jeho první lásku, ze které se stala tak trochu posedlost, jeho neschopnost pochopit odmítnutí od ženy, kterou miluje a uznává. Kniha mapuje jeho život, cesty napříč jednotlivými státy, ukázky manipulace s lidmi - což bylo jeho nebývalé umění. Poznáváme blíže i několik jeho obětí.

Občas mi kniha nedělala dobře a musela jsem si udělat přestávku. Nicméně je to kniha, kterou musí mít v knihovně každý člověk, kterého tato tematika zajímá.

Díky JOTĚ, která takové věci vydává.

Ronny
11.07.2022 3 z 5

Zajímavá kniha,ale jak už bylo napsáno,obsahuje příliš mnoho podrobných údajů,které jsem přeskakovala.