Svědkyně ohně

Svědkyně ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144491/bmid_svedkyne-ohne-w7y-144491.jpg 4 4476 4476

Inspektor Joona Linna již strávil na místě činu více času než kterýkoli jiný detektiv. Stále však má pocit, že mu něco uniklo. Hledí na dívku v posteli. Obličej má zakrytý rukama, jako by si hrála na schovávanou. Celý pokoj je od krve, na jejím útlém těle však není jediná kapička. Joona pozoruje mrtvolu, prodlévá u každého detailu a přemýšlí. Je to vlastně ještě dítě, ale osud ji zavedl až do tohoto pokoje, do střediska speciální péče pro mládež. Možná měla jen smůlu na rodiče a pěstouny. Možná si mysleli, že tu bude v bezpečí… Policie při vyšetřování komplikovaných případů občas využívá i pomoci spiritistických médií, není však známo, že by takováto spolupráce někdy přinesla ovoce. Proto když na linku pro veřejnost zavolá Flora Hansenová a tvrdí, že ji navštívil duch zavražděné dívky, nikdo jí nevěnuje pozornost. Hon na pachatele je plný nečekaných zvratů. Každá nalezená odpověď vede k dalším záhadám. Ačkoli pátrání dospělo do mrtvého bodu, policie telefonáty Flory Hansenové nadále ignoruje. Nejprve za svou informaci žádala peníze, nyní však jen úpěnlivě prosí, aby ji vyslechli…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Eldvittnet , 2010

Adelica-Opica
19.03.2013 5 z 5

i když nejlépe hodnoceny díl, první v mě vede :-) ale jen o chlup

Zlord Antiježíš
19.03.2013 2 z 5

Tak tohle jsem opravdu nečekal! Chladný kalkul, kde vše je podřízeno modernímu proudu. Severská detektivka je dnes populární a Svědkyně ohně má možná být její esencí. Bohužel, neklape to. Sex, nefunkční systém, nadpřirozeno, detektiv-génius, ubližování malým dětem a hraní na city kolem toho, detektiv-oběť, brutální vraždění, moderní metody...vše působí vypočítaně a "na efekt". Nefunguje to. Místo toho, co patrně měla autorská dvojice v úmyslu, totiž trumfnout ty Larssony a Nesby, kniha působí jako neoriginální příživnictví na slávě děl právě těchto autorů.

Během celého čtení se mi vracel jeden výjev - autorská dvojice u iMacu:
ON: Mámo, co kdyby jí rozmlátil hlavu šutrem, to bude brutus, z toho se poserou.
ONA: Tak jo, ale dáme tam i to jak si to naše rozvedená snobská panička udělá v lese.
ON: Hele já ti nevím, není to laciný?
ONA: Je, ale představ si těch nadrženejch floutků, kteří to budou číst několikrát dokola. Zabere to, věř mi.
ON: Tak jo.
ONA: A co milující matka který by náhodou unesli dítě, to je drámo, to je citovka.
ON: Jo, to bude teprve pecka, to bude fungovat na každýho kdo má dítě. Jdem to sesmolit.
...
...
Takový pocit mám z téměř každé části děje...

Nemohu hodnotit knihu v kontextu celého díla, protože to je první (a patrně i poslední) kniha "Larse Keplera" kterou jsem četl. Nedokážu tedy posoudit, zda zmínky o "šablonovitosti" jsou, nebo nejsou skutečností. Detektivka je obecně dost svázaný žánr, daný strukturou zločin-vyšetřování-odhalení, která příliš měnit nejde. Přesto si dovolím spekulaci. Pokud se tento "šablonovitý" nešvar skutečně objevuje, jen to dokresluje pohled příživnictví na severské vlně. Nemusí to být vina přímo autorů. Viník je hlad spekulantů z vydavatelství po kutí severského železa, dokud je žhavé (nebo mrazivé?). Čtivé ano. Originální? Šokující? Zajímavé? Přelomové? Nebo snad alespoň nadprůměrné? Ani náhodou. Nebýt propagace, leží to léta v regálech knihkupectví, po boku méně šťastných a dalšího vydání se to sotva dočká. Ale takhle, bůh ví, kolik knih s Joonou Linou bude ještě napsáno (viz. berlička na konci knihy) a vidím dokonce šanci že některá bude třeba jednou opravdu dobrá.

lisc
19.03.2013 4 z 5

Skvělá! Mě se ze tří knih, které jsem od Keplera přečetla (Hypnotizé, Paganiniho smlouva) jednoznačně líbila nejvíc. Po krvavém začátku (pro mě trochu moc) mne zcela pohltila psychologie postav v dalším ději a četla jsem bez dechu a po nocích až do konce.
Inspektor Jonna Linna má mé sympatie.

liskabystrouska
18.03.2013 5 z 5

čtivě napsáno a úplně zhltnuta, už aby byla další ;) doporučuji

raty
08.03.2013 5 z 5

Pro mě nejlepší ze zatím vydaných. Uvěřitelné, napínavé a při tom nepřehnané až do konce.

Skawin
07.03.2013 4 z 5

Velmi čtivá kniha, ale bohužel jedna z těch kterou sice přečtete jedním dechem, ale za pár měsíců o ní nevíte..

Janacek
04.03.2013 5 z 5

Asi nejlepsi dil ze vsech tri. Proste čtivé a težko se od knížky odcházi!

michalvelicka
01.03.2013 5 z 5

Vskutku se to výborně čte. Btw. ač se mi to nestává často, výjimečně jsem si vraha tipnul správně:-)

evasamankova
28.02.2013 5 z 5

Výborná detektivka, která se čte sama. Asi to nejlepší, co zatím autoři napsali. Uvěřitelná zápletka i motiv pachatele/pachatelky. Svižný, rychle ubíhající děj. Výborný závěr knihy v osobní rovině vyšetřovatele dává velký příslib a očekávání pro další knihu-) Už se nemohu Písečného muže dočkat.

acnalb
22.02.2013 5 z 5

Skvělá knížka, četla jsem jedním dechem.....jen Joona mi tam občas připadá jako superhrdina, jeho tušení jsou správná, vždy včas, na správném místě.... :-) ale i tak dávám 5 hvězdiček

Baarbucha
21.02.2013 5 z 5

Úžasná kniha, která je dobře promyšlená, zároveň čtivá. Naskytly se pasáže, kdy jsem při čtení zapomněla i dýchat :-)

pemla
20.02.2013 5 z 5

Skvělý počin, vrah byl pro mne utajen až do úplného odhalení - doopravdy jsem nečekala, že to takhle dopadne. Napínavý příběh, celkem smutné odhalení osudu Joony Linny. A konec je skvělý, doufám, že další díl bude navazovat, protože manželé Ahndorilovi koncem navnadili. :) A k textu - kapitoly jsou velmi krátké, což mi vyhovovalo (taky když si chcete odskočit, tak si říkáte "Až dočtu kapitolu."?)

Askarinka
19.02.2013 5 z 5

Knížky jsem se nemohla dočkat. Opět kniha, která stála za to. Napínavý děj s nečekaným koncem...DOPORUČUJI.

i-v-u-l-a
17.02.2013 5 z 5

Tak i já sem se konečně dočetla k posledním stranám této knihy...vzdávám dík manželům Ahndorilovým za napínavé čtení...pěkně propracován další mord, tentokrát v ,,ústavu,,.. další možnost nahlédnout do všedního života lidí severských zemí a nejvíc mě potěšilo, že jsme měli možnost nahlédnout více do minulosti ústředního ,,hrdiny,, Joona Linny :) už se nemůžu dočkat na další knihu, kde se dozvíme zase něco málo o jeho životě :)

Dumicek
16.02.2013 5 z 5

Opět luxusní čtení...Skvěle propracované do sebemenších detailů. Odkrytí minulosti detektiva Jonna Linny bylo nečekané a velice smutné. Příběh odehrávající se v ústavu pro nezvladatelné mladé dívky,který je napínavý do poslední stránky. Pro mě zatim nejlepší kniha z pera manželské dvojce.

macer1991
11.02.2013 5 z 5

Zatial najlepsi Lars Kepler . Predchadzajuce som citala v slovencine , ale teraz som uz taku chybu neurobila ....

cace
07.02.2013 3 z 5

Nap

brabofka
07.02.2013 5 z 5

škoda že nejde dát těch hvězdiček víc. 5 je prostě málo. Od první do poslední stránky strhující, napínavá detektivka. Myslím že hodně dlouho jí žádná knížka nepřekoná. Za 48 hodin 520 přečtených stran.
Autoři opět dokázali, že ví o čem píší a své dílo mají propracované do posledního detailu. Detektiv Joona Linna je sice mírně geniální, má skvělýho pamatováka a představivost ale to všechno tak nějak do toho děje zapadá. Nepůsobí to přehnaným dojmem, tak nějak to prostě je a bude.
Skvělé, mohu jen doporučit a těšit se na další knihu.

hanap
01.02.2013 5 z 5

Přečetla jsem všechny tři Keplerky ,Svědkyně ohně je podle mě nejlepší.Těším se na další díl a detektiva Linnu a pokračování jeho příběhu.

trpaslyk
01.02.2013 5 z 5

Autorské duo Kepler má vynikající smysl pro udržování konstantního napětí od začátku knížky až do konce. K vraždě dojde hned na začátku příběhu bez nějakého zbytečného protahování na úvod a také konec není zbytečně vysvětlující, odkrývající ani moralizující. Prostě neustále jsou čtenáři servírovány nové překvapivé informace a zvraty, které příběh oživují a posouvají kupředu.
Přesah k ostatním dílům série o komisaři Joonu Linnovi je patrný, ale není ani sumarizující, aby rušil toho, kdo plynule čte jednotlivé díly v řadě za sebou, ani není tak silný, aby nebylo možné číst samotnou knihu bez předchozí znalosti předešlých dílů.
Postava Joony Linny má nadprůměrný pozorovací smysl, takže některé scény jsou zaměřené vysloveně na vizuální vjemy a působí na čtenáře jako filmové zpracování. Jednotlivé kapitoly jsou velmi krátké, opět připomínají střih jednotlivých scén na filmovém plátně.