Sudetenland

Sudetenland https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518323/bmid_sudetenland-0Xp-518323.jpg 4 566 566

Sametová revoluce ve světě, kde neproběhl odsun Němců. Na Bruntálsku je zavražděn bývalý inspektor Gestapa a jeho smrt otevírá staré křivdy a dávná tajemství. Podmanivý příběh z alternativní reality napsal Leoš Kyša, známý pod pseudonymem František Kotleta. Vydejte se do Československa na počátku devadesátých let, které je jiné, než si pamatujete. Blíží se první svobodné volby v Československu po pádu komunistického režimu a v pohraničí to vře. Více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu, se hlásí o svá politická práva. V Praze se obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii. A nezapomeňte, že dojde k vraždě... Jak by vypadal příběh Československa po Sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? V této knize najdete jedinečný pohled na historii, která se sice nestala, ale přesto před vámi ožívá. Příběh je inspirován skutečnými místy a osudy.... celý text

kockazereknizky
09.10.2023 4 z 5

Sudetenland v sobě spojuje detektivní zápletku a autorovu představu o tom, jak by se vyvíjela česká historie a společnost, kdyby po druhé světové válce nedošlo k odsunu Němců z pohraničí.

K dokreslení atmosféry slouží na začátku každé kapitoly reálné (z 99% :) ) výstřižky z novinových článků z roku 1990. A průvodce tamějším krajem a historií nám dělá jedna z hlavních postav, Klára Bittmanová.
Při čtení vám doporučuji pozorně sledovat vykreslení postav a vztahy mezi nimi - v cca závěrečné čtvrtině knihy se vám to bude hodit :).

Musím se přiznat, že dosavadní tvorbu L. Kyši alias Františka Kotlety neznám a na 99% by to nebyl můj šálek čaje, k tvorbě L. Kyši se ale po vydání případných dalších knih ráda vrátím :).

Pan_Skala
06.10.2023 5 z 5

Je to jiné jak knihy co jsme od pana autora zvyklý, ale stojí to za to. Příběh člověka pohltí během chvilky a pak už se jenom maximálně přistihnete, že je večer v tahu a i když máte jít spát tak stejně to chcete dočíst do konce a vědět jak to dopadne. Takže obětujete část svého spánku, protože víte, že stejně by vám to nedalo a přemýšleli by jste o ději. A upřímně to fakt za to stojí takže neváhejte a jděte do toho a užijte si Kyšu/Kotletu asi fakt v nejlepší formě.

mallamut
04.10.2023 5 z 5

Ten to alternativní začátek devadesátek byl dost uvěřitelný a skvěle napsaný. Je zde vidět Kyšova skvělá znalost rodného kraje a jeho historie.

Fifineek
04.10.2023 4 z 5

„Ale tohle byl Bruntál. Tady čas i historie plynuly jinak.“

Příběh z alternativního Československa, ve kterém neproběhl po konci 2. světové války odsun sudetských Němců z našeho území a žijí tady bok po boku vedle Čechů, romů a komunistů.
Daniel Lichke, ostravský novinář z Mladé fronty, se vydává do Bruntálu kvůli demonstraci, kterou organizují sudetští Němci ucházející se po sametové revoluci o svá politická práva. Po demonstraci se však v Bruntále stane vražda bývalého inspektora Gestapa, po které se dá spousta věcí na Bruntálsku do pohybu.

Když autor L. Kyša, vystupující pod pseudonymem F. Kotleta, knihu oznámil, předobjednávka byla jasná. Pro autora je to první kniha o alternativní historii (snad ne poslední!) a pro mě první přečtená detektivka, kterou jsem si sakra užil!
Sympatické postavy, hlášky, humor na úrovni, kuřáci, hákáče, esenbáci a taky trochu té němčiny, která se v knize, světe div se, dost objevuje. Nad mnoha pasážemi jsem se po jejich přečtení zamýšlel a musel ocenit jejich hloubku, velice chválím záměr autora.
A moje oblíbená postava? Bez diskuze fotograf Rado Boček!
Ale i přesto, jak se mi kniha hezky četla a stránky ubíhaly, byl jsem trochu nešťastný z toho, že se celý děj udál doslova během několika dnů, některé situace zůstaly bez odpovědi a jiné nebyly úplně objasněny.
Po dlouhé době jedna z mála knih, do které jsem se pustil hned v den vydání a nelituju toho, krásná a napínavá jednohubka, ideální na (prodloužený) víkend.
Navíc jsem se až po dočtení knihy dozvěděl, že příběh byl inspirován skutečnými místy a osudy a velká většina dobových článků, které jsou v knize před každou kapitolou, je také autentická. Wau.

EvženČihák
02.10.2023 5 z 5

Moc pěkný příběh. Vypravěč se trochu podobá jedinému českému detektivu tvrdé školy Otakaru Finkovi. Není ovšem soustružníkem,leč novinářem.