Sudetenland

Sudetenland https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518323/bmid_sudetenland-0Xp-518323.jpg 4 586 586

Sametová revoluce ve světě, kde neproběhl odsun Němců. Na Bruntálsku je zavražděn bývalý inspektor Gestapa a jeho smrt otevírá staré křivdy a dávná tajemství. Podmanivý příběh z alternativní reality napsal Leoš Kyša, známý pod pseudonymem František Kotleta. Vydejte se do Československa na počátku devadesátých let, které je jiné, než si pamatujete. Blíží se první svobodné volby v Československu po pádu komunistického režimu a v pohraničí to vře. Více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu, se hlásí o svá politická práva. V Praze se obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii. A nezapomeňte, že dojde k vraždě... Jak by vypadal příběh Československa po Sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? V této knize najdete jedinečný pohled na historii, která se sice nestala, ale přesto před vámi ožívá. Příběh je inspirován skutečnými místy a osudy.... celý text

mila2411
24.11.2023 4 z 5

Na knížku jsem byl opravdu hodně zvědavý. Moje dvě "setkání" s autorem tak úplně nedopadla, ale tohle se povedlo! Příběh na téma CO BY KDYBY má v sobě výborný nápad, soužití Čechů, Němců, Romů a Židů na českém území je silné téma. Ano, je z toho nakonec taková klasická "honba za pokladem", ale četlo se to příjemně a celkově působilo uvěřitelně. Autor očividně ranné devadesátky řádně nastudoval a celý příběh tam krásně zapadá. Dobrá kniha!

trudoš
22.11.2023 3 z 5

Leoš Kyša upustil od svérázné nadsázky a přešel na vážnější notu. Sice nechybí momenty odlehčení, ty se ale často nesou v rovině cynického sarkasmu, pichlavějšího než vidlička v ledvinách. Absence brutálního svérázu má však za následek pomalejší proud děje, kdy se zápletka formuje velmi pozvolna a v důsledku není pro děj podstatná tolik, jako hutná atmosféra nenávisti.
Čím Sudetenland uhrane, je perfektně vyobrazené (ne)soužití Němců a Čechů, kdy jedni říkají „domov“ a druzí „vypadni“, přičemž si obě strany můžete průběžně zaměňovat. Nejde o epické dobrodružství, ani o akční příběh, konkurující hvězdám žánru (ačkoli sám Leoš Kyša jednou takovou je), ale o poměrně komorní vyprávění z pohraničí, kde se svět přestal točit již před drahnou řádkou let. Detektivní linka působí maličko nuceně, jako kdyby tu byla jen pro rozpohybování děje, ale naštěstí v sobě autor nezapře žurnalistu, takže ví, kdy tempo zvolnit a kdy jej naopak vygradovat, aby čtenáře udržel v napětí až do samotného konce.

nero 13
21.11.2023 4 z 5

Mám rád alternativní dějiny, a nápad autora nechající po válce milion sudetských Němců v komunistickém Československu je rozhodně zajímavý, ale jenom mi potvrdil že jejich odsun byl po tom co se tady v protektorátu dělo, to nejlepší řešení. A to píšu s tím že mám jak po matce, tak po otci germánské předky, naštěstí ani v jednom případě ne Německé.
Kniha Sudetenland je dobrá připomínka že i události které se staly téměř před osmdesáti lety se nás stále týkají, například snaha dočasného nájemníka na Pražském Hradu a jeho loutkovodičů jak obejít Benešovy dekrety a narvat zpátky majetky Lichtenštejnům poklonkujícím za Druhé světové války Hitlerovi a jeho noshledům se mi vůbec nelíbí.

ninano
19.11.2023 3 z 5

První moje kniha od tohoto hodně zmiňovaného autora. Spíš je to cílené na jinou skupinu čtenářů. Mě to příliš nenadchlo. Pokud to měla být detektivka, scházel mi tam lepší příběh, více napětí a lépe vykreslené charaktery postav. Ale možná to mělo být spíš tak trochu zamyšlení nad tím co by se třeba bývalo mohlo stát...

SV321
17.11.2023 3 z 5

Velmi dobrý nápad s alternativní historií českého pohraničí. Zhruba první půlka celkem slušná, odsypávající, hezky vykreslené dobové reálie, poměrně věrohodně popsána možná situace s neodsunutými Němci v pohraničí po pádu komunistického režimu. V době sjednocujícího se Německa by se jistě i čeští Němci hlásili o svá práva. Celý ten porevoluční chaos s Němci, Romy, skinheady, odcházejícími komunisty a přícházející novou politickou garniturou...

Samotný kriminální příběh trochu slabší, postavy popravdě ne úplně věrohodné. V poslední třetině mě to celé nějak přestalo bavit. Přišlo mi jako by autor v závěru moc ani nevěděl, jak to celé vlastně uzavřít. Celý závěr mi přišel nějak uspěchaný, nerealistický a vlastně mě ani nebavil, dočetl jsem spíš "z povinnosti".

het2
17.11.2023 4 z 5

Příběh o tom, že na starý křivdy je sakra těžký zapomenout.
Má to parádní nápad a ta alternativní historie je skvěle podaná a hlavně uvěřitelná. Hodně tomu pomáhá provázání se skutečnými historickými osobnostmi a událostmi. Líbilo se mi, jak tam vlastně vůbec nic není černobílé (snad jen s výjimkou ústřední dvojice). Vlastně jsem se přistihnul, že mám svým způsobem rád, dobře, možná ne vyloženě rád, ale že alespoň chápu toho starýho nácka Uweho, komunistu Frankeho i herr Gablera.
Akorát je to hodně pomalé, akce a napětí je pomálu a víc než o thriller jde spíš o jakousi meditaci na téma vyrovnání se s historií, křivdami minulosti a naději na smíření. Což samozřejmě není špatně, jen možná trochu knížka klame tělem, anotací a literární minulostí autora.

Cacolinka
16.11.2023 4 z 5

Pro všechny, co tu v komentářích říkají, že jsou postavy "jsou ploché". Tak víte, co říkal Karel Čapek v souboru Marsyas..? Že když je složitý děj, tak postavy nemůžou být také složité...a naopak. V této knize je hlavní myšlenka mezilidských vztahů ve vysídleném pohraničí. A to už je dost složité téma samo o sobě...to nepotřebuje ještě složité postavy.

Říkám já: rodilá obyvatelka Sudet, Němka.

Jaruš7
14.11.2023 5 z 5

Autor si vybral odvážně, nezvykle složité téma.
Oživení minulosti společnosti z tak rozličných ras, rodových tradic a politických postojů prolínající se dějem, pro vnitrozemce se jeví jak pohraniční místo pro nejkonfliktnější hrozbu.
Češi, Němci, Židé, Cikáni žijící v Sudetech - jeden velký kotel v němž se rodí nová doba - demokracie.

Citace:"To s čím se potýkáme je strach z budoucnosti. Socialismus sliboval jistoty, které ale byly minimem toho, co nám nabízí demokracie a tržní hospodářství. Jdeme správnou cestou..." (projev Alexandra Vondry)

(Čas demonstruje pravdu.)

Příběh s pravdivými, jistými skutečnostmi má přesah, jenž se do naši historie tiskne s odkazem.
Zdařilé.

dufkys
13.11.2023 1 z 5

Za mě velké ne. Ploché postavy a zápletka taková, že mi bylo vlastně jedno, jak co dopadne. Naproti tomu znam osobu, která byla z knihy doslova unešená - já to ale nejsem.

markyticka
11.11.2023 5 z 5

Snadno se tomu uvěří, lidé nezapomínají a své křivdy předávají svým potomkům a následníkům. Mne to bavilo, nečekala jsem ani detektivku, ani válku. Knihu hodnotím jako čtivou a se skvěle podanou atmosférou podkreslenou dokonalou znalostí kraje, historie a místních. Vadilo mi jen jediné - po jistém krásném okamžiku byla u jedné postavy odhalena budoucnost, pak už jsem jen čekala, kdy se stane...

JelenaBraum
10.11.2023 5 z 5

Trochu jsem se bála po knize sáhnout: Nemám ráda detektivky a pohraničí mě vlastně moc nezajímá. Ne že bych si myslela, že je geograficky, lidsky, historicky a tak vůbec bezvýznamné, to ani náhodou, ale holt každej nemůžeme mít zájem úplně o všechno, tak holt zrovna tuhle problematiku přenechávám jiným, které zase třeba nezajímají afričtí paraziti. Přesto, nebo právě proto mi čtivá, svižně ubíhající knížka se zajímavě zašmodrchanou zápletkou umožnila se nad tou oblastí a s ní spojenými problémy - těmi z alternativní, ale do velké míry i skutečné současnosti - na chvíli zastavit a zamyslet. Za to díky. Obecně je pro mysl a ducha osvěžující chvílemi vystoupit z komfortní zóny, a tohle bylo drsné i sympatické vystoupení zároveň. Jenom nevím, proč jsem během čtení měla permanentní pocit, že cítím cigaretový kouř. Jo, vlastně, aha. ;)

By the way, knížka je neuvěřitelně aktuální, což sice dává smysl z hlediska toho, kdy vyšla, ale autor ji jaksi začal psát dřív, než vybublal současnej průser v Izraeli a probudil další pozoruhodnou vlnu antisemitismu. Podobně jako se Spadem a Ukrajinou - na skeptika až podezřele dobrej instinkt. Asi mě nepřekvapí, až se dozvím, že Leoš ve skutečnosti po večerech věští budoucnost z kávové sedliny. Anebo drcenejch tabákovejch listů?

V komentářích čtu něco o tom, že to nebyla dobrá detektivka. To je asi dobře, viz moje první věta, fakt mě to bavilo. Takže za mě asi plnej počet. Mínus závan čmoudu. Kdyby to aspoň byly kvalitní doutníky... ale jasně, devadesátky. Tak nic, no. :)

adlen
09.11.2023 3 z 5

Jak se říká nikdy neříkej nikdy Byla jsem si jistá, že si od Františka Kotlety nikdy nic nepřečtu, protože prostě fantasy a erotiku v knihách nevyhledávám.
A stačilo málo, aby autor vydal knížku pod svým skutečným jménem Leoš Kyša a hned jsem měla zájem o jeho historickou detektivku.
Více než detektivní linka, která za mě měla nějaká hluchá místa a neměla takový spád jako jiné české detektivky, mě zaujala národnostní problematika. Ta tam je skvělé vykreslena a každý ač nerad si musí uvědomit, že historie se opravdu stále opakuje a spousta lidí se nedokáže přenést přes křivdy z daleké minulosti. Bohužel stále zde budou skupiny lidí, které budou persekuovat Židy, stále se bude v pohraničních oblastech řešit, kdo je Němec a kdo Čech, čí příbuzný byl nacista nebo neoprávněně odsunut. A to ani nemluvím o Cikánech, kteří to mají vždy a všude těžké. Všechny tyto národnosti mají v knize své představitelé, kteří kdyby žili na jiném místě mohli spolu krásně koexistovat.
V knize je samozřejmě také láska, vztah a sex, ale naštěstí v únosné míře
Překvapil mě dramatický závěr knihy...

Jidu
08.11.2023 1 z 5

Já ani nevím, kde začít. Od příběhu jsem čekala alternativní realitu, takové to "coby kdyby", ale to tu téměř vůbec není. K odsunu Němců částečně došlo a vlastně se nic moc nezměnilo. Čekala jsem, že bude třeba nějaká občanská válka, že nás Německo obsadí a totálně se změní vývoj dějin. Že prezidentem nebude ten, kdo byl apod. To tu opravdu není. Kdo ví? Třeba to byl autorův záměr a opravdu má prozkoumané, že by se toho tolik nezměnilo a já to jen nepochopila? Upřímně nevím.

Pak jsem si řekla, že třeba má jít o detektivku v zajímavém prostředí a začala jsem to tak brát. Nojo, jenže tohle nebyla ani dobrá detektivka. Absolutně ploché hlavní postavy. Novinář hrdinka, který se stane boxovacím pytlem pro všechny, zbytečné popisy oblečení všech možných postav, 100x minimálně info o zapálení cigarety...a pak najednou BUM, uspěchaný konec, který zahrnuje i tradiční klišé.

Bohužel, kniha mě opravdu zklamala. Věřím, že autor je úžasný ve svém hlavním žánru a určitě od něj zkusím nějaké další knihy, ale tohle za mě ne.
Knihu moc nedoporučuji, zachránil to jen konec, který byl ale, jak jsem již řekla, jako z rychlíku.

Eva0057
05.11.2023 1 z 5

Nedočteno, mrzí mě to, ale prostě mě to nebavilo.

Morning
05.11.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Příběh je trochu slabší a spíš na pozadí, knize a její čtivosti to však neubližuje. Skvělý nápad a bravurně navozená atmosféra.

petrarka72
04.11.2023 4 z 5

Výborné hořké čtení. Sudety v časech nenávisti.

kolacky
04.11.2023 4 z 5

Tak smutnou, nenávistnými lidmi prolezlou knížku jsem dlouho nečetla. Dobře napsané, on to pan Kyša umí. Ale ten děj mě docela rozhodil. Protože by se to bylo klidně bývalo mohlo stát...

jan37
04.11.2023 1 z 5

Zklamání :(
zmatený dej, chaos v postavách. pritom napad skvělý. I Mistr tesař se někdy utne

mikzzz
04.11.2023 4 z 5

Příběh z alternativní historie, který je strašidelný svou univerzální aktuálností. Protože s podobnou lidskou nenávisti se setkáváme i v dnešním světě.

Kyša skvěle pracuje s historickým kontextem a místopisem. Prostřednictvím skoro až dokumentárního podání servíruje čtenáři příběh, jehož síla až tak nespočívá v originalitě (ostatně Kyša to v jedné kapitole sám přiznává), jako spíše v uveritelnosti. Při čtení si proste dokážete velmi živě představit, ze “tohle se mohlo klidne stát.

Výhrady ke knize mám dvě. První se týká hlavního hrdiny, který si během příběhu projde osobní transformaci z řadového pisálka do investigativniho skoro až drsnaka. Na prostoru 250 stránek a vlastně několika dnů je to příliš rychlý a neuvěřitelný vývoj, kvůli kteremu jsem se hlavní postavou nedokázal ztoznit.

A pak samotný konec. Přišlo mi, ze rozehrany gradujici příběh autor ukončil příliš rychle. A po přečtení knihy jsem si proste připadal o něco ochuzen.

Za oboje zmíněné dávám jednu hvězdičku dolu. Sudetenland je jinak velmi povedené dílo, zručně pracující s tématem nenávisti, které je dnes palcive aktuální. A je dobre, ze autor na problematiku zástava jasný názor. Za to mu patří velký dík.

PierReVesper
04.11.2023 2 z 5

(SPOILER) Řeknu vám vtip: "Do baru přijde nácek, cikán a komouš.. a novinář."

Téma nácků, jejich až mýtičnosti a tajemství kolem nich opředených bylo, je a bude in pořád.
Popis na zádi obálky knihy láká na detektivní příběh v alternativní době (ne)odsunu Němců ze Sudet.
Ale nedostaneme ho takový, jaký bychom očekávali.

Příběh jako příběh je dobrý tak do poloviny knihy, a pak zakopne o sundanou značku Sudet a pokulhává.

Příběh morální je na druhou stranu skvělý. Kdo je jaký Čech a kdo Němec, čí jsou Sudety domov a kdo se o ně víc zasloužil, to autorovi vychází skvěle a určitě tyto otázky více ocení čtenáři/obyvatelé přímo ze sudetských oblastí.
Zároveň zde můžeme vidět i jakési připodobnění s událostmi na Ukrajině, či teď ještě více v Izraeli.

Vrátím se k příběhu jako takovému.
Detektivku moc nečekejte, stále se pokuřuje, někam přejíždí a to samotné pátrání se spíše topí v národnostní otázce.
O druhé hlavní postavě se po polovině knihy dozvíte, že umře, načež autor, jakoby na to zapomněl, že to zmínil a kniha se tváří zase jakoby nic.
Celkově je zápletka taková odbytá a konec byl úplně useklý.

Z hlediska příběhu bych knihu neváhal nazvat podprůměrnou, ale vyvažuje to to téma odsunu Němců.
Knihu určitě více ocení lidé spjatí s tím místem.

A ta super hodnocení a komentáře od lidí, kteří Kyšu/Kotletu objevili až jako Kotletu a adorují každou jeho věc, bych bral velmi s nadhledem.