Sudetenland

Sudetenland https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518323/bmid_sudetenland-0Xp-518323.jpg 4 589 589

Sametová revoluce ve světě, kde neproběhl odsun Němců. Na Bruntálsku je zavražděn bývalý inspektor Gestapa a jeho smrt otevírá staré křivdy a dávná tajemství. Podmanivý příběh z alternativní reality napsal Leoš Kyša, známý pod pseudonymem František Kotleta. Vydejte se do Československa na počátku devadesátých let, které je jiné, než si pamatujete. Blíží se první svobodné volby v Československu po pádu komunistického režimu a v pohraničí to vře. Více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu, se hlásí o svá politická práva. V Praze se obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii. A nezapomeňte, že dojde k vraždě... Jak by vypadal příběh Československa po Sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? V této knize najdete jedinečný pohled na historii, která se sice nestala, ale přesto před vámi ožívá. Příběh je inspirován skutečnými místy a osudy.... celý text

alishek
dnes 3 z 5

Vlastně ani nevím, co napsat, knížka se nečetla špatně, ale ze by ve mně zanechala hlubší dojem, to se nedá říci. Asi zbytečně vysoké očekávání, jak se o ní psalo.

roso.mak
předevčírem 5 z 5

Parádní variace na téma Co by, kdyby...

Je vidět, že Kyša to se slovy umí. A nepotřebuje k tomu heroického hera ověšeného samopalem a granáty.

Tady totiž nic a nikdo není černobílý. A takovou knihu je umění napsat, ať si pana Kyšu/Kotletu spojujete s "brakovou" literaturou jakkoliv.

BarboraSalome
25.05.2024 3 z 5

Upřímně, čekala jsem víc. Víc alternativní historie, místo toho je naservírovaná kriminálka. Určité věci také nejsou vůbec zohledněny- pokud po válce zůstalo milion Němců , těžko by jich bylo i v roce 1990 milion. Fenomén Husákových dětí by dozajista byl přítomný.

Denny456
23.05.2024 3 z 5

Kyša není Kotleta!!!!! :) No já jsem doufal, že tam bude více alternativní historie. Dostali jsme v podstatě detektivku z pohraničí. Není to špatné ale na Kotletu to prostě nemá. A přitom ten potenciál tam určitě je.

Gaudericus
19.05.2024 4 z 5

Málokdy se mi stane, že se můj názor na knihu při jejím čtení tak proměňuje. Původně jsem si říkal: "No, nic moc" (2*), abych po první třetině v duchu přešel na: "Ale jo, jde to." (3*) a ke konci skončil u: "Bylo to docela dobrý." (těsné 4*). I tak rozumím ne zrovna nadšeným komentářům ostatních a navzdory nominaci na Magnesii Literu knihu ani omylem nevnímám jako jednu ze tří nejlepších SF&F děl minulého roku.

Aya81
18.05.2024 3 z 5

Od této knihy jsem si asi slibovala víc hloubky. Nebylo to špatné, ale podle anotace jsem čekala opravdu nějakou alternativní historii, ne detektivní příběh na pozadí trochu upravených historických skutečnosti. Závěr byl ale napínavý, takže v reálu tak 3 a pul.

KubaHanzelin
15.05.2024 3 z 5

Chtěl jsem jednohubku z alternativní historie ČSR/ČSSR/ČSFR/ČR a dostal jsem přesně to, co jsem čekal - tedy příjemné čtení, které nijak neohromí, ale ani neurazí, příjemně se čte a i když má příběh lehce "Kotletovský" nádech, je to takové dospělejší, než autorovy sci-fi/fantasy knihy
Čekejte poměrně jednoduchou detektivku s překvapivým koncem a pro mě neokoukanými reáliemi
Knihu bych kvůli slabšímu hodnocení asi normálně vynechal, ale perfektně se mi hodila do letošní čtenářské výzvy:)

bob0985
15.05.2024 3 z 5

Občas mi připadalo, že autor podceňuje čtenáře, že v knize je příliš mnoho klišé (novinář lepší policisty, žid...), že si autor cestu k dobré knize krátil a v některých chvílích ji nevěnoval dost pozornosti. Paradoxně jsem se stejně i já zamýšlel (jako autor na posledních stránkách), o čem to vyprávění vlastně bylo, co mělo ukázat. Vylíčení Sudet a vztahů v nich bych si uměl představit jinak, ne tak, že základem musí být detektivní příběh, na který se nabalují "komplikované vztahy", které jsou ale popsány velmi povrchně. Ten příběh byl pro mě zploštělý. Určitě jsou v knize skvělé momenty, myšlenky, které by se měly říkat nahlas, ale jaksi jsou utopeny v něčem, co dle mého názoru šlo vylíčit jinak, poutavěji. Občas rušilo, že hrdina příliš často ironizoval sám sebe. Mám pocit, že na lepší knihu chybělo sebevědomí.

Galadwen
13.05.2024 3 z 5

Po loňské mediální a reklamní masáži a této knize kralující žebříčkům prodejnosti jsem čekala mimořádně skvělý román, takže po přečtení přišlo spíš zklamání. Ne že by kniha byla úplně špatná, nápad hrající si s alternativní historií je, řekla bych, skvělý, atmosféru raných devadesátých let na periferii země také má, ale můj celkový dojem je prostě jen průměrný thriller/detektivka, a ještě nedotažená - vůbec jsem nepobrala, jak to dopadlo s tajemstvím z minulosti, kvůli kterému se všechno seběhlo. Možná nijak. Také si myslím, že by vývoj národní identity a pohledu na svět u neodsunutých Němců šel asi jiným směrem, než s čím pracuje autor, ale to je spíš věc názoru a nikdy se to nedozvíme.
Co mi dost vadilo, je i množství hrubých pravopisných chyb (jako vadná shoda přísudku s podmětem), chybějících větných čárek, překlepů a stylistických nedostatků v textu. Příště by mohl před tiskem nějaký redaktor přečíst a opravit - zvlášť když je to kniha autora, který se dobře prodává, nakladatelství na ní rozhodně neprodělalo, takže by si trochu péče zasloužit mohla.

rilajaan
12.05.2024 4 z 5

Zajímavý příběh, jen konec byl za mě trošku uspěchaný a nečekaný (což je asi dobře).

Paja11.11
07.05.2024 4 z 5

Na knihu jsem se těšila, jelikož mě lákala zajímavým světem. Příběh se mi moc líbil a konec mě vzal za srdce, pár slz ukáplo. Avšak dávám o hvězdičku méně, jelikož mi chvílemi nešla udržet pozornost, ne vždy mě kniha dokázala vtáhnout do děje a někdy jsem se tak ztrácela.

Vesela_Veverka
03.05.2024 3 z 5

Námět víc než jen zajímavý, ale nějak mi to celkově nesedlo. Novinář, který se pasoval do role vyšetřovatele. Párkrát dostane přes čumák, unesou mu milou. Nacisti, komunisti, vražda, policajti, novinář, lovestory. Výsledek je knížka, kterou si příští týden už nebudu pamatovat.

Warty
28.04.2024 4 z 5

Velmi zajímavý námět zasazený do regionu, ze kterého pocházím, takže mohu říct, že atmosféra byla vykreslena věrně. Rozuzlení jsem čekala trochu nápaditější, ale budiž. Hvězdička dolů za množství gramatických chyb, které by snad neudělalo ani dítě na základce.

JirkaDrapa
27.04.2024 2 z 5

Zajímavý námět, ale už méně zajímavé zpracování, které nezaujalo.
Čekal jsem jiného Kotletu.

teeyinka
27.04.2024 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Zajímavý námět, líbí se mi regionalismus i krimi, takže mi to sedlo, ačkoli jsem původně čekala úplně něco jiného. Ve jménech jsem se lehce ztrácela, ale neubralo to nic na zážitku. Díky za příjemné trávení nočních hodin při kojení ;)

rimmon
25.04.2024 5 z 5

,,Je parnáct minut před půlnoci a já jsem tě právě dočetla. Vybrala jsem si tě dnes ráno. Začala číst v deset ráno, malém přejela zastávku kde jsem musela vystoupit.
To všechno kvůli Tobě, tak čtivá jsi

Pronesu do ticha svého pokoje kde oddychuje můj věrný čtyřnohý společník, znavený jen šustěním stránek.

Takhle kniha, tenhle příběh, tohle vyprávění, tenhle osud vetkaný do písmen vtáhne každého do neuvěřitelného světa z pera Mistra.

Čte se sama, od první věty se stanete otrokem každé další stránky a nenajdete klid dokud nedočtete. A pak budete možná stejně jako já ještě dlouho sedět a přemýšlet o světě ve kterém žijete, o světě do kterého jste se narodili a o světě ve kterém možná víte co znamená - cítit se jako doma.

Kniha o lásce, nenávisti a hledání ztraceného domova lemovaného vraždou, příběhy toho co jsme si jako lidé schopni udělat.
Co člověk ve jménu lásky a nebo nenávisti je schopen udělat druhému člověku a v tichosti žít tak jako by se nic nestalo.

Ano, ten surový humor, ta výstavba postav, ty články z novin a styl psaní vás vtáhnou a nepustí do poslední stránky. Někdy se budete smát, někdy kroutit hlavou a někdy možná stejně jako já, křičet do ticha kolem sebe jen tak ,,sakra

Při čtení téhle knihy vám bude jedno jak moc vás tlačí polštář nebo že se vám z hladu kroutí žaludek - všechno totiž může počkat až bude konec.
Slovo o pěti písmenkách, které vás posadí na prdel až vám dojde že takhle to vážně skončilo.

Dimas
25.04.2024 4 z 5

Máme svobodu.
Bylo zvláštní, jak se svoboda stala pro někoho radostí, pro jiného omluvou pro to, být ještě větší hovado.

Maratka
20.04.2024 4 z 5

Moje první knížka od autora. Souhlasím s některými dalšími komentujícími v tom, že někdy se člověk začínal trochu ztrácet v té přehršli postav a jmen, které se postupně objevovaly (ještě, že ke konci vypravěč-hlavní hrdina učinil určitě shrnutí, které mnohé rozpletlo/objasnilo) a alternativní realitu jsem si asi taky představovala trochu jinak. Tohle byla spíše taková kombinace dramatu a detektivky, s možná chvílemi trošku za vlasy přitaženými zápletkami a vyústěními majícími své hrubé základy, motivy v historických reáliích. Zajímavě ji oživovaly novinové ústřižky v úvodech kapitol, prý z 99 % autentické. A mně osobně se Sudetenland až na určité menší výše zmíněné výhrady poměrně dobře četl, zajímalo mě to, nacházela jsem v něm některé obecné (smutné) pravdy a poselství, což se mi líbilo, byla jsem místy napjatá, jak to dopadne a přiznávám, že samotná "bomba" v závěru mě docela dostala (ačkoli o pár desítek stran předtím jsme k ní dostali určitě vodítko a mohli se tak na něco podobného duševně připravovat). Pokud bude autor vedle své sci-fi dráhy (což není úplně můj oblíbený žánr a tudíž mě ani Kotleta-Kyša na jeho čtení nenaláká) pokračovat v podobně laděných knížkách jako je Sudetenland, docela ráda si od něj zase někdy něco přečtu.

medlovice
15.04.2024 5 z 5

- Bruntál.
Drsný kraj, drsní lidé. A žáby se zubama.
Ale o tom tento příběh není.
V roce 1989 mi bylo sedmnáct let. Tenkrát jsme tomu velmi věřili. Hrdě jsme nosili trikolory, byli jsme pyšní, na to že jsme Češi a s kamarádem jsme v naší ulici na sloup nastříkali ulice Václava Havla, protože Fučíkova už byla špatně. Vystřízlivění přišlo brzo.Ale naivní jsem pořád. Prostě jsem to sežrala a věřím všemu , čtivé, vtáhlo mě to do děje . Obálka opravdu odpovídá charakteru knihy . Vtipný komentář od Chesterton.

Chesterton
14.04.2024 audiokniha 3 z 5

"Je jednodušší bojovat ve starých válkách než něco budovat!"

Němka, pravdoláskařka Klára, ostravsky novinař připnutý ke krabičce cigaretlí značky Start je dvojka proplouvající totalitním fórem v němž se sejde Cigán, Čech a Němec - jak trefně píše Lískaran...

Nečetla jsem to jako detektivku, spíš mě oslovila atmosféra, kterou Kyša umí velice dobře.
První polovinu jsem vnímala spíš jako takovou poudačku z bruntálska - syrového regionu s komplikovanými kořeny. Potom to bylo chvilku hodně dobré a závěr zase spíš zklamání.
Vzhledem k obrovské propagaci jsem čekala daleko víc. A hledala jsem špetku poselství...
V tom mě "přirozeně sarkastický hovádko, co se rádo odváže" (jak Kyšu označil zdejší znalec) trochu zklamalo :o)
Ovšem Ťulda Brousek všemu vtiskl velice vybroušenou hlasovou duši! Klidně si vše někdy poslechnu na usínání ještě jednou ...
Top komentář kortez a witchman.
3/3