Símka

Símka
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498359/bmid_simka-JvD-498359.png 4 491 491

Román o touze po lásce rodiče a odhodlání jí dosáhnout, ať to stojí cokoliv. Třiadvacetiletá Simona, které všichni říkají Símka, žije s mámou v domě po babičce. Jediné, po čem touží, je život obyčejné mladé ženy – prožívat první vážnou lásku a snít o budoucnosti. Namísto toho musí trpělivě snášet máminy proměnlivé nálady a fyzické tresty. I tak je ale přesvědčená, že by pro ni udělala cokoliv. Jednoho dne však přijde chvíle, která zamává celým Símčiným životem. Chvíle, kdy se ukáže, jestli opravdu stojí za to obětovat všechno člověku, od něhož se lásky zřejmě nikdy nedočká…... celý text

Kenan
15.12.2022 2 z 5

Tohle bylo pro mně bohužel zklamáním. Příběh vztahu matky a dcery. Matka se samozřejmě chová hrozně, její nálady se střídají. Někdy se chová jako milující matka a někdy nejde daleko pro ránu. Její reakce jsou naprosto neočekávané a Símka tím naprosto trpí a veškerou vinu si vztahuje na sebe. Nedočteme se ale nic o psychologii matky Hany, proč se takto chová. Celý příběh je jednostranně vykládán Símkou, a to od samého dětství až do dospělosti. Nechci se víc rozepisovat, ať moc neprozradím, ale bohužel mi ani Símka, přestože si vytrpěla svoje, nebyla příliš sympatická. Kniha má vysoké hodnocení, tak mně mrzí, že na mně to nijak nezapůsobilo, ani nepřeneslo žádné emoce.

Peace
13.12.2022 5 z 5

"Copak vím, jak se to dělá? Co se po mně vůbec chce? Co když to nedokážu?
Tehdy jsem ještě nevěděla, že dokážu cokoliv."

Zjevení mezi knihami tohoto roku! Opravdu čtivě napsaná kniha o nelehkém a těžkém tématu.

Renatecka
10.12.2022 5 z 5

Taková neveselá jednohubka na jedno hezké odpoledne. O co je ovšem knížka kratší, o to je silnější její příběh. Símka musela mít za jednání s její matkou snad svatozář - nedala bych to, co zvládla ona. Doporučuji k přečtení.

bacouch
09.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Hlava plná knih o této knize jednou hezky mluvila, tak jsem si řekla, že vyzkouším jak píše nová česká autorka. A musím říci, že píše velmi pěkně. Slova hezky plynou, příběh nemá žádná zbytečná hluchá místa a emoce jsou velmi dobře vykreslené a lehce uvěřitelné.
V samotném příběhu - děj již popsali ostatní v komentářích - se setkáme s matkou, která příliš neoplývá (eufemisticky řečeno) mateřským citem a dcerkou, která touží, aby jí mamka měla ráda. Dělá proto vše možné i nemožné a nedokáže se smířit, že tenhle boj je prostě marný. Matka, která pouze předává dál rodinný vzorec Ledové královny, prostě neumí mít ráda.
Při čtení se ve mě svářila naděje, že Símka práskne dveřmi a začne žít svůj život, se vztekem, co si všechno ještě nechá líbit a kolikrát do sebe ještě nechá kopnout. Jsem z toho rozpačitá. Kniha je skvělá, ale hlavní postava už trochu masochistická.

vekkr
08.12.2022 5 z 5

Krátké,depresivní,čtivé.

Audrina
04.12.2022 5 z 5

Je smutné vidět, kam může člověka zavést obyčejná touha být milován. Símka by pro svou matku udělala cokoli, dokonce obětovala vlastní život.
Při čtení na mě dopadala velká tíseň, skvěle napsaný příběh

Pepina19
22.11.2022 5 z 5

Tohle bylo hodně těžké čtení, myslím tím jak působí celý příběh Símky (Simony) od jejího dětství až do dospělosti. Tolik obětí ze strany Símky a proč vlastně. Výborně napsané, chytne to za srdíčko.

dasha0306
21.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Přečteno naráz za jeden večer. Krátké kapitoly, lehký jazyk, těžké až depresivní téma, když jsou tam i hezké a milé chvíle. Ale pohltilo mě to, nechtěla jsem přestat číst a odsýpalo to.
Símka je vlastně velmi silná a miluje tak moc, že by udělala pro mámu cokoliv na úkor sebe, ač ta si to nezaslouží. Zde je rozhodně silnější láska dcery k matce, než naopak.

Bettinka
20.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Bylo velmi jednoduché se do Símky vcítit. Chápat tu sebedestruktivní potřebu a touhu zalíbit se a být milován někým, kdo o to vůbec nestojí a její bezpodmínečné lásky není hoden. Moc jsem si přála, aby alespoň ke konci vybouchla a své matce a zničující závislosti na ní se vzepřela. Autorka píše moc hezky, jednoduše a napřímo se jí podařilo vystihnout a popsat situace a emoce lépe, než kdyby je složitě rozváděla a větvila. Přála bych si, aby tahle knížka měla pokračování, o Símce a jejím životě ‘po matce’.

Fanda74
20.11.2022 2 z 5

Na mě kniha moc nezapůsobila, i když příběh samozřejmě zaujal. Je o komplikovaném vztahu matky a dcery. Možná je to úspornějším stylem autorky, ale tak nějak jsem si říkal, že je to smutné, ale že to tak někdy/někde je. Emočně mě to nechytlo.

LuckaH2
18.11.2022 5 z 5

Kdyz tuhle knihu čtu s dvouletou dcerou, ktera je mi vším, je to "těžké". Simka svou matku miluje a obetuje pro ni vse, ac ta je na ni dost hnusná. Většinou. Ze začátku si i reknete, mela ji v 17 letech, sama byla dite...ale neni to omluva. A bohuzel je tohle skutečnost. Casto si nekdo neuvedomuje jak slovo, nebo prehlizeni ubližuje. Silná kniha

cornetka
12.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha o životě Símky a především její závislosti na své matce. Ta ji takřka nikdy nepochválila, přesto ji Símka milovala nadevše a byla ji maximálně oddaná.

VeruHoráková
10.11.2022 5 z 5

Tak Símku rozhodně doporučuji. Je to jedna z těch knih, která na vás zapůsobí a dostane se vám pod kůži. Sledovat, jak matka o svoji dceru nejeví od počátku zájem a jak je schválně na ni zlá a dělá ji naschvály, i když Símka by pro ni obětovala vše, bylo smutný a upřímně mi z toho bylo těžko. Kniha je autorčinou prvotinou a já jen tleskám, jak moc se ji povedla. Tvorbu autorky budu určitě sledovat a jsem zvědavá na další její knihu, protože Símkou mě dostala.

Ditules
06.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Po Vranách a Soběstačném další kniha, která řeší nepříliš dobrý vztah matky a dítěte... Nelehké a smutné čtení.

99jana99
04.11.2022 5 z 5

Přečteno na jeden zátah. Tolik smutku v knize. Některé ženy by neměly mít děti, a když už je mají omylem, tak ať je raději někomu “věnují”.

juliesze
02.11.2022 4 z 5

Velice mrazivá kniha o vztahu rodič-díte. Bohužel si mnoho dospělých nauvědomuje, jak moc jsou děti vnímavé, že nezodpovězené dotazy jsou horší a vedou jen ke vzniku absolutně nezdravého vztahu. Moc hezky popsáno v krátkých a úderných kapitolách, které přidávají na svižnosti a důraznosti.

Penicuik333
31.10.2022 3 z 5

Velice zdařilá prvotina. Doporučuji všem dětem i rodičům. Všem egoistům i nesobeckým duším.

Majkyna
28.10.2022

Tak to mě dostalo, z knihy na mě tryskalo tolik negativních emocí, že jsem musela na chvíli přestat číst, abych to zpracovala. Skvěle napsané.

Knižní střípky
28.10.2022 5 z 5

Kniha je autorčinou prvotinou, a to velice povedenou prvotinou. Rozhodně budu sledovat její tvorbu, protože Símkou se mi zapsala do srdce. Co říci závěrem – někteří lidé by neměli mít děti.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Luccinda
23.10.2022 5 z 5

Simona, které nikdo neřekne jinak než Símka, toužila odmalička pouze po jediném - zasloužit si lásku člověka, který by ji měl milovat čistě a bezpodmínečně. Pošramocený vztah s matkou, které bylo sedmnáct let, když se Símka narodila, ji ale provázel až do dospělosti a ať se Símka snažila sebevíc, od matky se vždy dočkala jen opovržení či ignorace v lepším případě, fyzických a psychických trestů v tom horším. Přesto byla Símka připravená obětovat svůj život pro člověka, od kterého se nedočkala ani špetky citu.

Bylo pro mě opravdu těžké číst příběh o takovém trápení, jaké si prožila Símka. Řekla bych, že to byla jedna z nejsmutnějších knih, jaké jsem letos četla. I proto, že ve mně dokázala vyvolat tolik emocí, se kniha určitě zařadí k těm nejlepším tohoto roku. Navíc se opravdu dobře četla, autorka si mě svým stylem psaní získala a já jsem knihu přečetla během jednoho večera. Bylo to perfektní a já se moc těším, až si od Lucie Huškové budu moct přečíst něco dalšího!