Símka

Símka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498359/bmid_simka-JvD-498359.png 4 483 483

Román o touze po lásce rodiče a odhodlání jí dosáhnout, ať to stojí cokoliv. Třiadvacetiletá Simona, které všichni říkají Símka, žije s mámou v domě po babičce. Jediné, po čem touží, je život obyčejné mladé ženy – prožívat první vážnou lásku a snít o budoucnosti. Namísto toho musí trpělivě snášet máminy proměnlivé nálady a fyzické tresty. I tak je ale přesvědčená, že by pro ni udělala cokoliv. Jednoho dne však přijde chvíle, která zamává celým Símčiným životem. Chvíle, kdy se ukáže, jestli opravdu stojí za to obětovat všechno člověku, od něhož se lásky zřejmě nikdy nedočká…... celý text

Krisařka
07.04.2023 4 z 5

Čtivá jednohubka. Každopádně jedna z těch knih,která vám klidu na duši nepřidá. Smutný(s)pád hlavní postavy , zacyklení ve vztahu matek a dcer ,toxické vztahy ,které stojí hlavní hrdinku opravdu všechno,škola,láska,psychická pohoda ,vše obětuje touze aby ji vlastní ní matka milovala. Smutné ...

zandu
02.04.2023 4 z 5

Velmi čtivé, velmi smutné. Pořád čekáte, že se něco stane, že se ta hnusná máma chytne za rypák nebo že se Símka aspoň trochu vzbouří a bude líp. A ono ne.

vlkcz
01.04.2023 3 z 5

Možná se Símka nepotkala s mým aktuálním nastavením, protože téma je jistě zajímavé.
Formálně mi kniha připomínala knihy Soukupové. Stejný úsporný styl, hlavní hrdinka v podobných sra...ch. Jenže je bez vývoje (jakkoliv k tomu měla asi důvod) a nějakého solidního závěru, takže těch 200 stránek je k neučtení. Podobný pocit jsem měl při čtení Otce Goriota. Taky jsem každou chvíli očekával zlom a ono zase nic. Typická "frustrační kompozice". :-)

Ristridin
22.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Rodič despota je to nejhorší, co může dítě potkat. Pokud si chce někdo léčit na svém dítěti své vlastní rány, neměl by si ho nikdy dělat. Chápat myšlenky mámy z knihy ani nemůžu, protože sice si pořídila nedopatřením dítě již v brzkém věku (i to stále není omluva), ale díky Símčiným prarodičům měla její výchovu fakt hodně zjednodušenou a jako stále mladá holka se mohla zařídit všelijak a být šťastná. Nakopat. Psychicky týrat holku a ještě jí sobecky šlapat po štěstí.
Pěkně smutná kniha s nepříjemným tématem, přinutí si o to víc vážit lásky nejbližších.
(Chtěl bych vědět, CO přesně dělal náhradní táta v pokojíku a jestli si Símka našla vlastně něco/někoho a naplnilo ji to více naplňujícím štěstím).

Nasko
18.03.2023 5 z 5

Trošku tísnivé a nelehké čtení, ale naprosto skvěle napsané. Doufám, že autorka bude publikovat dál.

Knížka je rozdělená do dvou částí. V té první vypravěčka popisuje svoje dětství, ve druhé se řeší současnost. Ta první se mi možná líbila o maličko více, Símčino dětství bylo napsané naprosto dokonale a úplně jsem cítila koláčky v troubě a slyšela slepičky kvokat na dvoře. Druhá část ovšem také nezklame.

Jenom se teda nedokážu rozhodnout, jestli víc nesnáším Simoninu matku, nebo otce.

petrabohy
17.03.2023 4 z 5

Knížka byla celkem pěkná

Dashow
09.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Velice čtivé, krátké kapitolky, útlá knížka, která ale v sobě skrývá mnoho zásadního. Uvědomění toho, jak naše chování ovlivní naše děti. Uvědomění toho, jak nás samotné formovalo a pořád ovlivňuje chování našich rodičů. Símku jsem si oblíbila, ale její bezbřehou lásku k matce, které ale ona sama nestála pomalu za pohled, natož za vlídné slovo, jsem nepochopila. Tu potřebu obětovat vlastní život a všechny své sny a lásky někomu, kdo soustavně ubližoval a nepohladil... Konec nepřekvapil, a o to víc mi bylo hlavní hrdinky líto. Každopádně, paní L. Hušková... prosím, pište. Takhle čtivé knihy, které vtáhnou a nepustí bych si přála číst pořád.

Monni
08.03.2023 5 z 5

knihu jsem viděla všude na instagramu a četla na ni samou chválu. Většinou, když vidím takhle chválenou knihu, tak si ji nechci hned přečíst, protože od ní mám velká očekávání a ve většině případů jsem zklamaná. Proto čekám, až nevětší hype opadne a teprve potom si knihu přečtu, ale na tuhle jsem narazila v knihovně a zrovna byla volná, tak jsem si řekla, že ji zkusím a třeba nebudu zklamaná. A opravdu jsem zklamaná nebyla, pokud ovšem nebudu počítat chování matky. Z toho jsem byla velmi zklamaná, naštvaná a kdoví co ještě. Ovšem tohle nemyslím jako kritiku. Postava je napsaná výborně, stejně jako každá další v knize. Při čtení jsem zažívala snad všechny pocity. Několikrát jsem měla chuť si postavy zhmotnit a Símku obejmout, její matku nakopat, babi s dědou pochválit a tátu? Tak na toho nemám slov. Je to napsané uvěřitelně a realisticky, až mě mrazilo, že tohle se opravdu může stát a vlastně se to i ve spoustě rodin děje a je to hrozně smutné a neskutečně jsem obdivovala trpělivost Símky s její matkou. Na jednu stranu jsem to nemohla pochopit a na druhou jsem si říkala, že je to přece jen její matka a vzpomínala, co vše jsem za celý svůj život byla ochotná odpustit já své mamě. Za mě určitě top kniha a těším se na další autorčiny počiny.

Katka2382
27.02.2023 5 z 5

Na tuhle útlou knížku jsem narazila v knihovně úplnou náhodou.
Símky mi bylo moc líto,ale do určité míry mi bylo líto i jeji matky.Sama asi nepocházela z nejvřelejšího prostředí.Ani její matka zřejmě neoplývala kdovíjakou mateřskou láskou.
Ještě že měla Simka babičku s dědou a alespoň jejich péči a něhu.
Věřím tomu že pak,po matce našla svoje štěstí.
Moc pěkná kniha.

ropotamo
27.02.2023 5 z 5

Smutné čtení. Pořád jsem čekala, že nastane nějaký zvrat a vše se obrátí k lepšímu, ale ono nic. Autorce smekám, za zpracování nelehkého tématu. Psáno reálně, bez zbytečných hluchých pasážích takzvaně o ničem. Těším se na další knihu od autorky.

Terka1975
24.02.2023 5 z 5

Úplně obyčejný příběh dívky, která jen touží po lásce rodičů. A je kvůli tomu schopna obětovat mnohé. Mám takovou jednu spolužačku. Nezůstalo to bez následků. Símka má ještě naději žít šťastný život… Napsané velmi fakticky, přitom velmi emotivně, ale rozhodně nenásilně. Kolik je dnes takových mladých lidí s jedním rodičem, který se zmítá v životních bouřích a tolik mladých trpí bez lásky, bez uznání a není divu, že psychická traumata postihují dnes mnoho těchto lidi. Dá se shrnout slovy básně J. Vrchlického - za trochu lásky šel bych světa kraj. A tak držím Símce palečky.

lištička123
13.02.2023 5 z 5

Skvělé, i když smutné čtení.

ivunk
12.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Skvěle napsané, přečteno téměř na jeden zátah. Je mi z toho hodně smutno jak moc dokáží rodiče ovlivnit život dítěte. Někdy jsem si říkala proč se ta holka nevzepře, je přece chytrá a inteligentní. O všechny blízké přijde, každého kdo jí chce pomoci pošle pryč. Jen aby se zavděčila své mámě, která o ní ani nestojí. Mám malinkou naději, že by mohlo být pokračování, taková lepší druhá část Símčina života, kde by mohla poznat radosti a lásku. Kde by ji nikdo nebrzdil a ona by si žila podle sebe aniž by se musela ohlížet na svou matku.

Boruvka22
09.02.2023 5 z 5

Kapitoly jsou krátké a svižné, přečtené za jeden večer. Velmi smutný příběh, často mi bylo Símky velmi líto a její mámě bych kolikrát nafackovala ať se probere.

krtecek_1
06.02.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha ze života. Zajímavé je, jak se v komentářích řeší jen postoj Símky. A co matka? První láska, v 17ti letech dítě, otec dítěte raději tráví volno na fotbalovém hřišti nebo u piva s vrstevníky. Poté vojna, ze které se nevrátí, protože si našel jinou známost. Matka s malým prckem žijící u tchýně, se kterou se neustále hašteří, k rodičům nemůže, ostudy už bylo dost.. A ten prcek, kterého nechtěla.. Závidí svým kamarádkám bezstarostnost, volnost, zábavu. Přiznejme si milé ženy, matky, kdo by z takové situace neměl psychickou újmu? To, že se nedokázala ovládnout a vše vyčítala dítěti je věc druhá. Taky chtěla lásku, objetí, klid. Ale boží mlýny melou.. No, bylo to smutné čtení. A nezastávám se matky ani jejího chování, jen jsem se snažila vžít i do její linky.

lenkabose
01.02.2023 4 z 5

Tolik smutku v této knize, že jsem knížku musela na chvíli odložit, abych to vůbec byla schopná vstřebat :-(
Příběh o Simoně, které nikdo neřekne jinak než Símka mapuje její život od narození až po současnost, kdy studuje na vysoké škole. Símka se nedokáže vymanit z vlivu své matky a závislosti na ní, a ačkoliv se snaží sebevíc, tak ne a ne se matce zavděčit. Tak hnusné chování svého rodiče a permanentní ničení života, bych nepřála nikomu.

L.Helena
31.01.2023 4 z 5

Smutné čtení.

Lenka0007
29.01.2023 5 z 5

Baví mě knížky českých autorek s tématem rodinných vztahů. Tahle je jedna z nich. Navzdory tomu, že jde o prvotinu, se zabývá nelehkými tématy, dobře se čte, bavily mě názvy kapitol, děj ubíral rychle, jen ten konec byl trochu useknutý. Ale vlastně….proč ne.

adevis
26.01.2023 4 z 5

Třiadvacetiletá Simona, které všichni říkají Símka, žije s mámou v domě po babičce. Přála by si žít jako obyčejná mladá žena, prožívat první lásku a snít o své budoucnosti, ale namísto toho musí snášet matčiny proměnlivé nálady a fyzické tresty.
Celý život touží po matčině lásce, která se ji nedostává a v dospělosti ji potká událost, která zamává celým jejím životem.

Zase to nebylo vůbec lehké čtení. Téma rodičovské nelásky mi rvalo srdce na kusy. Pokud se chcete dobrovolně zničit, běžte do ní.
Na druhou stranu se v knize objevila postava babičky, která byla miloučká a zasloužila by zlatou medaili.
Autorčina prvotina mi rozervala srdce, ale pokud napíše něco dalšího, ráda si knihu pořídím a přečtu.

PetraBery
22.01.2023 4 z 5

Zajímavé čtení o vztahu matky a hlavní hrdinky Símky. Na prvotinu opravdu vydařené, složité téma o snaze se zavděčit a zasloužit si lásku rodiče. Nad knihou budu ještě určitě přemýšlet.