Símka

Símka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498359/bmid_simka-JvD-498359.png 4 483 483

Román o touze po lásce rodiče a odhodlání jí dosáhnout, ať to stojí cokoliv. Třiadvacetiletá Simona, které všichni říkají Símka, žije s mámou v domě po babičce. Jediné, po čem touží, je život obyčejné mladé ženy – prožívat první vážnou lásku a snít o budoucnosti. Namísto toho musí trpělivě snášet máminy proměnlivé nálady a fyzické tresty. I tak je ale přesvědčená, že by pro ni udělala cokoliv. Jednoho dne však přijde chvíle, která zamává celým Símčiným životem. Chvíle, kdy se ukáže, jestli opravdu stojí za to obětovat všechno člověku, od něhož se lásky zřejmě nikdy nedočká…... celý text

martinasudová
17.01.2023 5 z 5

Krásná jednohubka.
Moc hezky napsáný příběh jedné dívky, která měla pocit (aspoň mě to tak přišlo), že se musí zavděčit všem. Nakonec mi bylo líto všech a cítila se hodně na měkko.
Doporučuji.

J.x
13.01.2023 4 z 5

Po dlouhé době jsem si řekla, že si napíšu komentář. Knížka se četla velmi dobře, přečetla jsem ji za jeden den. Ale...povaha Símky už na mě byla opravdu trošku moc.

4xbabča
11.01.2023 5 z 5

Příběh dívky, které všichni říkají Símka a její matky, která nemá pro vlastní dceru ani dobré slovo, natož projevy jakékoliv lásky, po které její dítě od mala touží. Je to krásný, ale hodně smutný příběh a musím uznat, že i jde o prvotinu autorky, je to moc dobře napsaná kniha.

sasankava
06.01.2023

Knihu stojí za to si přečíst. Většinou se v příběhu setkáváme s opačným problémem, kdy matka absurdně adoruje své dítě a dělá pro něj nemožné. Tady je příběh popsán z opačného pohledu. Na to, že se jedná o prvotinu, klobouk dolů a doporučuji přečíst, i když jak již bylo uvedeno v předchozích komentářích wow efekt se nekoná.

Nikkiproch
04.01.2023 3 z 5

Za mě je kniha dobrá. Teď hodně oblíbené téma nefungujících rodin a toxických vztahů, kniha ubíhá svižným tempem. Ale něco... něco tomu chybí. Něco navíc, něco, co by strhlo ten wow efekt. Kniha prostě jenom plyne, psychologie postav není moc vykreslená. Símka mě druhou polovinu knihy strašně štvala, že se nedokázala vymanit z vlivu své matky a nechala si naprosto ničit život.
Prvotina mladé autorky, která má určitě potenciál. Jednou by mohla určitě psát skvělé romány.

kavoholik
03.01.2023 5 z 5

Símka je kniha, která má velmi těžké téma a přitom se čte sama. Kapitoly jsou krátké, odsýpají, mají názvy, které vám nedovolí knihu odložit, protože opravdu chcete vědět, co bude dál a hlavně, jak to celé skončí.
Zároveň ale zpracovává téma toxického vztahu matky a dcery, vyrůstání bez soukromí a jak anotace naznačuje, co všechno je hlavní postava ochotná pro svoji maminku obětovat. Čtení pro mě bylo místy velmi bolavé a Símky mi často bylo moc líto. Naprosto jsem se do ní dokázala vcítit.

pani.tau
02.01.2023 3 z 5

Rozumím tomu tématu - obětavá dcera, která se stará o matku na úkor svého - zejména psychického - zdraví a pohody. Čtení utíká, chvílemi si říkám, jestli nečtu spíš román pro dívky, žádná velká psychologie postav, o matce se nedozvíme nic, kromě toho, že to je nesnestitelná, nevděčná a nevyrovnaná osoba, až to připomíná karikaturu. Takové těžké téma se určitě dalo vzít víc do hloubky, kniha mi přišla celkem dobře napsaná, ale trochu plochá. Lehce mě iritovalo míchání nespisovné a spisovné češtiny, nepůsobilo to autenticky.

josska
30.12.2022 5 z 5

Za mě veliké překvapení,,autorčina prvotina a takové silné čtení,,vztah matky a dcery,,,moc si přeji,,aby autorka už psala něco dalšího ....

M-a-rty
30.12.2022 4 z 5

Emočně náročná kniha o tom, že existují horší matky než ta Vaše.... A taky dobré nakopnutí - nenechat si nikým ničit život.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Símku jsem pořídila po řadě výborných recenzí. Očekávala jsem knihu s těžším tématem, a tu jsem i dostala. Možná jsem čekala drsnější knihu typu Vrány, ale i tak mě knížka určitě nezklamala. Símka žije s mámou v domě prarodičů, velkou část knihy i s nimi. Símčina matka je příšerná, náladová osoba, která si svoje problémy vybíjí na Símce. To je věc, kterou fakt nesnáším a moc mě to za Símku bolelo. Símka matce v pozdější fázi podřídila celý svůj život, vděčnosti se však nedočkala. Fajn kniha české autorky.

jjanca
30.12.2022 5 z 5

Símka je útla knižka, ktorú zvládnete prečítať za dva večery. Ak sa posnažíte, tak kľudne aj za jeden. Napriek malému počtu strán je príbeh intenzívny a miestami emočne náročný. Símka je postava, ktorú si obľúbite a fandíte jej od útleho detstva. Prežívate s ňou jej príbeh a pocity, ktoré chová k svojej matke, ktorá ju nikdy nechcela a dáva jej to náležite pocítiť.
Kniha je rozdelená na krátke kapitoly, vďaka ktorým príbeh odsýpa veľmi rýchlo. Ku koncu ma trochu štvalo ako sa Símka postupne odstriháva od ostatných ľudí kvôli človeku, ktorý si to ani trochu nezaslúži. Záver by mohol byť o trochu viac rozpísaný. Napriek tomu je to skvelý príbeh a dúfam, že autorka v budúcnosti napíše niečo ďalšie. Určite si to prečítam. 4,5/5*

hzd
29.12.2022 5 z 5

Krásné napsaná knížka. Příběh matky a dcery, která pro svou matku obětovala vše. Závěr byl na mě hodně rychlý. Ještě bych četla a chtěla bych se dozvědět, jak to pokračovalo dále. Klobouk dolů před autorkou a její prvotinou.

Anží
28.12.2022 5 z 5

Čtení Símky bylo velmi rychlé a velmi intenzivní. Hlavně díky krátkým kapitolám bez zbytečných vět, které ale dokážou zasáhnout silně a hluboce do čtenářovy duše.

Hlavní hrdinka Símka se neustále snaží o uznání své matky, pro kterou je ztělesněním veškerého životního selhání a zkaženého mládí. A tak dívka je ochotná zajít tak daleko, že si nechá zkazit vlastní život, jen aby získala aspoň špetku lásky z matčiny strany. Jejich vztah je toxický a nezdravý, ženy spolu bojují a nedokážou napravit staré chyby. Nebo spíše mám pocit, že veškerá negativita přichází ze strany matky, která donekonečna obviňuje dceru ze všech možných nezdaru, ačkoli Símka dává do jejich vztahu první a poslední.

Abych to zahrnula, tahle kniha ve mě vzbudila spoustu emocí. Moc se těším na další autorčinu knihu.

Mona-Lisa
28.12.2022 5 z 5

Během dvou dnů přečtené. Měla jsem tušení, že mi to sedne, ale stejně mám z toho radost jak malé dítě. Že jsem objevila další českou autorku, která píše kvalitně, úderně.
Je to sebevědomě napsané, jasně s cílem, bez obalu znázorněný vztah matka/dcera. Kdy nejbolavější je část, kdy dcera ví, že ji matka nemiluje. Ale ona ji ano. A ty otáčíš stránky a na každé je tento bolestivý vztah popsaný, už od Símčiného dětství. A tebe to bolí číst, ale stejně čteš dál. Jak si dcera ničí život, kvůli takové potvoře.

Vím, že někteří nemají rádi přirovnávání, ale čtenářský mi sedí jako Dvořáková nebo Bolavá. Takové to kostlivcové, nepříjemné čtení, které ti dělá dobře tím otevíráním křivd, strháváním strupů a ‘aha’ momenty, které poznáváš z vlastního dětství, vztahů, rodiny

lucisa.n
27.12.2022 3 z 5

V knize sledujeme život Simony, které nikdo neřekne jinak, než “Símko”. Začínáme jejím narozením a končíme současností, jejím studiem na vysoké škole. A po celou dobu se věnujeme problematickému vztahu s její matkou. Símka je velmi milé a snaživé děvče, pro své nejbližší by udělala cokoliv. Její matka to má ale úplně jinak…

Úvod ke knize jsem napsala docela stručný, více toho asi vědět nepotřebujete. Ona i samotná kniha je celkem stručná :) Něco málo přes 200 stran, kraťoučké kapitoly, velmi čtivý styl psaní a naprosto uvěřitelný životní příběh. Stránky vám budou jednoznačně letět pod očima.
Se Símkou budete sympatizovat, budete ji obdivovat, držet ji palce a zároveň vám ji bude líto. K její matce budete jistě chovat úplně opačné “sympatie”. Tak to bude po většinu knihy, možná až na závěr. Ten s mým hodnocením velmi zamával… A bohužel negativně. Samotný závěr je až příliš rychlý, strohý a nejednoznačný. V příběhu jsou nakousnutá různá témata, která ale zůstávají nevysvětlena. Samotné chování Símky už mě ke konci taktéž štvalo, protože si život nakonec ničila úplně sama.
Myslím, že kniha měla velký potenciál, který ale zůstal nenaplněn. Nicméně se jedná o autorčinu prvotinu a já věřím, že každá její další kniha bude lepší a lepší :) A já po ní určitě sáhnu!
Pokud u vy máte rádi sondu do rodinných vztahů, nevadí vám těžší témata a trochu depresivnější knihy, určitě si nenechte Símku ujít.

simlenka
26.12.2022 3 z 5

Četlo se to dobře, příběh měl hlavu a patu, dokázala jsem se do Símky vžít, ale chybělo mi něco navíc. Je to ale prvotina a určitě si další autorcinu knihu přečtu

andream
26.12.2022 5 z 5

Cte se moc dobre, kratoucke kapitoly a zadné zbytecne kudrlinky… jednoznacne doporucuji

kalinkacz
25.12.2022 5 z 5

Símku už vám tu doporučuju nějaký ten pátek… je totiž boží!
Četla jsem ji už v červenci jako rukopis, jelikož mi redaktor psal, že je to objev… A měl pravdu!
Příběh se věnuje vztahu mezi matkou a dcerou, který je ne ve všem dokonalý…
Símka se dějem, stylem psaní i psychologií postav v klidu vyrovná knihám od Petry Dvořákové nebo Petry Soukupové… Tleskám a nutně potřebuji od autorky něco dalšího.

veronika4937
19.12.2022 4 z 5

Kraťoučké kapitoly psané čtivým jazykem jsem i přes nelehké téma doslova hltala a dá se přečíst prakticky na posezení. Život často není lehký a příběh tak, jak ho popisuje Lucie Hušková, pro mě byl uvěřitelný. Předpokládala jsem, že dám vysoké hodnocení, ale můj celkový dojem z knížky bohužel pokazily závěrečné kapitoly. I po dočtení mi zůstaly nezodpovězené otázky a nejsem si úplně jistá, že by to byl záměr. Poselství je jasné, i tak bych ale ocenila ještě pár kapitol navíc.

Ramirese
18.12.2022 5 z 5

Perfektní čtení na víkend. Za dva dny přečtené, svižné, emotivní.
Každá kapitola překvapí a závěr...
Nebudu spoilerovat.

Rozhodně doporučuju a těším se na další knihu.