Šepot včel

Šepot včel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476605/bmid_sepot-vcel-rdi-476605.jpg 4 369 369

Příběh tajemného dítěte nadaného mocí změnit osud rodiny, která žije v zemi zmítané revolucí. Od chvíle, kdy stará chůva Reja našla pod mostem opuštěné děťátko, se život v mexickém městečku nadobro proměnil. Malý Simonopio, kterého objevili znetvořeného pod přikrývkou včel, je pro některé z místních předmětem pověr — dítě políbené ďáblem. Velkostatkáři Francisco a Beatriz Moralesovi ho však přijmou do rodiny a starají se o něj, jako by to byl jejich vlastní syn. Čím je Simonopio starší, tím větší záhadou se pro své okolí stává. Když totiž zavře oči, spatří, co ostatní nevidí — to, co se má teprve stát, dobré i zlé. Simonopio, na každém kroku doprovázený ochranným rojem včel, chrání svou rodinu před hrozbami lidí i přírody a změní nejen osud rodiny Moralesových, ale i celého regionu. Zároveň však musí čelit svému strachu, tajemnému nepříteli a hrozbám války — španělské chřipce a sporům mezi těmi, kdo chtějí půdu, a těmi, kteří pro záchranu svého majetku udělají cokoli.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

El murmullo de las abejas , 2015

Nay
29.05.2022 5 z 5

Ach, tohle čtení mě těšilo. Bylo mi milo, úzko, vztekle i soucitně. Jen man. vztah mezi Beatriz a Franciscem mě přišel už od počátku jaksi až moc dokonalý. Každopadně ke všem popsaným těžkým událostem to bylo asi nutné/příjemné vyvážení, onen pevný rodinný základ.

ANDY28
17.05.2022 2 z 5

Půjdu proti proudu, náročně napsaná knížka, těšila jsem se, že tam bude mnohem víc nadpřirozena, ale je to jen popsaný příběh jedné rodiny z pohledu více osob.

cérka
15.05.2022 5 z 5

Nakladatelství HOST a magický realismus. Nádherná obálka, nádherně napsaná (a dobře přeložená) kniha.

První co mě při čtení posledních kapitol napadlo bylo: "Uf, tak teď musíš sáhnou po něčem opravdu lehkém. Jak na váhu knihy, tak i na samotný obsah". Neboť tato kniha, o 527 stranách, s mými emocemi pěkně zamávala.

Mě osobně kniha nedovolila abych ji četla v kombinaci s jinou knihou. Úplně si mě přivlastnila.

Děj je vyprávěn z tolika úhlu pohledu, že jsem chvílemi myslela, že stojím na místě. Nečekejte tedy prudké zvraty či posuny. Autorka vás pomalinku, ale jistě provede životem rodiny Moralesovi. Na pozadí revolučních dějin Mexika a epidemie španělské chřibky vám nezbyde nic jiného než si trpělivě užívat každého slova.

Zamilovala jsem si Simonopia a jen velmi těžce se s ním pro tentokráte loučím.

Kniha, která obohatí čtenáře i jeho knihovnu a kterou lze přečíst několikrát za život.

bacouch
13.05.2022 5 z 5

Román popisuje příběh jedné rodiny na pozadí dějinných událostí v Mexiku. Knížka je ovšem plná emocí, postav, které jsou všechny hluboce zajímavé a skvěle vykreslené, takže rozumíte proč se chovají, jak se chovají; máte skoro pocit, že žijete jejich příběh, znáte jejich nejskrytější myšlenky, sny i obavy. Zároveň je to příběh, ve kterém se odráží magický realismus, a to já mám moc ráda. Po dočtení jsem ještě plná emocí. Moc hezká (i když někdy pro někoho pomalá) kniha.

KikinaK
04.05.2022 2 z 5

Pocitová, emotivní, náročná. Každý si v ní najde to své. Má své kouzlo, ale asi není pro každého.

alena3278
03.05.2022 1 z 5

Taky se mi často stává, že mám rozečtených několik knih najednou a čtu tak nějak všechny "na střídačku", ale někdy je jedna ze všech něčím "výjimečná" a proto ji odložím. A takovou teď byla Šepot včel. To se fakt nedalo číst. Čteno v rámci čtenářské výzvy.

zuzu8480
24.04.2022 5 z 5

Krásná kniha. Často se mi stává,že mám rozečtených několik najednou a čtu tak nějak všechny dohromady,ale někdy je jedna ze všech něčím výjimečná a proto ostatní dočasně odložím. A takovou teď byla Šepot včel. Čteno v rámci čtenářské výzvy.

Dela111
22.04.2022 5 z 5

Kniha Šepot včel přináší spletité vyprávění s prvky magického realismu.
Příběh se odehrává v Mexiku na začátku 20. století a vypráví o životních osudech jedné rodiny, která odolala španělské chřipce, jíž se dostalo v knize velké pozornosti, i světové válce. V rodině vyrůstá a zároveň ji chrání i nalezené tajemné dítě obklopené rojem včel...
Přestože většinu děje tvoří popis obyčejného života na statku, jde o nadmíru poutavé vyprávění napsané s lehkostí a zároveň malebným stylem s poetickým nádechem a celá kniha je velmi čtivá.

Šepot včel přináší příběh o lásce k rodině, zemi, o krásném pevném přátelství, o víře a laskavosti, ale i o vražedné nenávisti.
Tato kniha bude po dočtení dlouho doznívat a troufám si tvrdit, že patří k těm nezapomenutelným :-).

Ada0004
16.04.2022 5 z 5

Nádherná kniha, která Vás přenese do Mexika před 100 lety a dovolí Vám prožít uchvacující a magický příběh a k tomu z několika perspektiv.

JJJ007
15.04.2022 5 z 5

Skvěle napsaný román. Určitě stojí za přečtení.

85098211
07.04.2022 5 z 5

Nádherná kniha, kterou jsem poslouchala jako audio v němčině a naprosto mne uchvátila! Ale začnu raději hezky od začátku ;-).
Píše se rok 1910 a my se ocitáme na rodinné haciendě rodiny Moralesů v Linares v Mexiku. Den za dnem sedává stará Nana Reja ve svém vrzajícím houpacím křesle, už dlouho toho moc nenamluví a dřímá na slunci. Až jednoho dne náhle zmizí a všichni se obávají nejhoršího. Začnou ji tedy hledat a nakonec ji také opravdu nalézají. Ale ona není sama, má u sebe totiž malé miminko celé zakryté rojem včel, které navíc silně krvácí z pupeční šňůry. Chlapeček však díky její trpělivé péči přežije, ale ne pro každého je to zázrak. Simonopio je totiž postižený a jsou i tací, kteří věří, že jej políbil samotný ďábel... Později se do rodiny Moralesových narodí Francisco a ten je posléze jediný, kdo se dokáže se Simonopiem dorozumět. A právě díky tomu se rodině podaří přežít španělskou chřipku nebo občanskou válku. Bohužel však žádné štěstí nikdy nevydrží navždy...
Kniha je opravdu krásně napsaná a čtivá, je v ní hodně emocí a za sebe musím přiznat, že jsem její poslední část už poslouchala se zatajeným dechem a slzami v očích. A také ji určitě doporučuji všem čtenářům, kteří vyhledávají spíš tiché a neuspěchané romány.

hzd
05.04.2022 5 z 5

Krásná knížka, do které se mi nejprve moc nechtělo kvůli své tloušťce, ale jak se člověk pořádně začte, nejde přestat. Nádherný příběh, vůni pomerančovníků nejde odolat.

Knižní střípky
26.03.2022 5 z 5

ŠEPOT VČEL se pro mě stal velkou láskou. Když mi Simonopio jednoho večera vstoupil do života, vše se zastavilo... Tento znetvořený chlapec obklopený houfem včel je postavou, na kterou nikdy nezapomenu. A stejně tak nezapomenu na celou knihu. Simonopio přišel do rodiny Moralesových, kteří jej přijali bez výhrad a on navždy změnil jejich životy. Se zatajeným dechem a mnohdy slzami v očích jsem četla tento úchvatný příběh. Příběh jedné rodiny na pozadí historických událostí, které navždy změnily svět, byl něčím tak neskutečně nádherným, že se to snad ani nedá popsat. Máte zde lásku, rodinu, zradu, nenávist, neskutečnou bolest a mnohdy zbytečnou krutost, máte zde vše. Do knihy se ponoříte, cítíte vůni pomerančů a slyšíte bzukot včel, nechcete z ní odejít..

Knižní střípky

david9690
16.03.2022 4 z 5

No ze začátku mi to nějak drhlo a ne a ne se začíst. Ale pak jsem si asi na to zvykl a konec mě vyloženě bavil a zaujal. Ke knize mě přivedla žena a hodila se mi do výzvy - kniha bez A. Takže jsem splnil úkol a vlastně se i pokochal pohledy na ty snové (někdy trochu abstraktní až lehce halucinogenní) obrazy z autorčiny mysli. Nebyla to úplně moje top-kniha, ale stála za přečtení.

bosorka
08.03.2022 5 z 5

Vynikající a doporučeníhodné. Přesně kniha pro mě. Jak já miluju magický realismus. Jak já miluju rozmáchlé příběhy napříč delší dobou. Které jsou plné působivých situací a zajímavých lidí. Jak já miluju Šepot včel! Fakt mě sebral, tento román člověk velmi prožívá, neboť je plný emocí, ale i dojmů a vjemů.
Spolu s hrdiny mi občas byla zima, občas jsem si užívala sluníčka, vše prostoupila vůně pomerančů a bzukot včel. Usmívala jsem se, ale i ronila slzy. Bylo mi těžko a smutno a pak zase veselo. Užívala si klukovin s Franciskem juniorem, fandila jeho tátovi, který byl smělý, chytrý a spravedlivý, měla chuť obejmout jeho skvělou maminku. A jako všichni jsem milovala Simonopia, toho nádherného věrného kluka. Jak ráda bych si sedla vedle něj a chůvy Rejy a koukala na hory.
Většinou nestíhám číst knihy i podruhé, ale doufám, že s Šepotem včel to jednou udělám a vrátím se to světa, který Sofía Segovia vystavěla na reálných základech a obalila je magičnem sladkým jako med.

hanava
03.03.2022 5 z 5

Krása.

kaja77
22.02.2022 5 z 5

Magický realismus je prostě můj šálek kávy. Tato kniha byla moc fajn, Simonopia musí každý milovat (s výjimkou kojota). Strašně příjemně se mi to četlo, místy skoro idylka, laskaví lidé, krásná příroda, ta představa voňavých pomerančových hájů apod...no idylka DOPORUČUJI

Šárka78095
18.02.2022 5 z 5

Nádherný příběh, který vás vtáhne do děje od první stránky až do samého konce. Je psaný s lehkostí, která vám vykouzlí úsměv na tváři. Na druhou stranu vypráví o vážných a bolestných časech. O časech, o kterých člověk z historického pohledu často mnoho neví. Hlavní postavy se stanou tak důvěrně známé a krásné bytosti, že se s nimi na konci knihy opravdu špatně loučí....

Arkagas
14.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Pro mě rozhodně nejlepší knížka za únor 2022, a velmi pravděpodobně jedna z nej knih roku. Šepot včel je rodinným dramatem, historickým románem, dětským i dospělým vyprávěním o hrůzách, ale i krásách Mexika od roku 1880 do roku 1930. Pohledem malého chlapce se setkáváme s jeho rodinou a znetvořeným bratrem Simonopiem, který komunikuje díky zvláštní řeči jen se svým malým bráškou, neboť jinak mluvit nemůže.
Bratrská láska přetrvává celý život a Franceskova láska k Simonopiovi nikdy nevyhasne. Zatím co rodina si procází mnoha dramaty a radostmi, Simonopio je nejšťastnější v kopcích se svým rojem včel. Do doby, než ho začně pronásledovat noční můra v podobě souboje kojota a lva.
Tahle kniha je skvostná, pomalu plynoucí a plná událostí, které Vám vyčarují úsměv na tváři, nebo naopak přidělají vrásky na čele. Beze sporu je to kniha, která stojí za přečtení a je třeba si ji řádně vychutnat.
A v neposlední řadě je to kniha, ze které slyšíte bzukot včel, ševelení větru a vůni pomerančů.

Moje hodnocení: 10/10

Atuin
09.02.2022 5 z 5

Kniha, která velice podmanivě a velice působivě vystihuje řadu zásadních věcí. Kniha která umí v člověku vyvolat řadu, řadu protichůdných pocitů, těžkost a špatné věci obalí čímsi co ve výsledku působí jako obinadlo a čtenáři je tak daný šťít, aby se přeci jen neporanil.