Se špetkou skořice

Se špetkou skořice https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470076/bmid_se-spetkou-skorice-A3P-470076.jpeg 4 293 89

Středoškolačka Emoni se stará o malou dcerku, a i když jí se vším pomáhá milovaná babička, musí ve svém životě činit nejedno těžké rozhodnutí. Jediné místo, kde mohou jít povinnosti stranou, je kuchyně. Emoni má totiž obrovský dar – z každého jídla dokáže vytvořit neuvěřitelnou dobrotu. Chtěla by svého nadání využít a studovat kulinářskou školu, tuší však, že tento sen je příliš vzdálený. Má plnou hlavu povinností, které ji každý den zaměstnávají. Přesto Emoni cítí, že si zaslouží dostat šanci a nechat svůj talent zazářit. Dokáže se postavit všem překážkám a jít si za svým?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

With The Fire on High , 2019

Kikina182
22.07.2021 4 z 5

Začátek knihy se mi příliš nezdál. Přišlo mi to překombinované, nereálné a hlavní hrdinka mi nebyla příliš sympatická. Ale asi po sto stranách se to změnilo. Najednou všechno začalo působit přirozeně a krásně do sebe zapadat. Příběh byl najednou roztomilý a zajímavý, ale zároveň se v něm řešily složité otázky. A především je celá kniha protkaná opravdu úžasnou atmosférou a nechybí ani popisy jídla, díky nimž může člověk cítit chuť pokrmu přímo na jazyku. I když je tedy začátek trochu podivný, zbytek knihy to více než vynahradí. Určitě doporučuji.

Luccinda
19.07.2021 5 z 5

Ačkoliv se v knížce objevuje několik vážnějších témat, stále zůstává tou odpočinkovou četbou, která vám vykouzlí úsměv na tváři. Mě si získala hlavně Emoni, která byla oproti jiným YA hrdinkám velmi vyspělá. Obdivovala jsem její vůli brát život takový, jaký je. Její láska k dceři byla téměř hmatatelná, stejně jako její vášeň pro vaření. Své kouzlo měla také lehká romantická linka, která ale spíše dokreslovala celý příběh. Co k tomu dodat, Se špetkou skořice je výborná knížka a já se určitě v budoucnu pustím i do dalších knížek Elizabeth Acevedo.

anet.myblog
19.07.2021 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšila už od té doby, kdy bylo u Yoli oznámeno, že u nás v překladu vyjde.
V zahraničí má knížka hoodně pozitivní ohlasy, tak jsem se trošku bála, aby to nebyl jenom přehnaný hype.
A nebyl. Tahle knížka si to opravdu zaslouží. Příběh teenagerky, která už se na střední stala matkou. Svoji dceru vychovává pouze s její babičkou, přitom dodělává střední a věnuje se tomu, co ji baví nejvíc - vaření.
Tenhle příběh mě dostal. Hlavní hrdinka Emoni mi byla sympatická a získala můj velký obdiv. Líbilo se mi, jak autorka popisovala příběh realisticky, že mi všechno přišlo tak nějak skutečné.
Byly zde prvky úplně jiné kultury a taky často věty nebo oslovení španělsky, což mi bylo sympatické, protože se španělsky sama učím.
Knížce nemám co vytknout, hodně mi toho předala a motivovala mě si jít za svými sny, určitě jsem ji nečetla naposledy. Za mě tedy velké doporučení!

sgjoli
18.07.2021 3 z 5

Tohle je velmi příjemná oddechovka o holčině, která toho ve svém věku musí stíhat hodně - dodělává střední školu, přemýšlí o budoucnosti a o tom, jak zůstat ve svém životě věrná své kulinářské vášni. Ale aby to nebylo jen tak, je zároveň mladou maminkou dvouleté holčičky a do toho všeho navíc ještě musí stíhat chodit do práce, aby přispěla do skrovného rodinného rozpočtu.
Emoni mi byla dost sympatická - hlavně tím, jak reálně byla vykreslená. Má toho naloženo hodně, a i když musí být vnitřně silná, aby všechno zvládla, autorka ji zobrazuje jako obyčejného člověka, který má také občas špatný den, že se každému občas nedaří a že každý má čas od času pochyby sám o sobě. A jak někdy dokážou člověka srazit slova a pohledy druhých lidí a a jak je těžké se přenést přes nepřízeň osudu. V tomto ohledu je kniha dost lidská a reálná.
Zároveň se jedná o příběh odvahy a cesty za vlastním snem, i když ta cesta je strastiplná, kdy člověk musí hodně obětovat a musí se naučit důvěřovat nejen sobě, ale i svému okolí. Řada momentů v knize mi přišla dost inspirativních.
Jelikož se jedná o young adult a já už nejsem cílovka, nedokážu hodnotit naplno. Osobně bych si uměla představit, kdyby šel příběh v některých momentech trochu víc do hloubky. Ale to je jen moje subjektivní vnímání. Pokud jsem cílový čtenář tohoto žánru, je dost pravděpodobné, že vás kniha osloví víc než mne.
Knihu jsem četla v originále, takže nemohu hodnotit překlad do češtiny. Ale pokud by vás lákalo číst v angličtině a chtěli byste něco oddechovějšího a lehčího na porozumění, toto určitě mohu doporučit.
Celkově se pro mne ve výsledku jedná o velmi příjemnou oddechovku, kterou jsem si užila, byla fajn, odpočinula jsem si u toho. Pro mne trochu lepší nadprůměr - 3,5 hvězdy. To však neberte jako nějakou velkou kritiku. Knihu za sebe mohu doporučit, zvláště mladší ročníky by mohla kniha oslovit.

Majdoslava
16.07.2021 5 z 5

Kouzelná kniha o cestě za vlastním snem. K tomu překrásná obálka.

Babouš
15.07.2021 5 z 5

Ideální čtení na dovolenou i pro ty, kdo už jsou víc adult než young. Hlavní hrdinka Emoni miluje vaření a má na to přirozený talent, ale v cestě za snem stát se špičkovou šéfkuchařkou stojí její malá dcerka, pochyby i strach. Ačkoliv tady najdeme špetku young adult klišé, celkovou chuť téhle literární mňamky to rozhodně nezkazí.

lapetitedeny
13.07.2021 4 z 5

Se špetkou skořice jsem četla ještě v angličtině. Je to jedna z těch knih, které nepřináší žádný veliký příběh, ale každodenní problémy jedné sedmnáctileté holky. Emoni žije se svou babičkou a (asi) tříletou dcerkou a právě teď ji čeká poslední rok na střední, který je plný mnoha nelehkých rozhodnutí.

Příběh je neuvěřitelně svěží, přináší totiž do žánru Young Adult téma, o kterém se zatím moc nemluví. Troufám si říct, že problematiku krásně popisuje a dobře vystihuje pocity hlavní hrdinky, která je na jednu stranu stále teenager, ale zároveň musela předčasně vyspět, když se v 14/15 letech stala matkou. Kniha je navíc neuvěřitelně citlivě napsaná a je radost ji číst.

Když vám řeknu, že se nic moc velkého neděje a Emoni prostě proplouvá posledním ročníkem střední školy, mohlo by to znít jako nuda. Faktem ale je, že je to skvěle zpracované, Emoni má nějaké své malé cíle, na které se soustředí, nebo otázky, které řeší (zvládnout střední, podávaní přihlášek na vysokou, získat peníze na školní výlet do Španělka...) a nakonec to funguje fakt skvěle.

Jo a i když tu je jeden kluk, tak tahle kniha prostě není o lásce. Romantická linka je v pozadí a jen to celé tak jemně doplňuje. Pro Emoni a díky tomu i pro čtenáře jsou totiž jiné věci mnohem důležitější.

Ajda300
12.07.2021 5 z 5

První knížka kterou jsem kdy četla v angličtině a možná i proto na ni nedám dopustit. Emoni je skvělá postava a příběh je psán plynulým a čtivým jazykem. Vážně moc doporučuji.

josefina_silena
11.07.2021 4 z 5

Konečně se Acevedo dočkala též českého překladu a dostala se tak blíže českému čtenáři. Se špetkou skořice je příběh o všech podobách mateřství a rodičovství, o zodpovědnosti, o hledání vlastní identity a nové životní cesty. Je to opravdu kouzelný příběh, který potěší nejen nadšené fanoušky YA žánru, ale i ty, kteří si prostě jen chtějí přečíst milý příběh, který pohladí na duši.

No, a co si budeme povídat – ta obálka je taky naprosto fantastická. Čteno v originále - nemůžu hodnotit český překlad.