Se špetkou skořice

Se špetkou skořice https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470076/bmid_se-spetkou-skorice-A3P-470076.jpeg 4 293 89

Středoškolačka Emoni se stará o malou dcerku, a i když jí se vším pomáhá milovaná babička, musí ve svém životě činit nejedno těžké rozhodnutí. Jediné místo, kde mohou jít povinnosti stranou, je kuchyně. Emoni má totiž obrovský dar – z každého jídla dokáže vytvořit neuvěřitelnou dobrotu. Chtěla by svého nadání využít a studovat kulinářskou školu, tuší však, že tento sen je příliš vzdálený. Má plnou hlavu povinností, které ji každý den zaměstnávají. Přesto Emoni cítí, že si zaslouží dostat šanci a nechat svůj talent zazářit. Dokáže se postavit všem překážkám a jít si za svým?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

With The Fire on High , 2019

LuciLu
06.02.2022 4 z 5

Nádherná obálka, která upoutá na první pohled. Ideální oddechovka, když chce člověk na chvíli opustit realitu. Děj knížky je sice předvídatelný, ale i tak jsem si čtení užila. A to už nejsem dávno cílovka. Hlavní hrdinka (Emoni) to v životě rozhodně nemá jednoduché - velmi mladá matka, která bojuje se stereotypy, se školními povinnostmi, pracovními povinnostmi, a přesto je odhodlaná jít si za svými snem. Konec je sice hodně pohádkový, kdy se v podstatě Emoni splní všechna přání, ale na druhou stranu proč ne, je hezké vidět, že když se člověk bude snažit, tak žádný úkol není příliš těžký, žádná překážka dosti vysoká na to, aby člověk nemohl dosáhnout toho, co chce.

petkasable
01.02.2022 2 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. Velmi mě nalákala obálka, ale to je na tom tak jediné dobré. Knihu jsem četla hrozně dlouho. Hlavní hrdinka mi nesedla, rozčilovalo mě, že svou dceru neoslovuje jménem ale "Holčičko". Autorka se snažila popsat teenagerku, která to v životě nemá lehké, ale konec dopadl stejně jak v pohádce.

_Knihomolka_
31.01.2022 4 z 5

Tohle bylo přesně to, co jsem potřebovala - příjemnou oddychovku s pomalejší romantickou linkou provoněnou špetkou skořice a příběh s nádechem španělské kultury, který se točil kolem jídla.
Příběh byl krásně a realisticky vykreslený, bez různých přetvářek a klišé, stejně tak, jako tamní prostřední a lidé. A to se mi právě na knížce líbilo nejvíce. Byla jsem také moc ráda, že jsem se dozvěděla zase něco víc o vaření, protože stejně jako hlavní hrdinka Emoni, ráda v kuchyni pořád něco dělám a vždy si recepty upravuji podle sebe :).

Ilia
26.01.2022 2 z 5

Kniha mě neoslovila. Jedná se o klasický Young adult žánr, který mi seděl tak do patnácti, teď se do něj nedokážu začíst. Emoni je typická středoškolačka, která však řeší trochu jiné problémy, než její spolužačky - má malou dceru, musí pracovat, a do toho má ještě sen o vaření. Děj mi přišel jaksi nepřirozený, s Emoni jsem se nestotožnila, a proto mě kniha nebavila. Kniha je ale psaná poměrně hezky, má krátké kapitoly, a pro někoho může být odpočinkovou četbou. Mně však kniha nesedla dějově.

Fortuna7
23.12.2021 5 z 5

Já musím Se špetkou skořice opravdu moc pochválit. :-)
Je to krásná a čtivá romantika provoněná vařením. Čtivosti pomáhají i kraťoučké kapitoly a svižný styl psaní, ale zase kvůli tomu trochu utrpěla psychologie postav. Jediné co bych vytekla je to, jak Emoni říkala své dceři Holčičko. To mi pak trochu trhalo oči, ale tak přežiju to, no ;-)

Doubravka1975
20.12.2021 4 z 5

Krásná obálka a moc pěkný příběh, ale co mě neskutečně štvalo je to oslovení "Holčičko" už ji pak na to upozorňovala i matka Tyroneho, pak holčička ani neví jak se jmenuje a to na začátku popisuje jaké jméno ji dala a proč - to je pěkné a to chválím, ale proto ta jedna hvězda dolů a to jsem ještě přimhouřila obě oči :):)

Romča11
22.11.2021 3 z 5

Tahle kniha mi moc nesedla. Je typickým příkladem young adult a znovu mě utvrdila v tom, že bych tenhle žánr měla definitivně opustit. Hlavní postavě Emoni se v patnácti narodila dcera, kterou teď vychovává spolu se svojí babičkou. Do toho chodí do školy, pracuje a ještě de snaží věnovat své vášni - vaření. Celá tahle kniha mi prostě přišla neuvěřitelná, nereálná. Celý ten příběh na mě působil až nevěrohodně. A měla jsem s tím problém celou dobu, kdy jsem knihu četla. Navíc pak se do toho ještě zamotá Emonin nápadník, kterému se dlouho brání a pak během pár týdnů udělá další velmi nevěrohodné rozhodnutí.
Co se ale musí knize nechat je příběh, který je velmi dobře vystavěn. Krásně postupně graduje a konec je uzavřený a trochu jako z pohádky. To je ale bohužel další dost nevěrohodná věc. V reálném životě to takhle moc často nekončí.
Postavy jsou velmi dobře vykreslené a hlavní hrdinka mi byla docela sympatická až na to jedno dost zvláštní rozhodnutí na konci knihy.
Celkově bych to asi shrnula tak, že je to velmi oddechová kniha, u které vypnete a začtete se vlastně do zajímavější pohádky, kde se hlavní hrdince všechno daří a všechno dobře dopadne. Taková moderní pohádka.

Andrée
20.11.2021 2 z 5

Mám velký problém s oslovením "Holčičko"! To bylo něco... neosobní a uchylný. Brrr... Celkově mne kniha neoslovila, čekala jsem jiný příběh. Tedy takový, kde se mladinká matka pere s životem, protože je na spoustu věcí sama. A nene, nebylo tomu tak...

MonaR0se
18.11.2021 5 z 5

Vždy keď dočítam knihu, ktorá ma niečím zasiahla, zakazujem si o nej čítať názory iných recenzentov, aspoň kým nenapíšem ten svoj. Často sa mi totiž stáva, že si niekto všimne to, čo ja nie, a keď si to uvedomím, tak na to už nemôžem prestať myslieť. A potom sa to odrazí aj na mojom hodnotení. Občas vydržím a neprečítam si nič a občas je to silnejšie ako ja.

Pri knihe Se špetkou skořice som to nevydržala a pár názorov som si prečítala. A zamrzelo ma, že schytáva celkom rozporuplné hodnotenia. Nie vyslovene negatívne, no vraj autorka nešla dostatočne do hĺbky, kniha nemá dej a podobne. Podobné názory vlastne aj chápem, no na mňa táto kniha zapôsobila až magicky.

Možno to bolo tým krásnym štýlom písania, ktorý mi nedovolil prestať čítať, možno to bolo tým, že som sa dokázala s hlavnou hrdinkou dokonale stotožniť a možno to bolo tým, že to je jednoducho skvelá kniha, ktorej nechýba absolútne nič a kto to nevidí, jeho smola.

Nie každá kniha potrebuje ťažké témy rozobrať do najmenšieho detailu. Niektoré sa ich dotknú iba zľahka, aby sa o nich vedelo, no zároveň dávajú vedieť čitateľovi, že to o tých ťažkých témach nie je. Takže áno, táto kniha mohla byť dramatická, mohla ťažké témy viac rozvinúť, mohla byť ostrá a extra dôležitá a mohla hrať na city a bodať do srdca. Ale ona nechcela. Ona chcela len tak plynúť...

Milujem na nej to, ako je z jednej strany reálna (najmä strasti mladučkej mamičky sú neskutočne dokonale vykreslené) a z druhej totálne rozprávková. Hlavná hrdinka je v podstate taká ľudská obdoba Remyho z Ratatouille (každé jej jedlo je dokonale magické, vyvoláva v ľuďoch hlboké emócie). Aj jemná romantická linka, ktorú kniha obsahuje, je tak trochu rozprávková, no zároveň milá a nie je presladená.

Takže ak očakávate dej plný zvratov (alebo nejakú zápletku), čistú romantiku či recepty na každej tretej strane, tak táto kniha asi nebude pre vás to pravé. Ak ju však prijmete takú, aká je, je dosť možné, že sa do nej zamilujete. Táto kniha má proste dokonalú obálku a ešte krajší obsah.

vera5841
17.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Popravdě čekala jsem víc... Asi nejvíce mi nevyhovoval celkový formát knihy - většinou mám krátké kapitoly ráda, ale tady mi vůbec nesedly. Často na sebe příliš nenavazovaly a spousta věcí se v lehkých obměnách opakovala, čímž mi přišlo, že děj není zcela plynulý. Emoni se vůbec nechovala na svůj věk a na oslovení "holčička" jsem nejspíš dostala alergii. Také jsem čekala více o samotném vaření a jídle, ale to bylo bohužel jen okrajově

vandalindakova
05.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Jako oddechovka je tahle kniha hrozně fajn, ale nečekejte, že budete číst těžký život studentky s dítětem, a to jak se rve světem.
Co oceňuji je to, že tu máme opět středoškolské prostředí, ale konečně to není jako ve všech ostatních knihách, filmech atd. Žádné klišoidní zápletky, které zná už každý nazpamět. Je tu i hezky vytvořený nádech španělska, a ten mě taky bavil. Mělo to originální zápletku skrz vaření, až jsem z toho měla u čtení hlad.
Příběh celkově jako takový mě bavil, ale já od toho čekala něco víc. Myslela jsem si, že uvidíme silnou hrdinku, která se pere s vlastním osudem, a s tím, že ji život hází klacky pod nohy proto, že je mladou mámou. No tak je to tu přesně naopak, život ji klacky z cesty odstraňuje a naše hrdinka má úplně umetenou cestičku a volné pole působnosti. Je tu naťuknutých tolik témat, ale žádné není do hloubky, žádné se nerozvíjí. Protože se vše objeví akorát jako hrozba, která zase velmi rychle mizí.
Oni nemají peníze, ale to se poddá, a můžeme vše. Oni nemají čas na skoro nic, ale to se poddá, on se ten čas nějak objeví. Všechno se vyřeší, a to bez sebemenší námahy. A život je nakonec sluníčkový. Tohle je za mě totálně nereálný. I já mám větší problémy protlouct se životem, a to nejsem v situaci jako naše hlavní hrdinka.

Ale obálka se povedla, to zase jo.

josska
28.10.2021 3 z 5

Nejsem cílovka,ale chtěla jsem zkusit něco jiného,,byl okolo takový boom a nechápu proč,,moc mě to nebavilo,,kniha má krásnou obalku,krásný název ale to je všechno,,asi jsem cekala něco jiného,víc o mateřství na škole,vztazích,lásce atd....

Lovana
06.10.2021 4 z 5

Kniha mě v prvé řadě zaujala obálkou, která je za mě opravdu nádherná. Poté jsem o knize hodně slyšela a zaujal mě právě i příběh.
Kdybych četla jen anotaci a neslyšela a nečetla různé recenze a podobně, tak bych asi čekala, že v knize se bude více řešit mateřství v tak mladém věku, jako to vidíme u Emoni. Ale o tomto je tato kniha vlastně jen okrajově a spíše jde o to, že i přesto může mít Emoni svoje sny, touhy a přání a také i vlastní život, není přece jen matka, pořád je to i žena.
Kniha se četla velmi rychle, měla kraťoučké kapitoly a stránky se mi pod rukami jen míhaly. Určitě některé věci mohly být rozebrány více do hloubky, ale celkově se mi příběh líbil a Emoni jsem si oblíbila, i když samozřejmě jsem s ní ne ve všem souhlasila, ale na svůj věk si myslím, že se chovala uvěřitelně. Ke konci knihy jsem uronila i pár slz a často se také usmívala.

Hodnocení 4,25*/5*

Andynka
03.10.2021 5 z 5

Když jsem začala knihu číst, říkala jsem si, že je zase zbytečně přechválená. Je to prostě klasická romanťárna pro mládež.
Ale v průběhu čtení se to ve mě zlomilo a kniha se mi moc zalíbila a není to klasická romanťárna, ale naopak je to velmi originální příběh o silné, mladé dívce.
Nemá zrovna lehký život. A přesto je dostatečně silná, aby se se vším poprala.
Nakonec tedy i já dávám plný počet hvězd. A mohu jen doporučit toto milé čtení. :)

annettka1098
01.10.2021 5 z 5

SE ŠPETKOU SKOŘICE je kniha o tom, že být matkou neznamená nebýt dívkou, ženou, studentkou atd., která si chce plnit své sny. Být matkou by rozhodně nemělo znamenat hodit celý svůj život za hlavu a žít podle představ ostatních.

Kniha má velmi krátké kapitoly, většinou na jednu až dvě strany a občas mi přišlo, jako by si hlavní hrdinka Emoni psala blog. Kapitoly mi připomínaly takové fejetony z Emonina života. Pravdou je, že tyto „fejetony“ nejdou úplně do hloubky a prostě jen tak proplouváme některými událostmi. V tomto bych možná měla jednu výtku, a to na anotaci knihy. Anotace ve vás totiž může vzbudit dojem, že se bude jednat o YA knihu s velkým přesahem, protože se v knize bude řešit mateřství nezletilé. Mateřství nezletilé v knize samozřejmě je, ale není to hlavní zápletka. Hlavním tématem knihy je totiž Emonin sen, který se točí kolem vaření.

Kantynka
28.09.2021 4 z 5

knížka se mi moc líbila. bylo to takové příjemné a milé oddechové čtení. možná mě trochu mrzí to, že některá vážnější témata nebyla rozebrána více do hloubky, ale to už by kniha nebyla tak odpočinková.
hlavní hrdinka mi byla někdy dost protivná svým chováním, ale vzhledem k jejímu věku se to dalo asi očekávat.
doporučuji, pokud chcete sáhnout po něčem nenáročném na pár večerů. knížka má totiž velmi krátké kapitoly a proto se čte velmi rychle.

Makkys
27.09.2021 3 z 5

Musím říct ze jsem z knihy mírně zklamaná, asi jsem od ni čekala něco víc a dostala jsem průměrnou knížku. Čekala jsem asi trochu víc rozpracované téma mateřství na střední škole. Hlavní hrdinka a vedlejší postavy byli fajn, ale nějak sem si k nim nenašla cestu. Četlo se to dobře, mělo to krátké kapitoly a styl psaní autorky mě vyhovoval.

KatChiss
16.09.2021 3 z 5

Kniha proletěla snad celý bookstagram a sklízela neuvěřitelné ohlasy. Je tedy pochopitelné, že jsem měla velká očekávání.
Autorka podle mého řešila až moc témat - rodičovství v útlém věku, kulinářství, splnění vlastního snu, absence rodiče, milostný vztah, vztah babičky a vnučky, hledání sebe sama, lgbt postava. Kdyby se jednomu z nich věnovala více do hloubky, udělala by lépe. Takhle u všech zůstala na povrchu a ve mně to bohužel nevyvolalo žádné emoce.
Abych jen nekritizovala, líbil se mi vývoj hlavní protagonistky, která se po čas příběhu hledala a zjišťovala, co chce dělat po střední škole. Také musím uznat, že se velmi dobře popasovala s úlohou náctileté matky a dělala vše, aby byla její dcera spokojená a šťastná.
Téma vaření se v knihách příliš nevyskytuje, a i když by mě více zajímalo mateřství, i tyto části jsem si užila. Dokonce jsou zde i recepty, podle kterých si můžete něco uvařit

Ditules
16.09.2021 3 z 5

Obálka je tak nádherná. ,,Emoni" vypadá jak Alicia Keys. Taky na čtenáře úplně dýchne vůně citrónů a skořice. Příběh byl takový miloučký, jen mi přišel ten mravoučný tón takový vynucený. Myslím si, že celá rodina by měla být v daleko větším svrabu.

marwinmh
09.09.2021 4 z 5

Naprosto (pro mě) úžasně vypadající obálka knihy, která mě uchvátila na první pohled a já si řekla, že tuto knihu si musím přečíst.
Příběh nezletilé Emoni, která se s pomocí babičky stará o svou malou dceru, studuje a jde za svou životní touhou (vařením), přičemž si vůbec nestěžuje a nefňuká na svůj úděl nezletilé matky samoživitelky, se čte příjemně. Hlavní postavy jsou sympatické, děj není rozvleklý, vše podstatné (jak se stalo, že Emoni má dítě, kdo je otcem, jaké mají vzájemné vztahy, co Emoni v životě hledá) je řečeno jasně a stručně a nechybí ani vyhlídky na lásku. Za mě pěkná kniha.