Říše upíra

Říše upíra https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491258/bmid_rise-upira-66z-491258.jpg 5 448 109

Říše upíra série

1. díl

Ze svatého poháru posvátné světlo povstane, Věrná ruka svět na správnou cestu dostane. A pod dohledem sedmera mučedníků očí pak pouhý člověk nekonečnou noc skončí. Od posledního východu slunce uplynulo dvacet sedm let. Celou tu dobu vedli upíři válku proti lidstvu a nyní v moři temnoty přežívá jen pár jiskřiček světla. Gabriel de León je člen Stříbrného řádu, který měl bránit svět před stvořeními noci. Z bratrstva však zbyl už jen on a teď je nucen ve vězení vyprávět svůj příběh. Příběh o legendárních bitvách a zakázané lásce, o krvavých válkách a Věčném králi. A hlavně o poslední naději lidstva: grálu!... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , CooBoo

Empire of the Vampire , 2021

SáraR.
28.07.2023 4 z 5

No, tak tohle teda bylo! Hrozně mě to bavilo, ale zároveň jsem měla vždycky trochu problém se začíst do další části, která se vždy posunula v čase zpět a nebo dopředu. První díl příběhu je pěkně ukončen a je tam skvělé navnadění na další pokračování, do kterého se určitě vrhnu, až vyjde. Fantasy svět je skvěle zpracovaný, postavy jsou opravdu originální, žádné klišé, k tomu všechno to náboženství, postavení, atd. Celé to perfektně funguje. Ilustrace to krásně doplňují a celé to vytváří dokonalý celek.

vercama
14.07.2023 5 z 5

Ze začátku jsem myslela, že mě trefí ze všech těch vulgarit a sprostých slov. A že jich bylo, i na místech, kde to nebylo třeba nebo kde mě to spíš rozladilo. Až jsem si říkala, proč to čtu, ale příběh mě bavil, děj ubíhal. Byla jsem ráda, že je kniha tak dlouhá, aspoň mi chvíli vydržela. A teď mě fakt zajímá, jak to dopadne a druhý díl sakra vyjde možná až příští rok v originále Empire of the damned, aspoň to psali na Wikipedii.

Arlienen
29.06.2023 5 z 5

Jay Kristoff. Tak právě Jay Kristoff se stal mým oblíbeným autorem. Jeho dílo Říše upíra byla mou první knihou od něj a zabrala mi pár dnů, než jsem ji přelouskala. Přece jen to je slušná bichle, ale víte co? I kdyby kniha byla dvakrát tak obsáhlá, klidně bych si ji přečetla. Kniha má úžasné tempo od začátku od do konce. Autorův styl vyprávění mi neskutečně sedl a bavil mě. Kniha obsahuje hodně vulgární slova a musím říct, že jsem se i během čtení nějakému tomu slovíčku přiučila :-D Knihu vystihuje asi jen jedno slovo - BOMBA. NAPROSTÁ BOMBA. Samou nedočkavostí si snad okoušu všechny nehty na rukou a možná i na nohou, než vyjde druhý díl ! :-D

andrejci
17.06.2023 5 z 5

Toto bylo naprosto úžasné. Možná mám jednu malinkatou výtku a to, že mě to nevtáhlo tak moc do děje jak bych si přála a nebylo to jak u Nikydnoci. Ale i tak ta knížka byla úžasná.
Smekám před vytvořeným světem a především před krvelačnými upíry. Líbilo se mi jejich pojetí, jejich svět pravidla a všechno okolo. Stejně tak jako stříbrem oddění. Toto mi trošku připomínalo Zaklínače. Ve smyslu školy. Stejně jako Grál mi připomínal Šifru mistra Leonarda. Ale ten zbytek to byla neřízená bomba.
Moc se mi líbily originální nadávky, kterými autor okořenil příběh a také se mi líbil styl vypravování. To Kristoff prostě umí a ději to dodá to správné kouzlo.
Ovšem nejvíce mě oslovil Gabriel de León. To je skvělá hlavní postava. Já si ho zamilovala hned na začátku a na konci jsem se s ním jen těžko loučila. No a s kombinací s Diorem to byla prostě bomba. Jejich výměna názorů a rozhovory byly prostě úžasné a já se moc užívala. Kldině jich tam mohlo být i víc. Knížka je plná krve a násilí, ale také dojemných scén u kterým mi i ta slzička ukápla.
Dále bych chtěla pochválit za nádhernou obálku. Ta se mic líbí a zaujala mě hned na první pohled.
Jelikož knížka skončila tak jak skončila tak doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu. Toto byl krvavý upíří nářez a já bez pkračování dlouho nevydržím.

Concoca
13.05.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Tolik stránek a ani jedna mi nepřišla zbytečná. Styl vyprávění se mi moc líbil, asi to není úplně pro všechny, pro někoho může být náročné se zorientovat, co bylo před 100 stranami, ale příběh je famózní. Úžasné jsou i ilustrace napříč celou knihou. Moc se těším na další díl

VonDracek
25.04.2023 4 z 5

Objemnější knížky já můžu, člověk dostává totiž výrazně víc informací o celém světě a postavách, to mi opravdu vyhovuje.

Co se mě osobně opravdu líbilo bylo protknutí s Francouzštinou, a to navzdory tomu, že jsem se ji nikdy neučila. Většina knížek, které čtu jsou protknuty spíše angličtinou (kromě českých), takže tohle bylo skvělé osvěžení a dodalo celému příběhu svůj vlastní originální nádech. Chválím překlady některých slov.

Celý koncept světa a dnesmrti je myslím také zajímavý, většinou mi ta vysvětlení a přizpůsobení se situaci dávají smysl. Opravdu mě zajímavá, jak se tenhle osud světa vyvine. Hlavní hrdina je skvěle vybrán a můžete se těšit na drsňáka až parchanta s originální mluvou, který má na všechno svůj názor, podle kterého i koná a potkají ho v životě opravdu hodně těžké chvíle, to se odráží v příběhu. O drsné a epické souboje tu není nouze!

Na závěr - koncept vyprávění je téměř totožný se "Jménem větru", ale nijak mi to nevadí, není to běžné a mám ráda když se o postavě dozvíte, jak začínala s trochou předzvěsti budoucnosti. Jsem moc ráda, že knížka měla docela dost uzavřený příběh a že všechny linky neskončily jenom otazníky. A ty obrázky! ;)

alishek
21.04.2023 4 z 5

Velice zajímavý příběh, který je vyprávěn hlavní postavou ve formě vzpomínek, tak je člověk zvědavý, jak se dostal, tam kde je teď. Začátek byl trochu pomalejší, ale pak příběh nabere rychlost. Těším se na další díl.

Kačí137
18.04.2023 5 z 5

Pane jo, tak tohle se mi vážně líbilo. Knížku jsem přečetla jedním dechem. Fakt dobrý. Líbí se mi ten nápad s dnenocí. Díky ní dokáží noční příšery žít i ve dne a rozšiřovat nákazu. Jen by mě zajímalo, co budou za chvilku jíst :-D. Asi umřou hlady. Krátká doba populace.
Ale zpět k příběhu. Moc se mi líbilo, že příběh se vlastně vypráví. Hlavní hrdina je v zajetí a za úplatek vypráví své vzpomínky. Je to docela parchant, ale takový, kterému fandíte.
Náhodou se mi líbí, že vlastně skáče s vyprávěním sem a tam. Udrží to člověka ve střehu. Fakt je to promyšlený příběh a svět. Škoda, že vlastně vůbec nevím, kdy bude další díl.

Princezna22
23.03.2023 4 z 5

Četla jsem ji dlouho, příběh se mi líbil. Jen to vůbec neutikalo. Obrázky v knize jsou naprosto nádherné.

roman9276
20.03.2023 5 z 5

Kristoff mi už Nikdynocí dokázal, že dokáže vytvořit skvělej příběh. Byl jsem trošku na vážkách, protože jsem si myslel, že kniha bude standalone a až někdy po půlce jsem zjistil, že je to první díl. Trvalo mi dlouho než jsem se začetl, ale u fantasy knížek to není nikdy na škodu pořádně pochopit nový svět i postavy. První polovina se tak trochu táhla, ale nakonec to vyústilo v luxusní příběh, kterej jsem ke konci hltal jako blázen, protože ty kráso, to byly zvraty. Pak už to jelo BUM BUM BUM! Doufám, že s pokračováním si autor pospíší.

sarekaslukova
04.03.2023 4 z 5

Do knihy jsem se pustila s velkým zápalem. který mi vydržel dá se říct až do čtvrté části knihy. Kdy mi přišlo, že se čtvrtá a pátá část děsně táhla. Co se mi ale opravdu líbilo, byly doprovodné obrázky. Ty byly moc povedené.

patricieG
27.02.2023 5 z 5

Tato kniha byla mým prvním seznámením s autorem, styl psaní se mi líbil a nevadily mi ani nevšední nadávky, kterými kniha přetéká. Příběh je smutný, ale plný, víry, přátelství bratrství a lásky. Některé scény v knize jsou dost sadistické a kruté, ale to k tomu příběhu sedělo.
Co mi dělalo problém, stejně jako Jean -François jsem se těžko smiřovala s nechronologickým vyprávění příběhu. Gabriel de León vypráví svůj příběh, jak se stal bratrem Střibrného řadu, ale neřekne příběh celý a přeskočí v ději dal o nějakých 11 let a vypráví o Svatém grálu. Dělalo mi to problém se do knihy pořádně začíst, vždycky jsem si zvykla na děj a na postavy a pak najednou konec a zase jiný děj a jiné postavy. Proto jsem s knihou celkem bojovala a četla jsem ji celý týden, což je na mě dlouho.
Ke konci už se mi podařilo začíst, protože jsem čekala epický konec a hltala jsem stránky, kniha na mě udělala dojem, že čtu skutečný příběh a byla jsem napjatá jak to všechno dopadne. Bohužel epický konec se nekonal a teď jsem napjatá dále.
Trošku mě mrzelo, že v knize není až tolik legendárních bitev, díky kterým si Gabriel vytvořil svou pověst, možná v dalším díle.
Na můj vkus je kniha až moc dlouhá, neuškodilo by o pár stránek míň. Gabriel se stal mým hrdinou, i když on sám se za hrdinu nepovažuje. Kniha má nádhernou obálku a skvělé ilustrace uvnitř.
@patricie_s_knihou

Johana
05.02.2023 odpad!

Nedočteno - a i přes to si dovolím dát odpad. Knížka je to asi dobrá, jenomže se tu přinachomýtly dvě naprosto záporné postavy: Adéla Michalíková a Kateřina Stupková. To jsou ty pachatelky! Překladatelky, kterým se to hooodně moc nepovedlo. Nejsem ochotná se prokousávat k příběhu nechutnou vrstvou těžkopádného, místy smysl ani nedávajícího překladu, pardon.

Veju007
02.02.2023 5 z 5

Tak tohle byla famózní jízda. Jay Kristoff je sázka na jistotu a upíři jsou prostě top.

Gabriel de León je posledním ze Stříbrosvatých, kteří bránili zemi před temnými upíry. Ve vězení vypráví svůj životní příběh - jak se stal obávaným bojovníkem, jak se zamiloval, jak zachraňoval města před monstry noci. Ale je toho mnohem, mnohem víc!

Během Gabrielova vyprávění sledujeme na střídačku dvě dějové linky a ze začátku to bylo lehce frustrující, protože jsem chtěla všechno vědět hned.
Vzhledem k tomu, že Gabriel svůj příběh vypráví upírovi historikovi, chybí tam troška napětí, jestli Gabriel přežije nějakou bitvu, ale napětí a postupné odhalování celého příběhu skvěle graduje a já byla i tak unešena. A upíři tady opravdu nejsou romantizovaní tak, jak jsme zvyklí.

Kristoff píše opět fantasticky. Dialogy jsou břitké a sarkastické, knihou prostupují hlubší myšlenky ohledně víry, nechybí násilí ani sex a opět je to bichle o 800 stránkách. Tentokrát navíc doplněné o naprosto úžasné ilustrace.

Všechna čest překladatelkám při vymýšlení naprosto dokonalých nadávek, u kterých jsem se opravdu zasmála.
Po dalším dílu samozřejmě bez váhání sáhnu, i když si asi budeme muset počkat.

Ronnie68
31.01.2023 4 z 5

Sice we jedná o silnější knihu rozdělenou na 6 částí ... co se týká upírské tématiky - tak jsem četla po delší době.. a rozhodně to nebyla špatná doba... poslední část knihy se ní četla trochu hůře (děj je posunut o 15 let do předu a hrdina se vyrovnaná se svou ztrátou) ... ale jinak to bylo super

Brigid
26.01.2023 5 z 5

Napínavé, strhující, úžasné.

Wili.bald
19.01.2023 5 z 5

Pre mna po Nekroskopoch asi najlepšia upírska kniha.

kvetržůt
14.01.2023 5 z 5

Tak to byla nejlepší kniha, která se mi fakt zaryla do srdce. I po dočtení knihy, na ni pořád myslím, přemýšlím jak to asi celé dopadne. Nutně bych potřebovala pokračování! Tady se Jay vytáhl, napsat takový příběh plný postav, zvratů, krásného vyprávění, napětí a všeho na co jen pomyslíte. Kolikrát mě čtení knihy dohnalo k slzám. Můj manžel čte knihu již po třetí;) Samozřejmě moc chválím překlad knihy. Děkuji moc za tuhle knihu, již teď má čestné místo u mě v knihovně.

IgnisdeCaelo
06.01.2023 5 z 5

Příběhy s upíři tématikou zbožňuji a tohle je za posledních řekněme 20 let to nejlepší, co jsem četl. Když je kniha dobrá, preferuji co nejdelší text; třeba u Hry o trůny je asi málokterý fanoušek šťastný, že to ještě není dopsané. A to jsou tisíce stran...Doufám, že J. Kristoff nedostane podobný zásek. Je dobře, že on to od začátku plánuje jako (min.) trilogii a dodnes mě mrzí, že J. A. Lindquist, autor mé vůbec nejoblíbenější upíří knihy, volání fanoušků po pokračování odolal. To se u Kristoffa aspoň nestane.

Co se týče Říše upíra, má to všechno, co mi u většiny jiných knih schází. Skvělou atmosféru, poutavý příběh, sympatické a zapamatovatelné postavy, romantiku, uvěřitelný a bohatý svět, originální nápady, a hlavně luxusní, do detailu propracované zpracování. Protože to, co člověk za svoje peníze dostane, se jen tak nevidí. To grafické zpracování obálky a desek je úchvatné, nadto vnitřní ilustrace nejen, že jsou pěkné, ale mají jistou logickou souvislost s textem, která se hned tak nevidí. Někdo může namítat, že jde o samoúčelný, násilně vetknutý a zřejmě i ne zcela novátorský nápad, ale...Já si to nemyslím. Tenhle Kristoffův nápad vnímám jako snahu vyšperkovat svůj opus magnum v podobném duchu, jako to udělal Ende u Nekonečného příběhu. I tam jsou totiž počáteční písmena u kapitol a dvě barvy textu víceméně samoúčelné, ale milé perličky. Jsou to tyhle drobnosti, které z dobrých knih dělají bibliofilní lahůdky - a v mých očích knihy mimořádné, hodné zapamatování.

Nemůžu se dočkat dalšího dílu, už teď je Říše upíra v mém Best of upírských knih. Tak jako žádná, není ani tato kniha dokonalá, přesto je můj výsledný dojem zcela kladný. Víte, ukažte mi dokonalou knihu, jakoukoli - třeba v Bibli je na můj vkus málo humoru...Heh, pokud za něj nepovažujete pižlání "víte čeho" nepřátelům ve spaní ;) Je pravda, že humor v Říši upíra občas je trochu strojený, ale jen když se na to člověk soustředí. Osobně je kopec legrace a sluníčka něco, co od knih s upíří tématikou nečekám, takže jsem trochu rád, že toho tam moc není. Možná by tomu slušelo víc absurdně přepálených scén, jako je ta finální bitka v kostele - tímhle směrem bych se v otázce zábavnosti být autorem vydal v dalších dílech. A mám dojem, že to asi Kristoff udělá, protože prvním dílem se prostě jen snažil úzkostlivě nic zásadně nepokazit a splnit vše z plánu, který si vytyčil. Mně to úplně stačí, víc než to. Věřím, že další díly budou jen lepší.

TVer
24.12.2022 1 z 5

(SPOILER) Kniha mi nesedla. Ze začátku jsem měla veliký problém se do ní ponořit, začala mě bavit asi až kolem stránky 500, kdy se konečně začalo dít něco zajímavého.

Za začátku se dozvídáme o Gabrielovem mládí, to jak se stal stříbrosvatým a začal bojovat proti upírům, kteří se volně pohybují po zemi. Ano, námět knihy je hodně zajímavý, ale s velice nenaplněným potenciálem.

Nemůžu si pomoct, kniha mi připadá hodně repetitivní v mnohých oblastech, někdy zbytečně až moc brutální a některé dějové linky jsou prvoplánové. Všechno se dozvídáme skrz povídání Gabriela, který je držen upíry v zajetí. Dozvídáme se, že existuje jakýsi Svatý Grál, který má ukončit dnesmrt a zachránit celý svět, zjišťujeme, že Gabriel tento Grál našel a pak zase ztratil a vypadá to, že veškeré vyprávění směřuje k odhalení tohoto příběhu. Na 800 stránkách to nezní jako něco neproveditelného.

Bohužel, tato kniha není samostatná, je to první kniha autorovi nové série, ke které se ale rozhodně nebudu vracet. Máme zde 500 naprosto nezáživných stran a zhruba 300 stran, které "ujdou".

V knize mi nesedla spousta věcí, ale nejvíce mi nesedlo náboženství v knize. Jedná se očividně o velmi málo poupravenou katolickou víru, ale proč ji upravovat, když jsou to pouze velmi malé úpravy a neponechat to jak to. Bylo by lepší, kdyby si autor vymyslel vlastní víru.

Mnoho věcí zůstalo nejasných, nevysvětlených, trochu zmatených. Možná je moje chyba, že jsem netušila, že je to pouze první část série, ale při 800 stranách jsem si opravdu myslela, že jde o samostatnou knihu. Kniha mohla být zkrácena na pouhých 400-500 stran a myslím, že by to dávalo větší smysl.

Na konci knihy se ani nedozvíme, jak ztratil Svatý Grál nebo jak se dostal do zajetí upírů, kde svůj příběh vypráví. Doufala jsem, že jelikož jsou toto dvě otázky, které jsem si kladla napříč celou knihu, budou na konci zodpovězeny. To se samozřejmě nestalo. Konec mě proto nejen zklamal, ale také naštval, jelikož mi přišlo, že jsem promarnila ty 2 týdny, které mi trvalo knihu přečíst, protože mě prostě nebavila a ani jsem nedostala odpovědi na 2 věci, které mě trochu zajímali.

Gabriel samotný jako postava je úplně příšerný. Nějaké pozitivum je u něj vidět až na konci, jinak je to sebestředný, sobecký hrdina honící se za slávou, který si myslí, že všechno ví nejlíp a ještě k tomu je to strašný ochlasta.

Je jasné, že další částí této série si už nepřečtu, nepřečtu si také ani další autorovy knihy, protože jsem ještě nečetla tak špatně napsanou fantasy knihu.

upíři dark fantasy

Jay Kristoff