Královna rebelů

Královna rebelů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485800/bmid_ranhojicka-xNw-485800.jpg 4 870 870

Ranhojička série

Mnohým zachránila život, teď bude bojovat o ten svůj. První díl napínavé fantasy série. Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva v nechvalně proslulé věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane nelehký úkol – udržet ji na živu, aby mohla podstoupit zkoušky utrpením, určené těm nejnebezpečnějším zločincům. Musí přežít mučení vzduchem, ohněm, vodou a zemí, což se zatím nikomu nepodařilo. Ve stejné době dostane Kiva šifrovaný vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkoušky by nemocnou královnu zabily, a tak se nabídne, že je podstoupí místo ní. Pokud uspěje, budou obě svobodné. Kiva má strach z nejisté budoucnosti. Spánek jí ruší i epidemie, která se šíří věznicí, a také Jaren - nový vězeň, jehož přítomnost je pro ni důležitější, než si dokáže přiznat…Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Prison Healer , 2021

Nasko
26.06.2022 4 z 5

Ranhojička je akčně psaná jízda bez trapného ohraného milostného trojúhelníku. Na young adult knihu obsahuje celkem málo klišé, ale pár jich tam najdeme, zase aby se neřeklo. :)

Zároveň mi na YA knihu přišly některé scény až šíleně brutální, v patnácti by to na mně občas asi bylo dost, obecně tam byla přemíra násilí a hrubých scén, které bych zařadila spíše do new adult četby. V literatuře mi to nevadí, ale většinou bych byla radši, kdyby to mělo nějaký hlubší smysl. Tady mi to kolikrát přišlo jen jako nesmyslná zbytečná krutost.

Konec příjemně překvapil, hrdinové většinou snesitelní, prostředí originální, takže další díl si určitě přečtu.

Deia
25.06.2022 3 z 5

To, že táto kniha nebude úplne pre mňa som mala tušiť už keď som si čítala venovanie, ktoré bolo určené pre Maas (a trošičku som to tušila). Ale aj tak som sa do knihy pustila a aj keď sa čítala dobre a rýchlo, tak našla som na nej celkom dosť negatív. Ale začnem pozitívne. Páčilo sa mi prostredie väznice, aj keď zjavne bolo inšpirované koncentračnými tábormi, ale aj tak mi prišlo celkom nevšedné a zaujímavé. Tiež Kiva spočiatku vyzerala fajn, ako aj ostatné vedľajšie postavy. Len potom sa to trošku pokazilo. Skúšky utrpením mi prišli ako fraška, viem, že ich výsledkom má byť smrť skúšaného, ale vôbec sa mi nepáčilo to, že ich Kiva sama nemohla zvládnuť. Ďalej množstvo dialógov, ktoré sa mi často zdali o ničom, prípadne sa v nich opakovalo dookola to isté. No a nakoniec ten záverečný zvrat – priznám sa, že to som vôbec nečakala a dosť ma to prekvapilo, ale po menšom zamyslení mi to prišlo veľmi nepravdepodobné, pretože počas celej knihy sledujeme Kivine myšlienky a na to, čo sa stalo na konci, nemyslela ani raz (myšlienky tam nikto čítať nevie). Hneď po dočítaní som si myslela, že budem chcieť čítať aj ďalšie časti, ale čím viac času od prečítania prešlo, tým menej ma to láka. A takýmto knihám sa skúsim viac vyhýbať, aj keď stále ma nalákajú tie skvelé hodnotenia, len aj keď sa to číta dobre, tak to nie je úplne pre mňa.

sebemi
20.06.2022 2 z 5

Byla jsem navnaděna vysokým hodnocením tady,ale první půlku knihy jsem trpěla, strašně se to táhlo, vězeňské prostředí mě vůbec nebavilo. Pak se to zlepšilo,ale mě prostě ten závěr nešokoval, já si to myslela už dlouho, a právě proto mě už dobrou půlku knihy štvaly některé její myšlenkové pochody, protože v závěru to postavila celé na hlavu. Zvláštní, strašně zvláštní kniha, jsem rozpolcená. Palec nahoru za Tippa.

vinebitch
10.06.2022 5 z 5

Z mých letos přečtených knih je tahle zatím nejlepší! Opravdu nepřeháním, když řeknu, že pokud jste zastánci fantasy tak si ji musíte povinně přečíst. Kiva se mi strašně líbila a Jaren... well, ten byl taky úplně boží. Příběh strašně hezky plynul a jak tady už někteří psali, tak se můžete těšit na nečekaný zvrat na konci ;) Už se nemůžu dočkat na druhý díl, možná si ho přečtu v angličtině, abych nemusela čekat na překlad. 1000x doporučuji!

lucakuca
09.06.2022 5 z 5

Jo přesneeeee! To bylo parádní!!!!
Nutně k přežití potřebuji další díl!
To bude teprvá jízda bez jištění!

Veju007
01.06.2022 5 z 5

Tohle bylo parádní! Naprosto epická jízda, místy až překvapivě temné, nenudila jsem se ani stránku, nebylo to překombinované nějakou high-fantasy a ten finiš? K postavám jsem si vytvořila upřímný vztah, takže jsem trnula s nima a nebudu lhát, v jednu chvíli mi i zaslzely oči.
Mou jedinou obavou do budoucna je, že další díl/y dopadnou stejně bídně jako Everless či Holubice a Had, kde první díl byl taky naprosto výjimečný a podařený a pak to šlo od 10 rovnou k 0.

Kapkaťapka
29.05.2022 5 z 5

Zajímavý příběh, nevšední a plný zvratů. Knihu jsem četla déle, protože je silnější a chvílemi mě až tolik nechytala, ale konec, naprosto skvělý, neobvyklý a úžasný. Knížku jsem dočetla a jen jsem seděla a říkala si jediné. Wow. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

veverrka11
24.05.2022 5 z 5

Ranhojičku jsem četla v rámci štafety, děkuju za možnost se zapojit ️
Kiva žije už 10 let v nejhorším vězení na světě. Jak se postaví k výzvě své rodiny, aby polomrtvou a nemocnou královnu rebelů udržela naživu?
Knížka je čtivá, děj ubíhá už od první stránky. Občas se tam vyskytují flashbacky do minulosti Kivy, které nejsou úplně dobře oddělené.
Postavy jsou poměrně dobře vykreslené, čtenář tak nějak tuší, kam kterou zařadit. Navíc jsou všechny hodně sympatické.
Jediné, či bych knize vytkla, je prostředí věznice. Já chápu, že to mělo působit syrově, ale tohle bylo trošku moc. Zajímalo by mě, kde ty dozorce vyhrabali.
Celkově je to skvělý počátek série, kde není nouze o zvraty. Také je kniha originální prostředím i zápletkou.

xTýnuše
23.05.2022 5 z 5

Tak tohle byla poradna jizda. Uz dlouho se mi nestalo, ze bych u fantasy otevrela u nejakeho “wow” momentu pusu dokoran. Tady se mi to stalo trikrat. Nemuzu se dockat dalsiho dilu.

Wimmerka
17.05.2022 5 z 5

Tak tohle bylo po dlouhý době fakt mooc dobrý! Knížku sem si užila od začátku do konce, stále se něco dělo a člověk byl furt v napětí, jak to bude dál. Zajímavé prostředí, neboť se děj celou dobu odehrává pouze ve věznici, skvělé postavy, které se v rámci celé knihy pěkně vyvíjejí a k tomu hezká slow burn romantická linka, no co víc si přát? Epický konec, plný zvratů, kde si člověk říká jenom sakra, no tohle a sakra znovu! :D A teď už jenom otázka, kdy vyjde sakryš další díl? :D Knížku mám stále v hlavě a přemýšlím co by kdyby to už se mi v takový míře dlouho nestalo, jsem zvědavá jak se s tím autorka dál popere.

Doomiiniikaa
16.05.2022 4 z 5

Příběh krásný a hlavně originální, bez váhání bych dala 5* ,ale poslední 3 stránky mě naštvaly a celý příběh mě tím lehce zklamal

pajinkad
09.05.2022 5 z 5

Po zkoušce jsem potřebovala pročistit hlavu nějakým jednodušším čtením, toto byla má 5. kniha přečtena po zkoušce v kratší době. Moc očekávání jsem od ni, upřímně, neměla. A o to více mě překvapila. Chvílemi se děj mírně vleče, ale nakonec mi to vůbec nevadilo, protože na konci přišlo velký BOOM! Ten konec byl pro mě jakousi rozbuškou a již jsem teď dočetla i druhy díl v anglickém jazyce. Na třetí si budu muset počkat do června (pokud to vydržím :))).

Aktenanka
08.05.2022 3 z 5

Kniha byla dobrá. Ale vzhledem k vysokému hodnocení jsem měla asi přemrštěné očekávání. Takže ubírám hvězdičku: za druhou půlku knihy, která nebyla uvěřitelná - prostě mi to nesedělo, vzhledem k tvrdým podmínkám, jaké měla hlavní hrdinka. Za nepravděpodobnou pointu příběhu. A za to, že to není ukončený příběh, ale budou další díly - než vyjdou nové, tak zapomenu detaily a já nerada čtu něco dvakrát, protože zápletky si pamatuji a už mě to pak tak nebaví.

PosPol
03.05.2022 5 z 5

Zalindovská děvka. Zrádce. Práskač. Poskok. Kiva se musí vypořádat s nenávistí tolika věznů v Zalindovském vězení. Osud se s ní rozhodně nemazlil, dokázala však v tomhle pekle přežít už 10 let a stala se ranhojičkou. A nenáviděným mazlíkem ředitele. Přežívá den za dnem, její život se však záhy změní. Jednak po příchodu krásného Jarena, ale i po příjezdu královny rebelů. Když se přihlásí na zkoušku elementy za napůl mrtvou královnu rebelů, vpodstatě si podepisuje ortel smrti.
Příběh je úžasný, knihu jsem zhltla za den a jediné co mě na ní fakt naštvalo, že zatím není další díl. Nechybí zde vůbec nic. Zápletka úžasná, rozuzlení na konci je pompézní. Společně s Kivou prožijete život v odporných podmínkách věznice, vrátíte se do minulosti a tragédii, která ji změnila život. Prožijete počínající křehká přátelství a snad i lásku dívky, jejíž hlavní heslo vždy bylo - věř jen sama sobě! Budete svědky testu elementy, kdy nikdo nemůže přežít všechny čtyři. A v neposlední řadě budete skřípat zuby nad brutálností dozorců a nespravedlností světa. Věznici také ochromí epidemie, při níž vězni umírají tak rychle, že spalovny nestíhá. Je však všechno tak, jak se na první pohled zdá?

tereza8418
16.04.2022 4 z 5

Jeste nez jsem docetla par poslednich stranek jsem si rikala,ale jo,takova pekna oddychovka s trochou fantasy,trochou romantiky… Ale ten konec me teda dost nalakal na dalsi dil.

Tereziee
12.04.2022 4 z 5

První půlku knihy mi Ranhojička přišla jako další fantasy z mnoha, na které po dočtení docela rychle zapomenu. Omyl. Všechny zvraty, které si autorka připravila mě tak vykolejily, že jsem poslední dvě stránky četla s otevřenou pusou. Dlouho jsem u knihy neměla takový wow pocit. Nakonec to opravdu stalo za to a těším se na pokračování.

MorbidCuriosity
07.04.2022 5 z 5

Tak tuhle knizku jsem si bez znalosti obsahu nebo autorky predobjednala, protoze se mi libila obalka... Ale nutne potrebuju pokracovani, hned!
Naprosto jsem necekala takhle neotrely napad, kde se porad neco deje, ale neni to ani nesmyslne, ani preplacane a ani "nerealne", nakolik se to o fantasy da rict. Vic takovych pribehu, co se prectou samy.

Johanka96
07.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha je skvělá, přečetla jsem jí za pár dní, a posledních 200 stránek jsem zhltla během noční v práci... Ale ten konec?! Kivo!!!!

stepanka.ruml
03.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Jako... Na to, jak jsem byla z knížka od začátku nadšená, protože to vypadalo jako něco nového a zajímavého. Tak tolik mě zklamal konec.
Kiva celou dobu předkládá čtenáři úplně jiné motivace, než které ve skutečnosti má. Jde do zkoušek proto, aby Tippa ochránila - hej do zkoušek šla proto, aby neumřela její matka. 10 let byla bez ní a neprojeví vnitřně jedinou emoci? A tak dále...
Strašně nadává Jarenovi, že ji neřekl všechno, ale sama neřekne ani slovo.
I když zjistí, že ji rodina vlastně ani nechtěla přijít zachránit, tak se stejně na ně nevykašle, jako by to udělala většina postav, ale ještě jim pošle vzkaz, že si jde pro trůn... Po 10 letech? Meh...
Tak jako tak... Nutně potřebuju pokračování.

-knihomolka-
31.03.2022 5 z 5

No… co mám na to říct! To je tak hezký!!! Je to sice docela klišé, ale tak milý, poutavý, napínavý,… a navíc miluju prostředí věznice v knihách i ve filmech. Nutně potřebuju další díl!