Královna rebelů

Královna rebelů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485800/bmid_ranhojicka-xNw-485800.jpg 4 870 870

Ranhojička série

Mnohým zachránila život, teď bude bojovat o ten svůj. První díl napínavé fantasy série. Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva v nechvalně proslulé věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane nelehký úkol – udržet ji na živu, aby mohla podstoupit zkoušky utrpením, určené těm nejnebezpečnějším zločincům. Musí přežít mučení vzduchem, ohněm, vodou a zemí, což se zatím nikomu nepodařilo. Ve stejné době dostane Kiva šifrovaný vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkoušky by nemocnou královnu zabily, a tak se nabídne, že je podstoupí místo ní. Pokud uspěje, budou obě svobodné. Kiva má strach z nejisté budoucnosti. Spánek jí ruší i epidemie, která se šíří věznicí, a také Jaren - nový vězeň, jehož přítomnost je pro ni důležitější, než si dokáže přiznat…Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Prison Healer , 2021

jes09
25.08.2022 4 z 5

Jako YA není špatná - jednoduché čtení, ale čtivé!! což je pro tuto cílovou skupinu podstatné. Konec byl velmi překvapující.

lvice_elaa
24.08.2022 2 z 5

AUVAJS. Další knížka s kupou nadšenejch ohlasů, po který jsem sáhla a teď si foukám popálený prsty.

Když jsem prvně viděla tu mapu tábora, byla jsem nadšená. Vypadalo to na slibnou YA, která nedlabe na logiku, a ještě z vězeňskýho prostředí. JENOMŽE... Skočit z věže, když nemám žádnej důvod věřit, že to přežiju, může jenom sebevrah nebo dement, a já dementní hrdinky prostě nesnáším. Tím, jak pitomě autorka nastavila zkoušky, šel veškerej děj do kopru a ten velkej "zvrat" na konci byl jenom další ukázkou její neschopnosti. Koktavej Tipp je jediná postava, kterou jsem neměla chuť z knížky vykopnout, jinak to nebylo nic moc a radši bych se procházela po prázdným vězení.

klarka009
23.08.2022 4 z 5

Velmi čtivý příběh z prostředí zalindovského vězení. Opravdu stránky ubíhaly pod rukama a i když se chvílemi nic moc nedělo, nemohla jsem přestat číst. Ještě jsem nečetla knihu, která se odehrává jen ve věznici a moc se mi ta změna líbila. Hlavní hrdinka Kiva, zalindovská ranhojička mi byla velmi sympatická. Líbilo se mi, že nebyla jako většina knižních hrdinek, nepřemožitelná. Ale že bez pomoci druhých by si při plnění úkolů jen těžko poradila. Moc se mi líbily i vedlejší postavy. Hlavně Jaren, který mě také velmi překvapil. Ale i Tipp a Nari :)
V knize dojde na pár zvratů, které jsem absolutně nepředvídala. Zejména konec mě odrovnal. Musela jsem ho číst několikrát za sebou abych to zpracovala :D moc se těším na další díly :) Ranhojičku vám mohu jen doporučit.

Fidibus
23.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Moc pěkně napsaná fantasy (prý YA) se super námětem, přitom se odehrává celou dobu v areálu věznice, tedy kromě vzpomínek. Ty nám částečně objasní, jak se tam Kiva dostala a jak se stala ranhojičkou i jak přežívá v tomhle děsivém světě. Když přivezou královnu rebelů, nedokáže ji uzdravit a postaví se tak čelem zkouškám za ní. Do to se objeví nová dozorkyně a vězeň, se kterými se sblíží. A nejen to. Do toho hledá zdroj neznámé choroby, která zde ve velkém řádí. Přežije (překvapivě?!) a na konci vypukne vzpoura.
Čtivé, už aby vyšel další díl...

ciaram
19.08.2022 5 z 5

Druhá kniha v řadě, kterou jsem nemohla odložit. Trošičku jsem očekávala více magie, ale prostředí věznice bylo skvěle popsané, kolorit vězňů pestrý. Dobře, některé situace předvídatelné (, ale neubíralo to na čtivosti. Obdivuji Kivinu víru v to, že ji rodina přijde zachránit, a to po dobrých deset let. Já bych to s nadějí v tak strašném prostředí zabalila asi už dávno. Jsem moc zvědavá na pokračování.

wolfka44
17.08.2022 5 z 5

Já vím, že skoro na každou knihu píšu, že je skvělá, ale tohle... tohle je fr nejlepší kniha co jsem kdy četla. Originálí, spousta nečekaných zvratů. Postavy velmi sympatické. Jednoduše jsem k nim přilnula.
SPOILER!!
když to vypadalo, že Tipp umře brečela jem jako želva

knihomolkajanca
16.08.2022 5 z 5

Ranhojička od australské spisovatelky Lynette Noniové před časem doslova zavalila sociální sítě. V zahraničí má tato autorka již na kontě mnoho úspěšných knih. U nás je titul Ranhojička jejím debutem, ale během krátké chvíle si získala spoustu nadšených fanoušků. Není divu. Tohle je totiž kniha, která dokáže překvapit i ostřílené fanoušky YA fantasy, a navíc nabízí příběh z neobvyklého a opravdu drsného prostředí.

Zalindov je nehostinné místo, které mi mnohdy svým vykreslením připomínalo koncentrační tábory. Představivost čtenáře navíc podpoří perfektně zpracovaná mapa vězení na začátku knihy. To vše ale zdaleka není ten největším plusem této knihy. Tím jsou jednoznačně postavy.

Hlavní hrdinku Kivu si nejde nezamilovat. Má pohnutou minulost a celkově její charakter autorka skvěle zpracovala. V průběhu celého příběhu postupně odkrývá střípky z jejího života, díky čemuž budete absolutně rozumět jejím činům. Kivě však konkurují i další postavy, se kterými se v Zalindově potkáte. Dokážou do tohoto temného světa vnést vtip i spravedlnost. Mezi nimi však jednoznačně vyčnívá Jaren. Nemohla jsem se dočkat, až poodhalí roušku svých četných tajemství a těšila se na každou scénu, v níž se objeví.

Neméně silnou stránkou Ranhojičky je její nepředvídatelnost. Ač je tempo první poloviny průběhu trochu pomalejší, v celé knize dojde hned k několika velkým zvratům, jež vám od ní nedovolí odejít. A jsem si stoprocentně jistá, že většinu z nich nedokážete odhadnout. Vše postupně graduje, budete tajit dech a hltat každou další stránku. Ale ten konec? V momentě, kdy dočtete poslední stránku, budete okamžitě toužit po dalším díle.

Ranhojička je tak velmi povedeným startem nové fantasy série a na své si přijdou i fanoušci slow burn romantiky. Překvapí vás nápaditostí, propracovaností i spádem. Ranhojička je prostě a jednoduše příběh, který vás chytne za srdce.

Hodnocení: 90%

Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

Petra-1
11.08.2022 5 z 5

Tak tahle kniha pro mě byla velkým překvapením. Já jsem naprosto spokojená a pro mě to bylo zase něco jiného.
Jaren, co budu povídat. Zamilovala jsem si ho.
Zápletka je vcelku předvídatelná, ale na druhou stranu pohnutky hlavních postav jsou nám celkem nejasné.
Konec... Super... To pro mě bylo překvapující a myslím, že se vrhnu na další díl v originále.

Adele.
06.08.2022 4 z 5

Od Ranhojičky jsem asi očekávala příliš, protože jsem se nebyla schopna přinutit, abych jí dala 5⭐ jako většina.

První část knihy by mi asi za jiných okolností připadala zdlouhavá, ale vlastně se mi líbilo prostředí Zalindovské věznice a její řád, takže proč ne?
Chvíli jsem si myslela, že bude Kiva další z hlavních hrdinek drsňaček (podobně jako moje milovaná Aelin z TOG a Kestrel z Kletby Vítězů), ale ukázalo se, že se jí jen snaží tvářit a proč si třeba neskočit z věže?
Ke konci jsem se od knihy vůbec nedokázala odtrhnout a o to více jsem byla zaskočená z konce, který mě dost naštval... Což na hodnotě knihy ale nijak neubírá.
Hvězda dolů za Kivino ne úplně chytré chování a to, že jsem skoro úplně všechny "Veeeeelké ploty" věděla hned na začátku, autorka jich tam nasázela spousty, ale až na ten poslední byly naprosto předvídatelné.

Pettinka
01.08.2022 5 z 5

Jako vostrý! Pecka

Vlci.Sestra
01.08.2022 5 z 5

Skvělá kniha! Prostředí bylo originální a moc mě bavilo sledovat, jak Kiva ošetřuje. Jsem ráda, že romantická linka byla jaká byla, prostě dokonalost. Žádný otřepaný milostný trojúhelník...
Samotnou Kivu jsem si víc oblíbila až po tom, co se stalo na konci poslední kapitoly. Vážně. Neukamenujte mě. Zdá se, že jsem jedna z mála, kdo na ni za to není naštvaný, ale tohle zjištění mi ji osvítilo z jiné stránky a to se u postav nestává. Ona si prostě jde za svým.
Děj je sice předvídatelný (myslela jsem si úplně všechno až na ten poslední zvrat), ale to může ubrat maximálně půl hvězdičky.

Bryel
27.07.2022 5 z 5

Zatraceně skvělá kniha!! Už dlouho jsem nic nezhltla s takovým nadšením. Začátek sice pomalejší, prostředí příjemně neobvyklé, u jednotlivých zkoušek jsem skoro nedýchala, postavy nejen Kivy a Jarena k zamilovaní, poslední třetina knihy jedno překvapení za druhým. A závěrečná strana? Bomba. Celkově za mě perfektní kniha a velmi se těším na pokračování, jak se hlavní hrdinové poměří..

Liduka
24.07.2022 5 z 5

Naprosto famózní kniha, kterou jsem od začátku do konce hltala. Oba hlavní hrdinové mi byli sympatičtí a doufala jsem, že Kiva nějak přežije všechny zkoušky. SPOILER: Konec mě hodně překvapil, hlavně to zjištění o Jarenovi no a Kiva mě teda pěkně naštvala. Myslím, to jak napsala vzkaz rodině, že chce získat zpátky korunu. Chudák Jaren, bude ho chtít využít a on jí tak miluje. Další díl si samozřejmě přečtu.

Fortuna7
21.07.2022 4 z 5

Tahle kniha se hrozně fajn čte, autorka má krásný styl psaní, který je neskutečně čtivý. Mně tady ale chybělo trochu akce. Hodně se mi líbily postavy, romantická linka a celkově netradiční prostředí věznice. Většinu zvratů jsem sice odhadla, ale jako ta poslední strana?! Hodně boží, nutně potřebuju další díl.

IvySen
20.07.2022 5 z 5

Tak TOHLE !! To bylo něco. Kivu jsem si prostě zamilovala. Skvělý příběh, neuvěřitelně čtivý, bavil od začátku až do konce, nešlo se odtrhnout, jak to bylo napínavý a nemohla jsem se dočkat, co bude dál. A ten konec? Cože??! Wow, to jsem fakt nečekala. Ano, sice některé věci nedávaly smysl, něco tam vůbec nemuselo být , nad něčím by se člověk pozastavil… ale tak nějak mi to tu nevadilo a prostě jsem si to jen užívala. Už aby byl další díl.

Morla
10.07.2022 4 z 5

Tak jo, evidentně mám problém s doporučovanými knihami. Očekávám pak příliš a ve výsledku jsem zklamaná. Ranhojička není špatná, jen první půlka knihy je zbytečně zdlouhavá. Měla jsem pocit, ze jestli autorka zmíní ještě jednou “udrž ji naživu… přežij” vyskočím z kůže. Ale jelikož jsem byla zvědavá na ten proklamovaný boom konec, trápila jsem se dál… Jako nebylo to jen trápení, druhá půlka knihy už nabírá spád hlavně díky Jarenovi a jeho tajemství. Zmiňovaný konec ale musím souhlasit je velkým překvapením. To jsem opravdu nečekala !!! Hu a … dvojku zkusím přečíst, už jen abych věděla jak se Kiva vybarví. Čtvrtá hvězda je za poslední stránku knihy.

Ashi
02.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Velice čtivá knížka. Příběh ubíhá krásně a příjemně. Prvních několik stran jsem měla husí kůži z popsaných reálií.
Občas jsem měla pocit, že řešením lékařských záhad čtu spíš Dr. House .
Zkoušky se mi jako zápletka nelíbili. Konec byl velmi zajímavý, tak nějak jsem si postupně času myslela, že Jaren nějak souvisí s elementy a Kiva s léčením. Očekávám, že celá série skončí tak, že se Jaren a Kiva vezmou a tím zase spojí znepřátelené rody.

josska
02.07.2022 5 z 5

Nejsem cílovka,ale líbil se mě název,obálka a anotace,,kniha byla hodně vidět a je skvělá,čtivá,napínavá,,moc mě bavila a těším se na další díl....

strana394
01.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Knížka je neskutečně čtivá a dokáže si vás okamžitě získat svou mrazivou atmosférou tamního vězení. Autorka dokázala až neskutečně dobře popsat pocity vězňů, jejich bolesti a strasti. Bylo to napínavé, postavy byly dobře promyšlené a celý příběh dával smysl. A co je tady ze všeho nejlepší, jsou ty momenty překvapení. Prožijete počínající křehká přátelství a snad i lásku dívky, jejíž hlavní heslo vždy bylo - věř jen sama sobě. Kiva není žádná vyvolená, prožívá spoustu těžkých a bolestivých chvil, život se s ní nemazlí, ale přesto neskloní hlavu a jde si hrdě za svým. Není všemocná, ale zároveň je odvážná a loajální ke svým přátelům. Na jednu stranu se mi líbilo, že nikomu nijak zvlášť nevěřila. Na druhou stranu mi trošku vadilo, že nevěřila ani mě jako čtenáři a dokázala mě skvěle obalamutit. Oblíbila jsem si ještě postavu Nari, na první pohled drsná dozorkyně bez citu. A hlavně Tippa, který byl takový ten správňácký klučina a rozdával světlo v temnotě.

Konec byl jeden zvrat za druhým a já seděla s otevřenou pusou, zírala na stránky a vůbec nechápala. No a ten poslední odstavec? Hrozně se těším na pokračování, protože tady nikdo nikdy neví, co si pro nás a vlastně i pro postavy samotné autorka připraví.
Knihu jsem četla v rámci spolupráce s Albatrosmedia, děkuji. IG: @strana394

slepÝVoko
26.06.2022 4 z 5

Dlouho mi trvalo si ujasnit jak bych tu knihu hodnotila a došla jsem k tomu, že se mi kniha velice dobře četla, byla poutavá a já jsem si čtení moc užila. Tudíž hodnotím kladně! :) Celou tu dobu jsem tušila co Kiva skrývá, ale vůbec mi nevadilo, že jsem to odhadla. Trochu mě zarazilo poslední zjištění v knize, protože celou dobu všechno vnímáme skrz Kivu a proto jsem byla v šoku, že tam byla taková informace. To mi přišlo dost neohrabaně vložené do děje. Jak kdyby si autorka na konci řekla, že těch zvratů nebylo dost a tak tam přidala jeden co se celkem nabízel. Prostředí věznice bylo zajímavé, ta inspirace byla velice jasná a tím autorka opět nemusela moc vymýšlet.. takže mě to přivádí na otázku, jestli zvládne autorka v dalším díle přijít s něčím novým při představování celého světa? ..Nicméně se na druhý díl těším:)