Královna rebelů

Královna rebelů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485800/bmid_ranhojicka-xNw-485800.jpg 4 872 872

Ranhojička série

Mnohým zachránila život, teď bude bojovat o ten svůj. První díl napínavé fantasy série. Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva v nechvalně proslulé věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane nelehký úkol – udržet ji na živu, aby mohla podstoupit zkoušky utrpením, určené těm nejnebezpečnějším zločincům. Musí přežít mučení vzduchem, ohněm, vodou a zemí, což se zatím nikomu nepodařilo. Ve stejné době dostane Kiva šifrovaný vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkoušky by nemocnou královnu zabily, a tak se nabídne, že je podstoupí místo ní. Pokud uspěje, budou obě svobodné. Kiva má strach z nejisté budoucnosti. Spánek jí ruší i epidemie, která se šíří věznicí, a také Jaren - nový vězeň, jehož přítomnost je pro ni důležitější, než si dokáže přiznat…Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Prison Healer , 2021

lucisa.n
02.11.2022 4 z 5

YA fantasy je pro mě docela nový žánr a měla jsem trochu obavy, jestli mě to bude bavit. Ale bavilo mě to moc! :) Příběh je poutavý, dobře predstavitelny i díky nakreslenym mapam. Kiva pro mě byla určitě sympatickou postavou, držela jsem ji palce. Nicméně zápletky byly docela snadno odhadnutelne, ale to mi nevadilo. Možná bych více rozvedla a propracovala jednotlive úkoly ze zkoušky, třeba na úkor zdlouhavého pátrání po záhadné nemoci. Romantická linka fajn, taky poněkud průhledná už od prvního setkání :) Ale proč ne, je to přeci jen YA žánr. Konec super, nalákal na další díl :)

AndyYoggy
01.11.2022 5 z 5

Výborná kniha, která se vás chytne a nepustí, dokud ji nepřečtete celou. Konec mě naprosto odrovnal. Vážně super knížka, doporučuji. :)

veronika4937
31.10.2022 4 z 5

Žánr fantasy nevyhledávám, ale kdysi jsem se zamilovala do Hunger Games a do Selekce a Ranhojička mě zaujala jak anotací, tak krásnou obálkou, takže jsem neodolala. Příběh se čte velmi dobře, kapitoly často končí v nejnapínavější chvíli, takže i když jsou většinou dlouhé, máte potřebu číst dál. Moc se mi líbily mapy areálu věznice, několikrát jsem se k nim vracela. Hvězdičku ubírám za to, že se dalo poměrně snadno odhadnout některé zápletky, ale rozhodně jsem nepřišla na všechno a čtení jsem si rozhodně užila i tak. Druhý díl vychází v těchto dnech a mám v plánu se do něj pustit.

lena.o.knihach
29.10.2022 3 z 5

Měla jsem velká očekávání, která se nenaplnila. Kdybych se k Ranhojičce dostala před lety, přišla by mi skvělá.
Čtivá, postavy vypadají také zajímavě, romantická linka fajn, ale mám toho nejspíš načteno až příliš v tomto žánru, a tak pro mě je tento příběh jen průměrný.
Přesně jsem věděla, co se na další straně stane a kdo skrývá jaké tajemství.
Myslím, že pro nenáročného čtenáře ya fantasy je Ranhojička dobrou volbou.

Knihomollla
26.10.2022 2 z 5

Po dočtení jsem byla velmi zklamaná. Čekala jsem nějakou velkou pecku, o které všichni tolik básnili, ale nakonec jsem dostala průměrnou fantasy knihu.
Samotný děj mi nepřišel moc záživný a jenom jedna postava mi nějak víc přirostla k srdci. Romantická linka mi nesedla, něco mi tam chybělo a hlavně jsem neměla ráda hlavního hrdinu. A ten konec byl pro mě plný stále opakujících se klišé. Ano, je pravda že jednu věc jsem netušila a překvapila mě, ale tu druhou jsem tušila už po čtvrtině knihy a ještě jsem si dělala srandu, že tohle se snad nestane. A ono se to bohužel stalo. Holt jsem doufala v něco víc.
Kniha se ale dobře četla a oceňuji prostředí Zalindova, neboť to bylo opravdu originální a osvěžující. A ta obálka je prostě nádherná.
Celkově je kniha průměr, za přečtení stojí, ale nedoporučovala bych se do ní pouštět s takovým očekáváním jako jsem měla já.

Ununoktium
25.10.2022 3 z 5

No, věřila jsem hodnocení a poprvé to nebylo šťastné rozhodnutí. Dvě třetiny knihy jsem byla skoro až otrávená, hlavní hrdinka mi rozčilovala, ale konec knihy (jak je již psáno níže lehce předvídatelný) celý dojem zachránil a bavil mi.

Zuzka_Zuu
23.10.2022 5 z 5

Parádní završení knihy. Napínavé od začátku až do konce.l, takže se ani jednou nestalo, že bych se nudila. Dalším velkým plusem jsou mapky na začátku knihy, ke kterým jsem se pokaždé vrátila, jakmile Kiva procházela po areálu nebo popisovala odkud přijela nová várka vězňů. Originální vzkazy psané jako šifry příběhu dodávali šmrnc a lehký nádech slow burn romantiky příběhu dodal třešničku už na tak parádní dort. Rozhodně nebudu váhat s přečtením druhého dílu, třeba nakonec láska zvítězí nad nenávistí :)

nela3812
12.10.2022 5 z 5

Tohle je po dlouhé době Fantasy, které mě od samého začátku opravdu pohltilo. Užila jsem si jak celé prostředí příběhu, tak gradaci děje a dokonce se objevily i sympatie vůči hlavní hrdince.

Hlavní hrdinka si mé sympatie získala především proto, že neměla nějaké zázračně skryté schopnosti a nebyla předem bohem vyvolená a neporazitelná. Vším, co jí čekalo si prošla jako smrtelnice a věřím, že právě tím si získá sympatie všech čtenářů, kteří vezmou knihu do ruky.

Ač bylo vcelku předvídatelné, kam směřuje hlavní zápletka, tak nemohu říct, že bych si knihu neužila. Právě naopak. Bavilo mě sledovat, jakou cestu autorka vytyčila hlavní hrdince a jaké překážky musí překonat, to bylo totiž něco co jsem předvídat nedokázala. I přestože hlavní myšlenka byla vcelku jasná, tak veškeré detaily, které na ní navazovali, už tak předvídatelné nebyli. Musím zmínit například popis jednotlivých zkoušek a záhadu okolo choroby. Vše dokonale promyšlené, provázané a zkrátka naprosto geniální!

Velké plus také za prostředí, kde se příběh odehrává. Prostředí vězení je samo o sobě děsivé a dodalo celému příběhu úplně jiný směr.

Tohle je přesně jeden z těch případů, kdy jsem z knihy opravdu nadšená a velmi těžko se mi o ní píše recenze. Nechci vyzradit byť sebemenší detail příběhu, ať si to můžete užít stejně jako já. Ale jedno vám říct musím - tenhle nabitý a promyšlený příběh prostě chcete číst! Osobně už se nemohu dočkat pokračování, které na sebe snad nenechá dlouho čekat.

Hodnotím 5/5

Duchoslp
11.10.2022 4 z 5

Prostředí věznice celému ději dává zajímavý nádech. Kiva bojuje proti všem a musí předvést neuvěřitelný výkon, aby zachránila své přátelé. Knížka se dobře čte a těším se na další díl

jana0724
06.10.2022 4 z 5

S touto knihou se nudit nebudeš.Zatáhne tě do děje a nejde přestat dokud nedočteš do konce.Za mě SUPER :-))

nikolma254
04.10.2022 4 z 5

Trošičku předvídatelné. Skutečně někoho ten zvrat na konci překvapil? Ale docela se mi to líbilo, bylo to cute a prostředí věznice zajímavé. Jsem zvědavá na druhý díl :)

Potolu
30.09.2022 5 z 5

Jednu chvili mi prislo, ze se kniha priserne táhne, ale pak to nabralo spad a... jako super! Jsem zvedava na pokračování, fakt jsem takovy závěr necekala. :-)

PetraKysova
28.09.2022 5 z 5

Áno áno áno! Vynikajúca kniha plná zvratov, pár vecí som tušila ale väčšina ma úplne odrovnala. Ale že úplne. Knihu som mala požičanú ale okamžite si ju kupujem, pretože ju proste musím mať doma.
Veľmi sa mi páčilo ako tam boli opísané tie skúšky, úprimne pred skúškou ohňom ma mrazilo. Do toho bravúrne napísaná zahada okolo choroby, celé tomu to dodávalo grády. No a postavy! Aké to postavy!!! Mot na konci mi vyhnal slzy do očí. A jarem a naari, tipovala som niečo iné, takže za mna to bol šok. Kivu som tušila ale Tilda to mi nedošlo. Asi malo ale aj tu som tipovala niečo trošku iného.
Záver skvelý, Rook hahaha máš to. Už sa nemôžem dočkať ďalšej knihy.

Kikityna19
25.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Opravdu zbožňuju fantasy knihy od Maasové, a dost dlouho mě jiné fantasy než od ní moc nebavilo. Vůbec to nepřirovnávám, chraň Bůh.. ale Ranhojička se mi líbila víc než bych čekala. Hezky vše vysvětleno, děj dobře zpracovaný a četla jsem jedním dechem... líbilo se mi, že autorka neobdařila Kivu nějakými schopnostmi proto, aby zvládla zkoušky, což je opravdu příjemná změna, že hlavní hrdinkou ve fantasy je smrtelnice. Bylo tam dost překvapení a konec knihy? To Vás prostě nutí se těšit ne druhý díl!!

Fakt povedený.

Vendy1993
23.09.2022 5 z 5

Naprostá paráda. Musím říct, že se kniha četla naprosto skvěle a opravdu se těším na další díl.

Vikinka224
13.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Asi tak první polovina knihy byla nudná a utahaná, ale konec to s přehledem vynahradil.
Jaren, Naari, Tipp a Mot byli skvělí. Kiva nebyla žádná superhrdinka, která všechno zvládne sama atp., jako hrdinky 99% knih stejného žánru. Měla své chyby, nebyla nepřemožitelná a potřebovala pomoc od ostatních. Byla tak nějak víc uvěřitelná a reálná.
Samotné zkoušky byly předvídatelné, ale i tak byly vykreslneny tak, že jsem musela číst dál a dál.
Co mi přišlo zvláštní bylo to, že žádnému dozorci nepřišlo divné chování Naari a její přehnaná náklonnosti ke Kivě.
Dal mi dost vadilo opakování jména hlavní hrdinky. Třikrát v jedné větě mi to přišlo už moc. Začala jsem její jméno dost brzo nesnášet.
Kdo Jaren a Kiva jsou mi bylo jasné už od té doby, co byl v knize zmíněný příběh dvou rodin s různými schopnostmi. Překvapil mě ale konec, kde se dozvídáme, že Kiva celou dobu ví, že Tilda (docela směšné jméno, velká královna rebelů a jmenuje se Tilda. Člověk by si myslel, že někdo takový se bude jmenovat víc, co já vím, velkolepě? :D) je její matka. V knize to působí tak, že k ní nemá žádný vztah, jen ji chce zachránit jako svou pacientku. Je tam ten konec takový divný a moc tam nesedí.
Jinak hodnotím knihu dobře, docela fajn oddychovka plná dost krvavých a někdy až nechutných scén.

kira2452009
11.09.2022 5 z 5

Skvělá kniha, plná zvratů, která Vás strhne a nepustí.

Elena_Dark
06.09.2022 5 z 5

Tahle kniha je krásná a zároveň krutá. V knihkupectví mě též zaujala obálka, a musím říct, že kniha neměla chybu. Po celou dobu jsem sledovala děj po boku Kivy až do konce, kdy přišla obrovská rána, která byla jako když vám někdo píchne nůž do žaludku. Ale i v té ráně, se nakonec najde něco dobrého..

Luccinda
05.09.2022 4 z 5

Po dlouhé době akční, napínavá a originální YA fantasy se skvěle vykreslenými postavami, zajímavou zápletkou a dobře vybudovaným světem, který chci v dalších dílech ještě více prozkoumat. Už delší dobu jsem měla chuť objevit nový fantasy svět a Ranhojička byla v knihovně prostě po ruce, s nádhernou obálkou a i anotace vypadala docela slibně. A jsem ráda, že jsem po ní sáhla, protože tohle čtení jsem si fakt užila.

Začnu postavami, které mi neskutečně přirostly k srdci. Vězeňská ranhojička Kiva moc dobře ví, jak se nejlépe postarat o sebe a o ty, na kterých jí záleží. Nedělá hloupá a naivní rozhodnutí a je příjemně sebejistá. Druhý hlavní hrdina Jaren mě bavil hned od začátku a to jsem o něm ještě zdaleka nevěděla všechno. No a Tipp byl zkrátka úplné zlatíčko!

Skvělé bylo také prostředí věznice, ve které se příběh odehrává. Zápletka se čtyřmi zkouškami, kterými musí Kiva projít, aby zůstala naživu, je už v YA možná maličko ohraná, nicméně zpracovaná byla dobře. Bylo tu hodně věcí, co mě překvapilo, a vlastně se takhle zpětně docela divím, jak je možné, že jsem žádný z těch velkých zvratů nečekala. (Obzvlášť odhalení týkající se Jarena bylo mega boží, to mě totálně rozsekalo.)

Jedno z těch velkých odhalení se odehrálo i v samotném závěru a musím říct, že to mě trochu zklamalo. Ale byla jsem ujištěná, že druhý díl se nebude ubírat tím směrem, jaký naznačuje závěr téhle knihy, takže se na něho moc těším!

sarekaslukova
04.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Na toto čtení jsem se velmi těšila a také jsem měla proč. Do děje jsem se začetla hned na začátku a kdyby mě od čtení neodváděly povinnosti byla bych na konci dřív než se řekne Zalindov. Trochu se zdráhám pokud bude další díl, protože jak konec napovídá, nechci aby se z Kivi stala nějaká mrška.