Královna rebelů

Královna rebelů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485800/bmid_ranhojicka-xNw-485800.jpg 4 872 872

Ranhojička série

Mnohým zachránila život, teď bude bojovat o ten svůj. První díl napínavé fantasy série. Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva v nechvalně proslulé věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane nelehký úkol – udržet ji na živu, aby mohla podstoupit zkoušky utrpením, určené těm nejnebezpečnějším zločincům. Musí přežít mučení vzduchem, ohněm, vodou a zemí, což se zatím nikomu nepodařilo. Ve stejné době dostane Kiva šifrovaný vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkoušky by nemocnou královnu zabily, a tak se nabídne, že je podstoupí místo ní. Pokud uspěje, budou obě svobodné. Kiva má strach z nejisté budoucnosti. Spánek jí ruší i epidemie, která se šíří věznicí, a také Jaren - nový vězeň, jehož přítomnost je pro ni důležitější, než si dokáže přiznat…Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Prison Healer , 2021

Thalin
29.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem přečetla během jednoho dopoledne, tak dobře se mi četla. Děj vcelku plynul a po dlouhé době jsem u knihy nenarazila na žádnou z hlavních postav, která by mi nějak lezla na nervy, což se mi bohužel u YA poslední dobou stává často. Nemám moc co vytknout, nenudila jsem se, příběh byl čtivý. Možná až na zkoušky. Ty mi přišly lehce nedotažené. Šlo spíše o popravy, v podstatě žádnou by nebyla schopna přežít bez pomoci...Ale budiž, člověk stejně tak nějak tušil, že je musí přežít, když je to série :D Některé věci, například Jarenův původ, mi byly vcelku jasné brzo, ale něco mě i překvapilo. Další díl si určitě přečtu.

Lynn
28.03.2022 5 z 5

… a druhý díl je ještě lepší :)

Culda
28.03.2022 5 z 5

Tak už se nedivím proč to má tak velmi pěkné hodnocení :)
Nejde se od knihy odtrhnout a já osobně ji přečetla za den :D.
Sama Maasová to okomentovala jako must-read knihu a nelze než souhlasit s mou oblibenou autorkou.
Druhý díl musí vyjít brzy, protože Lynette Noni si z Maasové vzala až moc velký příklad a na konci knihy je taková bomba, že prostě..... wow :D :D :D

zsykorova
26.03.2022 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Příběh mě chytil hned od začátku, nemohla jsem se od něj vůbec odtrhnout. Skvěle to plynulo, stránky mi mizely pod rukama rychlostí blesku. Kiva je úžasná hlavní hrdinka, Jaren, Tipp i Naari byli taky výborní. Vůbec jsem se nenudila a na konci na mě čekalo skvělé rozuzlení. Konec jsem absolutně nečekala a opravdu mě překvapil. Rozhodně nelituju, že jsem si tuhle knihu koupila a nemůžu se dočkat, co dalšího autorka vymyslí. Must-read pro všechny milovníky fantasy.

Akléda_
25.03.2022 4 z 5

Knížku jsem původně neplánovala číst, ale jsem moc ráda že jsem to udělala. Nechat si ujít tak skvělý příběh by totiž byla opravdu škoda. Na Ranhojičce mě děsně bavilo neobvyklé prostředí věznice, samostatná hlavní hrdinka, která ale ví co si může a co nemůže dovolit, čtivost a plynulost příběhu a vztahy mezi postavami. Ať už ty kamarádské nebo romantické, to bylo tak boží! Krásné vykreslení jejich chování, přirozeně se vyvíjející vztahy a úžasné postavy, které přemýšlí. Všechny jsem si je oblíbila, několikrát jsem se i zasmála. Zkoušky čtyřmi elementy mě také bavily, i když jsem se kvůli nim o Kivu nejednou bála. Posledních padesát stran bylo tak nabitých, že jsem se vůbec nedokázala a ani nechtěla odtrhnout a ten konec? To jsem fakt nečekala, koukala jsem s otevřenou pusou. Moc se těším na další díl a doufám, že se ho dočkáme co nejdříve.

Luigi1
25.03.2022 5 z 5

Tak tohle bylo počteníčko,zajímavé prostředí i lidé.Mělo to šťávu i šmrnc,přečteno na jeden zátah,vřele doporučuji.

Ellis03
24.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla super zajímavá a napinava kniha. Četla se sama a líbilo se mi jak Kivy prace jako Ranhojicka, tak i všechny ty zkoušky. Ale teda ta facka na konec? Tam bych to chtěla maličko rozvést. Trosku osvětlení… například po takovémto závěru naprosto nechapu její neosobní přístup k pacientce po celou knihu. vlastně ze celou dobu lhala jak všem kolem tak v podstatě i “čtenáři”. Nebo jestli si až na konci vzpomela, jak vlastně vypadají členové její rodiny? Nevím. Jsem z toho zmatená - to je tak jedine, co bych knize vytkla. Myslím ze Troška vysvětlení by ještě k tomuto dílu patřila.

Kristi_čte
23.03.2022 4 z 5

To co mě připoutalo ke knize hned během prvních stran, bylo asi to, že mi to celé hodně připomínalo skoro až koncentrační tábor, ale v YA fantasy podobě.
Celý příběh byl hodně ponurý a v jistém smyslu trochu předvídatelný, ale na rovinu přiznávám, že úplný konec mě naprosto překvapil a vůbec jsem to nečekala.
Ranhojička byla napínavá, hlavní hrdinka jako taková byla na konec velmi zajímavá a já jsem hrozně zvědavá, kam se její postava bude dál vyvíjet.

Shinnya
23.03.2022 3 z 5

Po všech těch kladných recenzích, které jsem na Ranhojičku četla, jsem se nechala zlákat a měla jistá očekávání, ale musím sama za sebe říci, že nakonec knihou nijak zvlášť uchvácena nejsem. Nicméně velký vliv na to má skutečnost, že jsem si prošla obdobím, ve kterém jsem četla spoustu knih na téma holocaustu, což mi prostředí a život ve věznici Zalindov připomínaly více, než mi bylo milé a nějak mi zasazení děje do reality minulosti, byť obohacené o fantasy prvky, nesedlo. Každopádně to s Ranhojičkou ještě nevzdám, protože to vypadá, že ve druhém díle se ocitneme v prostředí zcela jiném.

terezarath
19.03.2022 4 z 5

Skvěle napsaná kniha. Příběh je originální a čtivý, chytne se Vás a až do konce nepustí. Najde se zde i pár příběhových zvratů, některé překvapivější než jiné. Postavy jsou sympaticky napsané, za to dávám velké plus.
Jediná dvě minus - příběh bych zařadila spíše do young adult literatury a to já u fantasy knih úplně nemusím a pak fakt, že Ranhojičku si užijí spíše čtenářky než čtenáři.
Ale kolem a kolem je kniha skvělá a já se velmi těším na pokračování.

Arinda
16.03.2022 4 z 5

Přečteno jedním dechem! Originální příběh, který se odehrává v prostředí věznice. Už od začátku, jsem byla velice překvapená, jak se kniha dobře čte. Co jsem, ale postrádala bylo více ,,akce”, na to kde se to odehrávalo, bych ji očekávala častěji. Hlavní postava Kiva, nebyla typickou hrdinkou, na kterou jsme zvyklí. Působila jako uzavřený člověk, který ani zdaleka neříká všechno, proto jsem všem jejím důvodům, proč vzala trest za královnu rebelů, úplně nevěřila. Poslední stránka, tím pádem nebyla tolika šokující, jako pro většinu čtenářů.
Cesta Kivy nám teprve začala, nemohu se dočkat pokračování, které doufám, bude ještě lepší než to předchozí. :)

Zuzana215
14.03.2022 5 z 5

Upřímně...Když opomenu Harryho Pottera, tak fantasy vůbec nečtu. Zpravidla se nezajímám o nic jiného než romány pro ženy, detektivky a thrillery. Když jsem dostala tuhle knihu, otráveně jsem zakoulela očima a řekla si, že tohle teda rozhodně číst nebudu... Omlouvám se, ale tenhle příběh je naprostá pecka..Nejen, že mi stačilo pár hodin, ale úplně mě to pohltilo.. A víte co je nejhorší? Dopracujete se ke konci, kde vás čeká šok a ještě zjistíte, že musíte čekat na další díl!!! JAK DLOUHO JEŠTĚ??

Lzicenka
14.03.2022 2 z 5

Dobrý nápad, příběh, postavy, závěrečné odhalení s pobídkou, jak to bude dál. To všechno v pohodě. Ale ty nekonečné, opakující se myšlenkové pochody mě donutily druhou půlku knihy přeskákat. Což dělám jen výjimečně. Takže za to jen 2 hvězdy.

ivetdos
13.03.2022 3 z 5

Velký hype na knihu, ale ve výsledku pro mě nic výjimečného. Určitě to není špatná kniha, to vůbec, ale opět to očekávání…

Ranhojička má pomalý začátek, kdy se seznamujeme s prostředím a celkově novým světem. To jsem byla nadšená, ale dál se nic světoborného, originálního nedělo. Čtenář víceméně ví co bude dál. Až konec byl překvapivý a i ty nudné části konečně dostaly smysl.

Čekala jsem, že mě kniha více pohltí, že budu vše prožívat s hrdiny, ale jako by autorka neuměla pracovat s atmosférou. Čtivé to je a překvapení na konci vytáhlo hodnocení o kousek výš (dávám 3,75*), ale jestli budu pokračovat s dalšími díly, to netuším…

Mám pocit, jako bych něco podobného už někdy četla, milovníci fantasy asi některé autorčiny zápletky prokouknou. Konec byl úplně v jiném rytmu než zbytek knihy, a to je za mě škoda. Jako by autorka chtěla za každou cenu šokovat a nechala i hlavní hrdinku si protiřečit jen pro ten konečný efekt.

Vy, co začínáte s YA fantasy určitě budete spokojení, ale za mě nenadchne, neurazí

Renka931
11.03.2022 4 z 5

Za mě trošku pomalejší začátek (tak do půlky), chvilemi jsem si říkala co an té knize všichni vidí, ale po jejím dočtení jsem nadšená a těším se na dalši díl! :)

ydnac
10.03.2022 3 z 5

Celý děj se odehrává ve věznici Zalindov.
Ranhojička Kiva je v něm už 10 let a čeká na záchranu od své rodiny, která stále nepřichází...
Do Zalindovu je přivezena zajatkyně - královna rebelů (Tilda), nemocná, v bezvědomí a má podstoupit 4 zkoušky, které málokdo přežije a není jasné, zda se vůbec uzdraví.
Kiva vezme její trest na sebe a stává se tak Tildinou šampionkou.
Pokud by se jí podařilo přežít, budou obě volné, ale Kiva má více důvodů, proč to dělá...
Vlastně celý příběh jsem čekala a byla napnutá, kdy už přijde takové to WOW, čekala jsem dlouho, ale pak to přišlo :-)
No a i když jsem už četla propracovanější a v mnoha ohledech lepší fantasy, rozhodně mě konec navnadil na další díl :-)

Lutzinka
08.03.2022 4 z 5

Nebýt poslední stránky a Kiviny zprávy pro rodinu, dala bych 5 hvězd.
Ale bohužel, ten konec mi úplně zkazil dojem z jinak skvělé knihy.

Nemám problém s tím, kdo je Jaren (to jsem uhodla celkem ve třetině knihy), ani kdo je ve skutečnosti Kiva (to musí být taky jasné všem, kdo čtou fantasy), ale absolutně mi neseděl ten její myšlenkový zvrat.
Ty tři řádky mi vážně nedávají smysl, vzhledem k jejímu chování a úvahám běhěm celého pobytu v Zalindově.

Chápu, že to bylo schválně, aby nás tohle WAAU nalákalo na další díl, ale mně to prostě znechutilo. Celou knihu jste v Kivině hlavě, ale na konci jako by to byla úplně jiná postava a charakter.
A taky to až moc připomíná Aelin.

Jinak Jaren, Naari a Tipp = boží. Vlastně celá ta kniha nebýt poslední strany by byla boží. Fakt.
Doufám, že to v dalším díle autorka napraví.

maminaOlina
05.03.2022 5 z 5

Četla jsem ji jedním dechem, originální příběh

LittleRebelle6
21.02.2022 5 z 5

Paní to bylo nēco. To bylo nēco ja myslím že celkem dost originální. Našla jsem si i svoje oblíbené postavy. Tak jsem zvēdavá pokud a kdy vyjde 2 díl. A jak se to s nima vyvyne.

Pedruska01
21.02.2022 5 z 5

Na tohle jsem se tak strašně těšila! Takže hned jak mi kniha dorazila, jsem se do ní pustila. Na styl jsem si chvilku musela zvykat, ale to bylo prostě tím, že mám radši pohled z první osoby. Četlo se to hrozně dobře a rychle. Ten svět se mi líbil, ačkoliv nebyl vůbec hezký, spíš prostě brutální. Úplně mě to pohltilo a já jsem nadšená!
Hlavní hrdinka Kiva byla holka, kterou jsem si hned oblíbila. Ranhojička, co jí vzali deset let života. Hrozně mě mrzelo, jak se tam dostala a proč. Cítila jsem tu nespravedlnost. Mrzelo mě, jak se k ní chovali, přesto měla tu sílu to někam v hlavě schovat a být i nadále milá, uctivá, poslušná - vím, že v Zalindově to nijak jinak moc nešlo, ale i tak - a především stále s posláním léčit. Kohokoliv. Kivu jsem měla ráda, fandila jí a neměla proti ní absolutně nic. Byla to v mnohém víc než postava v tomhle příběhu. Na jednu stranu se mi líbilo, že nikomu nijak zvlášť nevěřila, respektive měla tajemství, které nesdělila. Na druhou mi trošek vadilo, že nevěřila ani mě jako čtenáři a já do konce příběhu nevěděla to nejdůležitější. A byl to pro mě velký šok. Skvěle skryté. Dokázala mě obalamutit, což byl nejspíš záměr a vyvrcholení všeho. Musím před ní smeknout.
Druhý hlavní hrdina Jaren byl skvělý, moc se mi líbil. Líbila se mi ta jeho "nadnesenost" a umění i vtipkovat. Přinášel do té temnoty světlo. Bavil mě. Však ani Jaren nebyl jiný, co se týče tajemství. Jenže on byl alespoň upřímný a dokázal se Kivě i mě, jako čtenáři, svěřit. Bylo to velké překvapení, přesto si mě získal na plné čáře. Měl srdce na správném místě a mrzí mě snad jediné, že byl na tom stejně jako já. Od Kivi se toho moc nedozvěděl. Útržky, co mu nevytvoří žádný obrázek. Nejhorší na tom je, že on stále nic neví. Ta jejich "romantická" linka je hrozně jemná a křehká. Líbila se mi, ačkoliv jako romantik bych chtěla víc. Přesto to dokážu pochopit, a proto nemám žádné velké výhrady. Byla jsem moc ráda, že jí pomáhal v tom nejhorším - v úkolech, které znamenali jediné a nejhorší.
Celý příběh je zasazený do drastického a krutého prostředí věznice s ještě hnusnějšími dozorci. Líbilo se mi, jak to autorka naservírovala, že si nebrala servítky, ačkoliv úplně brutální scény popisovány nebyly. Člověk si to dokázal lehce představit a byl to hnus - násilí, mučení, sexuální zneužívání, drogy. Pár nadějí jsem vkládala i do ředitele, který mě ale zklamal. Především v rámci "ochrany" Kivi. Asi jsem v tom viděla něco víc. To, co však způsobil a co se Kiva snažila rozlousknout byla silná káva. Jako vážně, tohle? Přesto... by se ještě mohl objevit s nějakou dohrou. Oblíbila jsem si ještě jako postavu Naari a hlavně Tippa, který byl jiný než zbytek vězňů - díky věku a možné nevědomosti nebyl zlomený tolik. Naopak to bylo další světlo a sluníčko v temnotě. A téměř na konci jsem se fakt bála, že by zhaslo. Jenže tam přišlo to velké haló, které nikdo netušil.
Nevím, zda mám autorku oslavovat nad její genialitou a uměním ošálit anebo jí nadávat, jak mě mohla tahat za nos. Vážně jsem neměla ani tušení. Prostě se nemohlo nic z toho předvídat. Jestli tam byly vůbec nějaké pojítka, já je absolutně neviděla. Vytvořila velký příběh, který se jí neskutečně povedl a závěrem si připravila obrovskou a nádhernou půdu pro pokračování. Tolik věcí mě zajímá. Co bude dělat Kiva dál, vzhledem k tomu, co se stalo a jak to vezme Jaren, protože stále má tu pásku na očích!, a kam povede jejich romantický vztah. Přeci jenom je hodně těžké dát dohromady takové protiklady. Potřebuju to prostě vědět a nejlépe hned. To čekání nedám.
Kniha se dobře četla, úžasně vymyšlený svět a celkově se vším všudy hodně originální. Čtenáře to pohltí, překvapí i šokuje. Tušila jsem, že to bude dobré, ale je to ještě lepší. Oblíbila jsem si hlavní postavy, kterým prostě fandím, a i když to nedává moc smysl, i to prostředí se mi líbilo - respektive bylo to takové nové, neprovařené. Hrozně se těším na pokračování, protože tady nikdo nikdy neví, co si pro nás a vlastně i pro postavy samotné autorka připraví. Výborně vymyšleno i napsáno. Líbilo se mi to a bavilo. Mohu rozhodně doporučit a hodnotím naprosto vším co mám k dispozici. Bylo to prostě skvělé a jak jsem psala na začátku jsem nehorázně nadšená! Nemůžu se dočkat pokračování! :)