Prázdniny v Evropě

Prázdniny v Evropě
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418841/bmid_prazdniny-v-evrope-ITu-418841.jpg 4 1530 1530

Máte rádi humor, dobrodružství a mnohahodinové čekání u silnice? Pak vložte řízek mezi chleby a vydejte se za čtvrtým prázdninovým dobrodružstvím s Ladislavem Ziburou. Tentokrát vás čeká 14 000 kilometrů stopem napříč Evropou. Ve společnosti svérázných řidičů vyrazíte z Polska přes malebné Pobaltí až za polární kruh a následně z horkých Athén přes divoký Balkán zpátky domů. Objevíte při tom místa, která jste vždycky chtěli navštívit, jen jste o nich dosud nevěděli. Vyslechnete příběhy neobyčejných lidí a přesvědčíte se, že jste se narodili na tom nejrozmanitějším kontinentu světa.... celý text

dia.riedl
13.01.2020 4 z 5

Ilustrace v téhle knize jsou dechberoucí, na pohled je prostě nádherná, velký plus za mapu putování! Obsahem mi ale přišla nejslabší, na to, jak je obsáhlá, mi přišlo, že jsme jednotlivými zeměmi jen proletěli a až na pár míst, které Ládík vyzdvihl, jsem si téměř nic nezapamatovala. Skoro každé setkání také proběhlo krátce a vtipných hlášek a situací bylo asi nejvíce v Polsku, jinak pomálu.
Přesto se knížka četla skvěle, svižně, člověk z ní vyloženě cítí tu bezstarostnost "ono se to vždycky nějak vyřeší". Poznala jsem spoustu míst, která bych chtěla navštívit a vůbec, jako i u předešlých knih, mě při čtení chytla neskutečná touha vydat se taky za dobrodružstvím!
Moc mě také potěšilo napsané poděkování čtenářům od autora vložené do knížky, myslím, že žádný spisovatel nemá ke svým čtenářům takhle blízko :)

Carissima
08.01.2020 2 z 5

Zatím nejslabší díl, musim se přemáhat abych četla dál.

Bustedka
05.01.2020 4 z 5

Nevím proč, ale nemám z téhle knihy tak skvělý pocit, jako z těch předešlých. Princ Ládík si prostě nastavil vysokou laťku.
A kdyby nebylo těch nádherných ilustrací a fun facts, za což opravdu tleskám, bylo by to příjemné, milé, ale nic co bych musela číst znovu.
- v první části knihy mi pak začaly vadit omílající se informace o tom, jak je stopování úžasné
- občas mi tam chyběl i nějaký oslý můstek mezi odstavcema, které na sebe třeba vůbec nenavazovali.

Ale nechci vyznít moc kriticky. Ziburu mám ráda, přednášky má tak vtipné, že jsem vyloženě brečela. Ale od tak výborně hodnocené knihy bych na Databázi čekala asi nějaký wow efekt. A to se mi tady opravdu nestalo.

jadunka
05.01.2020 5 z 5

Skvělá knížka, jako ostatně všechny předchozí. Hodně oceňuji stránky se zajímavými fakty.

PPardinio
04.01.2020 5 z 5

Nemohl jsem si od autora nechat ujít ani jeho 4.knihu. Opět jsem byl nadmíru spokojený a čtení si užíval. Graficky byla knížka také moc pěkně provedená (mapky cesty, barevné odlišení částí cest...). Některá místa jsem měl čest navštívit a jiné určitě po přečtení knížky navštívím. Zajímavosti byly výborným doplňkem. Super!

lulu0605
03.01.2020 5 z 5

Jsem nadsena. Vtipne, lehke a poucne.

IvaKo
03.01.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha, obsahově i výtvarně. Ládíkovo vyprávění je opět velmi čtivé, vtipné i sebeironické, s velkým pochopením pro různorodost lidí a přírodní krásy. Cestovatelský deník vhodně doplňují zajímavé faktografické údaje. Celkově se mi tato kniha zdála propracovanější a jaksi "dospělejší", než ty předchozí, které mě ale také velmi bavily. Průvodní ilustrace jsou nádherné. Těším se na další příběhy tohoto sympatického autora.

lidunka1
02.01.2020 5 z 5

Četla jsem manželovi nahlas a moc nás to oba bavilo. Dokonce nás Ladislav tak navnadil, že možná pojedeme do Rumunska.

Vydrýsek
01.01.2020 5 z 5

Zase příjemné počtení, kdy mne salvy smíchu povalovaly ze židle, nebo jsem musela být tišena při jízdě ve vlaku, či se mne rodina během cesty autem ptala, co to čtu za veselou knihu. Dala jsem si jí letos do čtenářské výzvy, protože obálka knihy se mi nelíbí. Ale kvůli obálce jsem tuto knihu opravdu nečetla. Ilustrace uvnitř už jsou mnohem lepší a vystihují celkovou atmosféru. Ale obálka ve mne budí rozpaky. :D

karolina0346
01.01.2020 4 z 5

Hurááá, zase dobrá kniha!
Gruzie mě zklamala, byla jen plná alkoholu, tady se zase dozvídám něco o navštívených místech a sleduju zajíavé příběhy různých lidí. Humor nechybí. Za mne super.

houbaaa
30.12.2019 5 z 5

Člověk by si řekl, že v té záplavě fotek na instáči a facebooku z exotických míst, bude cesta po Evropě spíše nudnou záležitostí, ale opak je pravdou. Zibura baví svým milým humorem a cestou po známých i méně známých místech dokazuje, že i doma v Evropě je to fajn a pořád je zde co objevovat. Určitě nejzábavnější cestopis, který jsem kdy četl.

Raszkulce
30.12.2019 5 z 5

Škoda, že tak dobré knížky člověk hnedka přečte :-( Moc dobrá knížka, líbilo se mi jak byl text prokládán fakty.

Pasadenka
29.12.2019 4 z 5

Další Zibura a člověk tak nějak ví, co má čekat. A to i dostane. Je super, že se autor stylově posouvá. Knížku hezky zpracoval do příjemné formy. Pro změnu zde dostaneme kombinaci faktů a lidských příběhů spojených jmenovatelem Ládi. Pro mě to byla taková malina na pár hodin a v takovémto formátu mě to vůbec neuráží.

Princův ostrovtip je také jednou za knížku zcela v pořádku, a i jeho postřehy mě pobaví. Takže za mě krásné 4 hvězdičky a zas za dva roky si můžeme dát další knížku. :)

Gooverka
28.12.2019 5 z 5

Už si upřímně do detailu nepamatuji předchozí knihy, ale myslím, že tahle byla zatím nejlepší. Dost mě bavilo, že kromě humorných situací a setkání s lidmi tu byl dán velký prostor i informacím o zemích a historii, o kterých jsem povětšinou vůbec nevěděla. Určitě knihu doporučuji, i když jste přednášku viděli dříve, jako já. Měla jsem z ní zase úplně jiný zážitek.

maid
26.12.2019 5 z 5

Čtvrtá knížka Ladislava Zibury je zase o něco lepší než ta předchozí. Nebudu psát, že je nejlepší, neboť chci, aby princ Ládík se zase někam vydal, napsal o tom knihu v Užhorodu a já měla zase o zkouškovém, co číst a mohla střádat plány na léto.

Knihy mají na rozdíl od jeho přednášek jinou atmosféru, ale neříkám, že jsou lepší nebo horší, prostě jiné. Během přednášek se smějete až vás bolí břicho a kousky úst od dvouhodinového úsměvu, v knize najdete méně bizáru a selfíček s místními, zato přenádherné ilustrace a ještě více lidských příběhů. To je to, co Ziburovy knížky odlišuje od běžných cestopisů - hlavní roli, totiž hrají lidi a jejich příběhy, ne památky. Což mě občas přijde škoda obzvlášť u neokoukaných zemí jako Rumunsko, Pobaltí či Albánie, na druhou stranu, když člověk hledá, najde tyto informace na každém průměrném cestovatelském blogu, příběhy, které vyprávějí autorovi řidiči stopnutých aut, nikoliv.

A přesto se jistě tolik zajímavých příběhů a osob do knížky nevlezlo. Díky tomu ale knížka ve většině částech pěkně plyne. Zibura je spisovatel a deníkový pečlivě deskriptivní styl je již dávnou milostí a neustálým střídáním zemí (někdy až moc rychlým) je knížka stále zajímavá - čímž se liší například od předchozích dvou, kde po dvou stech stranách jsem měla pocit, že Zibura v Gruzii pořád byl jen alkohol.

Děkuji za krásný čtenářský zážitek.

Maevie
26.12.2019 3 z 5

Princ Ládík je nadšen stopařským uměním. Nadšení je to pochopitelné, bohužel medailonky všech lidí, kteří byli ochotni zastavit, tak nějak vzaly místo samotnému cestování. O jednotlivých místech se toho moc nedozvíme, jako sonda do cizích kultur jsou setkání moc krátká a vtipem autor už také příliš nehýří. Naštěstí ilustrace jsou opravdu nádherné.

iceVS
23.12.2019 5 z 5

Pět hvězdiček za Ládíka.
Pět hvězdiček za ilustrace.
Pět hvězdiček za mapky.
Pět hvězdiček za nápad s vysvětlivkami a jejich perfektní grafické odlišení. Běžně čtu knihy s mobilem v ruce a informace dohledávám, tady jsem nemusela.
Asi je patrné, že se mi kniha líbila :-)

indyka
22.12.2019 5 z 5

Těší mě, že když už sama nemám odvahu jít zvednout palec k silnici, je tu Ladislav, který tu odvahu má a své zážitky mi zprostředkuje prostřednictvím svých knih.

Když jsem četla Arménii s Gruzií, říkala jsem si, jak se Princ Ládík hezky vypsal a doposud poslední kniha je nejlepší ze všech. Dočetla jsem Evropu a říkám si totéž - poslední kniha je nejlepší ze všech :-)
Skvělý styl psaní, humoru tak akorát, zajímavé postřehy...Trošku jsem se bála kýčovitého juchání, jaká jsme velká rozmanitá evropská rodina, ale to jsem autora podcenila, s tématem evropské rozmanitosti se popasoval výborně a bez patosu. Velmi oceňuji zařazení častých naučných stran, o několika místech či událostech jsem si šla okamžitě vyhledat více. Jak běžně neřeším ilustrace v knihách - zde mi nejde nezmínit, že jsou opravdu vydařené.

Za knihou je spousta práce na všech frontách a je to znát. Doporučuji do každé domácí knihovničky :-)

Lachtaan
18.12.2019 5 z 5

Uzavřeno, dočteno, poslední Zibura je za mnou! A zrovna po jeho výpravě Evropou mám nutkání okamžitě vypadnout mnohem rapidnější než kdy dřív u předchozích titulů. K tomu našemu světadílu si totiž pro jeho gigantickou rozmanitost vážu asi nejsilnější pouto ze všech částí světa. Ale je to spíš proto, že je jednoduché se po něm pohybovat jak pěšky, jako v případě prince Ládíka, tak autem, jako v případě mém. Až jednou poznám ostatní kontinenty více než jen několika rodinnými dovolenými v Tunisku, tak třeba teprve změním názor.

Mona-Lisa
14.12.2019 5 z 5

Neopakuje se, a když už cítíte závan často frekventované situace, jeho bravůrní čeština dodá punc originality a vtipu. Ten je ostatně všudypřítomný, prostupuje celou knihou a spolu s jeho nadhledem a očividnou láskou k tomu, co dělá, z této knihy dělají klenot. Baví mě, že můžete porovnávat své vlastní zážitky z cest, dojem z místních obyvatel a styl života, které se (aspoň u mě) vůbec neliší od jeho postřehů. Je to zkrátka krásný prostředek pro připomínání známého, objevování nového a nasávání krásných ilustrací s nepřetržitě přilepeným úsměvem na tváři. Mínusy nemůžu ani za nic vydolovat, možná někomu může vadit Ladislavům punc sluníčkáře a schopnost i z té nejhorší situace vytěžit vtip, ale to k němu prostě patří.