Prázdniny v Evropě

Prázdniny v Evropě
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418841/bmid_prazdniny-v-evrope-ITu-418841.jpg 4 1536 1536

Máte rádi humor, dobrodružství a mnohahodinové čekání u silnice? Pak vložte řízek mezi chleby a vydejte se za čtvrtým prázdninovým dobrodružstvím s Ladislavem Ziburou. Tentokrát vás čeká 14 000 kilometrů stopem napříč Evropou. Ve společnosti svérázných řidičů vyrazíte z Polska přes malebné Pobaltí až za polární kruh a následně z horkých Athén přes divoký Balkán zpátky domů. Objevíte při tom místa, která jste vždycky chtěli navštívit, jen jste o nich dosud nevěděli. Vyslechnete příběhy neobyčejných lidí a přesvědčíte se, že jste se narodili na tom nejrozmanitějším kontinentu světa.... celý text

Eva-K
20.02.2020 4 z 5

Moje druhá knížka od Zibury. Bylo tu méně alkoholu a více zajímavostí než v knize o Gruzii a Arménii, což jsem kvitovala. Příjemné čtení před spaním, krásné ilustrace. Ke konci jsem ale měla dojem, jako by se některé věty napříč knihou opakovaly.

Elea
15.02.2020 5 z 5

Zajímavá kniha popisující rozdíly mezi zeměmi na severu a jihu Evropy, perfektně se čte, báječně jsem se pobavila.

Ellinek
15.02.2020 4 z 5

Krásná a poučná kniha. Řekla bych, že Ládík dosáhl jakéhosi svého přerodu. Touhle knihou už chce kromě pobavení také předat faktické informace, což dělal sice i u předešlých knih, ale tady to byl už jasně stanovený záměr, který splnil.
Ládíkovi se podařilo ukázat, že Evropa je opravdu rozmanitá. Kontrast mezi "špinavým" a živelným jihem proti ekologickému, místy až odměřenému severu, je znatelný. Ale pocítila jsem nutkavou touhu podívat se do Litvy! Na druhou stranu se ale určitá autorova vyspělost promítá ve stylu, jímž psal. Humor už není tak lehký jako třeba v Jeruzalémě, místy jde až o obyčejný popis, trochu neslaný nemastný. Pro mě to vynahrazuje rozmanitost míst (děkujeme Atlasu Obscura) a ona fakta. Já se něco nového ráda přiučím.
Ládík se zase posunul jinam, myšlením i svým stylem. Když ale navštívíte přednášku o Evropě, stojí před vámi zase ten poťouchlý kluk, co nejspíš opravdu trpí ADHD, protože zkrátka nepostojí. :D Přednášky opravdu vřele doporučuji. :)

petula22
12.02.2020 5 z 5

S Ladislavem se vždy pobavím, upřímně zasměju a dozvím spoustu zajímavostí z různých zemích. Vřele doporučím všechny jeho cestopisy!!!! Sledujeme s manželem Ládíka od jeho začátků, pravidelně chodíme i na jeho přednášky, kde jsem obohaceni nejen o autorovu osobitost, ale i o foto z jeho cest. Rádi prince Ládíka podporujeme koupí jeho knih, které jsou kvalitně zpracované s krásnými ilustracemi...Láďo jen tak dál, těšíme se na další :-)

michall17
09.02.2020 4 z 5

Moje prvni setkani s princem Ládìkem a hned jsem okouzlen jeho zapisky z cest po Evrope..velmi se mi kniha libila..vrele dopurucuji a tesim se na dalsi jeho cestopisy

Driftersoul
08.02.2020 4 z 5

Příjemné, inteligentní čtení pro všechny, kteří milují cestování, kousek světa už viděli a cítí se být občany Evropy včetně své malé zemičky v jejím středu. Oceňuji autorův vtip, informovanost a kosmopolitní duši i názory. Neboť lidé všech národů jsou si (přes odlišné kultury, historie či přízně/nepřízně osudu) velice podobní. Celé to "on-the-road povídání" se čte docela jedním dechem a nejlépe s mapami před očima. Navozuje příjemné pocity spojené s pohybem v prostoru. A občas připomene i místa v srdci, která měl to štěstí čtenář už kdysi "potkat" v reálu .

Kmotr99
08.02.2020 3 z 5

Not great, not terrible. Propagace autostopu i Evropy je moc sympatická, o to víc mě mrzí, že mě Zibura o svojí tezi o "nejrozmanitějším kontinentu světa" nepřesvědčil, a většinu času spíš nudil. Prázdniny v Evropě mi přišly takové sterilní, bez chuti a zápachu, ani ten humor už za moc nestojí. Prostě mi chybí atmosféra pěškopisů se svojí naivitou, energií, třeskutým humorem i ezo-zamyšleními nad cestování, světem, svobodou... ze kterých to dobrodružství skoro sálalo. Evropě pokus o podobný styl nesvědčil, informační rámečky a fajn ilustrace to bohužel nezachrání.
PS: Minimálně dvě věci musím Ziburovi přiznat. Skopje je fakt hnusný město a objednat si v Polsku v létě piwo grzane opravdu není nejlepší nápad.

MilanCFC
07.02.2020 5 z 5

Za mě nejspíš zatím nejlepší autorova kniha. Nepřipadá mi to takové trochu na sílu jako v jednom z předchozích dílů, navíc je kniha doplněna i o nějaká ta fakta, takže se čtenář dozví poměrně dost nového. K tomu navíc Ziburův celkem osobitý humor, který možná není pro každého, ale pokud jste zrovna v té jeho skupině, tak se fakt pobavíte. A pokud znáte dobře nějakou prostopovanou zemi, tamější lidi a kulturu, pak se pobavíte ještě víc, jak dobře to autor vystihl. A musím pochválit výborné grafické zpracování knížky. Celkově moc dobré!

monulam
07.02.2020 4 z 5

Zibura má styl, kterého se drží, kdo četl jeho předchozí knihy a líbily se mu bude spokojen. Já jsem ubrala bod, protože jsem čekala nějaký literární vývoj, knihy jsou si velmi podobné, podle statusů na FB jsem čekala, že v této knize se objeví rodiče autora, se kterými se vydal na jednu z cest a komentáře z ní se objevily na jeho profilu a byly velmi zábavné, to mohl být ten vývojový prvek, který jsem zde postarala.

ivana02
05.02.2020 5 z 5

Princ Ládík nezklamal ani tentokrát. Měla jsem zbytečné obavy, jestli putování po Evropě bude tak záživné a vtipné, jako předchozí, exotické cesty. Psáno stejným stylem, jako předchozí knihy, což mi vyhovuje. Autor si ze sebe umí udělat legraci a s vtipem vše popisuje a komentuje. Ve stejném stylu jsou i ilustrace, grafické zpracování je naprosto úžasné a stále lepší. A jak to celé sérii vedle sebe sluší! :-)

Atlantis
04.02.2020 4 z 5

Nechápu, proč Ziburu pořád čtu. Jde o třetí cestopis, který jsem od autora četl a ani jeden z předchozích se mi nijak zvlášť nelíbil.
A proto jsem rád, že konečně můžu hodnotit kladně. Zibura totiž dospěl, už se jenom nechlastá a dokonce se dozvíte i něco o jednotlivých zemí. Což byla v minulých dílech věc nevídaná.
Vypadá to navíc, že Zibura se pohyboval v okolí lidí, kteří nefandili jeho trapnému humoru a párkrát ho klepli přes prsty (viz Finsko).
Ve výsledku jsem s Prázdninami v Evropě spokojen. Ano, jižní část se jen rychle proletěla a byla z větší části k ničemu, ale jak nám autor stárne a vyvíjí se, jsou jeho knihy lepší.

Metcheque
03.02.2020 5 z 5

Cestovatel Ladislav Zibura ve své nové knížce Prázdniny v Evropě opět dokázal svůj reportážní um. V několika chronologicky řazených kapitolách popsal své putování přes Polsko a Pobaltí do Skandinávie, kdy se poté letecky přesunul do Atén a vzal to přes Balkán zpátky do Česka. Opět se setkal s řadou bizarních situací; v Polsku tradičně s katolicismem, Pobaltí zase odhalilo běžným turistou netušené přírodní a architektonické krásy. Skandinávie překvapila svým pořádkem, Řecko zase svou pohodovostí. Během cestování Balkánem nabídnul autor hned několik turistických tipů.

Proč lidé Ziburu milují? Za jeho švejkovství. Mladý cestovatel s každým vyjde po dobrém, při jízdě s nacionalistou či recidivistou se souhlasně usmívá a pohodu s pivkem na čerpací stanici si nenechá vzít počasím, časovým presem ani blbci. Jazyková bariéra mezi stopařem a řidičem pak v knížce ještě znásobuje určitou nejednoznačnost, kdy vlastně nevíme, zda si Zibura dělá legraci, anebo vše myslí smrtelně vážně.

Awaria
02.02.2020 5 z 5

Nejlepší Ziburova kniha. Krásné ilustrace, skvělý humor a jako bonus navíc vložené faktické informace. Člověk se nejen pobaví, ale i něco dozví :-)

AlbionFoxyFox
02.02.2020 5 z 5

Jako vždy čtivé, vtipné, milé :)

šmerdžito
02.02.2020 5 z 5

Kdo četl předchozí tři Ziburovy knihy nemůže být zklamán. Čtivé, poutavé, a inspirující. Netušil jsem, jak dobře se dá ještě v dnešní době stopovat a byl jsem knihou inspirován to vyzkoušet. Ziburův humor se mi stále líbí a ani ve čtvrté knize se mi ještě neomrzel. Potěšila mě i grafická stránka knihy nebo zajímavé informační vložky.
Všem milovníkům dobrodružného cestování mohu jedině doporučit.

ut.la
30.01.2020 4 z 5

Nenáročná, milá četba, čte se to dobře. Baví mě, jak popisuje vlastně celkem obyčejné věci a setkání. Původně jsem chtěla přečíst jen první půlku - severní cestu, ale kniha mě svou lehkostí vtáhla a dočetla jsem ji do konce.

los
25.01.2020 3 z 5

poutavé líčení prostředí, povah a zvyků našich sousedů, originální postřehy, hned bych jel taky, milá a zábavná oddechovka, doporučuju

pečlivá a promyšlená grafická úprava knihy kontrastuje s odbytou redakcí textu = děsivé chyby už na první stránce, a to kromě odpovědné redaktorky měla prý kniha ještě tři další korektorky!
dámy, korektura se jednak provádí i po sazbě, jednak v době digitální je téměř nepřípustné ponechat v textu dittografie!

Pistácie
24.01.2020 5 z 5

Láďovy knihy mě baví a bylo tomu tak již od té první. Přijde mi, že s každou knihou se lepší jeho psaný projev. Obdivuju ho za to, co dokázal procestovat, ale i za to, jak jednoduše o tom dokáže v knize vyprávět. S kolika lidmi se již setkal a jak se nebojí je oslovit a seznamovat se. Je to pro něj naprosto přirozená věc. V této knize mě hodně bavilo vyprávění o zážitcích v rámci stopování napříč různými zeměmi. Jak krásně to tam shrnul a srovnal. Je až fascinující, jak každá země jinak vnímá autostop. Já sama jsem to upřímně nikdy nezkoušela, nedokážu to posoudit ze svého pohledu a asi na to nemám odvahu. Ale z Láďova pohledu mi to přijde jako něco přirozeného, co by měl někdy zkusit každý z nás. :D :)

Pištec
23.01.2020 4 z 5

Princ Ládík jako autor vyspěl. Žádná křeč, vtipů požehnaně a moudra sesbíraná po cestě.

Marketplace
17.01.2020 5 z 5

Téma - cestování autostopem - super. Jelikož jsem jako mladej stop taky trošku využíval, tak jsem si u knihy zavzpomínal i na své stopařské zážitky. Princ Ládík má opravdu skvělý smysl pro humor a kniha se čte jedním dechem. Víc se mi líbila snad jen autorova prvotina. Takže jednoznačně doporučuji a dávám 5*