Prameny Vltavy

Prameny Vltavy
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476611/bmid_prameny-vltavy-Abt-476611.png 4 659 659

Odkud vyvěrá zlo? Umrzlá dívka s židovskou hvězdou a křivdy, které Šumava nezapomíná. Hrůzný nález těla studentky vimperského gymnázia, které jako by ze svého nitra vyvrhly samy šumavské kopce, otřese obyvateli vesniček poblíž bývalého pohraničního pásma. Mrtvá dívka ustrojená do židovského mundúru se stává nejen tučným soustem pro bulvární novináře, ale především novou příležitostí pro stárnoucího policejního vyšetřovatele. Zatímco u něj se rodí naděje na nápravu pošramocené pověsti a získání uznání od kolegů i nejbližších, v místních se začínají probouzet dávné křivdy. S každým dalším posunem ve vyšetřování se příběh mrtvé dívky stále víc proplétá s pátráním po skutečném účelu dodnes zamlčovaného koncentračního tábora Prameny Vltavy. Dívčino pruhované pyžamo jako by plnou silou znovu vracelo nikdy neobjasněné osudy vězněných sovětských zajatců a tajemství Hitlerovy utajované fabriky pod Stolovou horou do přítomnosti. Jak moc ale vražda dívky s minulostí Pramenů Vltavy souvisí? A jaká další tajemství vydají šumavské kopce?... celý text

Italkaaa
27.01.2022 5 z 5

Nevím, jestli se o tomto románu dá říct, že jde o detektivku, rozhodně tam ale nějaké rysy budou. Miluju Šumavu, takže jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a výsledek byl, že mě bavila.

Vladii
27.01.2022 5 z 5

Famózní kniha. Smekám před autorčinou fantazií, stylem vyprávění, schopností vykreslit postavy, udržovat napětí. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout.

Vesmich
27.01.2022 5 z 5

Jak jsem jen mohla nevědět, že kdosi takový píše! Ono, jak píše kdekdo, tak se ve všech "novinkách" může nejspíš orientovat jen někdo, kdo tomu věnuje mnoho času. Nebo všechen. Je to žánrově úplně čisté a přesto rozmanité, vrstva tady, vrstva onde, každý si po libosti najde to své. Šumaváci a ti, kdo tam často courají, ještě i mnohé jiné. Já to četla nejdřív jednou, pak podruhé pomaleji, pak jsem si to stáhla jako audioknihu, což bylo spíš slabší, neb moc dramatizované a pořád mi to tady otevřené leží, takže asi ještě noch einmal krucinál!

packlik
23.01.2022 5 z 5

Napínavé, silné a emotivní vyprávění z šumavských kopců. Já jsem si všechny ty staré křivdy moc užila.

Opatov
22.01.2022 5 z 5

Prameny Vltavy, známé výletní místo. Šumavu mám ráda. Autorka nás ale přenese v čase a tohle krásné místo promění v děsivý kraj. Musím říct, že se jí to dost povedlo.

Stauff
21.01.2022 5 z 5

Co napsat a neopakovat předchozí komentáře. Nikdy bych nevěřil, že přečtu knihu a navíc z ní budu nadšený, kde jsou hlavní postavy tak strašně nesympatické. A stalo se. Snad bych ještě dodal, že kdybych byl člověkem, který o Šumavě nikdy neslyšel a přečetl si tuto knihu, nikdo by mě tam nikdy nedostal ani na výlet.

marci8
19.01.2022 3 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná, autorka je opravdu talentovaná. Styl je vynikající. Měla jsem problém ale s postavami, které mi byly všechny do jednoho nesympatické a měla jsem jich během četby plné zuby, takže nebylo ani komu fandit. Konec je hodně překombinovaný, až tak, že to čtenář nečeká (i když převaděče jsem třeba očekávala správně) a normálně bych si nějaké pasáže přečetla znovu, ale silná negativní atmosféra celé knihy mě odradila. Šumava je popisovaná hrozně temně, ale já bydlím také nedaleko Šumavy tak temná mi nepřijde. Při četbě se mi spíše vybavovala krajina ze seriálu Rapl. I když musím souhlasit, že lidé na šumavských vesnicích, jsou z větší části divní, ale to je hlavně těmi přistěhovalci, kteří přišli místo Němců.

IreneP
19.01.2022 4 z 5

Pokud se vám líbil Prokletý kraj, myslím, že oceníte i Prameny Vltavy. Vyprávění je napsané poutavě a ukazuje, jak moc minulost ovlivní životy i v současnosti. Příhraniční oblast Šumavy je místo s opravdu hodně pohnutou minulostí, která dokáže vrhat stíny až do současnosti. Velice zajímavé, čtivé, i když trochu překombinované.

reva85
16.01.2022 4 z 5

Začátek mě moc nebavil, začetla jsem se až zhruba od poloviny kdy to začalo být napínavé. O tajné nacistické továrně v podzemí u Kvildy jsem neměla tušení. Atmosféra knihy hodně depresivní, postavy nesympatické, ale knížka rozhodně stojí za přečtení, doporučuju :-)

Lukáš236
15.01.2022

Závěr trošku překombinovaný, ale nečekaný. Jinak čtivé, po celou dobu napínavé.

Rozari
15.01.2022 5 z 5

Já - nemám slov. Zase jedna z těch knih, které člověk nemůže odložit a stále jen hledá každou minutu, aby mohl pokračovat. Klobouk dolů, paní Klabouchová!

konspi0856
12.01.2022 3 z 5

V nakladatelství Host většinou vycházejí kvalitní věci, takže jsem byl zvědavý na tuhle novinku. Klabouchová píše skvěle, suverénně (trochu mě tam rušila ta patetická přirovnání, ale to je spíš otázka osobního vkusu). Každopádně k Michaele Klevisové nebo Jiřímu Březinovi přibyla další autorka, která umí psát, což není u českých detektivek úplně běžné.
Oproti výše uvedeným autorům mi ale přijde překombinovaný samotný obsah. Jako by se Klabouchová snažila do knihy dát všechny ingredience severské krimi, ale nevěděla, kdy přestat: ponurá atmosféra a prostředí (Šumava jako by ležela v nějaké zapomenuté oblasti Sibiře), lidé zlí a hloupí, temné historické údálosti a bohužel nerealistické rozuzlení zápletky a neuvěřitelná motivace postav k činům.
Jako svým způsobem detektivní debut (jinak Klabouchová několik knih napsala) je to ale dobré a četby rozhodně nelituji, naopak se těším na další.

jitka7326
10.01.2022 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na překakování v čase. Konec jsem nečekala.

walin
04.01.2022 3 z 5

Velmi se mi líbil ústřední motiv knížky, totiž téma tajemného koncentračního tábora a podzemní továrny na Šumavě, které dobře propojovalo celou detektivní linku příběhu, ale které fungovalo i nezávisle na ní. Zároveň se autorce podařilo skvěle vykreslit i šumavské prostředí a to hlavně tu odvrácenou stránku života.
Už míň se mi líbila samotná krimi část. Střídání času vyprávění by mi nevadilo, ale do toho se ještě střídal pohled vypravěče, čímž mi trochu chyběla návaznost v kapitolách a tah příběhu. Všechny hlavní postavy nesympatické, což byl pravděpodobně účel, ale už mě časem štvaly. Ale celkově určitě stálo za četbu

Baiba
03.01.2022 4 z 5

Velice příjemné překvapení. Autorka skvěle využila prostředí, historii, její Šumava nejsou malebné hory a lesy, ale spíše ušmudlané, temné, studené místo zatížené minulostí. Zápletka je promyšlená a nevyznívá lacině, čehož jsem se zpočátku podle anotace obávala. Postavy sice nesympatické, ale uvěřitelné. Jen závěr byl trochu uspěchaný a motivace jedné z postav pro mě nebyla příliš uvěřitelná. Ale celkově je to asi nejlepší, nejen česká, detektivka, kterou jsem v poslední době četla.

Terez1601
03.01.2022 5 z 5

Jsem z Prachatic. Proto tedy pro mě velmi zajímavé čtení z mého okolí. Pocity budu zpracovávat asi ještě dlouho. Opravdu velmi vydařené. Doporučuji!

Eliškam
03.01.2022 5 z 5

Na české poměry opravdu velmi velmi dobrá detektivka. Napínavé, chvílemi temné, prolíná se historie a současnost. Po hodně dlouhé době dávám 5 *

rodak
31.12.2021 5 z 5

Já tedy také smekám po přečtení. Nejlepší česká detektivka tohoto roku. A s historií navrch. A ještě k tomu bydlím u Vimperka. Z knihy přímo tekla zoufalost všech postav. Má to neskutečnou atmosféru, tíživou, temnou ani kouska radosti. Orientoval jsem se velmi dobře a překombinované mi to nepřišlo. Zkrátka na jedničku s hvězdičkou jako ve škole.

Mikkinnen
30.12.2021 4 z 5

Velice dobře napsaná a chytrá detektivka. Trochu těžší orientace v historických odbočkách a různých časových liniích. Doporučuji číst v kuse. Co mi trochu vadilo, byla na sílu vložená kauza Kramný (patrně s autorčiným osobním názorem) ale budiž. Každopádně oceňuji autorčinu kvalitní přípravu, která je v knize patrná na každé stránce. Budu se těšit na její další knihy.

1alena1
29.12.2021 5 z 5

Dost dlouho jsem tápala v postavách i časových rovinách, přišlo mi to složité a těžké, ale závěr knihy byl úžasný a všechno mi začalo dávat smysl. Přes mládí autorky mi styl psaní přišel zralý, čekala bych takové téma a způsob uvažování od starší osoby. Ale to nemá vliv na výsledek, který je velmi dobrý. Děkuji a doporučuji k přečtení.