Prameny Vltavy

Prameny Vltavy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476611/bmid_prameny-vltavy-Abt-476611.png 4 643 643

Odkud vyvěrá zlo? Umrzlá dívka s židovskou hvězdou a křivdy, které Šumava nezapomíná. Hrůzný nález těla studentky vimperského gymnázia, které jako by ze svého nitra vyvrhly samy šumavské kopce, otřese obyvateli vesniček poblíž bývalého pohraničního pásma. Mrtvá dívka ustrojená do židovského mundúru se stává nejen tučným soustem pro bulvární novináře, ale především novou příležitostí pro stárnoucího policejního vyšetřovatele. Zatímco u něj se rodí naděje na nápravu pošramocené pověsti a získání uznání od kolegů i nejbližších, v místních se začínají probouzet dávné křivdy. S každým dalším posunem ve vyšetřování se příběh mrtvé dívky stále víc proplétá s pátráním po skutečném účelu dodnes zamlčovaného koncentračního tábora Prameny Vltavy. Dívčino pruhované pyžamo jako by plnou silou znovu vracelo nikdy neobjasněné osudy vězněných sovětských zajatců a tajemství Hitlerovy utajované fabriky pod Stolovou horou do přítomnosti. Jak moc ale vražda dívky s minulostí Pramenů Vltavy souvisí? A jaká další tajemství vydají šumavské kopce?... celý text

PetK
24.11.2021 4 z 5

Jméno Petry Klabouchové jsem poprvé zaznamenala až letos, když byly Prameny Vltavy zařazeny do VKČ. Námět mě zaujal a tak jsem se do ní pustila. Téma mě oslovilo, mám ráda detektivky i silné historické příběhy a tady bylo zkombinováno obojí.
Jen jsem měla maličko problém občas se zorientovat v postavách, především v těch z historie, ale to přičítám spíš sobě a své blbé paměti než autorce. Závěr pro mě byl docela překvapivý.

Radek99
22.11.2021 4 z 5

Originální pokus přenést a zasadit dnes velmi módní temnou severskou detektivku do šumavské krajiny a její pohnuté a nejednoduché historie, což se ve výsledku ale úplně nepovedlo, ta symbioza těch dvou nesouměrných a nejen geograficky vzdálených světů ve výsledku příliš nefunguje. Každopádně autorka je řemeslně jistá a kniha se velmi dobře čte, osobně oceňuji hlavně linku šumavské historie a pokusu literárně zpracovat dějiny šumavského osídlení a událostí během války, jakož i podzemní továrny na stíhačky Messerschmitt ve Františkově a nedalekého koncentračního tábora, což nejsou zrovna informace, které by byly v širším povědomí. Linka detektivní už ale tak nápaditá není a mnohé propriety zvolené autorkou působí lacině - mrtvola v koncentračním mundúru s židovskou hvězdou skoro 80 let po válce je proprieta naprosto přitažená za vlasy a vyznívá až bulvárně (v opozitu s tím, že bulvár tu autorka cíleně staví na paškál) etc. Samotný konec je pak až přespříliš vykonstruovaný a měl jsem problémy knihu vůbec dočíst. Přesto knihu hodnotím kladně a zanechala ve mně stopu - ten literární odraz šumavské krajiny je věrohodný, geograficky to všechno celkem sedí...

iveta3689
22.11.2021 4 z 5

Dobrý námět, dobře napsané, neokoukané prostředí. Napínavé, vyšetřování bylo uvěřitelné. Nenašla jsem si jedinou sympatickou postavu, ale nevadilo to. Byly tak skvěle vykreslené, že to neotravovalo, ale naopak jsem chtěla vědět, jak se budou vyvíjet.

RMarkéta
18.11.2021 5 z 5

Velké překvapení. Smekám klobouček. Zasadit detektivku do kraje s tak bohatou minulostí, jako je moje milovaná Šumava, byl výborný nápad. Jsem se při čtení nemohla zbavit dojmu, že jsem taky součástí příběhu, protože všechna místa, o kterých paní spisovatelka píše znám. Letos v létě a na podzim jsem je opět navštívila. Jezdíme do Borových Lad a na Kvildu přes Vimperk a Horní Vltavici. Jezdím sem od útlého dětství a pořád mě tento kraj dokáže překvapit. Mimochodem, právě Horní Vltavice je oním místem, kde se náš příběh odehrává. Zmíňka o nejstarší hospodě na Šumavě mě potěšila. Františkov je opravdu velmi zvláštní místo s ještě zvláštnější atmosférou. Je to i tím, kde se nachází. Kniha mě donutila i čmuchat kolem historických událostí. A ty jsou tady bohužel i velmi bolestné. Chápu, že ti, co zde žíjí od narození a jsou s krajem srostlí o takových věcech neradí mluví. Chovala bych se úplně stejně. Zahojené rány by se neměly otvírat a mrtví by se neměli probouzet. Ale nemělo by se na ně zapomínat. O Pramenech Vltavy jsem už něco málo slyšela. Totéž platí i o Františkovu. Otázka je, co je pravda a co jsou místní legendy. Kdo ví? Atmosféra Šumavy je zde perfektně vykreslena a je přímo uchvacující. Vrněla jsem blahem jako kotě. Můžu knihu jedině chválit. Povedený kus. Chtěla bych tenhle příběh vidět zfilmovaný. Ale stále tady frčíme na Policii Modrava, tak aby to nepůsobilo jako její další díl. Nic proti seriálu. Jsem moc ráda, že jsem paní autorku objevila. Nemusím v tomto žánru mizet kdesi na severu. Promiň mi to, Harry, ale domov, je domov. PS: Nebyl na Šumavě ten, kdo nenavštívil pramen Vltavy :-)

LuckaH2
07.11.2021 5 z 5

Měla jsem trochu problém s časy, 83 dni od nalezeni tela, 5 dni od nalezeni tela, ze začátku jsem se v tom trochu ztrácela. Skvělé realie Sumavy, starych chalup, pozadí zanikleho koncentračního tabora, o kterem jsem taky neměla tucha. Napínavé, pod povrchem nejen tajme chodby, ale i tajemství lidi,ktere se propleta. Závěr možná az moc psycho, nebo chvilemi neuvěřitelně jak vse naplanovane vyšlo a klaplo...

hanička82
04.11.2021 5 z 5

Na Šumavě to máme s úrodou těžké, ale za to se nám tu vždycky rodili a pořád rodí výborní spisovatelé. Moc dobře napsané, zajímavé téma viny napříč generacemi a procházka nedávnou minulostí. Možná bych uvítala poznámku, z jakých pramenů autorka čerpala, abych si mohla přečíst k tématu i něco dalšího. Jinak detektivka napínavá, strach a překvapení na konci. Dva dni jsem se od knížky nehnula, vypustila rodinu a dokonce i oblíbené seriály.

markej
31.10.2021 5 z 5

Tak tohle bylo veliké překvapení! Spletitá a velmi dobře propracovaná detektivka, jíž nechybí překvapivý konec a je zasazena do prostředí Šumavy. Ačkoli se román odehrává v současnosti, vychází i ze skutečných historických událostí spojených s koncentračním táborem zvaným Prameny Vltavy, do něhož byli nacisty deportováni ruští zajatci. Ačkoli nejsem velkým příznivcem drsnějších detektivek, tady dávám díky výbornému zpracování pět hvězdiček z pěti ⭐⭐⭐⭐⭐ a rozhodně se chystám přečíst si další knihy autorky, kterou jsem ke své smůle doposud neznala.

Terezzzka89
30.10.2021 5 z 5

Zajímavá kniha. Napínavá, dobře se čte. Čtenář se dozví nové historické zajímavosti. Šumava je moje srdeční téma. Hezky napsané, i když je tu víc linek příběhu, tak se nakonec pěkně spojí. Mohl by vzniknout i druhý díl, protože Anna je zajímá postava a začala nabírat na síle až na konci.

ctuacturad
29.10.2021 5 z 5

Prameny Vltavy jsou jednoduše brilantní knihou. Jako i u Podvodu zlatého faraona jsem měl pochybnosti o tématu, copak se z toho dá ještě vytáhnout nového? A jak z příběhů konce druhé světové války udělat současnou detektivku? Jenže autorka opět za jedničku. Je tam všechno, psychologické drama, propracovaná detektivní zápletka, závan severského thrilleru a hlavně nové informace o naší historii, o které si špatně myslíme, že už víme všechno. Je to kniha o hledání sebe samých a srovnání se s vlastní minulostí, a snad nakonec i o odpuštění jednoho zapomenutého kraje, který je pro celou republiku jenom symbolem poklidných letních prázdnin, ale žít by tam uměl málokdo. Z Pramenů Vltavy nikdo nevyleze s čistým štítem, vrah je asi ten nejmenší problém. Postavy jsou naše, příběhy jsou naše, Šumava je naše. A Petra Klabouchová napsala knížku, která je velká svou lidskou skutečností. Málokdo dokáže na našem malém českém písečku rozehrát tak silný příběh, který šokuje i učí.

janahej77
29.10.2021

Skvěle napsaná knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout. Bylo to čtivé, napínavé. Bavilo mě historické téma i popis šumavské přírody. O táboru Prameny Vltavy jsem nikdy nic neslyšela a určitě si o tom ještě něco přečtu. Jen ke konci knihy, když se to začalo celé rozmotávat, tak mi některá vysvětlení přišla taková umělá a komplikovaná.
Ale jinak skvělé, objevila jsem další českou autorku, která skvěle píše a zkusím i její další knížky.

V28
27.10.2021 5 z 5

Dost možná naše nejvymazlenější detektivka co jsem kdy četl, od postav po motiv přitom bez litrů krve….prostě skvěle napsáno i dohráno. Čtivé a přestože se často přecházelo ze současnosti do minulosti Šumavy, ani chvilku jsem se neztrácel. Výborná kniha, kterou mohu jen doporučit.

blackisis
20.10.2021 5 z 5

Super, nemám co dodat. Řemeslně dobře zpracované, příběh napínavý, možná až moc, nemohla jsem knížku odložit až do dvou do rána. Atmosféra Šumavy mlhavá, bahnitá, nekomerční, autentická, člověk by se tam nechtěl ztratit. Velké plus za originální námět, je vidět, že mám v našich dějinách ještě velké mezery. A v létě určitě dorazíme položit kytičku. Za mě čistá poezie, super.

bilamysicka
17.10.2021 5 z 5

Skvěle napsané, je vidět, že autorka Šumavu zná. Líbila se mi atmosféra míst i charaktery postav, které jsou silně reálné, na nic si nehrají. Není to americký ani skandinávský thriller, nečekejte potoky krve, maniaky ani sexy alkoholiky v roli policistů. Tohle byl krásný šumavský thriller, spisovatelsky kvalitní popis reality těhle zapomenutých konců světa. Detektivka zajímavá až do konce, vraha jsem netušila do posledních stránek. O příběhu koncentračního tábora na Pramenech Vltavy jsem doteď vůbec netušila. Mrzí mě, že se takhle chováme k naší minulosti, děkuji moc, že to někdo vytáhl na světlo. Přečteno za dva večery.

CervenaVeronika
17.10.2021 4 z 5

Ve finále to špatná knížka nebyla. Začátek knihy se až moc snažil o severskou krimi a celá kniha je ta trochu cítit severským wanabe. Začátek překoná zajímavý příběh na pozadí o koncentračním táboře, o kterém nikdo neměl vědět.
Občas byl v příběhu zmatek a možná zbytečně moc různých časových linek. Některé části byly až moc přitažené za vlasy.

Obecně ale kniha patří rozhodně ke zdařilejším kouskům na našem trhu v rámci žánru. Atmosféru Šumavy krásně využívá ve svůj prospěch a čtenáře láká do lesů a rašelinišť hledat tajné tunely a sledovat cesty Králů Šumavy.