Prameny Vltavy

Prameny Vltavy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476611/bmid_prameny-vltavy-Abt-476611.png 4 658 658

Odkud vyvěrá zlo? Umrzlá dívka s židovskou hvězdou a křivdy, které Šumava nezapomíná. Hrůzný nález těla studentky vimperského gymnázia, které jako by ze svého nitra vyvrhly samy šumavské kopce, otřese obyvateli vesniček poblíž bývalého pohraničního pásma. Mrtvá dívka ustrojená do židovského mundúru se stává nejen tučným soustem pro bulvární novináře, ale především novou příležitostí pro stárnoucího policejního vyšetřovatele. Zatímco u něj se rodí naděje na nápravu pošramocené pověsti a získání uznání od kolegů i nejbližších, v místních se začínají probouzet dávné křivdy. S každým dalším posunem ve vyšetřování se příběh mrtvé dívky stále víc proplétá s pátráním po skutečném účelu dodnes zamlčovaného koncentračního tábora Prameny Vltavy. Dívčino pruhované pyžamo jako by plnou silou znovu vracelo nikdy neobjasněné osudy vězněných sovětských zajatců a tajemství Hitlerovy utajované fabriky pod Stolovou horou do přítomnosti. Jak moc ale vražda dívky s minulostí Pramenů Vltavy souvisí? A jaká další tajemství vydají šumavské kopce?... celý text

ivanaga
14.06.2022 3 z 5

Trošku Dan Brown v sukni a trošku Stoletý stařík posazený do pro Čecha atraktivního prostředí. Na můj vkus zbytečně laciné výrazivo. Překombinované. Čekala jsem cosi jiného, dostala oddechovkovou detektivku. Téma zajímavé, ideální scénář pro pondělní televizní detektivku. Vsadím se, že bude..

petrarka72
13.06.2022 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, abych navzdory tušení s takovým přehledem míjela vraha, potažmo původce zločinu, což nebývá a ani v tomto případě není totéž... Šumavská temnota a česko-německé sdílení prokletého prostoru jsou dobrý základ, příběh procházející několik generací a až mytická existence podzemního koncentráku Prameny Vltavy z něj vyrůstají přirozeně a uvěřitelně. Pro mne setkání s respektuhodným dílem zajímavé autorky, s níž rozhodně po této knize nekončím.

JaLenka
12.06.2022 5 z 5

Milé překvápko, čtivé a zajímavé…Kolik toho je pravdy pamětníků a kolik autorčina fantazie?

Dela111
28.05.2022 3 z 5

Příběh z knihy Prameny Vltavy se odehrává v krásném prostředí Šumavy a má výborný námět. Jde o konspirační teorii týkající se podzemní továrny a koncentračního tábora z druhé světové války. Děj má pochmurnou atmosféru, kterou utváří částečně nevlídné zimní počasí, ale především umístění do pohraničí, do míst, kde při přechodu hranice dříve zemřelo mnoho lidí.
Zápletka je zajímavá a propojení příběhu s historickými reáliemi byl dobrý nápad. Bohužel mi u této autorky opět nesedlo zpracování. Zbytečně se tu skáče v čase, přitom jde jen o dny nebo týdny, pokud nejde o návrat hluboko do minulosti, postrádá tohle smysl. To, že tu není jediná sympatická nebo aspoň trochu příjemná postava, se dá brát jako že to patří k celkovému vyznění příběhu, ale chyběla poutavost a postupné budování napětí. Ubohé výkony, které zde předvádí policie, jsou neuvěřitelné a možné snad jen v této knize, tedy doufám... A k čemu bylo dobré sem přimotat případ Kramný??! To vůbec nedávalo smysl... Nebo snad měla autorka potřebu takto prezentovat svůj názor na tuto kauzu?! Každopádně to sem nepatří! Finále bylo z mého pohledu lehce překombinované.
Prameny Vltavy patří mezi ty příběhy, kde rozuzlení je třeba hledat v dávné minulosti, kde je nutné odkrýt spoustu starých tajemství a hříchů. Tento zajímavý námět bych radši četla jako propracované historické drama, toto detektivní zpracování na mě dojem neudělalo. Styl psaní Petry Klabouchové mi nesedí, nemůže se zkrátka všem líbit totéž... Přečetla jsem dvě knihy této autorky a další už nevyhledám.
Průměrné hodnocení je jen za námět, zpracování se mi nelíbilo.
50%

Makii
21.05.2022 5 z 5

Za mě hodně zajímavá věc... Zůstane mi v paměti. Dobrá a hodně znepokojivá detektivka. Líbil se mi i styl, jazyk. Ten cynismus z toho úplně kape. Ale jako dobře. Doporučuju.

koppy
20.05.2022 3 z 5

Na knihu jsem byla zvědavá. Mám ráda Šumavu a zmíněné lokality obzvlášť a mám ráda i detektivky. Poměrně vysoké hodnocení mě ještě víc navnadilo. Ale musím říct, že jsem ve výsledku docela zklamaná. Postavy mě rozčilovaly, styl psaní mi nesedl, přišel mi umělý, nevypsaný a celé to bylo pro mě spíš překombinované a nereálné. Dočetla jsem spíš jen ze zvědavosti, jak to teda dopadne, trochu jsem to tak nějak tušila, ale rozhodně to pro mě nebyl žádný skvělý literární zážitek.

marciana
13.05.2022

Ufff, přečteno. Bohužel zklamání. Je to tak překombinované, že mě čtení v určitém bodě přestalo bavit a vlastně i zajímat co bude dál.
Kniha si našla a určitě ještě najde spoustu spokojených čtenářů, já k nim bohužel nepatřím.

camelopardus
10.05.2022 3 z 5

1) + Způsob nechronologického vyprávění se mi líbil - bylo třeba více přemýšlet a nejen bezduše konzumovat.
2) + Historické zmapování místa cením vysoko, přestože si nepotrpím na popisy brutálního válečného zacházení s lidmi, neměli bychom na druhou stranu před nimi zavírat oči.
3) + Oceňuji také spoustu zajímavých myšlenek, kterými je kniha prošpikovaná.
4) + Zaujala mě i pozvánka do světa lidí s OCD - celkem peklo.
5) + Poukazovat na nechutnou moc médií je také třeba.
6) - Klišé nad klišé, postavy černé nebo bílé, až karikaturní, jako opsané z laciného filmu (viz Ivanka a další).
7) - Vyšetřování probírané dennodenně v hlavních zprávách (tento nešvar je ale běžný i v jiných detektivkách)
8) - Přehnaná stádovitost obyvatel vesnice.
9) - Ten úplně od boku vystřelený konec + pohnutky vedoucí k zločinu - Ach jooooo....
To vše působilo nevěrohodně a propracovanost knihy v mých očích snížilo na laciný brak a zbytečně znehodnotilo. Ale jak vidno z předchozích komentářů, bez těchto extravagantních nevkusností by kniha nebyla tolik ceněna.

gordon13
04.05.2022 4 z 5

Krásně psaná kniha, na mě dost působila stísněná, depresivní atmosféra...příběh z úžasné Šumavy jsem si nemohla nechat ujít. Určitě zajímavý náhled na dávné doby s velmi zajímavým dějem a působivým vyústěním. Líbilo!

brabofka
01.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Přečteno za 2 dny. Skvělé. Dokonce tomu i dokážu prominout tu nepolicejní rádoby hantýrku. Myslím, že takto se k sobě nechovají ani u prasat, natož nadřízený s podřízenými. Ale budiž. Každopádně jsem postupem času začala dumat že vše nebude tak jak se zdá, a tak je od začátku předkládáno. Konec vše už jen docelil a opravdu uzavřel. Skvělé vykreslené a hlavně celá zápletka opravdu bavila. Doporučuji a paní Klevisové vyrostla konkurence????

Martica
24.04.2022 3 z 5

Zpočátku to vypadalo jako zajímavá, nadějná detektivka. Po čase mi střídání časových rovin začalo připadat trochu překombinované. Co mělo být v průběhu příběhu vypíchnuto hodně, bylo jen tak nenápadně naťuknuté (Igor Kovalčuk), takže můj unavený mozek to v klíčový moment nepobral. Závěr byl sice skvělý a zajímavý, ale nějak to celé drhlo, nenavazovalo, nezapadalo hladce do sebe. Taky mě trochu rušily hovorové patvary typu "klukovo papíry", "Maryskovo kalhoty". V přímé řeči to beru, ale jinde ne! Petra Klabouchová ale píše krásně a určitě si ještě něco ráda přečtu, ačkoliv k tomuto dílu mám trochu výhrady.

Vlak7
21.04.2022 3 z 5

Přiznávám, že jsem se ztrácela, na mě složité. Nevyhovovalo mi časové střídání děje.
Napsané krásnou bohatou slovní zásobou.

Alilka
17.04.2022 5 z 5

Knihu jsem si koupila na doporučení známého s tím, že by se mi prý mohla líbit... Nemýlil se, přečetla jsem jí jak se říká jedním dechem..., zajímá mě vše co se nějak týká historie a taky mám ráda detektivky. V této knize se mi obojího dostalo vrchovatě a navíc je napsaná krásnou češtinou...

Irsaf
15.04.2022 5 z 5

Z této knihy jsem opravdu nadšená…
Detektivka jak má být a na Šumavě ještě k tomu…
Závěr je vážně překvapeni…
Doporučuju…

Jana283
13.04.2022 4 z 5

Šumava a její historie jsou mými oblíbenými tématy. Knihu Petry Klabouchové jsem otvírala trochu s obavami, protože téma poválečných odsunů a drsný život v pohraničí se v poslední době snaží vytěžit kde kdo, mnohdy ku škodě tématu. Ale tohle bylo milé překvapení – svižně ubíhající děj, kde se minulost nenásilně prolíná do vztahů v současnosti, pěkná čeština a očividně blízký vztah k místům, kde se příběh odehrává. Bylo to moc pěkné a napínavé čtení.

Lenndy
13.04.2022 4 z 5

Musím říct,že ze začátku jsem se dost ztrácela v ději a postavách.Ovšem závěr byl naprosto překvapivý.

Ilona
11.04.2022 5 z 5

Ponurý kriminální příběh? Nebo tragický psychologický román z prostředí tajemné Šumavy, která i po desetiletí skrývá a střeží pravdu? Pravdu, která je tolikrát ohýbána, jíž jsou celé generace zavázány.. Každý, ať si vybere z tohoto smutného příběhu, co potřebuje. Výběr je široký.

Klamm
10.04.2022 4 z 5

Díky za rozšíření obzorů. Myslím, že až budu příště zase svačit u pramene Vltavy, bude mi rohlík lehce drhnout v krku.
75%

Nuttelka
10.04.2022 4 z 5

(Audiokniha)
Díky samotnému závěru knihy a celkové interpretaci Otakara Brouska nejsem úplně zklamaná. Hodně velký problém mi dělaly časové skoky, po několika kapitolách jsem to vzdala, jen jsem poslouchala a nesnažila se orientovat. Stále vděčné téma minulosti, které se táhne do přítomnosti....

VeruFreckles
06.04.2022 4 z 5

Prameny Vltavy se mi četly tak nějak kostrbatě. Až jsem si někdy říkala, jestli mám pokračovat. Ale vytrvat se vyplatilo, takový závěr za to stál!