Za soumraku

Za soumraku https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23639/bmid_za-soumraku-tRF-23639.png 4 633 64

Povídky a novely série

Co byste dělali, kdyby se váš dosavadní život najednou obrátil vzhůru nohama? Odpověď nabízí třináct strhujících příběhů, v nichž k takovému nečekanému obratu došlo. Dočtete se, k jakým koncům vedou laskavosti od cizích lidí: taková je povídka Rotoped o „dělnících“, kteří zasáhnou do cvičebního režimu jednoho malíře středního věku; nebo o slepé dívce Ayaně, která nečekaně navštíví umírajícího pána a políbí ho; či příběh o němém stopaři, který řidiči pomůže vypořádat se s manželčinou nevěrou. Jiné povídky vyprávějí o posedlosti a boji o moc: Káča utíká a utíká, aby ulevila bolesti; dva sousedé soupeří o kus půdy, až se oba ocitnou v úzkých, a muž, jenž se v povídce Odpočívadlo stane svědkem domácího násilí, se musí vžít do role spisovatele detektivek, aby mohl zasáhnout. A jindy dojde k nečekaným událostem, které lidem od základů změní život: David a Willa čekají po vlakové nehodě na příští spoj, až je nakonec zlákají světla hostince v nedalekém městečku. Zajdou si poslechnout pár písniček – a budou poslouchat už navěky. Tím výčet nekončí, ale ponaučení je zřejmé: buďte velmi opatrní při výběru svých přání, mohla by se splnit.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Just After Sunset , 2008

Lenka.Vílka
08.10.2019 4 z 5

Za soumraku na mě působí jako zvláštní sbírka. Pro amerického čtenáře je narozdíl od toho českého lehce předvídatelná. Dost povídek z knihy poprvé vyšlo v různých periodikách. Proto dává smysl jejich délka. Takže jo, některé jsou dost krátké. Prostě se natáhly ruce, shrábly povídky a ty skočily v téhle sbírce. Ani komentář autora k povídkám tentokrát není nějak zvlášť dlouhý. A až na konci ve vláčku, ne před jednotlivými povídkami. Tím ale nechci shazovat povídky. Jenom tím chci říct, že ona nevyváženost sbírky dává smysl.

Tentokrát jsem poctivě přečetla všechny povídky. Žádná z nich nebyla obsažená v předchozí mnou čtené sbírce.

Hodnocení povídek a krátký komentář (jako vždy) v povídkách, ne u knihy.

ArwenAragorn
10.05.2019 5 z 5

Sbírka povídek se mi líbila. Normálně povídky moc nečtu, ale ty od Kinga si nikdy nenechám ujít. Některé ze Za soumraku byly moc dobré, jiné o něco slabší, ale nenašla jsem tam žádnou, která by mě nebavila.
Opět doporučuji, jako většinu knih od Kinga.

Metla
12.03.2019 4 z 5

V první řadě: „Za soumraku“ NENÍ sbírka hororových povídek. Pár se jich tady sice najde, ale primárním cílem bylo (jak to chápu) vyvolat spíše znepokojení než strach, přinutit čtenáře k zamyšlení, ukázat mu všední věci a události v jiném světle, v příšeří. Jsem si jistá, že být mladá trubka, spousta Kingem nahozených témat by mě minula a znudila. Ve středním věku však většina padla na úrodnou půdu: 5 ze 13 povídek pokládám za (+/-) průměr, zbytek mě spolehlivě oslovil – za nejpovedenější a nejpůsobivější pak považuji atmosférickou „lovecraftovinu“ s bravurně zpracovaným psychologickým pozadím „N.“, ta mi v paměti nejspíš zůstane hodně dlouho.
Předmluvy mě obvykle příliš nebaví, ty Kingovy jsou ovšem výjimkou a ani tentokrát jsem nebyla zklamána. V závěru pak autor cosi napsal ke vzniku jednotlivých povídek; někdy šlo o informace zajímavé a užitečné, jindy ani ne, nicméně vítám tuto pomůcku.
Pochválit je třeba i vcelku pečlivou redakční práci, i když občas nějaké to zrnko písku mezi zuby zaskřípalo (např. „Zálivový bulvár“ mě ošklivě tahal za oči, některé názvy by bylo lepší nepřekládat). Suma sumárum: „Za soumraku“ splnilo má očekávání, byť se nejedná o nejpovedenější Kingovu sbírku.

Poeta.kno
16.01.2018 4 z 5

Zajímavá sbírka povídek. Některé mne chytily více, některé méně, ale celkově čtivé.

Vlk.kh
29.12.2017 3 z 5

Kvalita povídek v tomto svazku je značně kolísavá, ale tak je tomu většinou v každé podobné sbírce. Celkově hodnotím, jako jednu z těch zdařilejších povídkových knih od mistra Kinga.

HonzaVýborný
06.08.2017 5 z 5

Pěkná sbírka.
Většina povídek zaujala

danny_21
13.06.2017 3 z 5

Za soumraku je další povídkovou sbírkou v lepším průměru. U mě bodovali N, Rotoped, V úzkých a Utíkej Káčo, zbytek průměr až lehký podprůměr - 70 %

Eremites
29.05.2017 4 z 5

Do poloviny knihy trošku zklamání - řekla bych, že na Kinga docela podprůměrné povídky, které nezanechají v čtenářově mysli hlubší stopu a po pár dnech se obsah rozplyne jako ranní mlha při východu slunce.

Ovšem povídka N. - to je jiný materiál! To je můj starý známý King. Vypilovaná k dokonalosti, mistrovské dílo děsu s plíživými prstíky hrůzy, které vám škrábou na okenní tabulky uprostřed temné zimní noci....

"Osum je osud a udržuje řád světa." - osm kamenů střežících bránu do pekla.
"Šest. To bylo dobré. Šest je fest." - sudá čísla, která mohou zachránit svět, protože - "Snaží se to prokousat skrz."
Asi nepřekvapí, že tato povídka je v knize zařazena jako OSMÁ. Začíná na straně 176, což je SUDÉ číslo a dělené dvěma dává 88.....
Takže přepočítejte si knihy v knihovně, zda je jich sudý počet, jelikož zlo už se blíží....
CTHUN!

Martial
16.03.2017 5 z 5

Některé povídky mě úplně neoslovili, ale Pekelný kocour, N., Utíkej, káčo, utíkej, V úzkých.... tak ty mě dostávali

amanek
23.02.2017 2 z 5

Některté povídky mě bavily, některé vůbec. Líbila se mi Utíkej Káčo, utíkej, N, Pekelný koucour...

legonka
13.02.2017 3 z 5

Některé povídky lepší,jiné horší. Dávám tři hvězdy.

jarynek
08.01.2017 3 z 5

Kdysi mne King uchvatil svymi povidkami v knihach Nocni smena a Mrtvi se nekdy vraceji, kde dokazal na par (desitkach) stran rozehrat originalni hororove napady a mnohe z tech povidek si pamatuji dodnes. Bohuzel z teto povidkove knihy mi moc vzpominek asi nezustane. King je urcite skvělý vypravěč, ale ta invence originálních hororových povídek zde ve většině příběhů chybí.

Frenkis
19.07.2016

Po knize Černočerná tma, z které jsem byl nadšen, mě tato trošku zklamala, některé příběhy jsem ani nedočetl do konce, jelikož autor popisoval některé situace na více stránkách až moc do detailů než je třeba, přitom děj nijak dál neposouvaly. Některé povídky jako třeba v Úzkých nebo Utíkej Káčo, utíkej byly super, některé jako třeba Rotoped mě nudily k smrti.

Tygřička
16.05.2016 5 z 5

Mi se tahle kniha líbila, četla se dobře a každý ten příběh je něčím zajímavý.

marek6463
23.03.2016 3 z 5

Opět je tu více těch průměrných povídek.

boekwurm
05.03.2016 4 z 5

Kvalita kolísá i když všechny jsou velmi čtivé, dokonce i ty ve kterých se vlastně nic moc neděje. Nejhlubší atmosféru máMaturitní odpoledne, celou dobu čekáte, co se z té idylky vyklube a poslední řádky jsou ve své popisnosti hodně děsivé. A samozřejmě poslední povídka, u které se nedá jíst :)

Andrée
29.12.2015 2 z 5

Opravdu jsem si přála, aby už byl konec. Zejména po poslední povídce mne sužuje pocit, že po tomhle čtenářském zážitku mám fóbii z mobilních toalet. Děkuji pane Kingu. :)

kateeljackson
02.05.2015

Oproti knize noční směna jsou povídky trochu slabší ale jinak naprostá spokojenost.

Terva
29.04.2015 3 z 5

Pro mě je to nejhorší výběr Kingovo povídek a Za soumraku jsem nějak moc neohodnotil v dobrém. Sám nevím proč.

Kateriska
28.10.2014 4 z 5

Po ix měsících jsem konečně dočetla svoji první anglickou knížku - Za soumraku. Musím říct, že se mi toto Kingovo dílo celkem líbilo. Nejvíce mě zaujala povídka Maturitní odpoledne a Utíkej, Káčo, utíkej.

Část díla

všech 13 částí díla