Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191117/bmid_ctyri-rocni-doby-z8F-191117.jpg 4 1636 210

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

Calwen306
16.03.2012 5 z 5

Fenomenálne príbehy, ťažko vyberať ktorý je najlepší. Mňa osobne najviac uchvátil Nadaný žák, po prečítaní ktorého som musela nad príbehom ešte dlho dlho premýšlať. Všetky štyri príbehy sa líšia od klasiských hororových "kingoviek" tým, že neobsahujú žiadne nadprirodzené prvky. King opať dokázal, že patrí medzi najlepších spisovateľov súčasnosti.

Lucisatko
06.03.2012 5 z 5

Naivně jsem si myslela, že mě King už nemůže ničím překvapit. Ba ne, pan Mistr se opět předvedl v tom nejdokonalejším světle. Vykoupení se mi moc líbilo jako film, ale povídka je naprosto supr, bezvadně se to četlo. A musím říct že nejvíce mě dostala povídka Dýchací metoda. Nedříve mě to vůbec nebavilo, ale to by bylo abych Kinga nedočetla do konce a vyplatilo se. Vyvrcholení povídky bylo perfektní... nemám co dodat :-)

Bránolog
06.02.2012 5 z 5

Tři povídky (ty zfilmované) skvělé, Dýchací metoda výborná. Na rozdíl od jiných mne zcela uchvátilo Tělo, už proto, že Stůj při mně je můj velmi oblíbený film, který si čas od času musím pustit.

kanadan
01.02.2012

opravdu krasne počteníčko,z kazdé povídky dýchá něco jiného,prostě bomba zážitek,ke kterému jsem se už dvakrát vrátil!

maphiosso
16.01.2012 5 z 5

I když mám raději romány roztahané minimálně na 600 stránek, paradoxně patří tahle sbírka kratších příběhů k mým nejoblíbenějším knihám. Ze všech čtyř povídek se mi nejvíce líbilo Tělo. King to s dětmi opravdu umí :-)

Ender
25.08.2011 4 z 5

Jeden Kingův přítel mu kdysi řekl: 'Steve, vykašli se už na ty horory a začni psát něco seriózního.' Samozřejmě je to nesmysl - nemůžete nařizovat spisovateli, co má psát. Spisovatel píše to, co ho baví, co mu něco říká - jinak psaní nevyhnutelně ztratí na kvalitě. Ale ten Kingův přítel měl v určité věci pravdu. Kingovy mainstreamovky jsou lepší než jeho horory (aspoň podle mě). Dotýkají se hlubších lidských aspektů. V této knize je to vidět jasně. Jak Shawshank, tak třeba Tělo jsou tak silné příběhy dotýkající se těch nejniternějších lidských emocí, že překonávají většinu jeho hororů, které - ač napsány stejnou rukou - postrádají takovéto hlubší poselství. Další z Kingových mainstreamů - Zelená míle, je dalším názorným příkladem. Není náhoda, že právě tyto tři díla (Shawshank, Tělo a Míle) jsou asi nejkvalitnějšími filmovými adaptacemi. Proto si někdy říkám, že kdyby King psal více ne-hororové literatury, bylo by více geniálních knih a geniálních filmových adaptací, z nichž by některá mohla třeba i překonat dlouhodobého lídra všech filmů na ČSFD - Darabontův všem známý vězeňský opus.

Márinka
24.07.2011 5 z 5

Nedávno jsem četla a včera po třetí viděla Vykoupení z věznice Shawsank. Obojí skvělé.

Tuffy
23.01.2011 5 z 5

King se opět předvedl - ukázal, že umí napsat kvalitní příběh a nemusí to být zrovna horor. A nejvíce mě zaujala povídka Nadaný žák, ta měla opravdu něco do sebe.

daviskaaa
30.11.-0001 5 z 5

Někdy není třeba nadpřirozena, tomu se říká talent. Zfilmovaný Shawshank patří mezi jedny z nejlépe hodnocených filmů na ČSFD.

petr2
30.11.-0001 4 z 5

Kingovi povídky jsou čtivější a zábavnější než jeho tlusté romány.A tyhle čtyři jsou možná nejlepší.Opravdu velice zajímavé a originální.