Potrhaná křídla

Potrhaná křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185200/bmid_potrhana-kridla-185200.jpg 4 1034 1034

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda? Další kniha od autorky světově uznávaného románu V šedých tónech, která vás nenechá chladnými, s postavami, které vám budou ožívat před očima. Ruta Sepetysová svou druhou knihou dokázala spisovatelsky vyspět a právem se zařadila mezi významné autory současnosti.... celý text

Literatura světová Dívčí romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Out of the Easy , 2013

Moncza
21.10.2014 4 z 5

hezký příběh o dívce, která se narodila matce prostitutce a celý život vyrůstala v nevěstinci a chtěla víc.

Lea
19.10.2014 4 z 5

Knížka se mi četla dobře, ale odtrhnout se od ní dalo. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka nebyla žádná nedoceněná modelka ale normální holka obklopená nenormální společností. Tak to prostě v životě chodí a člověk si nemůže vybrat, komu a do jakých podmínek se narodí. V knížce se toho sice moc neděje - pár dalších zvratů by neuškodilo -, ale ve výsledku je napsaná poutavě. Kdo si rád užívá četbu zvolna a spíš na zamyšlení než akčně, mohla by se mu líbit.

*Táňa*
12.10.2014 5 z 5

Romantická zápletka se v knize objevila nejasně a nebylo mi vůbec jasné, s kým nakonec Josie bude. Po dlouhé době konečně kniha, u které jsem nedokázala předpovědět konec. Mám ráda knížky, co se čtou svižně, mají lehkou zápletku, nečekané zvraty a nikdy netuším, o co půjde dál. Potrhaná křídla mají všechno.

gossipavlina
27.09.2014 4 z 5

S prvotinou autorky se nedá vůbec srovnávat, a to především ústředním tématem knihy a prostředím. Knížka se mi líbila, celkem rychle jsem ji měla přečtenou. Určitě je zajímavé samotné prostředí. I hl.hrdinka mi byla celkem sympatická Držela jsem jí palce, přestože závět byl lehce předvídatelný.
Nicméně mi to přišlo tak jako čtení pro II. stupeň základní školy. Podle anotace jsem čekala trochu něco jiného. Po přečtení jsem měla podobné pocity jako po přečtení V šedých tónech: pěkná, ale vracet se k ní nebudu. Přestože ve mně zanechala o něco lepší dojem než V šedých tonech.

TheShmash
24.09.2014 1 z 5

Mně se kniha nelíbila. Asi jsem výjimka. Josie byla neskutečně dokonalá, krásná a chytrá a všichni se mohli potrhat, aby jí splnili, co jí na očích viděli. A mimo to byl její příběh jedno velké klišé, které i přes peripetie spěje k jasnému konci. Nudilo mě to a vytáčelo. Ani atmosféra padesátek v New Orleans mě neoslovila, protože mi tam chyběla. Byl to prostě příběh chudé náctileté chudinky, jejíž krása a inteligence byly výjimečné a zajistily jí štěstí.

iluliacross
19.09.2014 4 z 5

Nevím, ale až tak mě to nevzalo. Nechce se mi to srovnávat s Šedými tóny, protože je to diametrálně jiné téma. Ale bohužel musím uznat, že prostě Šedé tóny byly lepší.
Potrhaná křídla byla hodně čtivá, slupla jsem to za 2 dny. Ale něco tam chybělo. Nějaká peprnost. Osud hlavní hrdinky mě až tak moc neoslovil a možná mě trošku zklamal. Přišlo mi to, jaké románky, co jsem četla ve třinácti letech. Ale za čtivost a za to, že Rutu Sepetys mám prostě ráda, dávám 4 hvězdičky... :-)

Laural
17.09.2014 5 z 5

Ruta na mě udělala opravdu dojem.Když jsem začala číst,nemohla jsem vůbec pomyslet,že by mě to nakonec tak strašlivě vtáhlo .Kniha vypráví o těžkém životě,nepříliš dobré máti,ale nechci to prozradit celé.Řekla bych pouze ,že je to odlišné téma,žádný romantický slátaniny.Kniha,která stojí za přečtení.Osobně mám velice ráda autorku a její knihy zbožňuji.

Brambram
14.09.2014 4 z 5

Achjo, po V šedých tonech jsem se těšila na další pecku a ne, nekonalo se. Těsně čtyři hvězdičky, ale jen tak tak.Pokud bych odhlédla od místa konání, zůstane mi průměrný příběh náctileté holky co neměla štěstí na rodinu a tak nějak se v tom životě plácá. Uznávám,že New Orleans tomu dává osobitou šťávu,ale ani ten to nezachrání zcela a mě tak zanechává knížka chladnou a znovu ji číst nebudu. Nebyl to vysloveně ztracený čas,ale na druhou stranu, kdybych jí nečetla, nic se nestane.

Antoaneta
13.09.2014 4 z 5

Na tuhle knihu jsem byla hodně zvědavá a zklamaná rozhodně nejsem.První kniha kterou jsem od této autorky přečetla se mi líbila moc a těším se až si přečtu i V šedých tonech která dle recenzí slibuje ještě větší zážitek.Potrhaná křídla -velmi pěkná čtivá kniha,zajímavý příběh který mně upoutal hned od začátku a velmi nerada jsem čtení přerušovala.Celou dobu jsem držela Josie palce aby si splnila sen a dostala se pryč ze Čtvrti povedlo se jí to? To neprozradím to si přečtěte sami prožijte spolu s Josie její příběh seznamte se s lidmi kteří jí obklopují a vstupte s ní do knihkupectví ve kterém pracuje kniha rozhodně stojí za přečtení je to takové příjemné pohlazení.

bookcase
09.09.2014 5 z 5

Mně se ten příběh líbil hodně. Napsaný je čtivě, děj ubíhá rychle. A samozřejmě - je to něco jiného než předešlý román.

FreckledCathy
01.09.2014 4 z 5

Z Rutiných knížek mám vždycky strašně milej pocit. Příběh polehounku plyne a najednou jste na konci. K tomu nějaké to píchnutí u srdce a krásná obálka. Ačkoliv to tentokrát není za 5*, tak už teď vím, že i další její kousek obohatí moji knihovničku. :))

lunina
30.08.2014 3 z 5

Nic úžasného,ale ani nic hrozného.
Pro mě taková průměrná knížka...
Ale přečtěte si sami :)

amysa
19.08.2014 4 z 5

Moje první knížka od této autorky, na její prvotinu V šedých tónech mám dlouhodobou rezervaci a trpělivě čekám v dlouhé frontě čtenářů:-) A už se ani nedivím, styl psaní se mi líbil, 300 stránek Potrhaných křídel jsem přelítla jako nic, tak pěkně se to čte. Příběh Josie a dalších knižních hrdinů je hezký, zajímavý, je vyprávěn moc pěkně, citlivě a může se stát, že s vámi ty emoce budou trošku cloumat. Tak to mám sice hodně ráda, ale i přesto je můj osobní pocit z knížky nakonec takový, že to zase až taková topka a bomba pro mě nebyla... Nevím, něco mi tam zkrátka chybělo, vadilo, nedokážu to popsat. Omlouvám se nadšeným čtenářům, ale nemusíte se bát, mé hodnocení zůstává rozhodně vysoko a za své smíšené pocity dávám 4,5 hvězdičky. Mrzí mě to, zkrátka nevím proč, možná jsem knížku nečetla úplně v tu správnou chvíli, aby mě tak 100% zasáhla, možná u mě převážily spíš takové ty nazlobené pocity z konání druhých a i z Josie samotné, jak byla naivní, lhala a jak si vše tak zbytečně komplikovala... Ale nakonec vše odpuštěno:-), určitě také moc ráda vyzdvihnu příjemné a hezké chvilky, které jsem měla možnost strávit s nimi v knihkupectví:-) Pro nadšené čtenáře, jakým byla i Josie, mám vždycky velkou slabost:-) Proto neváhejte a do Potrhaných křídel se klidně pusťte, je to hezký příběh, který si vaši pozornost určitě zaslouží...

MissBlack
15.08.2014 5 z 5

Naprosto výtečná kniha.
Uff, je to jen chvilka po přečtení a pořád jsem tak plná dojmů. Pro mě to byla jedna z těch knih, které si čtenáře omotají kolem prstu. Ráno u čištění zubů nepřemýšlíte o snídani, ale o tom, proč je Josiina matka taková, že vám ten Patrick s Jamesem nesedí a tak. Nechci tady moc prozrazovat, protože tohle stojí za to si přečíst. Tak trochu se to stane vaším vlastním příběhem a zkrátka to všechno prožíváte s postavami.
S čímž souvisí, jak už je tu zmíněno, propracovanost postav. Musím říct, že v poslední době si málokdy vyloženě někoho oblíbím, ale tady to nešlo jinak. Josie byla samozřejmě perfektní, taková ostřílená holka, co věděla, jak to chodí, její charakter dobře kontrastující s prostředím, Cokie takové světlo, které nosilo víru, Dora se Sweety úžasné, Jesse roztomilý, Charlotte sympatická a úctyhodná za svůj přístup k Jo, oblíbila jsem si je všechny. Nicméně Willie jsem si naprosto zamilovala. Celá její postava, charakter, prostě ona celá byla naprosto úžasná, osvěžující větřík mezi typy postav, taková dobrá kmotřička v černé a s brokovnicemi. Dokonalá.

Jsem moc ráda, že jsem si Potrhaná křídla mohla přečíst a doufám, že se v knihovně brzy objeví i autorčina první kniha, tu jsem měla vyhlédnutou ještě dřív:)

Peace
10.08.2014 5 z 5

"Někdy vyrazíme na cestu, ale nakonec dojedem úplně jinam, než jsme chtěli. Ale to nevadí. Důležitý je vyrazit."

Autorce patří mé osobní ovace, protože jsem si po dlouhé době našla svou oblíbenou literární postavu - Josie jsem si vyloženě zamilovala, byla mi hodně sympatická. Nehledě na fakt, že se knížka čte vyloženě sama, je perfektně napsaná. Určitě jsem ji nečetla naposledy a ráda se k ní v budoucnu opět vrátím.

rusalka123
09.08.2014 5 z 5

Po přečtení V šedých tónech jsem byla tak nadšená, že Ruta Sepetysová hned putovala do skromného seznamu mých oblíbených spisovatelů. Její druhou knihu jsem proto samozřejmě očekávala s velkým napětím. Po vydání bohužel trvalo asi půl roku, než se mi ji podařilo získat v knihovně, ale nakonec jsem se dočkala a poněkud nervózní, jestli nebudu zklamaná, jsem začala číst....
...A zklamaná jsem nebyla ani náhodou. Byla to kniha od autorčiny prvotiny příběhem, místem, kde se děj odehrává atd. naprosto odlišná, ale stejně jsem v tom viděla její nezaměnitelný styl a to mě hrozně bavilo. Příběh to nebyl tak dojímavý, jako V šedých tónech, ale zase byl docela napínavý a měl moc hezky propracované postavy, což podle mě knize dodá hrozně moc. Třeba taková Willie mě někdy opravdu dostávala. Ale v jedné skvělé věci se Sepetysová vůbec nezměnila: ve své schopnosti naprosto šokovat posledními větami kapitol.

kneslova
06.08.2014 4 z 5

Dobře napsaná knížka, ale nevím proč, přes vysoké hodnocení zde, mou srdcovkou se nestane. Což vůbec neznamená, že je to špatná kniha, naopak, čtěte a udělejte si vlastní názor.

magnolia
02.08.2014 5 z 5

Další krásná kniha letošního léta a druhá od autorky RS. Úplně jiné prostředí nežli v předešlé knize, ale opět hrdinka, kterou si zamilujete. Prostředí, postavy, minulost i současnost, napětí, přátelství i zlo. Nejkrásnější mi připadaly chvilky v knihkupectví, když si Josie a Patrick tajně tipovali vkus zákazníků. Čtení pro ženy, které je opravdovým zážitkem.

Izu
31.07.2014 5 z 5

Knížka hřejivá jako samet....

Michaluška
15.07.2014 5 z 5

Úžasná knížka, úžasný příběh.Pro mě příjemná změna.Josie je strašlivě sympatická holka, Patrick a Jesse, Willie ... zamilovala jsem si je všechny.Moc hezky se to četlo.Určitě budu číst jednou znova :)