Podpis všech věcí

Podpis všech věcí https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218817/mid_podpis-vsech-veci-qwO-218817.jpg 4 260 77

Román sleduje osudy nadané Almy Whittakerové (dcery smělého a charismatického botanického objevitele), jež se snaží osamostatnit ve světě rostlin a vědy. Zatímco studium mechů vede Almu blíž a blíž k záhadám evoluce, muž, kterého miluje, ji táhne opačným směrem – do království duchovna, božství a zázraků. Alma je střízlivá vědkyně, Ambrose je snivý umělec. Spojuje je však láska k vědění – zoufalá touha pochopit fungování tohoto světa a principy všeho bytí. Podpis všech věcí je důležitý román o důležitém století. Strhující, do detailu propracovaný příběh se odehrává ve všech koutech světa – od Londýna po Peru, Filadelfii, Tahiti či Amsterodam. Je napsán s odvážným a zvídavým duchem jedinečné doby. Alma Whittakerová je svědkem historických událostí a zároveň je sama jejich tvůrkyní. Kráčí po hranici osvícenství a moderní doby a dozajista si získá sympatie čtenářů z celého světa.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

The Signature of All Things , 2013

zuzulique
16.08.2019 5 z 5

Autorka je predovšetkým známa svojou knihou Jedz, modli sa a miluj, ktorá ma svojím obsahom vôbec nelákala (také motivačné životné srandy nemusím). No keď vyšla Podstata všetkých vecí, tak som spozornela, lebo už len ten vizuál je nádherný. Potom ju čítalo zopár známych a presvedčili ma, že stojí za pokus.
Včera som knihu dočítala, celkom som si ju šanovala, každý deň dala ako bonbónik dve-tri krátke kapitolky, nech si ju môžem vychutnávať čo najdlhšie. Nie je to kniha pre každého, ani by som k nej nepísala odporúčacie ódy, nakoľko plynie veľmi pomaly bez strhujúceho deja a prekvapivých rozuzlení, nachádza sa v nej aj veľa "výkladových" pasáži a veľa informácií z botaniky, čo tiež značne spomaľuje dej, no zasa na druhej strane sa mi to veľmi páčilo. Najviac na celej knihe mi bolo sympatické to, že hlavná postava nebola žiadna úžasná krásavica s dokonalou postavou, arzenálom milencov a šťastných vzťahov, ale ženská s veľmi silnou náturou a múdrou hlavou, ktorá prežila trošku iný život ako bežné románové hrdinky. Človek má hneď príjemný pocit, že v záplave prečítaných kníh narazí stále na takú, ktorá ho niečím prekvapí a poteší zasa trochu inak.

SilvieK001
14.08.2019 5 z 5

Směle píšu, že takovou knihu jsem snad ještě nečetla. Originální téma, poctivé zpracování a přitom krásný a srozumitelný jazyk (i překlad moc dobrý, což je občas oříšek), zkrátka Almin osud mne chytil za drápek a nepustil. A jen moje zkušenost - ta kniha si zaslouží čas a klid, potěšení ze čtení. Rozhodně stojí za to.

mol378
13.08.2019 5 z 5

Zajímavá a krásně citlivě napsaná kniha, k potěšení, zasnění, zamyšlení i poznání nepoznaného. Přitom žádný sladkobolný slaďák. Doporučuji.

rosalee3974
20.06.2019 5 z 5

Knihu jsem si pořídila minulé léto, když jsem pracovala v knihkupectví. Dívala se na mě z protějšího stolu stojícího před pokladnou a její barevná obálka i záhadný název mě mnoho týdnů lákaly (přiznám se, že i akční a poměrně nízká cena). Nakonec jsem ji koupila a po přečtení anotace jsem měla smíšené pocity. Představila jsem si typický příběh mladé, krásné a chytré dívky, pravděpodobně z chudé rodiny, která se nějakým pro mě nevysvětlitelným řízením osudu dostane na vědeckou půdu, kde si bude chtít obhájit nejen svůj akademický, ale také svůj milostný život a vše nakonec šťastně skončí.
To, co jsem dostala naservírováno doopravdy, je této představě velmi vzdáleno. Nejen, že Alma nebyla chudá, ona nebyla ani krásná a o nápadníky měla spíš nouzi. Svým způsobem nebyla ani chytrá v pravém slova smyslu - byla něco víc, byla chodící encyklopedie. Její úspěch nepřišel ze dne na den (pokud se o doslovném úspěchu dá mluvit) - přišel s léty, se zkušenostmi, s trpělivostí, někdy i strádáním, ale přišel a zaslouženě. Dalo by se říct, že Alma byla jako mechy, které tak pilně studovala - bojovala o každičkou minutu svého života, o každý centimetr na této planetě, který jí byl vyměřen, adaptovala se a nenechala se pohltit.
Konec byl uspokojivý i neuspokojivý zároveň. Bylo mi jasné (a byla jsem i vděčná), že se autorka držela přesně historických událostí a neměla potřebu si je nějak přikrašlovat. Přesto své postavě dopřála (byť až na sklonku Almina života) trochu zadostiučinění v podobě návštěvy reálné postavy, pana A. R. Wallace.
Za mě je to tedy velmi dobře napsaná a promyšlená kniha, plná nejrůznějších zajímavostí z botaniky. Vůbec bych nečekala, že při jejím čtení zavítám i na Tahiti, či potkám tak komplikovanou postavu, jako byl Ambrose Pike. Kniha sice nesplnila mé očekávání (což je v tomto případě dobře), ale velmi a mile mě překvapila.

Ametymka
10.06.2019 5 z 5

Předem bych se chtěla hluboce omluvit, že jsem tu, nějaké dva roky zpátky, knížku velice zkritizovala. Tehdy jsem se dostala stěží do poloviny. Knihu jsem dočíst nedokázala, celé mi to přišlo zcela zdlouhavé a nudné.
Ihned po tom jsem knihu nafotila, se záměrem prodat jí. Na žádný bazar se ovšem nikdy nedostala. Nyní, po dvouch letech, jsem dostala chuť dočíst jí. Vrátila jsem se o několik stránek zpátky, a udělala to.

Dovolím si říci, jedním dechem. Nejspíše jsem k ní musela dospět. Je to totiž něco opravdu krásného a povedeného.

Těm, jež měli zpočátku problém jako já: Vyčkejte!

Marcik7
06.06.2019 4 z 5

Historické romány moc nečtu, ale tento příběh několika generací mě opravdu zaujal. Krásné popisy rostlin, příběhy lidí v kontextu skutečných událostí...

Ťapulka
05.06.2019 5 z 5

Nádherná, křehká kniha, jemné citlivé vyprávění a nenucený příběh. Spousta zajímavých informací zároveň a přiblížení doby plné objevů, vynálezů, průkopníků. Čtenář knihou přímo proplouvá na něžných vlnách.

studienka
20.05.2019 5 z 5

To bol krasny krehky pribeh velmi mudrej zeny, dobre je si to precitat v tejto uponahlanej dobe a zastavit sa chvilku. 79 percent uspesnosti sa mi zda malo. Davam plny pocet hviezdiciek a prosim aby sme to posunuli z modrej do cervenej zony.

OndřejkaH.
01.05.2019 5 z 5

Krásná kniha o mechu, touze, lásce, vědě, statečné ženě. Každý večer jsem se těšila na další stránky ve kterých bylo tolik moudrosti...

maja2712
16.04.2019 4 z 5

Knihou jsem lehce proplouvala, občas jsem se usmala a s nadsázkou si říkala, jestli se kniha nemela radeji jmenovat Popis všech věci. Některé pasáže byly zajímavé, zábavné, občas jsem se bavila nad používanými slovními obraty. Kniha je příjemná k oddychovemu čtení a pobizi k zamyšlení nad životem jedné ženy, která v 19. století propadla vědě a objevovani života v různých částech světa.

JFK117
06.04.2019 5 z 5

Kniha o emancipované ženě, která si šla svojí cestou. Během života pochopila křehký vztah člověka s přírodou. Po přečtení knihy se i já dívám na mechy jinak, než dřív. Díky, Almo.

gaaabi
02.03.2019 5 z 5

Je to krásný příběh... kniha mě osobně velmi velmi bavila a děkuji paní v knihovně, že mi ji podstrčila. Netušila jsem, co mě čeká. Naprosto perfektní.

Partícia
12.02.2019 3 z 5

Niktoré časti a opisy pokladám za príliš zdĺhavé a suchopárne. Avšak oceňujem zaujímavé vykreslenie charakterov jednotlivých postáv.

esma
11.02.2019 3 z 5

Evoluce je bezesporu jeden z nejvýznamnějších objevů 19. století a k Darwinovi a Wallacovi přidala EG hypotetickou postavu Almu Whittakerovou. Autorka nám takovou lehkou, nenásilnou formou umožňuje, abychom se i my na pár hodin stali účastníky této vzrušující doby, měli také své pochybnosti, své odpůrce i zastánce. A Alma ? Její život se mohl odehrávat ve znamení dolce far niente, přesto mu dala hlubší náplň a přes veškeré peripetie osudu mohla v jeho závěru konstatovat, že byla šťastná. Po Danielovi Steinovi čtení odpočinkové.

Dani5a
24.01.2019 5 z 5

Není to kniha, od které bych se nemohla odtrhnout, ale byla zajímavá a četla se velice dobře.

MaggieR
15.01.2019 3 z 5

Veľmi zvláštna kniha. Krásny vzhľad. V texte spoznávam Elizabeth-tin štýl. Ale tak čudný či príbeh či postavy som asi v žiadnej knihe nenašla. Autorka sa snažila pravdepodobne ukázať, že žena (Alma) nepotrebuje byť krásna, mať muža, veľa priateľov nato aby mala krásny a naplnený život. Chcela ukázať, že treba hľadať samú seba celý život. Aspoň ja som z tohto príbehu túto vec pochopila a na túto autorku by sa to hodilo ale či to je aj zámer to neviem. Asi si z toho každý vezmeme to svoje.

Miretti
07.01.2019 5 z 5

Nedivím se, že kniha rozdělila čtenáře na dva tábory. Já jsem z ní byla nadšená, naprostý literární skvost. Zamilovala jsem si ten příběh, ať už z pohledu otce, později pak dcery. Nicméně sama nedovedu dobře vysvětlit, čím mě tak nadchla a chápu, že někomu přijdou hrdinové poněkud mimo mísu. Já se k nim jistě ještě vrátím, leč si klidně nechám ujít jisté kapitoly , kde je intimností poněkud příliš :), alespoň na můj vkus...

broskev28
01.01.2019 5 z 5

A už je to tady, čtenáři se rozdělili zhruba do dvou skupin - jedni jsou nadšení a je to pro ně kniha jejich života, pro ty druhé je příliš dlouhá a příliš popisná a navíc, považte tu hrůzu: téměř naprostá absence přímé řeči na spoustě z těch mnoha stran, hotový Alois Jirásek!
A já už vím, že tohle je kniha pro mě, podobně jako třeba Muž, který se směje, Francouzova milenka nebo Mendelův trpaslík, i když to jsou naprosto odlišné příběhy. Spojuje je kombinace příběhu a reality, většinou vědeckého bádání, ale taky třeba sociologických poznatků. Tady je možná jádro pudla: v botanických pojednáních těžko objevíte přímou řeč. Základem jsou často vyobrazení, zde naprosto skvostná a tvořící rovnocennou součást již tak dokonalé knihy. A navíc autorka velmi odvážně zkusila i mnohé další úvahy - ať o lásce, náboženství, výchově, uspořádání světa - pojmout a hlavně popsat podobným způsobem, a to asi nestráví každý. Ale proč ne - sto lidí, sto chutí; račte o dům (pardon, o knihu) dál!
Zatímco Jíst, meditovat a milovat mi připadalo jako takový čistě americký příběh a nijak zvlášť mě nenadchlo, ani jeho filmové zpracování, touhle knihou mě autorka doslova šokovala v tom nejlepším slova smyslu. Smekám před jejím spisovatelským umem a moc se těším na její další knihy!
P.S. Jen mi zůstává záhadou, jak je možné, že tenhle skvost jsem koupila v e-shopu megaknihy za pouhých 59 Kč . . .

Leamos
22.10.2018 5 z 5

Krásně psaná kniha s nádhernou obálkou. Moc mě bavila.

quendery
06.08.2018 5 z 5

Dvě slova - úžasná kniha. Ještě jsem podobnou nečetla. Na pozadí příběhu Almy, který je sám o sobě fascinující, jsou čtenáři předkládány otázky z filozofie, náboženství, psychologie , vědy a dalších oblastí. Ne každému se bude líbit, není to kniha pro pobavení, ale věřím, že ten, kdo ji dočte až do konce, bude mít ještě na dlouhou dobu látku pro přemýšlení.