Podpis všech věcí

Podpis všech věcí https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218817/mid_podpis-vsech-veci-qwO-218817.jpg 4 260 77

Román sleduje osudy nadané Almy Whittakerové (dcery smělého a charismatického botanického objevitele), jež se snaží osamostatnit ve světě rostlin a vědy. Zatímco studium mechů vede Almu blíž a blíž k záhadám evoluce, muž, kterého miluje, ji táhne opačným směrem – do království duchovna, božství a zázraků. Alma je střízlivá vědkyně, Ambrose je snivý umělec. Spojuje je však láska k vědění – zoufalá touha pochopit fungování tohoto světa a principy všeho bytí. Podpis všech věcí je důležitý román o důležitém století. Strhující, do detailu propracovaný příběh se odehrává ve všech koutech světa – od Londýna po Peru, Filadelfii, Tahiti či Amsterodam. Je napsán s odvážným a zvídavým duchem jedinečné doby. Alma Whittakerová je svědkem historických událostí a zároveň je sama jejich tvůrkyní. Kráčí po hranici osvícenství a moderní doby a dozajista si získá sympatie čtenářů z celého světa.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

The Signature of All Things , 2013

orinka3
04.02.2016 5 z 5

Kniha je krásná už sama o sobě svou obálkou, ilustracemi i příjemným typem písma. Obsah se té kráse plně vyrovnává. Román je od začátku do konce napsán poutavě, pestře, citlivě a vygradovaně. Ale i s jemným sarkasmem a úsporností. Chvílemi bych řekla, že jde o mistrovské zkratky. Co všecko lze říct jednou holou větou.... Nemá cenu prozrazovat obsah. Příběh sleduje životní dráhu nadané a cílevědomé dívky. Její vysoký intelekt, urputný vědecký zájem, citovost a nenaplněné touhy. Tragické omyly, způsobené jejím jemnocitem. Obětavost, smysl pro povinnost. Nezkušenost v milostných vztazích, způsobená odtažitostí od skutečného života, protože ten její probíhá v dimenzi vědy a knih. Volba jejího životního partnera mi připomíná Petrolejové lampy a Štěpu, i když zde se samozřejmě jedná o zcela jinou rovinu vztahů. Její putování na Tahiti a setkání s životem obyvatel ostrova je další krásné místo v knize. Tvrdošíjná snaha dopídit se tajemství jejího manžela. Nádherná scéna v ukryté mechové jeskyni, kam ji zavede Zítra ráno vhání slzy do očí. Prostě jde o mimořádnou knihu o mimořádné osobnosti. Některé pasáže si člověk musí přečíst opakovaně, aby teprve pak jejich hloubku pochopil.

kopretinka69
21.01.2016 5 z 5

Velice dobre me kniha prekvapila, velmi dobre ctiva i odborna.
Doporucuji a davam 5 hvezdicek :-)

Tea02
11.11.2015 5 z 5

Důstojné čtení, jedna z nejzajímavějších knih, co jsem četla. Je tam vše přesně tak jak má být, není to zdlouhavé, krásné myšlenky. Autorka má skvělou fantazii. Moc se mi tento "výlet" líbil. Našla jsem tam odpovědi na otázky,které mě samotnou zajímaly a ztotožňuji se s "Alminým" pohledem na svět ( a to nejsem stará panna ani vědkyně ). Našla jsem tam útěchu. Pokaždé, když dočtu podobnou knihu, která mne obohatí, bojím se začít číst další, abych nebyla zklamaná. Jdu hledat.....

lenka1095
07.11.2015 3 z 5

Je to dlouhá kniha a já se během jejího čtení několikrát potýkala s otázkou "o čem to tedy vůbec je?" - je to o ženě, která si (s prominutím) nikdy nevrzla? Je to o vědě? Je to o hledání smyslu života? O čem? A ani po jejím dočtení to vlastně nevím. Jen mne ta kniha naplnila zvláštním klidem... pocitem, že všechno je v pořádku. Že se věci dějí tak, jak se mají dít. Že štěstí musíme najít především sami v sobě. A že nikdy vlastně nejsme úplně sami.
Myslím si ale, že si knihu už nikdy znovu nepřečtu. Ale kvůli té krásné obálce bude zdobit mojí knihovnu napořád.

Acquenta
27.08.2015 4 z 5

Za obal bych dala nejvíc hvězdiček, opravdu krásný...ale co se knihy týče, dle mého názoru by ji neuškodilo, kdyby byla o polovinu chudší. Příběh pěkný, první polovina zajímavá, čtivá, druhá už o něco méně, dost jsem se nudila...

Makropulos
16.08.2015 5 z 5

Je to úžasná kniha o životě ve všech jeho podobách a v různých pohledech na něj.
"Ano, život je záhada a často je plný zkoušek ...... "
Je to kniha o přírodě, o umění, o vědeckých teoriích, o vztazích mezi lidmi i mezi rostlinami, o vztazích mezi lidmi a rostlinami i lidmi a zvířaty.
Je to kniha o duchovnu, o poznání i o lásce.
"Kolem nás panuje všeobecný soulad."
Takže je to vlastně kniha o prolínání vědeckého a duchovního pohledu na svět a na život.
Je to kniha o přírodě a hlavně o mechu.
Je to kniha, kterou byste si měli přečíst.

J.books
06.07.2015 3 z 5

Velmi zajímavá kniha, bohužel příliš dlouhá, od poloviny míte pocit že je až nekonečná! Navíc je příběh až depresivně negativní

magnolia
26.05.2015 5 z 5

Kniha o lidech a rostlinách s krásnou obálkou, ilustracemi i názvem. Plně souhlasím s komentáři Pihtipudas, Toupeiry a reno rejns, mluví mi z duše. Od autorky jsem předešlé knihy nečetla, tato mne doslova přitahovala a následně pohltila. Přes těžko pochopitelné skutečnosti (chladný vztah matky, chování sestry a jiné), to bylo velmi působivé a zajímavé čtení, až na trochu rozmělněný konec - bylo řečeno vše, jen trochu polevilo to strhující napětí. Alma byla současně silná i podléhající, o to víc jsem její příběh prožívala. Přežila dramatické situace a nezahořkla, naopak našla smysl života (a autorka jí dopřála dávku štěstí, i když někdo třeba bude zklamaný nebo zapochybuje). Kvalitní román pro hloubavé ženy, milující přírodu a život.(Musím dodat, že některé scény byly popsané tak neobyčejně, že se mi tajil dech a za to dám nakonec plné hodnocení. Jednou z nich bylo Almino prvotní zaujetí mechorosty, tou další pak dotykové souznění s Ambrosem).

Candide
04.05.2015

Má biologii milující část srdce hluboce zaplesala. Jak nemám ve zvyku soudit knihu podle obalu, tato mne očarovala na první pohled. A obsah byl doslova strhující.

Eri
18.04.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Nevím jestli jsem někdy četla lepší...

Pihtipudas
25.03.2015 4 z 5

Román o botanice v kulisách 19. století, v němž sledujeme osudy dědičky bohatého panství Almy Whittakerové, si mě poměrně snadno získal. Četl se výborně, bavily mě kupodivu i mnohdy zdlouhavé popisy orchidejí či mechů a přestože botanice vůbec nerozumím, četla jsem se zaujetím. Jediné, co bych románu vytkla, je absence vyvrcholení děje, který v průběhu kolísá nahoru dolů a vždycky čtenáře akorát navnadí, aby ho vzápětí zase zklamal tím, že vše nesměřuje k jedinému cíli a závěru (nebo možná směřuje, pak jsem to ale neodhalila). Asi někdy v polovině knihy jsem se s tímto způsobem vyprávění smířila a dočetla bez dalších velkých očekávání. Kdybych ale měla říct, jestli se mi román líbil, neváhala bych. Ano, líbil. A mimochodem, obálka, vnitřní ilustrace a vůbec celá kniha jako artefakt je nádherně provedená, dobrá práce!

Toupeira
19.03.2015 5 z 5

Fascinující čtení! Román zařazuji mezi nejlepší knihy, které jsem přečetla. Napínavý děj zavede čtenáře do různých končin světa, skvělé psychologické vykreslení postav vede k úvahám o cílech vlastního života. Poklona autorce za znalosti z oblasti botaniky a dík za přiblížení světa zeleně beletristickou formou širší veřejnosti. Obálka knihy ladí s jejím obsahem. Skvost pro milovníky dobrého čtení!

Šošana
02.03.2015 4 z 5

Také nemám v knihách moc ráda dlouhé popisy a obvykle se u nich nudím, ale v téhle knize mě překvapivě nevadily. Příběh neměl rychlý spád, ale přesto jsem se od čtení nemohla odtrhnout a ráda jsem se ke knize vracela. Je to příjemné oddechové čtení a během celého příběhu mě napadala dvě slova, která pro mě příběh vystihují - "milé a krásné".

LemonCake
31.01.2015 5 z 5

Jeden z nejbarvitějších příběhů, které jsem kdy četla. Atmosféra se střídá spolu s destinacemi a rostlinami, které tam rostou. Nikdy předtím jsem neměla chuť jít do lesa a prohlédnout si pořádně mech. Vřele doporučuji!

reno rejns
26.01.2015

Kniha se mi líbila a byla příjemným zpestřením; mezi tím, co obvykle čtu. Docela mě překvapilo, jakým směrem se příběh ubíral, asi i proto mě tak bavil. Dlouhé popisy mi nevadily (nebo mi možná nepřišly nijak zvlášť dlouhé), myslím si, že u podobného žánru se dají očekávat. Naopak mi pomáhaly si různé scény lépe představit.

Lablynt
21.01.2015 3 z 5

(SPOILER) Odstavce mnohdy obsahovaly příliš mnoho, obvykle nepotřebných informací. Autorka vše důkladně popisovala a to mě někdy dost štvalo, protože už jsem se chtěla dostat k jádru věci...Kniha je v podstatě pěkná, až na ten konec, kde snad všichni poumírali. To bylo vážně jedna smrt za druhou... Přesto dávám jen 3 hvězdy. Román mi moc nesedl, i když to Ambrosovo "vidění" v pralese mě uchvátilo....

Tydvik
25.09.2014

Zajímavý historický román s výrazně lepší první polovinou. Alespoň z mého pohledu.
Část odehrávající se na Tahiti už mi přišla nějak navíc a zbytečná. To podstatné bylo řečeno, proč se v tom ještě šťourat.
Hlavní hrdinka Alma je však docela sympatická a lidsky chybující bytost.
Na rozdíl od Prudence; tyto tiché mučednice bytostně nesnáším jak v reálu, tak na papíře. Vždy nadělají víc škody než užitku.
Tři hvězdičky jsou málo, čtyři moc. Takže holt něco mezi.