Plantážníkova žena

Plantážníkova žena https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313094/mid_plantaznikova-zena-bN1-313094.jpg 4 116 44

Devatenáctiletá Gwendolyn je krátce vdaná. Do svého manžela, téměř o dvacet let staršího vdovce, majitele čajových plantáží na Cejlonu, se zamilovala v Londýně. Teď se nemůže dočkat, až po dlouhé cestě vystoupí z lodi a začne nový život se svým manželem. Její muž se ale najednou chová úplně jinak než v Anglii. Je vzdálený a odtažitý, celé dny pohlcený prací, a Gwen tak zůstává v cizím prostředí sama. Prázdnotu dní vyplňuje zkoumáním svého nového domova, který jí připadá plný tajemství a tísnivých připomínek neznámé minulosti. Neustále nachází něco, co si neumí vysvětlit – zamčené dveře pokojů v plantážnickém sídle, zažloutlé svatební šaty v zaprášené truhle nebo zarostlý hrob v zahradě… Gwen brzy otěhotní, ale tou dobou už má silné podezření ohledně smrti manželovy první ženy a jejich dítěte. Ve vzdálené kolonii nemá nikoho, komu by se mohla svěřit. Bojí se o osud svého příštího potomka. Lze ovšem těžko poznat, co je jen příliš živá fantazie těhotné ženy, a co už skutečné hrozící nebezpečí. Dinah Jefferies popisuje exotickou přírodu Cejlonu, život místních kolonistů a jejich zaměstnanců, i Gwenino vyzrávání z naivní, opečovávané dcerky z vyšších kruhů v silnou a odhodlanou mladou ženu. Námětem i zpracováním Plantážníkova žena odkazuje ke klasickému příběhu Daphne du Maurier Mrtvá a živá, ze současné literatury se pak podobá příběhům... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Víkend

The Tea Planter's Wife , 2015

m_martina
04.10.2023 5 z 5

Příběhy tohoto typu mám ráda a tento se mi líbil do té míry, že jsem nemohla přestat číst. Kniha vypráví nádherný a současně smutný příběh mladé Gwen. A paní spisovatelka mne zavedla na Cejlon, kde jsem se cítila dobře. Konec mne ale rozplakal. Přitom jenom stačilo si sednout a promluvit si.

Adriena838772
18.03.2023 5 z 5

Líbí se mi jak autorka napsala příběh mladé Gwen a jak. Popisuje přírodu a krajinu na Cejlonu. A moc se mi to líbilo

Zlatinka.Emilly
04.03.2023 5 z 5

Dojemný příběh se smutným koncem. Kdyby tak lidi nedrželi tajemství, ale uměli se svěřit, kolika problémům by se dalo předejít.

raty
02.09.2022 5 z 5

Příběh začínající v roce 1925 ve velmi zajímavém prostředí čajové plantáže na Cejlonu se mi moc líbil. Velkou roli zde hrají předsudky, rodinné tajemství a síla lásky, hlavně té mateřské. Ačkoli se jedná o román, četla jsem s velkým napětím, jak vše dopadne. Některé záležitosti si asi zasloužily víc prostoru a vysvětlení, přesto hodnotím plným počtem a s klidným svědomím doporučuji.

Nofar197
27.04.2022 4 z 5

Teď ji čtu v ruskem překladu, Gwen právě objevila hrob. Začíná to být napínavé.

alexis818
30.01.2022 5 z 5

Krásný,moc se mi to líbilo,na konci i slzicka ukapla.

ctenarkaEva
10.10.2021 4 z 5

Romantický příběh protkaný napětím. Postupně mě napadalo, jak se příběh bude vyvíjet. Něco jsem trefila a něco ne.

knihovniceS
01.09.2021 5 z 5

Plantážníkova žena
Moc pěkný román a ke konci jsem se nemohla odpoutat, četla jsem do 4 hod. ráno (ano, jsem cvok, ale nemusím ráno vstávat) .
Děj se odehrává převážně na Cejlonu ve 20. a 30. letech 20. století. Pro nás exotika, ale i děs jak se zacházelo s domorodci, kteří pracovali pro britské plantážníky.
Nádherný příběh anglické dívky Gwen, která se provdá na Cejlon. Děj je vzrušující, Gwen chce „napravit svět“ po porodu dvojčat ... Život ji znepříjemňuje několik osob, především švagrová a bývalá přítelkyně manžela (neskutečná mrcha).
Opravdu krásný román – doporučuji.

TetaLik
25.07.2021

Preskrasna kniha. Chtela bych si od ni precist vsechny knihy.

4xbabča
25.05.2021 5 z 5

Překrásný příběh mladé Gwen, která se po sňatku s majitelem čajových plantáží ocitne z Londýna na Cejloně. Vše je pro ni nové, prostředí, místní domorodé obyvatelstvo a spousta tajemství, která Gwen postupem času objevuje. Láska k manželovi je často ohrožena a hrdinka zažívá i dobu velkého trápení a smutku. Kniha nádherně popisuje život na ostrově, nádhernou přírodu Cejlonu.

85098211
16.05.2021 5 z 5

Nádherný příběh, i když zároveň protknutý velkým smutkem. Gwen se na Cejlonu hned zabydlí a výborně si rozumí nejen s Angličany, kteří tam žijí, ale i s domorodým obyvatelstvem. A těmto lidem chce pomoci a vydobýt pro ně stejná (nebo aspoň podobná) práva, jaká má ona, její rodina a její přátelé. Vztah s manželem je nejdříve opravdu tak nějak napjatý, ale časem se zlepší - hlavně k tomu přispěje skutečnost, že Gwen otěhotní s dvojčaty. Bohužel se do jejich manželského vztahu hodně pletou nejen Lawrencova sestra Verity, ale také Christina - ta mi byla fakt protivná úplně neskutečně ;-). Když pak Gwen dvojčata porodí, její život se zhroutí... Autorka krásně popsala prostředí Cejlonu, do knihy promítla i problematiku těžkého života domorodců, ale především napsala neskutečně krásný příběh, který se mi opravdu vryl do srdce. Kniha byla doslova neodložitelná a já moc děkuji svým oblíbeným, kteří mne na ni svými komentáři navedli (jmenovitě to jsou Šánka, i.stefany, zuzana2599, Prateri, harena a další). Dávám samozřejmě plný počet a velké doporučení!

Micha-Él
24.03.2021 5 z 5

Tento román se musí dotknout srdce každé ženy... Zamilovala jsem si úžasné exotické prostředí Cejlonu a moc se mi líbilo, že jsem se seznámila jak se životem plantážníků, tak i domorodců. Samozřejmě, mohla bych mít pár výhrad, např. postava Verity si podle mě zasloužila víc pozornosti, jak píší jiné uživatelky. Co se týká příběhu, ten byl neuvěřitelný, dojemný, krásný, citlivý! Některé pasáže se daly snadno předvídat, některé méně, ale každopádně mě čtení po celou dobu moc bavilo. Kdyby autorka napsala další díl nebo další knížku věnovala Verity, což se asi bohužel nestane, by bylo super. Doporučuji!!!

hapac
11.01.2021 4 z 5

Hezký příběh z exotického prostředí.

Daenerys
18.08.2020 3 z 5

Dalo se. Celkem předvídatelné mi to přišlo, ale příjemně se četlo...

Nefer
25.05.2020

Ačkoliv jsem čekala že to bude nic moc tak mě mile překvapila. Rada si přečtu zbyle knihy od autorky

Radka1911
24.04.2020 5 z 5

Napínavý a krásný ženský román z exotického prostředí. Čte se jedním dechem.

zdehan
05.06.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha která stojí za přečtení mužu doporučit.

sabca
26.05.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha. Hned ze začátku mně vtáhla do děje a to trvalo až do konce, který byl smutný. Kniha se odehrává na Cejlonu, kdy domorodci jsou méně než zvířata. Gwendolyn, která se na plantáž přivdala, se těžko s tímto smiřuje. Chtěla by pro ně lepší podmínky. Kniha je plná tajemství. Přesně podle komentáře Lidunka i já si dle anotace myslela to samý. Knihu doporučuji.

polly43
17.02.2019 4 z 5

Bylo to mé seznámení s autorkou a určitě se ještě k autorce vrátím.

Liduka
11.02.2019 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila. SPOILER: Sice jsem po přečtení anotace čekala něco úplně jiného (jako, že do smrti manželky bude zapletený Laurenc, protože v anotaci se jeví jako záporná osoba, ale opak je pravdou), ale rozhodně jí to vůbec neubralo na čtivosti, ba naopak. Kdybych byla v kůži Gwen, asi bych se po zjištění pravdy, kdo je vlastně otcem jejích dětí, úplně zbláznila, hlavně poté co se stalo její holčičce.

pro ženy Srí Lanka, Cejlon rodinná tajemství

Dinah Jefferies