Pláňata

Pláňata https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520181/bmid_planata-gr2-520181.jpg 4 683 172

Román o dozrávání v přelomové době. Obyčejná rodina, obyčejná vesnice. Dvě dcery ve školním věku, rodiče s obyčejnými profesemi. Také prarodiče, všichni tak trochu natěsno v poslepovaném, ale jinak úplně obyčejném domě. A kolem stejně tak obyčejný, nehybný čas. Jenže zdání tu klame. Tiše se naplňuje chvíle, kdy starý režim dozrává k náhlému rozpadu. Pavlína, ústřední vypravěčka této vícehlasé prózy, svým dětským srdcem sdílí euforické iluze rodičů o jiném, lepším životě a promítá je na čisté stěny svých tajných přání a tužeb. Ty se ovšem netýkají jen tušené svobody a jejích lákadel, ale i vztahů. Zvlášť když dívka postupně začíná vnímat, že její rodina, v níž to „každý s každým myslí tak nějak dobře“, je jako pláň zarostlá křovisky neporozumění, komplexů a někdy i agresí. Chuť urvat si svůj ždibec štěstí a z toho plynoucí pokušení vykonávat moc je silnější než náročná cesta respektu a empatie. Na svět kolem i uvnitř jako by sedala veliká černá můra. Pavlína už dávno není školačka, ale pořád se jí nedaří vstoupit do dospělého života bez neustálého klopýtání. Může vůbec člověk změnit a opustit svůj malý svět? Zmizí snad tíha s milosrdnou tmou? Anebo naopak s příchodem nějaké větší záře?... celý text

lencin
19.10.2023 4 z 5

Mrazivý příběh, kde se neděje nic a přitom se děje vše. Síla.

tittanie
19.10.2023

Knihy od této autorky mám ráda. Jsou o zajímavých a většinou silných tématech, ale tuto knihu jsem nějak nepochopila, asi jsem pořád čekala, o čem to bude a pak už byl konec. Nevím, ale zase musím říct, že autorka umí psát a kniha rychle ubíhala.

1alena1
19.10.2023 4 z 5

Podrobný popis života jedné běžné rodiny s poněkud pokřivenými vztahy během několika let, která žije přesně tak, jak se žít nemá. Bez radosti, bez lehkosti, bez pohody......

brnensky-ctenar
15.10.2023 4 z 5

Kdo zná a má rád předchozí tvorbu Petry Dvořákové, nebude zklamán. Je to kvalitní, dobře napsané a dobře se to čte. Příběh se odehrává na přelomu 80. a 90. let, takže nejde o příběh ze současnosti (Což mě trochu mrzí, ale jde spíše o mé současné naladění, více mě teď zajímají příběhy ze současnosti, takže to nezohledňuji v hodnocení.) Na můj vkus je tam možná až trochu moc té všednodennosti, je to takové "tekoucí", nedynamické, bez jasného vyvrcholení, možná je tam trochu méně napětí, než bych čekal. Možná proto to bude jedna z mnoha knih, které ve mě nezanechají hlubší dojem, za pár týdnů na ni zapomenu. Zdaleka ne kniha roku, ale jde o velmi dobrou knihu, kterou mohu doporučit.

gargamelka
15.10.2023 5 z 5

Knížky z pera Petry Dvořákové jsou sázkou na jistotu. Příběh, který může být kohokoliv. Dennodenní problémy, mezilidské vztahy, láska, přítomnost, minulost a budoucnost. Koktejl který je skvěle zamíchán. Příběh je vystaven tak, že čtenář dychtí po každé stránce, aby věděl jak to celé dopadne.

VendulaB
13.10.2023 5 z 5

Lehce slabší než Dědina, Vrány či výborná Zahrada, lepší než Chirurg. Samotný příběh je mrazivě realistický a uvěřitelný, skvěle vykreslena doba, místo i rodinná atmosféra. Jediné, co mi chybělo, bylo nějaké větší vyústění a údernější závěr. Kniha jakoby někam směřuje, ale nedojde tam. Nicméně opět skvělý čtenářský zážitek.

Mona-Lisa
11.10.2023 4 z 5

Opět napěchovaná šedivým životem, otřesným vztahem matka/dcera, mezigeneračními konflikty, nesnesitelným manželem/otcem, scenérií tuctové vesnice a happyend v nedohlednu. Jak jinak.
Já si ale nestěžuju. Nečekala jsem nic jiného. Všem moc přeju, aby si u knížky řekli- “to je děs, doufám, že mě to nikdy nepotká! A ne- “vždyť to je kopie mého života.

“Lehnu si na stráň a koukám do divokých větví. Představuju si, jak mě někdo prořezává a teče mi všude krev a strašně to bolí. Zdá se mi to tak strašné, že si slibuju, že se nikdy prořezat nenechám. Že raději zůstanu plánětem.

Konec devadesátek a jedna rodina pod mikroskopem.
Skáčeš mezi pohledy matky/otce/dcery.

“Ono stavět se v životě na zadní ničemu nepomůže. A už vůbec ne lidem, jako jsme my.

“.jako by se bála, abych třeba neprozradila, že na sebe s taťkou pořád řvou. A že po mně hodila příborovej nůž, protože jsem jí odmlouvala.

“Nepotřebuju nic extra, žádné úchylnosti, jen tu krásnou hladkou kůži, prsa, boky, dokázal bych se na to dívat celé hodiny.

Dělalo se mi opět špatně z vesnické nátury - je horší všechny kostlivce tutlat nebo to, že každý nevěrohodný/malicherný/ klep žije vlastním životem napříč celou dědinou?

Bavilo mě to, přečetla jsem za den, ale plné hodnocení nedávám. Všechno už jsem to v obměnách četla a styčný moment tu nebyl.

markej
11.10.2023 5 z 5

Nová knížka Petry Dvořákové popisuje osudy jedné vesnické rodiny od roku 1985 do roku 1995 (s dovětkem v roce 2020). Příběh je vyprávěn z pohledu mladší z dcer Pavlíny, její matky Aleny a jejího otce Jirky, přičemž v domě žije ještě starší dcera Jana a oba mámini rodiče.

Kdo zná dílo Petry Dvořákové, najde v Pláňatech styčné body se všemi jejími minulými knížkami. Hodně se tu řeší nefunkčnost rodiny, latentní alkoholismus otce, matčina složitá nátura (je psychicky labilní, s ničím není spokojená, nedokáže se vymanit ze zajetých stereotypů, nemá trpělivost s dcerami, vyžaduje od nich respekt, přičemž ona sama nemá respekt k nikomu z rodiny) či Pavlínina cesta od „poslušného“ dítěte k „neposlušné“ puberťačce. V těchto ohledech Pláňata hodně navazují jak na autorčiny Vrány, tak na Dědinu. Objevují se ale i další dílčí témata typická pro Dvořákovou například téma víry (rozpracováno v knize Proměněné sny), téma vztahu k vlastnímu tělu a narážky rodinných příslušníků na vzezření dcery, které potencionálně může vést až k anorexii (rozpracováno v knize Já jsem hlad), téma zdravotnictví a chování doktorů (rozpracováno v knize Chirurg), nechybí ani hlavní téma poslední autorčiny knihy Zahrada.

Dovedu si představit, že někteří čtenáři přijdou s výtkou, že Pláňata vlastně nepřináší nic nového, jen opakují spoustu věcí z jejích minulých románů. Mně osobně tohle nevadí. Sedí mi autorčin styl i způsob vyprávění. Jelikož je Petra ročník 1977 a já jsem o rok mladší, máme opravdu spoustu společných prožitků a já se v Pavlínině rodině nejednou našla. Oceňuju, že autorka píše autenticky, a i když by si člověk řadu věcí raději nepamatoval, není na škodu si čas od času připomenout, jaká byla doba a co s sebou všechno přinášela. Místy z toho jde až mráz po zádech.

K čemu mám malou výtku, a proto nedávám plný počet hvězd, je závěr knihy. Nedávno jsme tentýž konec četli v jiné knize jiné české autorky (nebudu konkrétní, ať vám pointu nevyzradím), čili mě zklamalo, že závěr nebyl jinak zpracovaný.

Celkově jsem ale spokojená a ráda knížku doporučuju, protože autorka podle mého názoru opět potvrdila, že je výborná vypravěčka, která umí vystavět příběh, od něhož se těžko odtrhávám. Nadále tedy patřím k Petřiným příznivkyním a její další knihy mě určitě budou zajímat.

Hodnocení: 4,5* z 5*

L.Helena
11.10.2023 3 z 5

Hodně jsem se těšila na novou autorčinu knihu, protože všechny předešlé se mi vesměs líbily a hodnotila jsem je na 4 až 5*. Tentokrát však přišlo zklamání. Čtivost knize sice nelze upřít, ale už někde kolem půlky jsem si říkala, kdy konečně přijde to něco víc, než jen popisy nespokojeného života prakticky všech členů rodiny. Jenže i ta nespokojenost byla taková obyčejná, nic, co by bylo výjimečné, takových nespokojených lidí je všude kolem plno. Snad jen že občas se vyskytnou i nějaké pěkné chvilky, a ty tady chyběly. Jo, je tam spousta okamžiků k zamyšlení, čtenář si může představovat, jak by se v určitých situacích zachoval sám, jenže téměř celá kniha je pořád to samé neustále dokola. Gradace příběhu přijde až v samotném závěru, ale protože to bylo celou dobu takové „všední“, tak i přestože to byl výsledek dlouhodobé frustrace, přišlo mi to docela psychologicky neadekvátní, nebo spíš málo vysvětlené a pro mě tím pádem špatně pochopitelné.

Dela111
10.10.2023 3 z 5

Tohle je poprvé, kdy nejsem z knihy mé oblíbené spisovatelky Petry Dvořákové naprosto nadšená.
Pláňata je kniha o prázdných a částečně pokřivených rodinných vztazích, o promarněných životech, nenaplněných snech, je o vzpouře dětí proti rezignaci rodičů. Jakkoli je námět knihy silný, tak celý příběh působí spíše slabě a skutečně silný je jen závěr, ovšem ta část je velmi krátká a v celém kontextu na mne působila trochu nereálně.

Před čtenářem se dlouho odvíjí příběh, který by ho měl zasáhnout, ale u mne se tak nestalo. Je to četba o stále nespokojené a nadávající matce, otci alkoholikovi, o dětech, které se nemají šanci zavděčit. Vyprávění zvláštně klouže po povrchu, ani jednou mne nezaujalo a když jsem knihu odložila, neměla jsem chuť se k ní vracet. Podobné psychologické sondy mne většinou upoutají velmi rychle, chytí mě a nepustí. Normálně bych o víkendu takovou knihu přečetla za den, já ji četla postupně celý víkend a ještě další dva dny.

Příběh je střídavě vyprávěný z pohledu matky, otce i jedné z dcer, což je plusem knihy. Celkově však tomuto vyprávění něco chybí, je to jalové, bez jiskry, utahané. Zároveň je to v podstatě recyklování námětů z minulých knih, což k mé spokojenosti nepřispívá.
Za mě je hodnocení silnější 3*.

jitka7326
08.10.2023 5 z 5

Depresivní příběh jedné rodiny vyprávěný jednotlivými členy.je tu vše co člověk zná, rodina, vztahy, dospívání, ale trochu tam chybí větší hloubka postav.Některé situace mi připomínaly knihu Les v domě.

aralka
08.10.2023 3 z 5

Nahlédneme do života jedné průměrné vesnické rodiny se dvěma dcerami, sledujeme jejich dětství, dospívání, první lásky, studium a nakonec i osamostatnění... v podstatě se zde nic moc neděje, kdybych měla říct o čem to bylo, tak jde jen o běh všedního života na pozadí lehce nahozených historických událostí, kde, všichni protagonisté se tak nějak plácají, všichni věčně nespokojení, každý z jiného důvodu, ty důvody nespokojenosti zde autorkou nejsou pořádně vysvětleny a ty, co jsou předkládány se mi zdají nedostatečné a neadekvátní té míře nespokojenosti ... připadá mi, že kniha je nevyvážená a má zpočátku příliš velké ambice, které nedokázala splnit, nadechuje se k něčemu, co nepřijde, je roztříštěná, nemá žádnou gradaci, má od každého trošku ale nic pořádně, matka rodiny je ukřivděná hysterka, ale ne úplně, otec je alkoholik, ale taky ne úplně, psychologie postav mi zde nedávala příliš smysl, například když vezmeme otce od rodiny, tak je zde vyobrazen jako v podstatě hodný, šikovný muž, ovládaný svou ženou, takový rodinný typ, občas si zajde do hospody a dá si pár piv i doma, ale pak se z nějakého důvodu začně chovat divně , úplně jinak než by čtenář čekal /nechci spoilerovat/ a není zde vysvětleno nic okolo a to byl moment, kdy jsem si řekla, že tohle je fakt divné, nedávající smysl .... vše jde jakoby po povrchu, nic do hloubky, poetické vsuvky jsou sice hezké, ale spíš trochu marné, moc tomu nepomáhají, když ten základ za moc nestojí... asi to chtělo malinko víc akce a propracovanější psychologii postav....dělá to celé na mě dojem, že paní Dvořáková chtěla zkusit něco alá Petra Soukupová, ale nepovedlo se to, příběh je plochý, bez jakékoli energie a teprve ke konci se trošku dostane do tempa a něco se vyvrbí, ale stejně dost neuvěřitelně.. celkově jde podle mého soudu o průměrné čtení, které ve čtenáři žádnou stopu nezanechá...

Petra Dvořáková
česká, 1977