Písečný muž

Písečný muž https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184176/bmid_pisecny-muz-wry-184176.jpg 5 4606 857

Jedné chladné zimní noci se na železničním mostě ve Stockholmu objeví mladý muž. Je vychrtlý, silně podchlazený a má legionářskou nemoc. V nemocnici vyjde najevo šokující fakt: podle registru obyvatel má být mladík již sedm let po smrti. Jak je to možné? Vždyť z jeho vraždy je podezřelý sériový zabiják Jurek Walter, kterého před třinácti lety zatkl komisař Joona Linna a který byl odsouzen k doživotní izolaci na uzavřeném psychiatrickém oddělení. Starý případ je nutno znovu prošetřit. Sériový vrah je obestřen spoustou záhad. Je třeba jednat rychle, neboť čas je neúprosný. Co když je dosud naživu i mladíkova sestra, která tehdy zmizela spolu s ním? Lars Kepler svým čtvrtým románem překonává veškerá očekávání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Sandmannen , 2012

ondreej
08.03.2014 4 z 5

Je to spíš takové, jako kdyby jste se dívali na film, taková kriminálka, ale psaná tak, že děj napínavý až do posledních stránek. Z tohohle pohledu opravdu dobře napsane, ale prostě něco málo tomu schází. Myslím trochu větší hloubka by příběhu neuskodila, a v některých dialozích to trošku občas drhlo nerealitou, ale celkově jsem spokojený.i předchozí tři díly si nejspíš přečtu.

yueh24
05.03.2014 1 z 5

Nejhorší kniha od Larse Keplera. Přijde mi, že švédští manželé nad knihami, které píšou pod uvedeným pseudonymem, tráví jen ten nejnutnější čas. Po všech stránkách primitivní brak, který ale ani nepředstírá, že je něčím víc. Dost se budu rozmýšlet, jestli si nějakou další knihu od nich přečtu.

Romkal
04.03.2014 5 z 5

Po dlouhé době kniha, od které se nejde odtrhnout!Uvidíme, jak to bude dál...........!Dalších pár věcí se odhalilo!

bivkova
03.03.2014 4 z 5

Až na ten konec, který mi přišel zbytečně moc prodlužovaný, se mi kniha moc líbila, proto 4 hvězdy.

DriftBooks
27.02.2014 2 z 5

Čekalo mě dvanáct hodin ve vlaku. Přijemný čas, kdy lze prokrastinovat bez výčitek svědomí :-) Za oknem torzo zimy, ale ve vlaku teplo a útulno... Vytahuji Kindla a - vybito. Přistroj, který vydrží bez nabití téměř měsíc vás odnaučí ostražitosti. Naštěstí táhnu ještě tablet a tak brouzdám e-knihovnou - mám v ní plno knih, které si odkládám právě pro podobnou přiležitost.

Tučková - Vyhnání Gerty... - ju, konečně se dostanu k této tak úspěšné knize. Ale po prvních stránkách to vzdávám - ne, že by se mi to nelíbilo, ale nemám nějak chuť na toto "těžké" téma - vlak vyťukává o pražce témeř meditaftivní mantru a má mysl zpomaluje. Říká si o něco oddechového a protože to jsou pro mně nejčastěji detektivky - otevirám Písečného muže od švédské dvojice, píšíci pod pseudonymem Lars Kepler.

No to jsem si dal...

Jak už to v severských detektivkách bývá - kniha začíná sněhovou bouří. Tou se brodí mladík, jehož třináct let věznil jakýsi šilenec vonící piskem, kdesi v podzemí... Zima, stres, temnota, depresivní stavy a uvězněný Hannibal...

Kniha plyne jako film. Čte se to dobře, jen mě už unavuje snaha vymyslet co nejbizarnějši motiv a stejně bizarní provedení zločinu. Už mě unavují superschopní zločinci, kteři splétají extrémně složité kombinace. A unavují mě stejně superschopní kladní hrdinové témeř bez bázně a hany... Nostalgicky vzpomínam na radu Vacátka a na hříšné lidi města pražského... :-)

Skip
24.02.2014 odpad!

To jsem si teda “početl”. Švédští manželé Ahndorilovi píšící pod pseudonymem Lars Kepler stvořili detektivku, která je šíleným paskvilem a já jen žasl, co se dá vydat a dobře zpeněžit. Motiv pachatele by ještě snad jakž takž ušel, ale způsoby jeho konání jsou vyložená fantasmagorie. Styl psaní ve 3. osobě jednotného popř. množného čísla je po chvíli vyloženě otravný. “Zajímavé” jsou i různé nesrovnalosti, jako třeba že nejdřív byly děti uneseny, když tajně utekly z domu a šly za kamarádem, přičemž později byly uneseny ráno cestou do školy. Také je vyloženým pamlskem (možná vinou špatného překladu), když detektiv slyšel, jak střelec zlomil brokovnici a uslyšel, jak z hlavně vyskočil prázdný zásobník – takovou brokovnici bych chtěl vidět. Anebo radši ne. A závěr knihy? Bože, odpusť mi mé viny, ale já to fakt dočetl! Závěr byl tak trapný, že jsem se normálně styděl, jako bych to napsal sám.

MarieAnnaSarah
20.02.2014 3 z 5

Po přečtení Svědkyně ohně jsem se na Písečného muže těšila tak, že jsem si ho hned koupila. Po krátké oddechu od vražd, jsem se do něj tedy konečně začetla.

Na železničním mostě se znenadání objeví zubožený mladý muž. Po převozu do nemocnice jeho ošetřující lékařka zjišťuje, že dle databáze obyvatel je už sedm let po smrti. Byl jednou z obětí sériového vraha Jurka Waltera, nyní uzavřeného na bezpečnostním oddělení Löwenströmovy nemocnice. Děsivý přízrak z minulosti Joony Liny se opět vynořuje na denní světlo.

Konečně jsem začala věřit, že se od dua Kepler můžu dočkat kvalitního thrilleru bez nemilých překvapení. Hned v první části této knihy bylo však mé nadšení opět zchlazeno. Po předchozích zkušenostech jsem se však už s tím, že autoři občas zapomínají, že píší thriller a ne frašku (viz nezapomenutelná soutěž v Paganiniho smlouvě), trochu smířila a to mi dovolilo knihu dočíst a neprohodit jí v takovýchto chvílích oknem.
Samotný příběh byl zajímavý, plusem pro mne bylo pátrání v minulosti Jurka Waltera a poznatky o psychiatrické léčbě nebezpečných zločinců. Ačkoliv pravomoci ošetřujících lékařů postavené nad rozhodnutím soudu mě dosti překvapily a celkem by mě zajímalo, zdali to tak funguje i v praxi.
Případ je dosti děsivý a sami autoři v knize odkazují na příběhy, které se skutečně staly, takže mi přišel i uvěřitelný. I když odhalení postavy komplice mi přišlo trochu neoriginální, jelikož takovýchto dvojic jsem již zažila několik v knižní i filmové podobě. Pravda, že s ohledem na to, kolik bylo již detektivních příběhů napsáno, je asi dosti těžké přijít s něčím novým. Samotné dopadení mi docela vyhovovalo a pokud to autoři nezořou v další knize, jak jsem již napsala do diskuze, pak s ním budu spokojena bez výhrad. Co jim ale neodpustím jsou ty jejich občasné přešlapy. Od kvalitního thrilleru očekávám jistou úroveň a ne do očí bijící absurdity.

SPOILER
Chápu, že i paní Ahndorilová podlehla erotické trilogii jako mnohé jiné ženy, ale její zakomponování do knihy si mohla odpustit. Nevadí mi použití postavy libujícího si v sadistických sexuálních choutkách. Ale opravdu mě vyděsilo, když jsem se v knize dočetla, že si "hračky" s manželkou pořídili až po přečtení Fifty Shades. To jen tak na okraj, teď zpět k absurditám.
Zaprvé mě dostalo, že doktor Brolin "zapomněl" v cele s psychotickým vrahem svého kolegu. I kdyby to bylo úmyslně, jak je možné, že s tak dokonalým kamerovým systémem si ho nikdo po několik minut nevšiml? Asi zase nějaká inventura...
Za druhé, děkuji autorům za vysvětlení postupu, když neozbrojení narazíte v parku na dva muže ve při, která se neodvratitelně blíží k napadení nožem. Vždyť je to hračka, začnete koulovačku, oba muži se s radostí přidají a je po problému. Tak u této části jsem se smála nahlas. Nedoporučuji zkoušet v praxi.
A co teprve, když vás zajmou ruští agenti. Už to není, co to bývalo, doteď jsem měla o jejich kvalitách jiné mínění. Teď je jako máček přeperete, aniž by se bránili a oni se pokojně vzdají. A to je nemusíte nijak ohrožovat, v klidu jim demontujte zbraň, oni budou jen sedět. A víte co? Nabídněte jim karamelku.
Avšak nejvíce mě rozesmál sadistický násilník, který si maluje, jak pod rouškou tmy může, kamerovým systémem neviděn, svou oběť opakovaně zneužívat a po příchodu k ní do cely si rozsvítí lampičku, aby na ní lépe viděl. To chlapec nějak nedomyslel.
KONEC SPOILERU

Detektivní příběh se mi celkem líbil, u absurdit jsem se pobavila. Ale kvalitu si prostě představuji jinak. Takže tentokrát za tři.

knihomoli
18.02.2014 5 z 5

Jako ve všech nových severských detektivkách přepísklé, ale čtivé

jiri77
18.02.2014 5 z 5

Další skvělá Keplerovka. Kniha mě velmi bavila a už se těším na další pokračování.

myshmother
16.02.2014 5 z 5

Zatím poslední kniha autorů (škoda). Přečetla jsem všechny díly za sebou jedním dechem, za cenu studených večeří a nelibosti mého manžela. Písečný muž je vyvrcholením příběhu detektiva Joona Linna a thrillerové podání děje nedovoluje od knihy téměř odejít. Po dočtení poslední knihy jsem navíc zjistila, že se mi po Joonovi stýská, což je možná úchylné. :-/

radynka
16.02.2014 3 z 5

Když jsem to dočetla, začala jsem jsem hned číst Sněhuláka. To asi byla chyba, protože obě knížky mi přišly jak přes kopírák. Hezky se to četlo, ale to bylo tak vše.

Moňa69
14.02.2014 5 z 5

Tak sympaťák, ten Jurek! :D Napínavé neskutečným způsobem, málem jsem při čtení umřela na ohlodání nehtů až na kost, tenhle díl se fakt povedl, musí mít pokračování!

Styblice
11.02.2014 5 z 5

WOW. Má první detektivka - přečtená za dva dny. Nedalo se od ní odtrhnout, stále jsem doufala a věřila. Poslední věty knihy ve mě nechaly mrazivý pocit, ale přece jen jsem se pousmála. Doufám, že bude pokračování a to již brzy!

bookcase
05.02.2014 5 z 5

Čím dál líp, už se nemůžu dočkat pokračování.

Titi
05.02.2014 5 z 5

Jsem taková vděčná čitatelka detektivek a thrillerů. Vypnu mozek a nechám se unášet dějem a tento děj byl skutečně strhující a dechberoucí. Copak se stalo s Linnou? Honem potřebuji další díl!!! :o)

HanaNov
05.02.2014 5 z 5

Ze začátku příliš mnoho obšírného vysvětlování, ačkoli po předchozích knihách jsme asi právě na to čekali vzhledem k tomu, že onen tajemný Jurek Walter nás nenápadně strašil ve všech "Keplerových" knihách. A nyní konečně vystoupil ze svého stínu. Pravda, poněkud nereálně a "nadpozemsky", jako kombinace šíleného Hanibala Lectra a nezničitelného Arnolda Schwarzenberga, ale což - vždyť právě tohle jsme přece chtěli číst!:-))
Na druhou stranu bezvadné čtení, u kterého se nemusí tak moc přemýšlet - děj má spád, akci, nechybí mu zvraty, a opravdu extrémně rychle se čte. Tak mě napadá, jak to ti autoři dělají, že dokáží čtenáře ke svým knihám tak připoutat?...
Závěr byl pro mě osobně trochu slabší kvůli nadsázkám a nereálnostem. Ale představa Jurkových zločinů, té rafinovanosti, absurdnosti, promyšlenosti a zvrácenosti, mě opravdu dostala.
Tak si říkám, co nás čeká dál? Zcela jistě úžasná Saga Bauerová. A dál? Že by zmrtvýchvstání Jurka Waltera (to snad ne po tom všem!) a deus ex machina v podobě Joony Linny? Necháme se překvapit, každopádně jsem na to zvědavá a doufám, že autoři nepřistoupí k tak ponižujícímu kroku, jakým by bylo oživení Jurka Waltera:)

kedalch
05.02.2014 4 z 5

Moje druhá Keplerova kniha (po Svědkyni ohně). Fascinující a napínavý děj, možná chvílemi přehnaně ůčelově brutální a těžko uvěřitelný. Nicméně další parádní severská detektivka. Až si dám voraz, pustím se do Hypnotizéra.

Jitulisko
03.02.2014 5 z 5

Jop další super čtení ... Ten konec .... no kdy bude další? :)

Tiffany
03.02.2014 4 z 5

Opět velmi napínavý příběh.., od první , do poslední stránky... Líbí se mi atmosféra,popisy... Cítím sympatie jak Joonovi, tak Saze... . Jen na můj vkus, už dost krve..

makke
31.01.2014 5 z 5

Mám slabost pro knihy, návštěva knihkupectví je pro mě vždy zkouškou sebeovládání, protože vždy naleznu mnoho knih, které "nutně" potřebuji. Vzhledem k tomu, že skvělých knih vychází mnoho a já nemám tolik času na čtení, čas od času se mi knihy nashromáždí a na své přečtení si počkají někdy i pár měsíců. Písečný muž a Svědkyně ohně na tom byli podobně, Hypnotizér mě zaujal, Paganiniho smlouva nezklamala, ale.. plamínek vášně, kdy další knihu autora dychtivě očekávám, zažehnut nebyl. Nicméně po nějaké době jsem se k Svědkyni ohně dostala a se zaujetím ji přečetla, s takovým zaujetím, že Písečného muže jsem začala číst hned poté. Dočetla jsem a... dychtivě očekávám další dílo autorské dvojice. Písečný muž je skvělý, děj má spád a "šmrnc" Jistě našlo by se pár drobností, které by se daly knize vytknout, ale přijde mi to zbytečné,protože pro mě klady jednoznačně převažují.

severská krimi švédské detektivky

Lars Kepler