Papírová města

Papírová města https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230528/bmid_papirova-mesta-230528.jpg 4 3701 721

Po úspěchu románů Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky vychází nyní v českém překladu další dílo veleúspěšného autora Johna Greena, který si i u nás bleskurychle získal početný fanklub. Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, s nimiž se nyní stále setkává? Oblíbený autor přináší brilantní příběh nabitý upřímnými emocemi, který nenechá čtenáře chladným.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Paper Towns , 2008

LiLinka
27.11.2014 4 z 5

Miluji jeho styl psaní. Opět velice pěkné a zábavné dílo. Autor se v každé knize, aspoň podle mého názoru, zlepšuje. A to, že vám přijde, že Hvězdy nic nepředčí, tak to je možná tak chyba českých překladatelů, že jeho starší knihy nevyšly u nás už dávno. :)

Safienka
26.11.2014 5 z 5

Další kniha od Johna Greena mě opět překvapila, stejně jako Hvězdy nám nepřály. Ikdyž ty byly víc dojemné a emotivní. Přeci jen nemoc dětí není žádna sranda. V této knize není nikdo nemocný, ale spíš otrávený životem. Jedna z hlavních hrdinek má dost všedních dní, životů a hlavně svých neuvěřitelných rodičů (vůbec se jí nedivím). Tak se snaží svůj život alespoň trochu oživovat několika dobrodružstvími v podobě útěků. Ikdyž je tato kniha dost o samotné Margo, tak hned vedle se odehrává příběh Quentina, středoškoláka, jejího souseda, který je naprostým protikladem nezvladatelné Margo.
V knize jsem našla tolik myšlenek, které mě zaujaly a zřejmě je budu ještě nějakou dobu hledat a opakovat si je :-) Opět kniha protkána několika dalšími díly (do kterých se musím prostě podívat :o). Kniha o tom, jaké je to vybočit ze svého všedního dne a prožít nejeden zážitek. Kniha o bandě středoškoláků, o přátelství, odvaze a hlavně o těch druhých. Paráda!

Bee
26.11.2014 5 z 5

John Green se pro mě stává legendou. Mám ho na prvním žebříčku spolu s Patriciou Briggs a duem Kate Daniels. Hvězdy nám nepřály i Hledání Aljašky jsou pro mě mistrovská díla a Papírová města zrovna tak. Green totiž umí naprosto dokonale pracovat s postavami a na tom je založený prakticky celý děj. Postavy v jeho knihách jsou žijící a dýchající bytosti, kterým prostě věřím.
Autor si vybírá složité dívčí postavy a kluky, co jsou tak trochu loseři a dává je dohromady. Je mi záhadou, jak je možné, že to na mě fungovalo i podruhé, ale bavilo mě to. Kdyby to psal někdo jiný, nejspíš by to byla ohavnost.
Kniha se celkově nese ve vážnějším duchu, ale pak přijde tak absurdně vtipnej okamžik, že přímo ryčím smíchy a čtu ho pořád znova a znova a děsím tím kolemjdoucí. Nikdy to totiž nevidím přicházet.
Co se týče Margo Roth Spiegelmanové, dívkou se třemi jmény, která všichni používají, je to dost podobná postava Aljašce, ale narozdíl od Aljašky není tak plochou postavou a žije si tak nějak svým vlastním životem.
Jsem zvědavá, s čím John Green přijde příště. Tohle mě bavilo hodně a určitě se k tomu ještě vrátím.

Annie G.
24.11.2014

Nejvíce se mi líbila první část, u které sem se hodně nasmála. Zbytek byl taky dobrý, ale už ne tak moc. Konec byl takový useknutý a trochu zklamal, ale i tak je tato kniha hodně dobrá. Pokud jste takový ti čtenáři co se rádi u knížek smějou (jako já) tak tahle kniha je dobrá volba ;-)

Nelin
24.11.2014 3 z 5

Očekávání: Velké
Realita: Zklamání, ale přes to ta kniha ve mě opět něco zanechala.

Peace
21.11.2014 5 z 5

"Je hrozně těžké odejít - dokud neodejdete. A pak je to ta nejsnadnější věc na světě."

John Green se po dočtení této knihy stal oficiálním géniem pro mou duši. Důvod? Myslím si, že jsem za život načetla poměrně dost knih, ale až tento autor mě u knihy poprvé v životě dokázal rozplakat (Hvězdy nám nepřály) a také jsem u jeho knihy (Papírová města) poprvé chytala záchvaty smíchu v průběhu celého čtení.
Nevím, která kniha se mi od něj líbila nejvíc, nechci o tom přemýšlet. Podle mě totiž každá, z těch tří zatím čtených, je něčím úžasná a výjimečná.
Papírová města jsou velmi čtivá a přesto jsem si čtení natahovala a užívala, co nejdéle to šlo. Quentin je sympaťák a jeho kamarádi nezůstávají pozadu - s touhle partou bych jela třeba na kraj světa :o) Děkuju, že jsem mohla být s nimi alespoň těch pár dnů...

hledaseniki
09.11.2014 4 z 5

John Green je bezpochyby vynikající spisovatel, dokazují to jeho již dvě vydané knihy Hledání Aljašky, Hvězdy nám nepřály a jsem moc ráda, že tam můžu zařadit i Papírová města. Já osobně si dovolím tvrdit, že Hledání Aljašky a Papírová města jsou dvě odlišná díla, to že mají společné hledání ať už sebe sama nebo hledání lásky je věc druhá. Takže v tuhle chvíli zapomenu na dvě vynikající knihy a soustředím se pouze na Papírová města.
Název není absolutně mimo mísu naopak je přesný. Johna Greena jsem si zamilovala kvůli mnoha věcem jednou z nich je vynikající popisování postav, oni působí hrozně reálně, všechno to co dělají je lidské a konkrétně v Papírových městech se hodně lidí najde, takže se dokonale ztotožníte s postavami. To, že je celá kniha hrozně čtivá o tom nemusím ani mluvit, protože se do ní ponoříte velmi snadno.
Poslední část s názvem Plavidlo je rozhodně nejvtipnější na tom se shodneme snad všichni. Vynikající kniha, která mi stejně jako předchozí dvě knihy Johna Greena zdobí knihovnu a já se k ní opět s radostí vrátím.

Grafoy
09.11.2014 4 z 5

Dle mého názoru nejlepší kniha od Greena. Četla jsem jak Hvězdy, tak Aljašku a říkala jsem si, že Aljaška je lepší. Ale na konec nejvíc mě asi zaujala tato. Proč?
Prvně musím říct, tato kniha není o nic víc reálnější než ty ostatní...Hvězdy a příběh lásky dvou umírajících teenagerů; nezkrotná Aljaška, který projde všechno a nakonc je tu Margo a Q. Q je ten typ, který by měl patřit mezi takové ty košilaté outsidery, zatímco Margo je královna školy. Nejvíc mě pobavila i zklamala třetí část Plavidlo. Je to velice vtipné, ale konec je takový... nějaký nijaký.
Příběh je tak promyšlený, až je nereálný a zase v něm najdeme spoustu nehmotného.
Ale přesto zahřeje u srdce.
Jakožo velká fanynka fantasy a dobrodružství, nejsou tyhle knihy úplně mým žánrem. Ale je to milé, rozhodně je!

pink_ivy
06.11.2014 5 z 5

“Margo always loved mysteries. And in everything that came afterward, I could never stop thinking that maybe she loved mysteries so much that she became one.” Myslím, že John Green se trošku sekl s názvem. V Hledání Aljašky jsem čekala, až budeme hledat Aljašku a nic, zato tady jsme půlku knížky hledali Margo.
John Green prostě umí napsat knížku, umí vymyslet ujetou zápletku, zajímavé postavy a jejích zvláštní poznávací značky (třeba tady to byla Margo a její diskriminace velkých písmen). Knížka běžela rychlým tempem, já jsem se rozhodně nestačila nudit a začátek poslední části mi přišel hrozně vtipný.
Jen, jsem asi přečetla od Greena už moc knížek, protože konec jsem čekala jiný..asi víc tragičtější. Ale Paper Towns se mi ve svojí podstatě hodně líbili, po Hvězdách je to jeho nejlepší knížka. 5*

bookshelf
02.11.2014 5 z 5

Podle mého názoru není moc na místě říkat, že John nepředčil tímto dílem Hvězdy nám nepřály. A to z toho důvodu, že Papírová města byla napsána dříve, než se autor doopravdy proslavil právě díky těm nepřejícným hvězdám.

Celý příběh je rozdělen do třech kouzelných částí, které na sebe navazují bez jakékoli prodlevy. Při čtení prvních dvou sekcí jsem si říkala, že jsou to takové lepší čtyři hvězdičky, zajímavé, zábavné, ale trochu zdlouhavé. Neuvěřitelně to vylepšila část třetí s názvem Plavidlo, která byla zaručeně nejvtipnější a měla největší spád.

Všechny postavy této knihy působily neuvěřitelně lidsky, což je právě to, čehož někteří spisovatelé nejsou schopni dosáhnout. Bohužel jsem si řádně žádnou z těchto postav nedokázala oblíbit. Paradoxem je, že nejméně můžeme poznat právě Quentina s Margo. Q. se takřka celou dobu zaobírá záhadami a Margo pořádně nezná ani její nejlepší kamarádka. Co se týká podobnosti s jiným dílem, nesrovnávejme Milese a Aljašku s Quentinem a Margo, ačkoli obě dvojice mají alespoň něco málo společného. Lásku a hledání. Ale myšlenka, že se Hledáním Aljašky nechal John Green inspirovat k napsání Papírových měst se mi vážně líbí a hřeje.

Všechny ty kanadské žertíky a pátrání dělají z knihy jedno velké a promyšlené klubíčko provázků. Nehledě na to, že Margo odjakživa milovala záhady . Možná, že je milovala tolik, až se jednou z nich sama stala.

Mám takovou teorii, že knhy od J.Greena si lze doopravdy oblíbit až při druhém čtení. Zatím se mi to vždy osvědčilo. Už teď se těším na příští čtení Papírových měst, protože vím, že přijdu na další spoustu kouzelných spojení, která mi při prvním čtení unikla.

Wolfinéria
02.11.2014 3 z 5

Já nevím.. Jako že by se mi to vyloženě nelíbilo, to ne.. Nebylo to špatně napsané, ale nebyl tam zajímavý ani nápad ani děj a začalo to být zajímavé 50 stran před koncem. Ovšem byla tam alespoň dávka Greenovského humoru, která knihu jakžtkakž oživila..

Paja.
01.11.2014 4 z 5

Z knížek co John Green napsal, bylo v téhle od každé něco a nakonec, to byl mix s novější verzí Aljašky a metafor Guse. Margo byla něco jako dobrodružnější verze Aljašky.
Ale u textu jsem se zasmála a bavila. Ben jako vedlejší postava byl úžasný a Radar byl také dobrý jen je škoda, že hlavní postavy už jsou tak trochu podobné jinému příběhu. Zápletka byla nápaditá, že jsem knihu přečetla velmi rychle a konec byl takový neobvyklí, neohraný což se mi líbilo. Ale stejně bych nejlépe hodnotila vymyšlené žertíky a vedlejší postavy, které jsou opravdu bez chyby. Beník a jeho čtvrtá velikost hranolek mě donutila ze srdce smát. :D
Musím bohužel souhlasit s tím, že si John Green nasadil vysokou laťku knihou Hvězdy nám nepřály a ta se mu bude hůře překonávat. Kniha celkově nebyla špatná, když teda opomeneme, že úplně originalitu hlavních postav nemá, ale příběh se dobře čte a je zábavný. Bohužel si myslím, že každý čekal víc a proto kniha nedostane takové ocenění, jaké by si zasloužila, kdyby autor už nevydal Hvězdy nám nepřály.

Figul
28.10.2014 4 z 5

Nějak mi to připadalo negreenovské s výjimkou konce a začátku. Při čtení jsem se určitě pobavila a četlo se mi dobře, ale podle mě je to zatím nejhorší kniha z přeložených. Celkově mi připadá, že se mu hlavní postava trochu nepovedla a byla místy až otravná, avšak když to nastalo tak to zachránili jeho nejlepší kamarádi. Při čtení mi v některých pasážích přišla na mysl podobnost k Aljašce, ale taky trochu Ten, co stojí v koutě.

Malous
28.10.2014 4 z 5

Slabší 4*!
Příběh byl dobře promyšlený a konec se mi líbil, ALE hlavní postavy Q a M mi vůbec nepřirostli k srdci, celkově mi nesedli. Ben a Radar byli super. Dále jsem se vůbec nemohla začíst do prostřední části příběhu..
1. část byla super, tak na 5*.. 2. část naprosto stagnovala a více méně byla směsicí nudy (krom části s párty) a nic nedění - 2,5*, poslední část mě zpět vtáhla do děje, 4*..

Celkově to bylo čtivé, tak nějak Greenovské.. dalo se to čekat.
Mnoho pěkných metafor, při kterých jsem se sama zamyslela nad svým životem, ale k celkovému dojmu a plnohodnotnému čtení tomu něco chybělo.

Scarycrowie
27.10.2014 5 z 5

Přiznávám, že od této knihy jsem po přečtení Hvězd očekávala opravdu hodně, a tak mě ani moc nepřekvapuje, že jsem nakonec byla trochu zklamaná. Autor si nasadil laťku hodně vysoko a jak už tady bylo psané, bude se mu těžko překonávat. Ale i přes mé zklamání si kniha zaslouží pět hvězdiček. Nechybí zde typický autorův humor, děj má spád a samotná myšlenka papírových měst je zajímavá. Kniha je plná metafor a citací a nutí vás přemýšlet o věcech, které by třeba mě ani ve snu nenapadly. Komu se líbily Hvězdy nebo Hledání Aljašky se jistě bude líbit i tohle dílo, ale dala bych si pozor na ono velké očekávání :)

kneslova
27.10.2014 4 z 5

Jak zde již bylo řečeno, kniha dost připomíná Hledání Aljašky, John Green píše dobře, tak se dějem proplétáte hladce a svižně a v závěru jsem četla tak rychle jak dovedu abych honičku nezpomalila a hrdinové se dostali k cíli včas.
Ano, je tu více humoru nežv předchozí knize. Poté, co jsem přečetla Hvězdy nám nepřály, si už zřejmě od J.Greena přečtu všechno, co napíše, ale nevím, nevím, jestli se jim nějaká jeho další kniha v mých očích vyrovná.

petule1
25.10.2014 2 z 5

Knihu Hvězdy nám nepřály bude i sám autor těžko překonávat. U této knihy jsem se bohužel ke konci dost nudila. Děj vleklý, nudný a žádný spád.

Lenka_J
25.10.2014 5 z 5

Čtenářům, kteří podnikli výlety i do předchozích příběhů Johna Greena zajisté neunikne jistá podobnost Papírových měst s Hledáním Aljašky, ale obě dvě knihy jsou si tolik podobné a zároveň tak jiné. Stejně jako v předešlých knihách i zde se objevuje sympatický Greenův humor, který je plný metafor a odkazů, sympatické postavy, které nepůsobí vyumělkovaně a dokonale, ale naopak velice lidsky, takže jsem měla pocit, že celou cestu za poznáním, za přátelstvím, za láskou, podnikám spolu s nimi. Velice se mi líbil i koncept celého vyprávění, mám ráda postupné indicie, při kterých můžu sama postupně skládat puzzle, které po dočtení dají nádherný obraz, který mám ještě po dlouhou dobu problém dostat z hlavy. Nehledě na to, že celý nápad s papírovými městy je dokonalý a nutí k zamyšlení. Rozhodně všem, kterým se líbila předešlá díla tohoto skvělého autora, můžu jen a jen doporučit.

Babouš
23.10.2014 5 z 5

Zápletka Papírových měst se trochu podobá té z Hledání Aljašky - kniha by se klidně mohla jmenovat Hledání Margo. Ale tam, kde je Hledání Aljašky příliš dramatické, tam jsou Papírová města roztomile ujetá. Navzdory tomu, že první úmrtí nastane už v první kapitole. Závěrečný šílený roadtrip mě donutil u knihy sedět až do konce.

Smrt a život, přátelé a láska, dojetí i humor. Prostě další krásná kniha od Johna Greena. Hvězdy nám nepřály pořád hodnotím jako jeho zatím nejlepší knihu, ale Papírová města jsou hned za nimi.

kklepkaa
22.10.2014 3 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem přelouskala za pár hodin. Nicméně Hvězdy nepřerostla, ale každopádně mě Green nezklamal. Několikrát jsem se opravdu zasmála... ,,Pokud jsem rituálně nepopravoval pískomily nebo nečural sám sobě do obličeje, považovala mě za úspěšně vychovaného." nebo např. ,,Mluvit s opilcem je jako mluvit s hrozně šťastným tříletým dítětem, co má těžce poškozený mozek". Green má skvělý smysl pro humor a při tom dokáže psát o vážných věcech. I tahle jeho kniha nutí k zamyšlení a i já jsem jen papírový člověk. Jen se pořád nějak nedokážu rozmyslet zda je to na 3 nebo 4 hvězdy...