Otazník je polovina srdce

Otazník je polovina srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414417/bmid_otaznik-je-polovina-srdce-x5d-414417.jpg 4 255 255

Elin Boalsová má skvělý život. Žije v New Yorku, je úspěšnou fotografkou, má skvělého manžela, se kterým má sedmnáctiletou dceru Alice. Přesto však Elin stále něco chybí. Jednoho dne dostane dopis od Fredrika, svého kamaráda z dětství, který byl její velkou oporou, když vyrůstala na Gotlandu. Elin se nečekaně vrací její vzpomínky na dětství, jež ji stále více vzdalují od její rodiny a naplňují ji hanbou. Hanbou za to, co kdysi dávno provedla a co ji přimělo z ostrova utéct a už se nikdy nevrátit. Elin chápe, že jediný způsob, jak svým vzpomínkám uniknout a ochránit svou rodinu, je se jim postavit čelem.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Ett frågetecken är ett halvt hjärta , 2017

Charlie
23.06.2020 3 z 5

Jestli podle názvu čekáte nějakou sladkou romanťárnu, tak tu tam nenajdete. Mám ráda severskou literaturu, což bylo i důvod ke koupi téhle knihy. Na začátku jsem se nemohla začíst, ale pak stránky ubíhaly ani jsem nevěděla jak. Mám chuť se naučit švédsky. Naprosto chápu Elin, proč se uzavřela do sebe. Přesto nevím, jestli bych se ke knize někdy vrátila.

Ivana11
16.06.2020 5 z 5

Moc pěkné, příjemné čtení.

certik003
12.06.2020 4 z 5

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, je hodně smutný, ale přesto se hezky čte. Celou tu dobu jsem si říkala, co se asi stalo, kde se asi ztratila malá Elin a stala se z ní tak uzavřená a až netečná žena. Je neuvěřitelné, jak jedna domněnka může změnit celý život. Knížka se mi moc líbila, jenom na konci mi něco chybělo, i když nedovedu vysvětlit co. A moc se mi líbila úplně poslední stránka.

chrudas
08.06.2020 5 z 5

Dle mého pěkně napsáno, zajímavé téma s překvapením na závěr.

Misshell1
06.06.2020 4 z 5

Zajímavý příběh, u kterého nebylo znát, co se stalo a proč hlavní hrdinka je tam, kde je a čím je, což se další a další stránkou dozvídáme.

Kristulda
21.05.2020 5 z 5

Kniha se moc dobře četla, krásný přiběh s hlavní hrdinkou sem soucitila, tež sem neměla hezké dětství a spoustu věci mám v sobě někde hluboko schované. Slzička ukapla. Krásná kniha.

Danka1975
20.05.2020 3 z 5

Tak netvrdím, že se to nečetlo dobře. .krátké kapitoly, dvě časové roviny. .to všechno fajn, jen tak přes polovinu mě to nějak šíleně nezaujalo.. .tušíte asi přibližný scénář, pak se to změní, takže co si myslíte, že to tak je, tak to tak nen apod. . . Podobné tituly s tímto obsahem jsem četla, takže hold žádný Amazing se nekonal :-). .ale netvrdím, že je to špatné! . . To rozhodně ne, taky mi ukáplo :-). .taky pár zajímavých myšlenek, pocitů, připomenutí se. . :-)

amanek
07.05.2020 5 z 5

Víš jistě, že si všechno pamatuješ, tak jak to bylo?
Víc k této knize není potřeba říkat.
Krásně se četla, doporučuji.

VasnivaCtenarka
05.05.2020 4 z 5

Je to velice citlivý příběh, místy až dojemný. Citlivější jedinci ukápnou nejspíše slzičku, protože budete celou svou duší prožívat příběh nešťastného děvčátka a současně také již dospělé Elin. Ta se snaží přes strach a obavy najít zase sebe sama. Vzpomíná na dětství, na které chtěla mnohdy zapomenout. Na bolestné okamžiky, které ji formovaly.

Kniha se četla velice čtivě. Děj měl spád a nepocítila jsem žádná hluchá místa, která by mne vytáhla z požitku ze čtení. Kniha je to tak povedená, že ji nemám co vytknout. Přesto si však dovolím říct, že Otazník je polovina srdce knihu Červený adresář prostě nepřekonal. Ano, kniha má vše, co dobrá kniha má mít. Ano, četla se výborně. Ano, k postavám si většinou vybudujete vztah. Ale přesto byl Červený adresář dojemnější a emotivnější. Ale i tak stojí Otazník je polovina srdce za přečtení. Určitě vám zpříjemní den, pokud se do knihy začtete.

PetraBery
04.05.2020 4 z 5

Dvě časové roviny, jeden životní příběh úspěšné fotografky Elin. Čtivý román nás vrací do Elinina dětství, které nebylo zrovna jednoduché. O této minulosti nemá její dcera ani manžel vůbec tušení. Před minulostí ale neunikne ani Elin a je nutné se jí postavit. Za mne spokojenost.

Toňula
04.05.2020 4 z 5

Po Červeném adresáři, který mě hodně oslovil hloubkou příběhu i zajímavým způsobem vyprávění, jsem se pustila do Otazníku. I toto vyprávění je mile lidské, propojuje opět hrdinčinu minulost s přítomností a postupně odhaluje důvody, proč je Elin nyní taková, jaká je, a jak moc její minulé prožitky formovaly její další životní cestu. Souhlasím s ostatními, že i mne místy rozčilovala její snaha uzavírat se před ostatními, zvlášť těmi nejbližšími, ale v závěru jsem již užívala šťastná setkání a smíření se.

Mandlevest
01.05.2020 4 z 5

V minulé knize autorky, Červeném adresáři, jsme prožívali osudy hrdinek částečně v San Francisku, Paříži a Stockholmu, v románu Otazník je jen polovina srdce (což je mimochodem moc zajímavý název knihy) navštívíme New York v příběhu linie ze současnosti a švédský venkov v té vzpomínkové, dle mého, vydařenější linii příběhu. Na kapitoly , ve kterých se popisuje dospívání hlavní hrdinky Elin, jsem se těšila moc, i když to pro ni určitě nebylo idylické období a ovlivnilo její život až do dospělosti. Jak a proč? Přečtěte si tento velmi čtivě napsaný román s opravdu hezkou obálkou.

makyla
18.04.2020 4 z 5

Druhá kniha od této autorky. Opět zde máme dvě časové osy. První je malá Elin, žijící ve Švédsku. Druhá osa je již dospělá Elin s manželem a dcerou, kteří žijí v New Yorku. Příběhy se střídají, aby pak splynuly do dojemného finále. Musím napsat, že Elinino dospělé Já mě trochu iritovalo. Elin je úspěšnou fotografkou, ale bohužel přes vášeň pro práci nevidí, jak moc se vzdaluje svému muži a téměř dospělé dceři. Jednou Elin přijde dopis od dávného kamaráda z dětství a tímto dopisem se vracíme do dětství Elin ve Švédsku. Kniha byla krásná, čtivá i dojemná, ale Červený adresář to nepřekonalo.

Leniiis
14.04.2020 3 z 5

První polovina knížky nezajímavá, v druhé polovině se to už rozjelo víc a byla jsem zvědavá jak to dopadne. Každopádně bych tuto knížku označila tak, že neurazila, ale ani nenadchla. Zaujala mě ale krásná obálka.

veronika9143
09.04.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, která mě bavila. Nechci tvrdit, že je to úplně top, ale takový lepší průměr. Poukazuje na to, jak nás dokáže práce pohltit. V tomto případě, je to ještě prolínané minulostí, na kterou hlavní hrdinka touží zapomenout. Její minulost se mi líbila více, jak život, který vedla nyní.

Ragazzaforte
25.03.2020 2 z 5

krásný příběh, ale hloupost hlavní hrdinky mě občas dost štvala

MiliKry
25.03.2020 4 z 5

Vzhledem k nedostatku času jsem knížku bohužel četla déle. Naštěstí nebylo třeba se vracet zpět, protože to nebylo těžké čtení. Knížka je moc hezká, dobře napsaná, má zajimávý příběh.

Luciasek31
25.03.2020 5 z 5

Dvě roviny příběhu, které směřují ke spojení. Příběh dětství Elin a příběh zralé, úspěšné Elin. Jak moc nás ovlivní naše dětství? Jak dlouho dokážeme lhát ostatním a vlastně i sama sobě? Příběh jde opravdu až do nitra hlavní hrdinky.

milena8281
22.03.2020 5 z 5

Nemohla jsem přestat číst. Dala jsem ji na jeden zátah. Velmi emotivní vyprávění, krásně napsané.

bookcase
09.03.2020 4 z 5

Červený adresář sice nepřekonala, ale i tak se jedná o krásný, smutný rodinný příběh plný nevyřčených slov, díky nimž hrdinka ve svých vztazích neustále tápe a není schopná je vyřešit a poprat se s minulostí.

pro ženy švédská literatura tajemství rodinné vztahy vyrovnání se s minulostí

Sofia Lundberg
švédská, 1974