Otazník je polovina srdce

Otazník je polovina srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414417/bmid_otaznik-je-polovina-srdce-x5d-414417.jpg 4 255 255

Elin Boalsová má skvělý život. Žije v New Yorku, je úspěšnou fotografkou, má skvělého manžela, se kterým má sedmnáctiletou dceru Alice. Přesto však Elin stále něco chybí. Jednoho dne dostane dopis od Fredrika, svého kamaráda z dětství, který byl její velkou oporou, když vyrůstala na Gotlandu. Elin se nečekaně vrací její vzpomínky na dětství, jež ji stále více vzdalují od její rodiny a naplňují ji hanbou. Hanbou za to, co kdysi dávno provedla a co ji přimělo z ostrova utéct a už se nikdy nevrátit. Elin chápe, že jediný způsob, jak svým vzpomínkám uniknout a ochránit svou rodinu, je se jim postavit čelem.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Ett frågetecken är ett halvt hjärta , 2017

mary2019
01.07.2022 5 z 5

První jsem četla ČERVENÝ ADRESÁŘ. Kniha mě velmi nadchla a její konec mě rozplakal. A proto jsem si pořídila Otazník.
Pocity mám smíšené. Čekala jsem asi trochu víc. Ale... Konec mě opět rozplakal.

stejsdan
14.06.2022 5 z 5

Čekala mě dlooouhá cesta vlakem a čtečka zůstala doma na botníku...Ale všechno je, jak má být - na nádraží byl výprodej knih a já narazila na tenhle klenot.
Cestou jsem ji zhltla skoro celou, skvělý příběh : trochu komplikované dětství ve Švédsku, útěk do Francie a dospělost v New Yorku. Žena ve středních letech řeší své osobní problémy návratem do minulosti, překonává předsudky a strachy ze setkání po dlouhých letech, setkává se se svým kamarádem z dětství až najde i sama sebe a cestu zpět ke svým blízkým.
Líbil se mi popis krajiny ve Švédsku, knížku rozhodně doporučuji.

Tereyciiik
01.04.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, akorát ten začátek byl takový o ničem. Dost dlouho jsem si říkala, kam to vůbec povede a zda to má nějakou pointu a konec, co mi něco řekne. Dopadlo to celkem dobře, ikdyz pro mě trochu nečekaně. Celkově se mi její knihy líbí.

Evišťátko
16.03.2022 4 z 5

Krásný příběh, který mě bolel a dojímal.O tom kam se může život ubírat,pokud si domýšlíme důvody jednání druhých. Jednu hvězdičku ubírám se patos, který se ke konci příběhu vrstvil a dle mého zbytečně.

Holly.W
02.03.2022 1 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych nějakou knihu odložila. A tuhle jsem odložit musela. Snažila jsem se, přečetla jsem přes 100 stran, ale děj mě vůbec nevtáhl, a to jak ten odehrávající se v přítomnosti, ani ten, odehrávající se v minulosti. Děj mi přišel těžkopádný, nudný – nic moc se tam nedělo, a prostě celé to bylo takové depresivní a jestli to ve mně vyvolávalo nějaké pocity, tak hlavně smutek, a to teď nepotřebuji. Ani hlavní hrdinka mi nějak nesedla, nebyla mi sympatická.

janqa410
02.03.2022 2 z 5

(SPOILER) Nějak jsem se s knihou nezžila. Možná to bylo ale tím, že jsem myšlenkami poslední dobou jinde, kvůli tomu o se děje na Ukrajině. Rozhodně netvrdím, že je kniha špatná, jen jsem ji dočetla z donucení, abych ji měla za sebou a věřím, že kdybych ji četla jindy, užila bych si ji víc. Střídaní dějových linek bylo sepsáno skvěle a já jsem vše s Elin intenzivně prožívala. Především tedy boj o život bratrů a také návrat domů. Po zjištění, že je Fredrick pětinásobný otec a je ženatý, jsem z Elin pocítila trošku zklamání, které ji však brzy přešlo a byla ráda, že jsou dál přátelé. Nicméně to zklámání mohl být jen můj subjektivní pocit.
Kniha byla hezká, ale znovu se k ní už vracet nebudu, Červený adresář mě nadchl více, ale ráda se k budouí tvorbě autorky vrátím a ještě jí i sobě šanci dám.

dani.mertova
16.02.2022 3 z 5

Kniha měla svůj příběh a myšlenku, ale mezi mé oblíbené knihy ji nezařadím. Abych řekla pravdu, tak mě oslovila až ke konci. Oceňuji kvalitní zpracování střídaní dějových linek.

Danizi
13.02.2022 5 z 5

Nádherný příběh ,jak pasáž za minulosti taky z přítomností ,škoda že spisovatelka nema víc knížek Červený adresář a Otazník je polovina srdce prozatím moje oblíbené

kuky921
04.01.2022 5 z 5

Přečteno na druhý pokus. Bavili mě obě časové linky.

aydam
27.12.2021

65. strana a odkládám na neurčito.

elgin3
12.11.2021 5 z 5

Dvě roviny příběhu, které směřují ke spojení. Příběh dětství Elin a příběh zralé, úspěšné Elin. Jak moc nás ovlivní naše dětství? Jak dlouho dokážeme lhát ostatním a vlastně i sama sobě? Příběh jde opravdu až do nitra hlavní hrdinky.

hlavajda93
12.11.2021 3 z 5

Kniha byla pěkná, příběh zajímavý, ale čekala jsem od ní něco víc. Příběh Elin, která měla těžké dětství a bolest z něj si nesla celý život a tramautické vzpomínky se snažila vytěsnit, ale ztrácela tím nejen sebe, ale i svoji rodinu. V kapitolách se střídá děj tehdy a teď, takže se postupně rozplétá celý příběh. Kniha je poměrně rozvláčná a nějak mě nevtáhla do děje. Napínavé to začlo být až v poslední čtvrtině.

dalya
08.11.2021 5 z 5

Krásný příběh, který Vás vtáhne od prvních stránek, paní autorka je mistr v psaní takových příběhů. Spolu s hlavní hrdinkou postupně odkrýváme její dřívější život, vzpomínky na dětství, které jsou bolestné i krásné a skrývají jedno tajemství. Krásně popsaný život , dvě dějové linky, z nichž mně se více líbila ta, ve které byl psán příběh dřívější. Jako celek skvostné a závěr byl překvapivý a zajímavý.

tess.de.veles
15.10.2021 2 z 5

Kniha, respektive příběh dojem neudělal....to už spíše obálka....Autorka se asi snažila o hluboký příběh, ale pro mě se z mělčiny nevymotala.....Příběh se vlekl, nic moc se nedělo....nuda.....

lenka7348
13.09.2021 3 z 5

Kniha na mě působila velmi zvláštně. I když neholduji střídání časových linek, zde mi to nevadilo. Autorce se skvěle podařilo vkládat mezi současnost Elininy vzpomínky z dětství. Chování hlavní postavy pro mě nebylo vždy úplně pochopitelné, ale jakmile jsem četla dál, vše do sebe začalo zapadat jako puzzle.
Ze začátku jsem se nemohla úplně začíst, ale pak mě nějak pohltila. Doporučuji tedy vytrvat a při prvním náznaku nelibosti neodkládat, ten konec za to stojí. :-)

Vendulik
27.08.2021 3 z 5

Kniha byl taková zvláštní. Na začátku mě kniha moc nebavila ale chtěla jsem vědět, jak příběh dopadne. A závěr byl o hodně lepší. Taková oddechová kniha na léto.

Arwen777
23.08.2021 5 z 5

Pročetla jsem si zdejší komentáře a jsem asi ráda, že se mi jako první kniha od této autorky do ruky dostal právě Otazník... nemám s čím srovnávat a proto můžu říct, že se mi kniha moc líbila a velmi příjemně mě překvapila.
Styl psaní se mi moc líbil, pasáže z přítomnosti a minulosti byly velmi citlivě a svižně prostřídané, takže jsem se nenudila v přítomnosti, jak tu někteří zmiňují. Minulost byla jako skoro vždy lepší a těžké dětství Elin bylo popsáno poutavě a emotivně. Tajemství, které člověk očekával, bylo pro mě překvapivé. I když mi následný životní vývoj autorky nepřišel úplně reálný, přesto jsem se dokázala do dospělé Elin vcítit a pochopit ji. Ruku na srdce, to opravdu všichni dokážete tak otevřeně mluvit o svých chybách a strachu z minulosti? Mně to uzavření se před nepříjemnými vzpomínkami přišlo naprosto reálné a i citové důsledky, které to mělo. I komunikace v manželství není běžně dokonalá, podle mě to naprosto odpovídá.
Moc hezky jsem si početla, i slzička ukápla a myslím, že na knihu jen tak nezapomenu. Autorku si dávám do oblíbených a budu doufat, že na Červený adresář konečně padnu v knihovně. Doporučuji.

Jessybelle
06.07.2021 4 z 5

Kniha se četla dobře, a to i díky střídání dvou časových linek, což není na škodu. Příběh byl zajímavý, jen hlavní hrdinka mi nebyla příliš sympatická... V knize bylo pár myšlenek či citátů, které mě zaujaly...
Určitě stojí za přečtení.

Kniholenka9
26.06.2021 3 z 5

Milá, pěkná kniha, která se lehce četla, ale chyběla tomu jiskra. Od autorky bych spíše doporučila knihu Červený adresář.

Ma-Kli
16.05.2021 2 z 5

Nešlo mi začíst se. Přítomnost byla nudná, pořád to samé dokola, změnilo se to až když Alice s Elin odletěly do Švédska. Minulost Elin zajímavá, ale všechno napsané těžkopádně (je možné, že za to může překlad, četla jsem slovenskou verzi). Škoda, příběh sám o sobě by byl zajímavý i napínavý, zkazil to divný styl vyprávění, nějak mi nešlo vžít se do děje. Konec byl takový rozpačitý, nešlo moc poznat, co která postava vlastně chce a jestli se jí/mu to splnilo. Dočteno jen proto, že momentálně nemám jinou knihu.

pro ženy švédská literatura tajemství rodinné vztahy vyrovnání se s minulostí

Sofia Lundberg
švédská, 1974