Otazník je polovina srdce

Otazník je polovina srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414417/bmid_otaznik-je-polovina-srdce-x5d-414417.jpg 4 255 255

Elin Boalsová má skvělý život. Žije v New Yorku, je úspěšnou fotografkou, má skvělého manžela, se kterým má sedmnáctiletou dceru Alice. Přesto však Elin stále něco chybí. Jednoho dne dostane dopis od Fredrika, svého kamaráda z dětství, který byl její velkou oporou, když vyrůstala na Gotlandu. Elin se nečekaně vrací její vzpomínky na dětství, jež ji stále více vzdalují od její rodiny a naplňují ji hanbou. Hanbou za to, co kdysi dávno provedla a co ji přimělo z ostrova utéct a už se nikdy nevrátit. Elin chápe, že jediný způsob, jak svým vzpomínkám uniknout a ochránit svou rodinu, je se jim postavit čelem.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Ett frågetecken är ett halvt hjärta , 2017

rebciatko
18.04.2021 4 z 5

pekná kniha prečítaná za jeden večer a jedno poobedie, nemohla som sa od nej odtrhnúť, hlavne minulosť ma nútila čítať ďalej a ďalej..
príbeh ma bavil, hlavne keď rozprávala o svojom detstve.. prítomnosť ma skôr rozčuľovala, liezla mi svojim správaním na nervy, aj keď tá jej "novodobá spontánnosť" bola pekným osviežením.. chvíľami sa mi zdalo, že Alice je tá staršia a skúsenejšia a Elin tá mladá puberťáčka...
každopádne celkový dojem z knihy je super, emotívne to bolo dosť.. a slovenská obálka je proste úplne krásna... :)

majavcelicka
06.03.2021 5 z 5

Nádherná kniha. I když tam byly těžké životní situace, tak kniha na mě pořád působila tak nějak "mile a příjemně". Taková jako by mi ji vyprávěla babička. Nejdřív se mi do ní nějak pořád nechtělo. Ani mi nijak nezaujala obalem. Řekla bych, že tato kniha není krásná zvenku, ale má svoji vnitřní krásu. Vřele ji doporučuji.

Restang
06.03.2021 5 z 5

Úžasný příběh plný emocí, který stojí za přečtení. Hlavní hrdinka mě štvala, jak přivírala oči nad problémy, které by měla řešit, ale kdo bez viny, hoď kamenem. Takže by mě na konci zajímalo, jak to budou řešit.. Ale jinak za pět *

Restang
05.03.2021 5 z 5

Úžasný příběh plný emocí, stojí za přečtení. Elin mě štvala tím, jak zavírala oči před problémy, ale kdo bez viny, hoď kamenem. Možná bych na konci jen trochu víc rozvinula vztahové záležitosti manželů do budoucna. Takže dávám i tak plný počet *

adelazelenkova
01.03.2021 3 z 5

Bohužel nemohu více než za 3*. Během čtení jsem se nemohla ztotožnit s hlavní hrdinkou. Ani styl psaní mě nijak neoslovil. Nejraději mám na knihách konce. Tady se ale žádný nekonal. Za mě průměrná kniha, která neurazí ale ani nenadchne.

Anne1696
25.02.2021 5 z 5

Kniha je skvělá. Čte se rychle, děj je velmi přehledný. Rozuzlení je hodně emotivní. Řadí se mezi mé nejoblíbenější knihy.

olejnice
19.11.2020 5 z 5

Moc pěkný příběh, trochu drsný.. ale hlavní hrdinka mě skoro celou dobu dost štvala! Naštěstí měla chytrou dceru☺️

Sanny_happ
09.11.2020 5 z 5

Knížka byla nádherná :) rozbředlý mě a vyvolala ve mě silné emoce a to se mi moc nestává

petronella1
08.11.2020 5 z 5

Byla jsem překvapená, kniha se mi moc líbila, i když jsem ji kupovala tak nějak bez rozmyslu a nic moc od ní nečekala

Tereza0107
06.11.2020 3 z 5

Knížka ve mně po dočtení bohužel nezanechala žádný hlubší dojem. Je to takový milý příběh o tom, jak jedno nešťastné nedorozumění dokáže rozdělit rodinu. Musím říct, že anotace zněla zajímavěji a záhadněji, než knížka ve skutečnosti je.
Čekala jsem, že rozuzlení bude nějaká velká bomba. Co se tedy Elin na ostrově stalo, že jí to pomalu na 30 let přinutilo opustit svůj domov a zanechat za sebou bez ohlédnutí celou svou rodinu a přátele? A když jsem se k tomu konečně pročetla, tak jsem byla spíše zklamaná. Elin celou situaci vyřešila podle mého hodně nelogicky a okolnosti, které následovaly poté, byly celkem nepravděpodobné. To pro mě byl asi kámen úrazu. Od autorky bych doporučila spíše její první knihu Červený adresář.

JennyD
03.11.2020 4 z 5

Knížka mě mile překvapila. Kupovala jsem jí naslepo, protože se mi líbila obálka a byla v nějaké akci. Čekala jsem přeslazenou romantiku a ono ne. Takže už chápu, proč je mezi bestsellery. Četla se mi moc dobře.

Kathy77
31.10.2020 5 z 5

Nádherný a silný příběh. Kniha se mi moc dobře četla a mile překvapila svým obsahem.. Za mě plný počet hvězdiček a velká spokojenost.

Andynka
26.10.2020 4 z 5

Nemohu se rozhodnout, jak knihu hodnotit.
Byl to moc krásný příběh, který byl dojemný.
Ale za mě to nebylo tak poutavě napsaný, abych si ho dokázala naplno užít.
Prolínají se zde dvě dějové linky - minulost a přítomnost.
Takže je za mě fajn, že se vám příběh odkrývá postupně a tím pádem vás to nutí číst dál, protože chcete vědět, co se dělo s hlavní hrdinkou, co jí vedlo k tomu být tím, kým teď je.
Ale jak jsem psala... mě ve psaní chyběla jiskra, která by mě donutila ten příběh opravdu prožívat. Pak bych i věřila, že by mi ukápla slza.... protože to byl vážně dobrý příběh.... ale bohužel. Takhle si myslím, že se mi zařadí jen do knih přečteno a časem už nebudu vědět, o čem kniha byla. Škoda.

RonnieSmithx
16.10.2020 4 z 5

„Když odjíždíš, všechny hvězdy zhasnou. Zbyde jenom tma."

Tohle je strašně krásná knížka, do které když se začtete, tak se nebudete moct odtrhnout. Příběh Elyn je plný emocí a naprosto Vás pohltí. Rozhodně doporučuji si přečíst. :)

SoniaR
09.10.2020 5 z 5

Knihu určitě doporučuji. Četla se moc dobře, na konci jsem brečela...

pingu1
23.09.2020 5 z 5

Moc hezký poutavý příběh, ve kterém se prolínají dvě časové roviny. Dospělá uzavřená Elin v přítomnosti a její neradostné dětství na švédském venkově v minulosti. Kniha plná emocí mě fakt dostala. Za mě plný počet hvězd :-)

medvídě
06.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Možný spoiler
Příběh se odehrává v současné době, ale také je velmi často prolínán vzpomínkami hlavní hrdinky Elin, nyní úspěšné a velmi slavné fotografky v New Yorku, tehdy chudé dívky ve Švédsku.
Elin za vším z minulosti udělala tlustou čáru, snaží se být dokonalá – manželka, fotografka, matka … Ale minulosti se nedá uniknout. Je stále více uzavřená do sebe, zabraná jen prací a nic jiného ji nezajímá. Vše se změní v době, kdy dostane dopis od dávného přítele z minulosti – koupil a pojmenoval po ní hvězdu. Sam, Elinin manžel, už neví, co v manželství dál a jak jej udržet, tak Elin prozatím opouští, aby si dali pauzu a ona si uvědomila, co vlastně od života chce. Elin má teď hromadu času vzpomínat a ukazuje se, že rodina ji vůbec nezná – nepochází z Francie, jen se tam jako náctiletá ocitla jako modelka a následně se stala fotografkou a také tam poznala Sama, kterému už nevymlouvala, že její minulost je jiná. Hodně jiná. Nedokonalá.
Na malém ostrově totiž v minulosti vypukl požár, který si Elin klade za vinu – zemřeli při něm lidé. Lidé, kteří ji byli nejbližší. Přežila jen matka. Ale skutečně?
Alice, dcera Elin, se rozhodne nenechat věci a jen tak a postupem času se jí podaří z matky dostat její skutečný původ, a i strašlivé tajemství. Tvrdohlavá dívka se rozhodne poznat svou babičku, a také krajinu, odkud její matka pochází, tak zařídí pro ně dvě letenky na následující den.
Návštěva Švédska vše změní – Elin zjistí, co se skutečně tehdy stalo a že někteří z jejích známých zemřeli teprve nedávno. A někoho může stále vidět – svého bratra, toho, kterého se jí podařilo tu osudnou noc zachránit. Ani s matkou to není tak horké, jak si myslela.

Do knihy mi chvíli trvalo se začíst, ale vytrvalost se vyplatila. Příběh je velmi čtivý a vtáhne čtenáře, kterého nehodlá jen tak pustit. Ostrůvek Gotland jsem si musela i vygooglit a vypadá to tam nádherně????
„Aina říkávala, že jejím tajemstvím je čtení, že stačí, když toho hodně přečte a všechno se nakonec urovná.“ (str. 248)

CAM
04.09.2020 5 z 5

Krásný, dojemný příběh. Prolíná se tu současnost a minulost hlavní postavy Elin. Děj je tak zajímavý, že jsem od půlky knihy nemohla přestat číst a do toho byly i slzičky.

xena2711
15.07.2020 4 z 5

Nemohu si pomoci, ale mně tam prostě nějak chybí pořádné zakončení. Asi jsem čekala od konce víc..Jinak je knížka moc hezká a pěkně se čte.

kavu
01.07.2020 4 z 5

Dobře se čte, je napínavá - a v životě jsem u knížky tak dlouho nebrečela.

pro ženy švédská literatura tajemství rodinné vztahy vyrovnání se s minulostí

Sofia Lundberg
švédská, 1974