Dramatik / Kněz / Kříž

Dramatik / Kněz / Kříž https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165016/bmid_dramatik-knez-kriz-165016.jpg 4 16 4

Jack Taylor série

Omnibus 3v1 série

9. díl

V hlavní roli Jack Taylor. Taylor nejprve musí vypátrat vypočítavého vraha „Dramatika“, který si chce hrát. Poté ho případ mrtvého otce Joyce vláká do vražedné pavučiny temných spiknutí. A nakonec ho vyšetřování ukřižovaných obětí přivede tváří v tvář mnoha přízrakům minulosti, živým i mrtvým. Černý humor, lyrika a svérázný irský náhled na svět jsou pilíři těchto příběhů. Výbušně, znepokojivě a skrnaskrz originálně zachycuje Ken Bruen tísnivou atmosféru v irské společnosti v čase velkých sociálních a ekonomických otřesů. Jeho hrdina, Jack Taylor, byl vyhozen z řad gard. Nezbývá mu než se živit jako soukromý detektiv, veličina to v Irsku neznámá, jelikož prý příliš připomíná nenáviděnou postavu práskače.--- Dramatik = Nemožné se stalo skutečností: Jack Taylor nechlastá ani nefetuje, a navíc si pořídil zralou přítelkyni. Proslýchá se, že dokonce chodí do kostela… A do toho v krátkém sledu zemřou dvě studentky. Zpočátku se zdá, že jde o nesouvisející tragické nehody. Jedno je však spojuje – pod oběma mrtvými těly se našla kniha od Johna Millingtona Synge. Jack začíná mít podezření, že si s ním vypočítavý vrah „Dramatik“ chce hrát. Jackův nejnovější případ prochází nejrůznějšími zvraty a detektivovo útočiště, město Galway, po hrdinovi žádá, aby obětoval poslední lásku, která mu ještě zůstala…Dramatik vynesl v roce 2007 Kenu Bruenovi v Americe prestižní ocenění Shamus Award za nejlepší detektivní román. Připravte se, že vám vyrazí dech.--- Kněz = Nové Irsko se utápí v penězích a vlastní chamtivosti. Lidé přestali dávno hledat útěchu u katolické církve. Ale vražda otce Joyce, jemuž ve zpovědnici galwayského kostela kdosi usekl hlavu, otřese i těmi nejotrlejšími Iry. Jack Taylor sám sebe vždy považoval za beznadějný případ. Navíc se ještě ani zdaleka neoklepal z nedávného těžkého traumatu. Ale nabídka nové práce mu dává šanci začít znovu. Zároveň mu zcela nečekaně svitne naděje na vyplnění jednoho dosud marného snu – získání rodiny. Tajuplná směsice exorcismu, neodbytného pronásledování a nečekaného okouzlení ho vláká do vražedné pavučiny temných spiknutí. A na každém kroku ho provází přízrak mrtvého dítěte.--- Kříž = Kříž je starodávný mučicí nástroj, část zad, mezi sázkaři remíza, a když se o někom řekne, že je s ním kříž, je s ním těžké pořízení. Třeba s někým, jako je Jack Taylor. Všem, které miluje, přináší jen utrpení a smrt. Poslední obětí je mladý Cody, jehož bere Jack jako svého syna – a teď leží v nemocnici v kómatu. Aspoň že mu zbyla Ridge, přítelkyně-gardistka, ačkoliv tenhle vztah je hodně nestandardní. Když mu Ridge poví o chlapci ukřižovaném v Galwayi, rozhodne se Jack, že pomůže s hledáním vraha. Vyšetřování ho přivede tváří v tvář mnoha přízrakům minulosti, živým i mrtvým. Každý po něm něco chce, ale Jack netuší, jestli ještě vůbec má co dát. Možná by měl prodat byt, shrábnout eura a vypadnout z Galwaye jako všichni ostatní. Potom ale sestru ukřižovaného chlapce kdosi upálí a Jack usoudí, že vraha prostě musí dopadnout. Už jenom proto, aby ho seznámil s vlastní, poněkud drsnou formou spravedlnosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , BB art

The Dramatist; Priest; Cros , 2011

PitoR
19.04.2024 5 z 5

An brónach mhor!!!!!
Ken Bruen (1951) je uznávaný írsky spisovateľ. Na Slovensku mu nevyšla žiadna kniha, ale dostal som sa k tejto bichli. Na ploche 550 strán tu české vydavateľstvo BB/art (2013) predstavuje tri „detektívne“ príbehy, presnejšie štvrtý-šiesty diel, v ktorých dominuje Jack Taylor.

Policajt Jack Taylor, člen írskej gardy, prichádza o robotu potom, keď pri cestnej kontrole strelí jednému namyslenému politikovi, členovi parlamentu, po papuli. Sú však za tým jeho problémy s alkoholom i drogami a Jack to v niektorých prípadoch jednoducho nezvláda. Nakoniec sa z neho stáva súkromné očko v meste Galway.

Čítal som všelijaké rozporuplné postrehy a názory na sériu "Jack Taylor". Vraj sa nejedná o žiadne detektívky a len si tu jeden ožran a feťák v jednom vylieva svoje srdce. V mnohom musím súhlasiť, ale z môjho pohľadu je to podané majstrovsky – klobúk dole pred Kenom Bruenom!!!!! Jeho štýl, plný sarkazmu, cynizmu a čierneho humoru, k tomu írske prostredie, typické krčmičky i detektívne zápletky ma od prvých riadkov veľmi zaujali a vtiahli do všetkých príbehov. Napriek veľmi chúlostivým a smutným témam mi čítanie tejto bichle prinieslo skutočné potešenie.

Jack Taylor bojuje so svojou chorobou. Hoci to nie je jednoduché a sám to írsky zhodnotí slovami „an brónach mhor“ (voľný preklad v zmysle „som v riti“), verím, že tento neľahký boj zvládne. Škoda len, že v Čechách sa prekladu dočkalo iba osem dielov, hoci do dnešného dňa je na svete sedemnásť pokračovaní...

davidurban1973
03.12.2019 4 z 5

Ctivy a zabavny pohled na život, rádoby detektivní patrani a názory a myšlenky irského samorosta, bývalého gardisty Jacka Taylora. Detektivkou bych to nenazýval, protože Jack jako detektiv málokdy něco vyřeší.

MiroslavKutík
06.09.2019 4 z 5

Tato série se dobře čte a stránky utíkají a utíkají až ne konec.

Doporučují

katy238
04.05.2017 5 z 5

Nevím, kam knihu zařadit. Je to tak specifický žánr, s jakým jsem se ještě zatím nesetkala. Nejblíže je thriller. Děsivost vražd i dno irského života. Nebudete vědět sami, z čeho je vám více zle. Sbohem představo o zeleném ostrově štěstí.