Nikdo není sám

Nikdo není sám https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505631/bmid_nikdo-neni-sam-fM0-505631.png 4 1139 282

Nikdo není sám, ale možná by někdy chtěl. Anebo jsme sami naopak všichni — bez ohledu na to, s kým nebo jak žijeme? Veronika má práci, která ji baví, manžela, který jí rozumí, dvě náctileté děti, s nimiž není žádný větší problém. Sice nemá příliš dobrý vztah s rodiči, ale udržuje si od nich bezpečný odstup. Jenže někdy tohle všechno nestačí. Křehkou rovnováhu náhle naruší smrt matky a Veroničina představa spokojeného života se začne rozpadat jako domeček z karet. Jestliže někdo dokáže popsat nedělní oběd, výlet na rozhlednu nebo babiččin pohřeb jako bezohlednou poziční válku, pak je to Petra Soukupová. Její nový román čtenáře okamžitě vtáhne do světa, ve kterém se spolehlivě poznává, aby vzápětí krok za krokem odhaloval absurditu a trapnost rodinných bitev, v nichž nemůže nikdo vyhrát. Nová Soukupová, tak jak ji znáte a máte rádi.... celý text

Lenka276
21.02.2024 3 z 5

Celkem pěkné čtení, téma pro mě bylo zajímavé, problémy v rodině, úmrtí matky. Psáno klasicky po "Soukupovsku". Hezky se četlo, úplně jsem se sžila s hlavními hrdiny. Typická Soukupová.

goofinkaa
17.02.2024 4 z 5

Klasická Soukupová, reálne aj znepokojujúce. Trochu mi to svojou tématikou pripomínalo Třeštíkovej Kde jsi, když nejsi, ale tu hlavná hrdinka žije a rozhodla sa konať a žiť, tak ako chce ona a nie ako od nej očakávajú ostatní.

LůcaLou
13.02.2024 3 z 5

Připadá mi to jako taková podpůrná knížka pro průměrnou českou maminu–v různých obměnách řeší každá svoje troubles. Vlastně mě to nijak neuráží, chápu, že nejsem primární cílovka, ale zároveň se nedá říct, že by to byl příběh na vystřelení z kecek.
Btw. Osobně bych ocenila aspoň kapitolku s pohledem manžela. Ta nedořečenost mi tady moc nesedí...

petrulka
12.02.2024 4 z 5

Tenhle příběh je tak syrově reálný, až z toho jde mráz po zádech. Ve všem. Věta "to je ta tvoje výchova" je pro mě památná, při každé návštěvě rodiny slýchaná. Vlastně většina hlášek Veroničiných rodičů prostě sedí. Bavila jsem se. Hlavně tím, že vždycky potěší, když člověk zjistí, že v tom není sám :-D.

mschmidtova
11.02.2024 3 z 5

No, já nevím, no. Přečetla jsem si pár komentářů, abych zjistila, jak na tom jsem já a fakt nevím. Mně tam něco chybělo. Nějaké napětí, zvědavost, jak to bude dál, akce, děj...Chybělo mi také, že autorka nejde do hloubky, postavy jsou popsané povrchně, nikdo v té rodině pořádně nepřemýšlí, všichni jdou jen po povrchu...

J&B
11.02.2024 5 z 5

Opět skvělé dílo,příběh je opravdu ze života.Přečteno jedním dechem,střídají se vypravěči,což je dobré-danou situaci každý vypráví po svém.Mohu jen doporučit.

Christeene
08.02.2024 2 z 5

Nevim, kdo ma byt cilova skupina, ale s jistotou vim, ze ja to nejsem. Hrozny blabol - omlouvam se autorce, ale jinak se to napsat neda. Je tam od vseho trochu a vlastne nic. Nicim zajimave, zadny originalni napad...

MiraRunaway
01.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Autorka si drží svůj standart. Četlo se jedním dechem. Silný příběh ze života české rodiny. Hlavní postava Veronika je ve fázi života, kdy k výchově dospívajících dětí (s kterou jsem velmi často osobně nesouzněla) přibývá zodpovědnost za ovdovělého rodiče. Je to náročné období a problémy se nabalují. Práci ředitelky knihovny přestává zvládat. Při čtení jsem cítila ty vlny paniky, ten kolotoč života. Podobné čtení jako Nejlepší pro všechny a Věci, na které nastal čas. Ráda bych něco trochu nového od autorky, ale není nač bědovat, našla jsem v knize, co jsem čekala...

Květi62
31.01.2024 4 z 5

Knížka se četla velmi dobře. Hlavní hrdinku jsem litovala, chápala, ale někdy jsem ji nerozuměla /hlavně při výchově dcery/. Její závěrečné rozhodnutí bylo správné, i když vím, že pro ni bylo velmi těžké. Tak trochu si nejsem jistá, že bylo konečné.
Knížka splňuje minimálně bod výzvy 16/2024 a 17/2024. Určitě stojí za přečtení.

Nasko
30.01.2024 5 z 5

Soukupovou miluju. Dokonale napsané rodinné vztahy, zajímavé dialogy, celý příběh je vlastně poměrně jednoduchý, ale přitom je to celé tak hrozně hluboké. Super práce s jazykem. Doufám, že něco od Petry S. bude tak za 15 let v povinné četbě. Ať se taky od Babičky konečně někam posuneme.

Jenom se jako zástupce mladší generace musím trochu ozvat, že postava mladší dcery už byla maličko karikatura. Přijde mi, že si autorka dělala research na twitteru a na novinkách.cz, kde v diskuzi starší generace nadává na "ty děsný dnešní děcka, to my byli jiní, lepší..." a ve výsledku to pak dopadlo trochu neuvěřitelně vypadajícím odstrašujícím příkladem.

Ale jinak jsem naprosto spokojená. Skvělé to bylo.

schvomis
30.01.2024 4 z 5

Moje první kniha od autorky. Líbila se mi. Autorka dokonale popisuje jednotlivé situace. Doporučuji.

zuzu8480
22.01.2024 4 z 5

Tím, že chyběly uvozovky, jsem měla pocit, že čtu jedno dlouhé souvětí. Ze začátku se to na mě valilo, po čase jsem si zvykla. Autorku mám ráda, přestože nepíše žádnou "odpočinkovou literaturu na lehátko ". Človek se zamýšlí nad sebou a svým životem a jeho postavami.

mirinda973
15.01.2024 1 z 5

Tahle knížka nebyl můj šálek kávy. Takový příběh o ničem. Veronika se pořád motala v kruhu, problémy radši zapíjela vínem než, aby je řešila. Chtěla být s každým za dobře a všem ustupovala, až ji to semlelo.

Pivka1
14.01.2024 5 z 5

Sonda do takové normální rodiny. Knížka se mi četla dobře, dcerce bych občas jednu plácla, ale i tohle je puberta.

Zuzana08
12.01.2024 4 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře. Denní starosti mi byly velmi blízké, sama mám (shodou náhod Michala rovněž v 7 třídě) dva puberťaky. Hlavní postavě Veronice bylo osudem tedy dost naloženo najednou. Jen všechno řešila naprosto nevhodně. Stále měnila svá rozhodnutí, čímž si vše komplikovala ještě více. Ke všemu dost sebemrskačsky přehlížela stále nabídnutou pomocnou ruku manžela. Občas je fajn si přečíst i takový "obyč" příběh z našich obýváku. Všechny dosavadní knihy autorky se mi líbily.

sowatson
12.01.2024 4 z 5

PROBOHA, PROČ? To byla moje nejčastější poznámka k chování nebo uvažování postav, když jsem četl tuto knihu. Pak mě ještě napadalo, že tam vlastně všichni žijí opaky 3 ze Čtyř dohod: 1. VYTVÁŘEJÍ si domněnky. 2. BEROU si všechno osobně. 3. HŘEŠÍ slovem (ubližují slovy ostatním). Bylo smutné číst si o tom, jak si nerozumí ti, kteří by si měli být nejblíž. Jediný jakž takž příčetný je tam ten taťka, ale ten zas nedostane prostor se vyjádřit. Stylově je to klasická Soukupová, přesně jak inzeruje obálka - jako by autorka byla nějaká limonáda nebo máslo, které známe, máme rádi, používáme... Ale oproti jejímu předchozímu románu "Věci, na které nastal čas" je to za mě minimálně o 1 hvězdu sešup dolů. Ale líbil se mi nápad komunikace s mrtvou bábou a gradace až do totálního zhroucení hlavní postavy.
O tom, proč jsou knihy Petry Soukupové bestsellery, mluvím v nejnovější epizodě svého podcastu. Zvu vás k poslechu: YouTube.com/@PJTBpodcast

stanislava7096
08.01.2024 4 z 5

Při čtení knihy jsem si položila opakovaně otázku, co je cílem nebo úkolem literatury. A uvědomila jsem si, že pro mě je to únik od reality do jiných světů. Tahle kniha je ovšem čistou realitou, ze které není úniku. Je úžasně napsaná. Opravdu přirozeně a realisticky popsané myšlenky hrdinů. Nejvíc mě zaujal popis myšlení dětí. Jako by byl člověk skutečně v jejich světě. Ale to byl pro mě největší problém. Já vlastně nechci žít a číst složitou realitu někoho jiného. Navíc s otevřeným koncem. A přesto jsem prostě nemohla přestat číst a musela jsem se na ten konec dočíst. Takže za mě kniha skvěle napsaná, jen to téma prostě tak obyčejné a opravdové, až jsem tam nechtěla být ani o minutu déle.

Indianka71
07.01.2024 5 z 5

Super..

Michla76
04.01.2024 2 z 5

Vhled do života neschopné blbky, která má dva nevychované haranty a chlapa, co už je skoro ženou, je ale nakonec přesto spokojená, především sama se sebou. Pokud to má být názorný příklad toho, jak ne, pak je to geniální. Obávám se ale, že tak to myšleno nebylo.

Arella
03.01.2024 5 z 5

Výborná. Tohle je stará dobrá Petra Soukupová, která umí pracovat tak krásně s českým jazykem, kdy se vám udělá hezky a najednou ošklivo a vzbudí ve vás bohatou škálu emocí, jako byste s hlavními hrdiny byly v jedné místnosti nebo autě. Zdánlivě obyčejná rodina zažívá každodenní starosti, které všichni máme a autorka je umí popsat, jako by to zrovna byly i naše problémy.... Děkuji za tento pěkný literární zážitek z domácí scény.

rodina rodinné vztahy úmrtí v rodině

Petra Soukupová
česká, 1982