Nikdo není sám

Nikdo není sám https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505631/bmid_nikdo-neni-sam-fM0-505631.png 4 1165 1165

Nikdo není sám, ale možná by někdy chtěl. Anebo jsme sami naopak všichni — bez ohledu na to, s kým nebo jak žijeme? Veronika má práci, která ji baví, manžela, který jí rozumí, dvě náctileté děti, s nimiž není žádný větší problém. Sice nemá příliš dobrý vztah s rodiči, ale udržuje si od nich bezpečný odstup. Jenže někdy tohle všechno nestačí. Křehkou rovnováhu náhle naruší smrt matky a Veroničina představa spokojeného života se začne rozpadat jako domeček z karet. Jestliže někdo dokáže popsat nedělní oběd, výlet na rozhlednu nebo babiččin pohřeb jako bezohlednou poziční válku, pak je to Petra Soukupová. Její nový román čtenáře okamžitě vtáhne do světa, ve kterém se spolehlivě poznává, aby vzápětí krok za krokem odhaloval absurditu a trapnost rodinných bitev, v nichž nemůže nikdo vyhrát. Nová Soukupová, tak jak ji znáte a máte rádi.... celý text

adevis
08.02.2023 4 z 5

Tato česká oblíbená autorka je pro mě už několik let na prvním místě. A po přečtení knihy Věci, na které nastal čas jsem věděla, že si potřebuji přečíst všechny. Takže jakmile nakladatelství Host Brno zveřejnilo, že bude v prosinci vycházet nová kniha od Petry Soukupové, předobjednávka byla samozřejmostí.

Nikdo není sám,… ale možná by někdy chtěl. Anebo jsme sami naopak všichni - bez ohledu na to, s kým nebo jak žijeme?
Hlavní hrdinka Veronika má skvělý život. Práci, která ji naplňuje, manžela, který ji rozumí a dvě pubertální děti, se kterými není žádný větší problém. Jediné, co její životní rovnováhu narušuje je špatný vztah s rodiči a nečekaná matčina smrt. Spokojený život se ji náhle začne rozpadat jako domeček z karet.

Především bych ráda vyzdvihla autorčin styl psaní, který mě zaujal hned při čtení její první knihy. Syrovost, absurdita a dokonalé popisy všedních rodinných bitev. Cítím velký vděk za to, že mohu být jeden z mnoha čtenářů těchto rodinných dramat.

Díla Petry Soukupové bych mohla číst pořád a v posledních dnech si pohrávám s myšlenkou, že bych si Věci, na které nastal čas přečetla znovu.

Aykiru
07.02.2023 4 z 5

Když čtu knihy Petry Soukopové, mám vždycky chuť říct: Tohle je ono, přesně tak se to stalo. A nezáleží o tom, jestli čtu její knihy pro dospělé, nebo beletrii pro děti.
Protože takhle to bylo, takhle se to stalo. Takhle jsem se cítila, když jsem byla malá a svět byl divný (nebo jsem já byla pro svět divná?) (Klub divných dětí), takhle hloupě jsem se přesně chovala, když jsem měla své rebelantský období (Bertík a čmuchadlo), když jsem se rozcházela s přítelem (Věci na, které už nastal čas).
Takhle nějak to bylo, když babička odešla. (Nikdo není sám)
A přestože nic se samozřejmě nestalo přesně tak, ani to přesně tak neprobíhalo. A ani slova, která jsme si řekli, nebyla a ani nemohla být tatáž.
Myšlenky a pocity, které to vyvolává, jsou tentýž.
A pokud pro někoho ne, tak pro mě je to umění.
Protože – i když takhle se to nestalo, přesně tohle jsem cítila. A myslím, že jsem nebyla jediná…

KarolK.
06.02.2023 5 z 5

Rodinné vztahy z pera Petry Soukupové jsou vždy trochu depresivní, ale zároveň poutavé a knihy jsou pro mě velmi čtivé. Ani Nikdo není sám nebyla výjimkou a já už se těším na další autorčiny knihy.

Peggy2711
03.02.2023 4 z 5

Kniha vypráví o rodině Veroniky, čteme ji z pohledu jak Veroniky, tak jejich dětí a to příběh pěkně oživuje. Vztahy jsou napjaté, mnohdy vyhrocené, činy unáhlené, ale to už tak v krizových situacích bývá. Četlo se velmi dobře, občas jsem se usmívala, občas mi bylo úzko a občas mě velmi štvala. Popisy některých dnů mi přišly až neuvěřitelné, co všechno ta Verča stihla, ale jinak věřím, že takové rodinné vztahy existují a najde se zde aspoň trochu každý.

PetK
02.02.2023 5 z 5

Kdo se v tom aspoň trochu nepoznal, ať hodí kamenem... Petra Soukupová má vlastně jen jedno téma a tím jsou rodinné vztahy, ale za mě ať se ho drží, protože to umí fantasticky. S tím, jak si neumíme říct to podstatné, jak si (ne)záměrně ubližujeme a snažíme se ve vztazích všechno (často marně) vybalancovat, míří přímo na komoru. Chvílemi mě až chytla úzkost, jak skvěle umí popsat vztahy a pohnutky v rodině. Opět výborné.

Lidic
02.02.2023 5 z 5

...tak tohle byla depka. Po dlouhé době jsem myslela, že knihu nedočtu. Ale miluji tu lehkost, s jakou se mi Soukupová čte. Dočetla jsem před pár dny a stále toho mám plnou hlavu.

1alena1
02.02.2023 3 z 5

Jak jsem již psala v komentářích u minulých knih Petry Soukupové, tak opět musím opakovat, že všechny tyto knihy jsou o lidech, kteří nejsou schopni spolu normálně komunikovat, všichni v rodině k sobě mají "divný" vztah. Neznám rodinné zázemí spisovatelky, takže netuším, jestli čerpá z nějaké své zkušenosti, ale ve svém okolí mám všechny kolem sebe, kteří samozřejmě mají problém s puberťáky, i se starší generací rodičů či prarodičů, ale nikdo nekomunikuje v rodině tak divně - téměř bez vřelejšího citu. Všechny postavy jsou na mě "studené", negativní, bez naděje, bez radosti..... Nechtěla bych takto žít, i s problémy se dá žít radostně. Život strašně utíká, jsme tady jen "na návštěvě", tak se snažme být pozitivního myšlení.

tereza_p
31.01.2023 3 z 5

Na knihu jsem se opravdu hodně těšila, přečtenou jsem ji měla za chvíli, ale úplně se nedostavilo to nadšení, které jsem nějak automaticky očekávala. Rozhodně neříkám, že je kniha špatná, jen za mě nedosahuje kvalit jiných knih Soukupové. Nejde ani tak o to, že bych se nedokázala s postavami ztotožnit (to bohužel v některých případech ano), ani že bych nevěřila jejich reálnosti. Spíš mi asi chyběl ještě nějaký další pohled na dané události (minimálně pohled manžela hlavní postavy nebo případně i toho jejího táty), který by do různých situací vnesl i další úhly, z kterých se na ně dá dívat. Jasně, spoustu věcí si můžeme domyslet, ale asi bych tady uvítala, aby mi to spíš autorka řekla.

Ronny
31.01.2023 2 z 5

Tak k těm chvalozpěvům na knihu se opravdu nepřidám. A to jsem se na ni těšila.... Tak tak jsem ji dočetla,je to průměrná knížka a už jsem od autorky četla daleko lepší. Místy se mi to četlo dobře,ale bylo to pořád dokola stejné,kapitoly psané dětmi jsem musela částečně jen přelétávat jak mne to nebavilo. Péče o svéprávného otce,který odmítal pečovatelku i domov důchodců mi připadala přehnaná,prostě aby ten román měl nějaký děj... Asi bych dala i tři hvězdičky kdyby to byla jiná autorka, ale Soukupová mě zklamala.

Mudry
30.01.2023 4 z 5

Zhltla jsem to jako jednohubku. Mám podobně staré děti i podobné starosti , naštěstí jsem žádnou další podobnost s mou rodinou nezaznamenala. Klidnou mě to ale nenechalo. Jedna emoce střídala druhou. Žasla jsem nad stylem výchovy , nad množstvím neuvážených rozhodnutí a nesplnitelných slibů. Kniha ve mně zanechala pocit uspokojení na tím, že my to máme jinak. A to je moc hezký pocit, takže mé první setkání s autorkou určitě nebylo poslední .

mekkejla
29.01.2023 4 z 5

Dost mě děsí, kolik lidí se s knihou ztotožňuje a vidí v ní sebe a svou rodinu. To já naštěstí vůbec. Na druhou stranu - když se něco s..., tak většinou na jednu hromadu. Akorát tady každý přistupuje k problémům tak, že si je vlastně jen zhoršuje. Možná kdyby Verča byla schopná lépe komunikovat s manželem, který je v celé knize jediný rozumný, tak by bylo vše jednodušší. Každopádně Verčina máma byla fakt šílená a bylo mi Verči fakt líto, že není schopná dostat ji z hlavy. No a když si tak po sobě ten text čtu, tak mi dochází, v čem je Soukupová tak dokonalá - mluvím o těch postavách, jak o skutečných lidech, které znám. Fakt se mi dostaly pod kůži a přemýšlela jsem nad nimi i ve chvílích, kdy jsem nečetla.

veriszv
27.01.2023 5 z 5

Je to tak věrohodné, až je z toho člověku úzko. Postavy jsou reálné, tím způsobem, že máte pocit, že každou chvíli vyskočí ze stránky. A celé vás to strhne, že to zhltnete když ne najednou, tak nadvakrát.
Ve vyprávění se střídá matka, náctiletá dcera a mladší syn. Přijde mi fascinující, jak je každý napsaný svým způsobem a přitom to dohromady skvěle funguje.
Možná to oproti starším autorčiným knihám není nic extra nového, ale mě to nijak nevadilo. Pokud totiž někdo umí vystihnout věci přesně tak, jak jsou, je to právě Soukupová a to mě prostě baví!

Maky78
27.01.2023 4 z 5

Tady byl někdo u nás na návštěvě a pak o tom napsal knížku. Úsporný styl psaní a při čtení je to pěkná jízda. Myšlení puberťáků je tady trefně zachyceno. Matka v hlavě.
Prostě realita všedního dne. :-)

Christo
27.01.2023 3 z 5

Velmi zajimavý styl vyprávění. Nehledí na formu, ale každou větou vykresluje velmi trefně rodinné vztahy či vztahy obecně. Psychologie postav se nejlépe ukáže na konfliktech a to je zárověň největší slabostí tohoto vyprávění. Konflikt za konfliktem navozuje sklíčený pocit z četby, a proto už nevím, jestli s dalším románem dám autorce šanci. To si raději přečtu naivního a optimistického Hartla :-)

galadrielin
26.01.2023 4 z 5

Nová Soukupová nepřekvapila. Ale pozor! Je to myšleno absolutně v dobrém! U téhle (mé nejoblíbenější české autorky) jsme si už zvykli na lehce strohý styl a žádnou přímou řeč. Co mě ale vždy naprosto připoutá ke knize, je obyčejný příběh obyčejné rodiny, neříkejte, že se v ději nepoznáváte! A jak těžce se to přijímá z pozice nezaujaté třetí strany! Poznáte se ve Veronice, svou rodinu vidíte v její rodině a je to dechberoucí. Soukupová to tak umí! Jako by koukala k vám domů, když probíhá rodinná oslava.

Evar88
26.01.2023 3 z 5

Mé první setkání s touto autorkou je bohužel velmi rozpačité. Příběh čtyřčlenné rodiny, která se musí potýkat s každodenními problémy mi ze začátku přišel zajímavý. Postupně se však veškerá trápení (práce, škola, starost o prarodiče, neshody s kamarády, nešťastná láska...) začala zbytečně nafukovat a rozmazávat. Každá postava byla vylíčena jako naprosto zoufalý a depresivní jedinec. Zejména z chování Máji jsem duševně šílela i já a podobně jako hlavní hrdinka se mi chtělo nad celou knihou plakat. Vyčerpávající a frustrující počtení, které rozhodně nemohu doporučit jako oddechovou literaturu.

Prey
24.01.2023 3 z 5

Elegie za sendvičovou generaci, létající mezi dětmi a starými rodiči... Soukupová má tak precizně odposlouchané argumenty běžných lidí, že ji opět podezřívám z tajného odposlouchávání českých domácností. :-) Takže opět velmi dobré - jen to jaksi nešlo číst s moc velkým požitkem.

MarNe
24.01.2023 5 z 5

Další skvělá knížka od Soukupové, ona prostě umí! Chvilku mi trvalo,. než jsem si zvykla na text bez uvozovek, ale pak už to byla jízda. Jak málo stačí a poklidný život se obrátí vzhůru nohama. Je vůbec možné stíhat práci, děti, manžela, péči o otce a pendlovat denně mezi dvěma domácnostmi? Dá se to vydržet? A jak dlouho?
V knížce se podle mě aspoň nachvilku najde každý. Je jedno zda jste prarodič, rodič nebo puberťák a vystihnout jejich myšlení a chování autorka opravdu umí.
Nejednou jsem se zamýšlela, kam až se postavy posunou a jaký má vliv výchova na dítě. A nebudu jednou taky taková, unavená životem, vlající tu a tam, ubrečená a nespokojená?

Pepina19
24.01.2023 5 z 5

Moc se mi líbila. Je to ze života. Jen by člověk neměl mít deprese když to čte, protože by to po přečtení mohlo být horší :o). Každopádně příběh Veroniky, ředitelky knihovny, matky dvou dětí a dcery urputných rodičů stojí za přečtení.

Karolína18
23.01.2023 5 z 5

Úplně mi nesedla neznačená přímá řeč, ale jinak nemám výhrady. Kniha se čte sama, příběh je vhodný k zamyšlení i k oddechu, někdo se v tom najde a poučí se, jiní to mohou vnímat jako výstrahu. I vzhledem k počtu stran jsem knihu vdechla téměř najednou.
Hlavní hrdinka byla velmi sympatická, i když postupně jsem prostě jen už doufala, že se probere a někde nalezne znovu to, co měla na začátku příběhu. Nejoblíbenější postavou byl ale spíš manžel Michal, uměl zachovat klid a jednat racionálně.

rodina rodinné vztahy úmrtí v rodině

Petra Soukupová
česká, 1982