Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1094 294

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

Ivaiva
30.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Moje první kniha od této autorky a zcela jistě ne poslední. Bylo to napínavé, čtivé a lidské. Kniha je výborně propracovaná. Na základě své profesní deformace si však kladu otázku, zda v USA neplatí pro advokáty povinnost mlčenlivosti a zda mají oznamovací povinnost o trestném činu, o němž se dozví od klienta. Jinak si nedovedu vysvětlit proč Oliver nechtěl slyšet od Jacoba pravdu, když ta se hájí nejlépe.

Viopes
12.08.2021 5 z 5

Téma opět zajímavé, zjistila jsem, že o lidech s Aspergerovým syndromem jsem nevěděla vůbec nic. Příběh jsem hltala a za mě skvělé.

Elapheg
10.08.2021 5 z 5

Další kniha od Jodi Picoultové a další pecka. Přiznávám, že kniha je to dost náročná, Aspergerův syndrom a autismus se zde objevuje na každé stránce a dost popisně, takže to není jen detektivní příběh. Autorka si vybrala opět kontroverzní téma a zpracovala ho na jedničku. Jacob Hunt má Aspergerův syndrom, který ho v běžném životě i jeho okolí ovlivňuje denodenně a stále. Jednoho dne je jeho lektorka sociálních dovedností Jess nalezena mrtvá. Vypadá to na vraždu, vše tomu nasvědčuje a podezřelým číslo jedna je Jacob. Do poslední chvíle nevíte, zda to Jacob opravdu udělal, či ne. Nejvíce se mi líbila část při soudním projednávání. Žalobkyně Jacoba a obhájce Jacoba + psychiatrické posudky. Naštěstí je nakonec vše vysvětleno, jak se co stalo. Nečekejte nervák hned od začátku. Nejdříve se budete muset seznámit s každou osobou a teprve pak se řeší zločin. Mějte ale trpělivost, tato část je důležitá pro pochopení možných následných reakcí, i když je místy dost náročná. Dozvěděl jsem se zase více o autismu a i když to nebylo vždy snadné čtení, tato se mi od Jodi líbila asi nejvíce. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení.

tamdr
02.08.2021 4 z 5

Miluji tuhle autorku a právem.Zajímavý příběh,pro mně některé pasáže trochu zdlouhavé,ale po přečtení jsem šťastná že se moje děti narodily zdravé,nevím jestli bych v sobě našla tolik síly jako Ema.

kalinkacz
03.07.2021 5 z 5

Jodi Picoult patří mezi mé nejoblíbenější autorky! Proto jsem měla obrovskou radost, že vyšlo nové vydání knihy Nejsem jako vy, která se už nedala sehnat... A já opět nejsem zklamaná! Miluju autorčin styl psaní a témata, kterým se ve svých knihách věnuje... Tématem v této knize je Aspergrův syndrom... Je takový člověk schopný vraždy?
Nejsem jako vy je pořádná bichle, má skoro 600 stran... Má jediná výtka putuje k dlouhým soudním líčením, ale podtrženo sečteno - autorka mě baví a tento její příběh nebyl výjimkou... Za mě ano!

clarkens
04.06.2021 3 z 5

Velmi zajímavé čtení, ve kterém ani nejde o spáchaný zločin jako spíše o přiblížení života s autistou. Určitě bych uvítala rozvinutí závěru, ale jinak fajn čtení, do kterého jsem se však musela párkrát nutit.

Lenny.Wolf
01.06.2021 5 z 5

Moje první přečtená kniha od autorky a přestože je to pořádná bichle, vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Jednoznačně nejlepší kniha, kterou jsem zatím letos četla a rozhodně vyzkouším i její další díla.

ZuzullaM
26.05.2021 4 z 5

Moja prvá prečítaná kniha od Jodi Picouktovej a bola to paráda, nemohla som sa odtrhnúť. Síce som tak nejako tušila kto to mohol urobiť, trochu aj ako sa to stalo. Ale stale som čakala a dúfala že pravda nakoniec vyplave na povrch.

boeink
17.05.2021 5 z 5

Jodi mě nikdy nezklame, její knížky jsou skvělé. I tato mi asi dlouho zůstane v hlavě. Musím se přiznat, že mě celkem pozdě zapálilo, jak to všechno bylo, i když Jacob se to tak moc snažil vysvětlit. Během čtení jsem měla často chuť ho obejmout..ale on by se stejně nenechal. A před Emmou (a všemi ostatními matkami těchto dětí) klobouk dolů.

certik003
07.05.2021

V dnešní době asi všichni máme nějaké informace o lidech s autismem nebo aspergovým syndromem. Nicméně pokud se nás to netýká, není jich dost a asi nestačí si někde přečíst výčet omezení nebo něčeho podobného. Způsob, jaký ve své knížce použila Jodi je perfektní, protože se můžeme pokusit vcítit nejenom do nich samotných, ale i do myšlení jejich rodinných příslušníků a okolí. Přestože zkušenost je nepřenositelná, je to podle mě tahle forma účinnější než několik vědeckých článků. Asi všem  muselo být jasné skoro hned, jak Jill zemřela, není to pro téma knihy vůbec důležité. I když přiznávám, že mě na konci knížky trochu zklamalo, že jsem si nemohla přečíst verdikt soudu.
4 1/2

ennlady
28.04.2021 5 z 5

Skvělá knížka. Podle mě pravý psychologický román. Chování, myšlení a cítění každé z postav je naprosto uvěřitelné a vůbec není problém jim porozumět. Matka, která celý svůj život obětovala svému autistickému synovi Jacobovi, její druhý syn Theo, opomíjený, toužící po projevech matčiny lásky, ale plně smířený se situací v rodině. Dále policista hledající pravdu, i začínající obhájce, který se čím dál víc osobně zamotává do pavučiny případu. Ale hlavně Jacob, hlavní postava, chlapec s Aspergerovým syndromem, který mě úplně dostal. Tak nějak jsem porozuměla jeho myšlení a chování, i když pochopit to možné není, ale dalo mi to hrozně moc. Pravidla, která tito lidé "musí" dodržovat, mantinely, které "nelze" překročit, neschopnost chápat věci z "normálního života", prakticky úplná absence citů... a další a další, zkrátka vězení, kde jsou vězni ve svém vlastním těle a mysli. Jsem ráda, že se mi knížka dostala do rukou, jen tak na ni nezapomenu.

veronika9143
22.04.2021 5 z 5

Zajímavé téma, zajímavá kniha od zajímavé spisovatelky. Osobně, bych v této knize ani nepotřebovala tu detektivní zápletku. Stačilo by mi, kdyby se celý děj točil, jenom okolo Jacoba a jeho okolí. Je to natolik kontroverzní téma, že nepotřebuje nic přidávat. Asperegův syndrom je vskutku zvláštní, nemoc, stav, dá se vlastně určit, co přesně je? Musí být opravdu vyčerpávající, starat se o takové dítě. Přijdete úplně o svůj život a zase se tu převažuje tzv. mateřský cit, kdy se žena obětuje pro svoje dítě. Bylo zajímavé, jak autorka vysvětluje stav mysli, jak všechno chápe doslovně, dodržuje pravidla a zároveň vykazuje velké známky inteligence. Jeho projevy, co všechno mu vadí, jak reaguje a zažité rituály. Tato kniha si určitě zaslouží, že je tak dobře hodnocená a stojí za čas, který věnujete přečtení.

evonra
12.04.2021 5 z 5

Perfektní. Jodi zvolila opět silné téma, dala nám nahlédnout do života rodiny, ve které vyrůstá chlapec, kterému diagnostikovali Aspergerův syndrom. Střídají se pohledy samotného Jacoba, kde nám přibližuje vnímání svého světa tak jak je, dále bratra Thea, který se s „upřednostňováním“ bratrových potřeb v rodině vypořádává v teenagerském věku po svém, matky, pro kterou situace není vůbec lehká, neboť krom té vysilující psychické stránky řeší jako samoživitelka i existenční problémy. Co příběhu dodává zajímavou linku, tak je pohled vyšetřujícího detektiva anebo právníka, zastupujícího Jacoba obviněného z vraždy své lektorky.
Úžasné propojení všech zúčastněných vede k vyústění , které se už od poloviny knihy možná nabízí, přesto se čte jedním dechem.

Dejna07
08.04.2021 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Krasne zpracované téma. Možná bych uvítala více rozvést závěr knihy. Dle mého příběh skončila rozuzlením a uvítala bych větší rozvedení závěru :-) Ale jinak super!

Kiki22
07.04.2021 3 z 5

Nejslabší, co jsem od Jodi četla. Asperger je určitě zajímavé téma (ani bych u ní nečekala žádné nezajímavé), propojení s krimi zápletkou taky. Nicméně to bylo v podstatě od začátku totálně průhledné. Žádné překvápko na konci se neodehrálo, wow efekt, který vždycky mívám, taky nic. Nevyvolalo to ve mně žádné silné emoce, nezarylo se pod kůži jako jindy.

Lusie
06.04.2021 4 z 5

Zajímavá, velmi čtivá a napínavá kniha. Snad jen zbytečně prodlužovaná druhá část.

zupri
03.04.2021 4 z 5

Jodi Picoult je Arthur Hailey současnosti. Vždy naprosto dokonale propracované téma.

Aprilek
30.03.2021 5 z 5

Výborná kniha

Pafča88
14.03.2021 5 z 5

"Nejsem jako vy" společně s "Vypravěčkou" a "Je ti i můj život" jsou podle mě nejlepší autorky knihy. Opět silný a zajímavý životní příběh.

Po přečtení knihy jsem se více začala zajímat o Aspergerův syndrom a chování těchto jedinců. Propojení s kriminálním případem byla dobrá volba.

Knihomolka506
21.02.2021 5 z 5

18- 21.2.JODI PICOULTOVÁ- NEJSEM JAKO VY (film- House rules)
Žánr - detektivka, autismus , aspergeruv syndrom, pocit viny, vražda
Forma ekniha.
Jacob není jako ostatní. Je příliš geniální, nedívá se lidem do očí a zajímá se o vše kolem forenzních věd včetně svého oblíbeného seriálu Crimebusten, který začíná přesně o půl páté a každý díl musí vidět. Má Aspergerův syndrom- nejnižší formu autismu, kdy dotyčného rozčílí každá změna a má rád (nemusí být u všech těchto lidí ) rutinu.
Jednou se stane svědkem vraždy své terapeutky Jess. Do příběhu se "zaplete" mladší brácha Theo, jejich máma, vyšetřovatel, přítel mrtvé a mnoho dalších. Už od první půlky knihy jsem věděla, kdo bude vrah. Ale tak výbornou knihu která byla zároveň detektivkou a najednou publikaci o životě aspergera a problémů a trapas, se kterými se musí každodenně "poprat" jsem ještě nečetla. Autorka si s hlavními postavami "pohrála" dokonale , popsala pocity členů rodiny , ve které Jacob žije, rutiny a "maličkosti ", které musí dodržovat celá rodina, aby mohla fungovat. Doporučuji
A malý vzkaz lidem s touto diagnózou- nebojte se projevit! Měli ho třeba Kafka, J.K.Rowlingová , da Vinci nebo Jane Austenová. A jak dopadli.

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Nejsem jako vy je v

Přečtených1 499x
Chystám se číst1 189x