Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1092 293

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

escapelle
08.01.2021 3 z 5

Kniha čtivá, příběh zajímavý. Moc se mi líbí Jodin styl psaní, pohledy hlavních postav.
Jsem ráda že mám i tento kousek ve sbírce autorčiných děl, ale řadím ho prozatím mezi nejslabší díla.
Všechny její knihy ve mně zanechaly nějaké dojmy, emoce, rozporuplné pocity. Několik dní jsem nad příběhem přemýšlela. Tento příběh nezanechal nic.
Stojí za přečtení, je to pěkná kniha...ale...umí to Jodi prostě líp ????

Adris
05.01.2021

Kniha v dubnu 2021 vyjde znovu, dle edičního plánu Euromedie. Už se těším:).

dewey
29.12.2020 2 z 5

Knize by velmi prospělo zkrácení na polovinu. První třetina je svěží a čte se výborně. Pak už přichází únava ze spousty zdlouhavých a zbytečně repetitivních pasáží.
Autorka si zaslouží jedničku za vhled do světa Aspergerova syndromu. Ještě zajímavější pro mě ale byl pohled nejbližšího okolí: Emmy i Thea. Vyprávění z různých úhlů pohledu mi sedlo, jen Rich byl spíše do počtu. Všechny tři hlavní postavy se neustále vrací do minulosti a několikrát mě během čtení napadlo, že bych uvítala náhled Henryho.
Samotná zápletka je příliš jednoduchá a naprosto průhledná a nezaslouží si téměř 600 stran. Ani v kombinaci s AS.

astra3
29.11.2020 5 z 5

Velmi aktuální téma. Čtivé, zajímavé i poučné. Na tuto knihu nezapomenu. Doporučuji.

LilianaFalcon
21.10.2020 4 z 5

Téma autismu v knížkách vyhledávám.
Tahle byla možná i nejlepší, co jsem četla, ale...
Vadilo mi časté střídání úhlů pohledu. Bylo jich tam moc, a i když mě příběh bavil, bylo to dost rušivé.
Navíc mi přišlo, že v procesu už dávno někomu z těch všech odborníků a zasvěcených do jeho osobnosti mělo dojít, že Jacob říká jen svou doslovnou verzi pravdy.
Postava Emmy byla úžasná, myslím, že maminky "speciálních" dětí se v ní často mohly vidět.

novina
03.09.2020 5 z 5

Opět skvělý příběh propracovaný do nejmenších detailů. Mám ráda autorčin styl psaní a líbí se mi neotřelý výběr témat, v tomto případě Aspergerův syndrom. Ale příběh ke také o lásce a rodinných poutech.

sheyahh
03.09.2020 5 z 5

Úžasná kniha! Je má nejoblíbenější!

Nikol92
29.08.2020 5 z 5

Styl Jodi mi nesmírně sedne. Tato kniha mě nadchla, hlavně tématicky. Ukazuje život nejen samotného autisty, ale také pohled jeho sourozence a jeho rodičů, především matky. A ukazuje to realitu života mnohých lidí, kteří to nemají zrovna lehké při péči o takového člověka. Velmi dobře zpracované, čtivé a napínavé. Akorát konec byl, tak nějak useknutý, když většina knihy pojednává o soudním procesu, čekala jsem nějaký wow závěr, jak to dopadne a tak nějak jsem byla zklamaná.

ZoeChaya
11.08.2020 3 z 5

Netuším, jestli je to záměrné, ale co se týká Aspergerova syndromu, je v knize velmi mnoho nepřesností. Sama ho mám, takže vím, oč jde. Ano, jde o spektrum a dva aspíci nejsou stejní, ale některá předkládaná fakta nejsou tak černobílá, jak je autorka popisuje. Její stylistika je příjemná, ale vzhledem k tomu, že jsem už v necelé jedné šestině knihy přesně věděla, jak dopadne, tak mě až tak neuchvátila.

Olous1
12.07.2020 5 z 5

Tento týden už druhá kniha na téma autismus,takže má psychika jede na plné obrátky.Vše podstatné o knize napsali moji knižní přátelé.Určitě stojí za přečtení,velice pěkně napsané,chválím paní autorku.

Bauriska
23.06.2020 3 z 5

Je to poprvé, co mě příběh od této autorky nepohltil. Jako by to ani nepsala ona. Jsem zvyklá na smršť emocí a morálních dilemat ze všech stran. Tento příběh byl čtivý, průměrně zajímavý, průměrně napínavý. Praktické znalosti Aspergerova syndromu jsem vítala. Ale ve výsledku to se mnou nic nedělalo. A je možné, že časem na ten příběh zapomenu. A to mě mrzí.

lenik284
14.06.2020 5 z 5

Dávám pět *****neskutečný, dojemný příběh, četla jsem sice knížku dlouho, protože jsem měla málo času na čtení, ale ten konec mě rozsekal. Už v půlce knížky jsem tak odhadovala jak to asi dopadne a měla jsem pravdu. Obdivuji všechny rodiče co mají doma autistu musí to být velmi velmi náročné. Knížku doporučuji a osobně jsem na konci měla slzy.

Monika1717
09.06.2020 4 z 5

Přečetla jsem několik knih této autorky, tato mě zaujala hlavně proto, že synovec je autista a je s ním opravdu těžké pořízení. V některých chvílích jsem ho poznávala, někdy to bylo až k neuvěření / mám se bát, že bude také někdy takový /? V knize se prolínají 2 roviny, mně to nevadí, ale někdo to nemá rád. Konec je dost překvapivý. Doporučuji všem, kteří by se chtěli o AS něco dozvědět a nechtějí číst odbornou literaturu.

keiko33
15.05.2020 5 z 5

Ak by ste sa ma opytali, co si myslim o tejto knihe, prve co by ma napadlo, by bolo obycajne "wau". To bol, tak dobre prepracovany pribeh a aj napriek mnozstvu stran, som ho doslova zhltla. O aspergerovom syndrome viem toho dost z vlastnej skusenosti, aj ked nie az v takto zavaznej forme, aku mal Jacob. Takze som sa upne vcitila do jeho matky. Jeho postavu autorka zvladla bravurne. Pri tejto knihe prejdete vsetkymi typmi emocii. Cez smiech, plac, empatiu, strach, zlost. Mojim konickom su programy a serialy o vrahoch a celkovo detektivky, takze pre mna aj tato cast s detektivnou zapletkou, bolo velke plus. Jedine, co by som knihe vytkla, ako sa v komentaroch spomina, je useknuty koniec. Chcelo by to nejaky epilog. Ku knihe som sa dostala vdaka vyzve a nelutujem, prave naopak. Je to moja prva kniha od autorky a urcite nie posledna.

Kristulda
07.05.2020 5 z 5

Měla jsem strach z toho jaká kniha bude, jelikož kniha od autorky s názvem Je to i můj život, se mi absolutně nelíbila ani styl jakým byla psaná. Ale tahle kniha je jako by ji psal úplně někdo jiný, bavilo mě každé písmenko prostě wau. Nejlepší kniha co jsem četla za hodně dlouhou dobu. Vyrazila mi dech, moc moc nádherná kniha.

Iwy
04.05.2020 5 z 5

Dočetla jsem... paráda. Svižné, čtivé, originální, napínavé, dojemné... Musím říct, že dost přicházím na chuť autorčině stylu psaní, moc a moc se mi líbí, že nechává vyprávět všechny hlavní postavy, každá postava tak přidá svůj vlastní příběh a svůj vlastní pohled na věc. Všechny postavy jsou navíc propracované, dá se do nich snadno vcítit (ano, i do Jacoba :-) Opravdu dobré čtení, některé pasáže při soudním líčení jsem sice trochu přeskakovala (to je ale prostě můj problém, zvědavost, jak to dopadne, je někdy silnější), jako celek super.

Scathia
03.05.2020 5 z 5

Musím dát plný počet, líbil se mi styl psaní, kdy se střídala vypravování děje podle jednotlivých postav. Postava Jacoba byla podle mne reálně vykreslená. Příběh měl spád, byl napínavý a i když člověk tak nějak tušil, jak to bylo, stejně detailní vysvětlení alespoň z části vyrazilo dech. :-)

sarkaditt
02.05.2020 4 z 5

Jako vždy do detailu popsané kontroverzní téma. Jako z jiných knih od Jodi, tak i z této jsem se dozvěděla spoustu informací o tématu, po které bych jinak sama od sebe nepátrala.
O hvězdičku méně za otevřený konec (konec slyšení by mě zajímal).

Termina
21.04.2020 5 z 5

Silné téma, silná kniha. DÍK!

michaela3483
19.04.2020 5 z 5

Je to druhá kniha od JP, kterou jsem četla. A už podruhé jsem byla unešena.
Toto téma se mě navíc osobně dotýká, takže jsem se nemohla od čtení odtrhnout.
Určitě doporučuji a sama sáhnu po další autorčině knize.

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Nejsem jako vy je v

Přečtených1 497x
Chystám se číst1 190x