Na kopci

Na kopci https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172215/bmid_na-kopci-172215.jpg 4 264 105

Malá dívenka zažije něco nadpřirozeného. Na kopci nad řekou se jí zjeví anděl. O více než deset let později už je místo zjevení mezinárodním cílem poutníků. Jenže Marie, dívka, která mluvila s andělem, už o svém zážitku nechce mluvit. Proč jí v duši pořád hlodá strach a proč jsou vzpomínky na zázrak tak nejasné? Proč odešla z Výtoně a ztratila víru? Odpovědi hledá mladý novinář Milan. Odhalování nových skutečnosti otevírá temnou propast. Jak do ní nespadnout? Jak potrestat zlo, které mělo zůstat zapomenuto?... celý text

janina66
22.10.2023 4 z 5

Musím pochválit obálku knihy, sice střídmá, ale k tématu.
Zpočátku jsem se nemohla začíst.
Ale od 2. části knihy už děj fičel a moc mě to bavilo, zvlášť poslední část byla velmi napínavá. A Brok byl miláček.

EvikU.
22.10.2023 5 z 5

Kniha si mě získala. Od prvních řádků mě překvapila. Čtivý příběh, jiné netradiční téma. Jsou tam potoky krve? Ne. Je tam vražda? Ne. Vlastně to ani není úplně klasická detektivka, kdy vyšetřují detektivové. Je to příběh protkaný detektivní prací spolu s psychologickými prvky a čuchnutí k práci redaktora.

Helena odchází z práce kriminální psycholožky. Poslední případ ji pronásleduje ve snech. Potřebuje odpočinek. Prodává byt v Praze a stěhuje se na Šumavu do vesnice Výtoň. V roce 2000 se tam stal zázrak. Tisíce věřících tam každé léto putují a modlí se na kopci u kapličky.

Proto sem přijíždí i student VŠ, který o Výtoni píše diplomovou práci. Chce celé věci přijít na kloub, mluví s lidmi z vesnice, s farářem, s biskupstvím v Českých Budějovicích a poznává i Helenu a dívku, které se pověst týká. Marii. Zdá se ale, že Marii nedělá radost, že je výjimečná. Ba co víc, ona si na to nevzpomíná, ale v podvědomí se bojí.

Helena se spřátelí s lidmi z vesnice, užívá přírodu dokud nevidí Milanovu práci a chování Marie na starém videu. Zamrazí ji. Tenhle pohled zná ze své praxe. Případ je starý 10 let, ale oběma to nedá a začnou pátrat, aby pomohli Marii.

Ano, ano, ano. Skvělá práce, kniha je neuvěřitelně čtivá, líbí se mi, jak je napsaná. Uvěřitelná. Autora si dávám do oblíbených a tleskám.

Falco peregri
18.10.2023 5 z 5

Na kopci je první kniha od Jirího Breziny, kterou jsem cetla a nebude tou poslední. Detektivky moc nectu (muj zivot je zapletený sám o sobe), ale tenhle styl mi sedí, je to spís takový detektivní román. Líbí se mi, ze autor dobre vykreslil postavy, také je zjevné, ze si dal práci s výzkumem, nez se pustil do neceho tak slozitého, jako popis a jednání s traumatizovanými lidmi.
Cetla jsem v prologu, ze v tomto vydání autor pozmenil konec, ted jsem zvedavá na tu puvodní verzi...
Takze tohle je prvotina? No to tedy klobouk dolu, Jirí!

BaPe895
14.10.2023 2 z 5

Hodně naivní příběh,navíc s množstvím tendenčních prvků. Díky rozvláčnému začátku dokonce hrozilo, že knihu rychle odložím. Autorův styl je těžkopádný a dialogy působí nepřesvědčivě.

Aligator805
19.09.2023 4 z 5

Od autora mám přečteny všechny jeho knihy. Tuto jsem četla jako poslední. Na to že jde o autorovu prvotinu je to velice povedené čtení. Postavy jsou sympatické. Čtenář sice velice brzy pochopí o co v příběhu jde. Ale to vůbec knize neubírá na zajímavosti.

lalela
26.06.2023 5 z 5

Jelikož jsem četla příběh o tom, jak kniha vznikla, tak tleskám. Autorova prvotina a opravdu povedená. Po přečtení knihy se mi chtělo říct - geniální, geniální detektivka na české poměry, kterou bych směle přirovnala k severským. Příběh začíná tak banálně, malá Marie se vrací od babičky k mamince vedle do vsi a zastaví se u poutního místa na kopečku, který má při cestě. A tam se jí zjeví on - Anděl, rozjede se sled událostí, které jsem nečekala, všechno jde jedním směrem, orientované na církev, ale je to fakt jinak, ale tak moc jinak, že bych to vůbec nečekala, navíc jsem absolutně nedokázala identifikovat strůjce všeho zla, stále jsem při čtení byla vedle jak ta jedle. Autor mě neustále zaváděl do špatných uliček a já musela číst a číst, abych se dobrala konce. Skvěle napsaná knížka, která mi opravdu vzala dech, při čtení jsem se ocitala ve Výtoni, u Heleny v domě, u Marie v bytě, s Milanem jsem psala reportáže. Víc takových knížek prosím.

Ada0004
25.02.2023 4 z 5

Musím souhlasit s komentáři níže, že se kniha cca prvních 100 stran táhla a také jsem už byla na vážkách odložit … vysvětluje se prvotinou… jsem ráda, že jsem vydržela - bylo to potom skvělé. Klasická detektivka to není, ale těžké téma, zajímavě podané se sympatickými postavami, krásným prostředím, od poloviny knihy nelze odložit… Myslím, že čtenář velice brzy pochopí, co ho asi tak bude čekat, ale je zvědavý, jak se s tím autor popasuje- a zde je to zajímavě podané. Za mne super a ke konci: jsem ráda když alespoň na stránkách knihy se může člověk s takovou zrůdou utkat…

DominaCZ
05.02.2023 1 z 5

(SPOILER) Jak se tu víceméně psalo - je už z anotace jasné oč jde, protože co jiného by se holce asi tak mohlo stát žejo... je to nešťastně napsáno, proto je potom tolik stran a chození od ničeho k ničemu zbytečných a nudných.

Helenina postava taky o ničem a přiznám se - po straně 50 jsem skákla na konec a přečetla "rozuzlení" a je mi jasný, že jsem o nic nepřišla.
Prokousávat se tím by byla hrůza.

Při chození po tý Šumavě pomlouvá vzhled vesniček, všecko je post komunisticky hnusné, zanedbané, omezené, ošuntělé, buranské, když ho lidi nepustí do obyváku, hned je zle a jsou to hnusní burani, když je zvonek trochu vybledlejší, určo to znamená, že ani nebude funkční...tyjo, on fakt zvoní ???!!
Prostě pane, udělal jste ze svýho študenta kreténa nesympatickýho, to se na mě zlobte jak chcete.

Takže uhm...ne.

pepa4081
01.02.2023 4 z 5

- Všechna tajemství jsem odhalil dlouho dopředu, což se mi často nestává. V některých místech se mi kniha zdála až příliš dlouhá.
+ Velice zajímavá zápletka, sympatické postavy. Závěr příběhu.
Nekrvavá detektivka - prvotina autora, kterého mám v oblíbených. Pokud vám nevadí, že se kniha občas trochu táhne, mohu vřele doporučit, stejně jako další knihy pana Březiny. Pro mne je to další skvělý český "detektivkář".
Velmi uspokojivé.

Swissman
23.01.2023 5 z 5

Autorova prvotina a hned paráda! Četlo se to velmi dobře, příběh zajímavý a hlavní hrdina co umí i něco zmrvit. Je prostě fajn, když jde ještě pořád napsat dobrou knihu bez přechytralých alkoholiků.

Čtenářka73
22.01.2023 5 z 5

Tohle je sice Březinova prvotina, ale dostala se ke mně až teď, kdy už mám přečtenu většinu jeho dalších knížek. A ani tentokrát mě nezklamal. Pěkná psychologická detektivka bez zbytečných krvavých scén.

Nočnípták
10.11.2022 3 z 5

Do poloviny se děj hrozně vlekl, myslela jsem, že to vzdám. Protože se mně líbila autorova nejnovější kniha Nalezení, vytrvala jsem. Druhá půlka už byla čtivější.Téma zajímavé, i když v určitých chvílích dost nepravděpodobné. A našla jsem nějaké nesrovnalosti. Nejspíš to bude tím, že je to prvotina, což je omluvitelné.

katasukivasukim
22.07.2022 3 z 5

Začátek knihy byl takový roztahaný a pomalý,další část už měla spád a frčelo to.Námět mne zaujal a nakonec mě to i bavilo.

Klára90
07.07.2022 3 z 5

První část knihy mi přijde dost rozvláčná, chvilkami až zbytečně podrobná, ale ke konci se to zlomí a začne to fičet. Kniha je napínavá a čtivá a námět zajímavý, i když o této problematice se velmi těžko čte. Konec bych si přála jiný, ale hlavní protagonisti s tím už bohužel opravdu neměli co udělat více.

JPBelmondo
29.03.2022 3 z 5

Konečně česká kniha ze současnosti, která má hlavu a patu a zajímavý námět. Studentovo pátrání, v rámci diplomové práce na náboženské téma, se stočí zcela jiným směrem. Nejsympatičtější postava pro mě byla postava Heleny. Autorova prvotina je pro mě příjemné překvapení a líbila se mi.

FlLys
17.03.2022 3 z 5

Povedená kniha. Hvězdu jsem ale musela ubrat za kostrbaté psaní, což je zjevně způsobeno tím, že se jedná o prvotinu. Ale druhou za ten závěr. Naivní. Nějak mi nestačí slubuju, že už budu hodný, takhle to asi nefunguje.

Evka27
12.02.2022 5 z 5

Perfektní, moc se mi to líbilo, jakým způsobem je téma zpracované.

Marcik7
06.01.2022 4 z 5

Mohlo to být o trošku kratší, ale jinak docela dobře zpracované téma se sondou do psychologie obětí znásilnění. Líbila se mi postava bývalé policistky Heleny, která od základů změnila způsob života a řešila tak své psychické problémy, následky své práce - vyšetřování kriminálních případů páchaných na dětech.

KačkaNik
27.12.2021 5 z 5

Úplně se stydím, že jsem se o tak výborném českém autorovi dozvěděla až teď! Začala jsem číst "Na kopci" a jsem maximálně spokojená doslova s každou stránkou knihy, už dlouho jsem si tak dobře "nepočetla". Velice zajímavé téma, čtivě zpracované, na pomezí detektivky a společenského románu. Těším se na všechny další knihy autora.

kolacky
19.11.2021 5 z 5

Hodně dobrá prvotina! Promyšlená a šikovně sepsaná.