Muž z vysokého zámku

Muž z vysokého zámku https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2981/muz-z-vysokeho-zamku-2981.jpg 4 535 82

Děsivá vize skutečnosti, jak se sice neodehrála, ale jak se mohla odehrát. Autor za toto dílo obdržel v roce 1963 prestižní cenu Hugo Award a etebloval se mezi hvězdami žánru sci-fi. Představte si, že… Že Spojené Státy prohrály druhou světovou válku. Že jsou pod nadvládou Japonska a Německa. Že se píše rok 1962, pár přeživších Židů tají svou totožnost a v zemi se vesele kupčí s otroky. Je to zlý sen? Možná. Ale co když se z tohoto snu nelze probudit?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Man in the High Castle , 1962

Skřítek77
05.03.2018 3 z 5

Moc mi nevyhovoval způsob, jak je kniha napsaná, tedy přeskakování mezi různými postavami. Téma knihy, tedy život v USA 15 let po 2. světové válce, pokud by vyhrálo Německo a Japonsko, mě velmi zaujalo. Doufala jsem, že mě kniha vtáhne do této doby a já zkusím prožít pár dní v takové společnosti, to se ale bohužel nestalo.

opic 12
26.02.2018 4 z 5

Alternativní historie alá Dick.
Druhá světovka skončila prohrou spojenců.Japončíci se proháněj v Čínskejch drožkách,Americké ulice lemují prapory impéria ostrovní země vycházejícího slunce.Němečtí agenti na stopě spiknutí.Chystá se převrat.Yankee odboj na vzestupu,plamen vzdoru počal...
Jestli jste natěšeně zaplesali radostí,že to bude supr jízda tak vás asi zklamu-je to naopak.Napětí a epické alternativy se nedočkáte a obsáhlé vysvětlení jak se stalo co se stalo,kolik mrtvol a kdo si ukrojil víc chleba,tak to už také ne.
V Dickově světě se ocitáme,když už vše běží v zajetých kolejích.Na mnoha postavách se odehrává všední život veskrze obyčejných lidí v nevšedních chvílích,ale hlavně autorova fikce,která se ani tu nezapře viz tajemná kniha spolu s orákulem,které má na obyvatele zásadní vliv s dystopickým laděním.
Ve většině konfliktech jde především o obyčejné lidi a jsou vždy na prvním místě co se politických sfér týče...ehm tak aspon že Dick měl na to jinej názor.
Bez předsudků v zavedených klišé,je to jednoduše něco jiného,navíc pokud jste už od PKD něco zgustli a navíc obdržel za tuto knihu žánrového Huga.

Rilian
30.01.2018 3 z 5

Kniha je zajímavá. Ačkoliv příčiny prohry USA ve válce nejsou příliš přesvědčivé, čtenář tomu zkrátka věří. Pokud člověk čte jako knihu v očekávání propracovaného děje s mnoha propracovanými postavami, bude zklamán. Příběh má příliš mnoho dějových linek s málem charismatických charakterů. Problém knihy ovšem je, že se tyto linky neprotínají a příběh celkově nedrží pohromadě. I samotný konec působí poněkud vachrlatě. Nicméně, pokud přistoupíme ke knize jako k sondě do distopie, začneme ji vnímat pozitivněji. Dick nám ukazuje bizarní svět a lidi v něm. Popisuje jak jednají, jak žijí i jak se vyrovávají se světem samým. Dick rozpracoval podle mého názoru jenom některé aspekty příběhu - pojaponštěná americká společnost, rasová nadřazenost asiatů, úpadek americké kultury, snahu přežít v Japonci nastoleném pořádku atd. Pokud sledujete i seriál, postřehnete stejné aspekty plus propracvoaný děj, který museli scénáristé pro tento seriál vytvořit.

lucie.8
18.12.2017 5 z 5

Bylo zajímavé číst o alternativní realitě, kde Němci s Japonci vyhráli druhou světovou válku a nelegálně se tam šíří kniha o alternativní realitě, kde ji nevyhráli :) Tato kniha se asi bude lépe číst lidem zběhlým v historii (hlavně pokud znáte osobnosti Třetí říše).

Streva
04.08.2017 3 z 5

Drželo mě v pohotovosti, ale nakonec jsem asi po prvním přečtení ne zcela pobrala ... to se u Dicka stát může...

vlcka
28.07.2017 4 z 5

V množství postav, dějových linek a snad i prolínání různých žánrů se mi neorientovalo příliš snadno a knihu jsem spíš než jako román s jasnou příběhovou linkou vnímala obrazově. Postavy se mi zdály být ploché, více než co jiného působily jen jako nosiče názorů a pohledů na tento alternativní svět, takové ukázky možností bez hloubky. Ale protože mám ráda knihy, které nejsou úplně přímé a jasné, bavilo mě to. Hodně prostoru bylo ponecháno etice, morálce, kultuře, filosofii a osudu. Fascinující pro mě rozhodně byla Kobylka. Čtete knihu o alternativní realitě, ve které čtou postavy knihu o alternativní realitě.. co by se vlastně se světem stalo, kdyby Němci a Japonci válku prohráli? Kdo ví...

Ninjer
26.05.2017 4 z 5

Zvláštní kniha, podle které teď běží (pravděpodobně dost jiný) seriál.

Vidíme alternativní historii, v níž Němci vyhráli druhou světovou a s Japonskem si rozdělili USA. Pokud vás tohle téma zajímá, tak se pro vás určitě v knize něco najde, ale bacha - tohle je jen pozadí Muže z vysokého zámku. Ke konci dochází i k nějaké té mocenské změně, ale dalo by se říct, že hlavní téma je... obchodování se starožitnostmi. Fakt. A sranda je, že je to zábavný počtení.

To především díky faktu, že vidíme v knize hlavně "pojaponštěnou" Ameriku, a to nejen tím, že se ulice hemží rikši, ale hlavně dost čteme o japonské mentalitě, kterou se "neotesaní" Američani vcelku úspěšně naučili pochopit a používat (ačkoliv o sobě neustále pochybují a pod vlivem propagandy považují Asiaty za nadřazenou rasu).

Postav je možná příliš moc, tak je občas problém se v ději zorientovat, a navíc jsou jednotlivé části dost rozdílné: obchodování (nejvíc), road trip sexy třicátnice s Italem (středně), špionáž a další politické pletky (jen občas). A i děj je někdy zmatený a nejasný... ale snad vždy aspoň nějakým způsobem zajímavý a zábavný.

Sedm nácků z deseti.

P.S. České vydání obsahuje několik nádherných ilustrací a jednu otravnou předmluvu, kterou doporučuju přeskočit (paní "znala-jsem-Dicka-jednou-jsem-mu-i-telefonovala" spoileruje, kritizuje a vypichuje nepříliš důležité aspekty knihy).

štigina
24.05.2017 3 z 5

Pro mě první seznámení s tímto autorem, velice zajímavá kniha - hlavně svou hlavní myšlenkou. Velice strohé a krátké věty, které mě jakožto dyslektikovi naprosto vyhovují.

Ninjer
08.05.2017 4 z 5

Zvláštní kniha, podle které teď běží (pravděpodobně dost jiný) seriál.

Sedm nácků z deseti.

P.S. České vydání od Arga obsahuje několik nádherných ilustrací a jednu otravnou předmluvu, kterou doporučuju přeskočit (paní "znala-jsem-Dicka-jednou-jsem-mu-i-telefonovala" spoileruje, kritizuje a vypichuje nepříliš důležité aspekty knihy)

katyka
08.03.2017 5 z 5

Výborná záležitosť, aj keď určite nie pre každého. Blbé je, že Dickove knihy klamú telom, takže človek môže očakávať podľa anotácie úplne akčnú vec, a potom otvorí knihu, a dostane... Dicka. Jeho knihy sú zvláštne a skvelé a plné zaujímavých myšlienok, ale dej je mám pocit až na druhej koľaji a aj Muž z vysokého zámku je taký. Koho teda pritiahli filmy alebo seriál, môže byť pekne zaskočený. V tomto prípade aj tým záverom/nezáverom. Ale pre mňa skvelý zážitok, na ktorý musím myslieť aj dlho po dočítaní. A ilustrované vydanie od Arga je mňamka.

Italienis
19.02.2017 4 z 5

Skvělý kousek od muže, který svým dílem inspiroval filmy, jako je Blade Runner nebo Minority Report. I Tenhle kousek si vysloužil televizní zpracování. Ačkoliv by se dalo mluvit spíše o inspiraci než o adaptaci. Nicméně kniha rozhodně stojí za přečtení, takže je dobře, že k ní seriál aspoň někoho přitáhne.

peko001
09.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha.

vekune
22.01.2017 2 z 5

Viděla jsem nejdřív seriál, a ten mě docela zaujal a před sledováním druhé série, jsem se rozhodla přečíst knihu. Už chápu, proč je seriál naprosto odlišný od knižní předlohy. Protože by film byl jinak naprosto o ničem. Proto se museli odchýlit ve všem snad kromě jmen a konceptu vítězného Německa a Japonska. Něco se začalo dít snad až na 260 straně, kdy už jsem toho měla vážně dost. Zajímavý námět, ale vykreslení světa, postav, příběhu..nikde.

czfenek
18.01.2017 2 z 5

To byla hrozná blbost. Úplně o ničem. Cítím se okraden o čas. Jedna hvězda za originální zasazení a druhá za pana Tagomiho.

Air15
27.12.2016 4 z 5

Nevšední. Jako hlavolam, který máte v ruce, snažíte se přijít na řešení nebo celkový smysl, ale ať to pořád v ruce převracíte, tak vidíte, že vám tady něco přebývá nebo naopak chybí. Nicméně se vám to líbí a máte radost z něčeho tak nejednoznačného. Stejné je to i s touto knihou. Děj je smíchanina z různých prvků, žádný ale není hlavní nebo podstatný. Je to sci-fi, špionážní román, pohled do duše porobeného národa, pohled do duše okupantů, zajímavá alternativní realita a dystopie. Nedokážu říct, že jsem to pochopil v celé šíři, ale ta atmosféra je zajímavá a nevšední.

tovlasek
21.12.2016 3 z 5

Přiznám se, že jsem se na tuto knihu velmi těšil, konec konců tématika naprosto ideální, bohužel mé nadšení možná bylo tou největší chybou. Čekal jsem prostě něco víc, zasazení mi poměrně vyhovovalo, ačkoliv bych dal přednost i něčemu z nacistické Evropy. Postavy byly poměrně sympatické, leč se mi zdálo, že se někdy chovají značně iracionálně. Kniha má svůj pro Dicka snad typický zmatečný styl, na který jsem si již, ale zvykl, takže pro mě nebyl překážkou. To co mě však hodně zklamalo byl konec a to závěry všech jednotlivých postav, podle mě to chtělo ještě aspoň jednu, lépe několik kapitol, aspoň trošku něco víc, než jak byla kniha ukončena. A to platí celém románu.
Shrnuto kniha se mi líbila, bohužel mé nadšení bylo asi až příliš velké.

scr00chy
14.11.2016 2 z 5

Moje první kniha od Dicka a asi jsem se úplně netrefil. Kniha mě moc nebavila. Koncept alternativní reality, ve které Hitler vyhrál válku, je sice fajn, ale nadšení ze zajímavého světa rychle vyprchalo, protože postavy mi nepřišly moc zajímavé a děj byl docela nudný a místy zbytečně roztahaný. Myslím, že se z tohoto nápadu dalo vytěžit více.

Hakuka00
27.09.2016 5 z 5

Vyplatí se přečíst si předmluvu. Pak totiž pochopíte jednu věc. Že je to celé hra, experiment. Je to spíš sonda do distopie. Ukazuje chování lidí, nastiňuje situace, nutí přemýšlet. Takže kdo čeká strhující děj, bude zklamán. Mně ale bude pár myšlenek dlouho ležet v hlavě a vážně jsem se bavila.

Marquis
20.06.2016 5 z 5

Na túto knihu ma navnadil pilot rovnomenného seriálu, ktorého sledovanie som musel vďaka knihe odložiť. A som rád, pretože ma strhla. Ponurá atmosféra a zvláštne až snové myšlienkové pochody niekoľkých hlavných postáv sa bez mihnutia oka menia v desivo úprimnú historicko - politickú štúdiu Ameriky až po brilantnú mystifikáciu v podobe čítania o alternatívnej realite, v ktorej hrá dôležitú úlohu kniha prezentujúca nám už známe rozdelenie sveta po 2. svetovej vojne. Srdce mi puká, keď si predstavím aké by bolo čítať pokračovanie, ktoré PKD plánoval. Napriek tomu, že sa jedná v podstate o nedokončené a nedovysvetlené dielo a mnoho komentárov ma presviedčalo o tom, že záver knihy čitateľa sklame / rozčaruje, je pre mňa jeho význam jasný - Osud si prial, aby sme sa dozvedeli pravdu. A ja si prajem, aby sa podobný konflikt už nikdy neopakoval. Odporúčam každému, kto si nemyslí, že sci-fi musí byť nutne plytké.

shmaic
05.04.2016 3 z 5

celistvost popsaneho sveta me nejprve velmi potesila, pak ale kniha ztroskotala na slabych dialozich a divnem konci. ztroskotala se ale primo neda rict, celkem se mi to libilo.