Muž z vysokého zámku

Muž z vysokého zámku https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2981/muz-z-vysokeho-zamku-2981.jpg 4 535 82

Děsivá vize skutečnosti, jak se sice neodehrála, ale jak se mohla odehrát. Autor za toto dílo obdržel v roce 1963 prestižní cenu Hugo Award a etebloval se mezi hvězdami žánru sci-fi. Představte si, že… Že Spojené Státy prohrály druhou světovou válku. Že jsou pod nadvládou Japonska a Německa. Že se píše rok 1962, pár přeživších Židů tají svou totožnost a v zemi se vesele kupčí s otroky. Je to zlý sen? Možná. Ale co když se z tohoto snu nelze probudit?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Man in the High Castle , 1962

NemmamSlov
07.01.2020 4 z 5

Pripomínalo mi to knihu 1984. Nápad, kde vyhrali vojnu Japonci a Nemci nie je zlý, ale na tú dobu, kedy to bolo písané asi nie moc populárny. Napriek tomu skvelá myšlienka, kde si tieto dve mocnosti rozdeľujú svet. Zvláštne bolo, keď už nemci mali tak pokročilú technológiu, prečo Japoncov tak dlho šetrili. Dejové línie do seba zapadajú, akurát mi vadil záver, mohol sa trošku viac rozpísať.

Rassmussen
30.12.2019 odpad!

Bohužel... Musím být nekompromisní... Sice se jedná o kultovní dílo, ale... Divný příběh, linie děje je zamotaná jako klubko nití a ten prazvláštní konec. Kniha se snaží být alternativní a filosofická, ale ve výsledku je to jeden velký miš-maš. No a nakonec ten konec, co to vůbec mělo být!? Je mi do pláče, ale hodnocení zní - odpad... Kniha má jediné plus - To jak ji vizuálně zpracoval český vydavatel.

jasnyj
01.03.2019 2 z 5

Kniha fakt o ničem - no pár světlých stránek by se našlo. Proto dvě hvězdy. Jinak se ztotožňuji s komentářem laepuse. Jakoby mi mluvil z "duše".

Johnnyman
13.02.2019 2 z 5

Většinou to tak nebývá, ale jako seriál je tento příběh mnohem zajímavější... Bohužel mě kniha zklamala :/

ijcro
09.02.2019 2 z 5

Příběh je silný (nejen z hlediska alternativní historie a jejího prolínání, a popisem života obyčejných hrdinů, kličkujících životem pod vládou totalitních mocností... ehm... okupantů... a jejich přisluhovačů), ve své době asi i revoluční, ale není to žádný trhač emocí. Příběh je psaný rozházeně z hlediska více postav, takže přepíná jak v povídkovém filmu, ale...! Působí jako příliš velká cibule, která má mnoho tenkých slupek, které se nestejnoměrně navrstvily, některé pohnutky nejsou jasně naznačené nebo jejich smysl mi uniknul. Chybí mi v závěru aspoň nějaké americky optimistické poselství, když už to nemá tu správnou pointu, stačilo nějak jinak naznačit, třeba...

Doplněk: Příběh nelze srovnávat se stejnojmenným seriálem, je to jiný příběh cesty zla a dobra, z knihy si seriál vzal jen některé postavy a kousky dějových linek. A poslední série je úplně o něčem jiném, je to spíš takové korektně nekorektní multi kulti v kulisách první série.
Ovšem nejsympatičtější je Tagawa a jeho asistent Kotomiči :)

Albertos
24.11.2018 2 z 5

Slyšel jsem dobré recenze na seriál, že se povedl, téma je taky zajímavé, alternativní historie ve které se mluví o reálné historii jako o alternativní......to slibovalo peckový příběh......a tak jsem ho hledal. Marně :(

Kniha je napsaná zajímavě, o tom žádná, ale přišlo mi, že absolutně promrhala potenciál na suprový příběh.

Zvažoval jsem 2**ale nakonec tam nechám ty 3*** protože to není napsané úplně špatně. Ale asi pro někoho jiného.

Jsou tam náznaky děje, to jo, ale to by celý příběh by šlo shrnout asi tak na jednu, jednu a půl stránky a zbytek je taková výplň. Samotného mě překvapilo jak to bylo dlouhé a de facto jsem se tam nic moc nedozvěděl.

Ale co bych autorovy hodně vytknul je závěr. Kdybych to vzal jako školní sloh, tak je tam obvykle bývá úvod, hlavní část a závěr. Tady je kratičký úvodek, hlavní část a.....obsah stránek.

vlkcz
10.10.2018 5 z 5

Teď už vím, kde bral František Novotný inspiraci pro svou Valhalu, (tedy Konečný den). Ale jinak je to obsahově jiné. Žádná magie. A opět skvělý Dick, i když jde o jeden z jeho časných románů. Originální využití I-ťing, klasické téma skutečnosti prožívané reality.
"Pravda je strašná jako smrt. Ale je těžší ji najít."

BernardBlack
07.09.2018 2 z 5

Dobře, že Dolfík tu válku prohrál, protože jinak by to byla děsná nuda:)
Pro alternativní historii mám slabost (obzvláště WWII, kde Adův tým neskončí jako druhý:), ale tohle zpracování konečného řešení mi opravdu, ale opravdu nepřišlo jako dobrý nápad:)

laepus
31.08.2018 1 z 5

Fakt to nejde výš než za jednu:
+ alternativní historie
- žádná pořádná postava
- roztěkané a nesouvislné vyprávění
- vůbec nic se v knize nestane
- čekal jsem bombu na závěr - nepřišla
Je jasné, že mi nějaký inťouš napíše, že jsem to nepochopil, ale tady nebylo co chápat. Nic se tady nedělo. Asi v polovině knihy jsem si začal říkat: "O čem to vlastně je?" Čekal jsem nějakou zápletku a ta stále nepřicházela. OK. No tak jsem čekal alespoň nějakou úžasná pointu na závěr. A ani ta se nedostavila. A samotný fakt, že jsem u knížky asi třikrát usnul mému hodnocení taky nepřidává. Chtěl jsem si to přečíst, než se podívám na filmovou (televizní) verzi, ale po tomhle zklamání se na ni ani dívat nebudu. Nenadchl mě Dickův Blade Runner (knižní) a zklamalo mě toto. S Dickem jsem evidentně skončil. Zřejmě si nerozumíme.

SalvorHardin
29.08.2018 5 z 5

Alternatívna história. Ako by podľa Dicka vyzeral svet, v ktorom druhú svetovú vojnu vyhrali Nemecko a Japonsko?

Spojené štáty rozdelené dvoma okupačnými mocnosťami. V japonskom San Franciscu a celom západnom pobreží sa vo veľkom predáva kniha, ktorá sa provokatívne odohráva vo fiktívnom svete, v ktorom druhú svetovú vojnu vyhrali Spojenci a porazili Japonsko a Nemecko. Znie to naozaj fantasticky. Ale nenechajte sa zmýliť. Všetko sa odohráva okolo ústredných postáv, ktoré sa svojim vlastnými silami snažia v podstate konať dobro. Kontrastná kniha o vnútorných konfliktoch, o dobre a zle, o podstate zla vo svete, s koncom, ktorý napokon ani až tak neprekvapuje. A predsa to môže byť tým posledným prekvapením.. Čo je realita? Čo je skutočnosť? Uhoľ pohľadu?

MCGinger
14.08.2018 3 z 5

Zajímavé téma i některé detaily zpracování. Jinak se ale jedná o knihu, která není moc čtivá a svůj potenciál spíš ubíjí. Seriál jsem neviděl a nemůžu tedy srovnat.

madem
08.07.2018 4 z 5

Kniha o tom, jak by vypadala Amerika, kdyby Spojenci válku prohráli.
Kniha byla skvělá, zvažovala jsem i 5hvězd, ale vadí mi konec. Tedy kdyby nějaký byl.

tsal
27.06.2018 3 z 5

Děcka, nekoukejte na seriály. Nebo na ně koukejte, ale pak nečtěte knihy, podle kterých jsou. Mohlo by se totiž stát, že vaše očekávání budou příliš vysoká a knihu, kterou byste si jinak možná i užili, s nudou odhodíte do kouta.

Základní nápad s alternativní realitou je skvělý a poskytuje potenciálu na celou knihovnu (jak ostatně fantastika dokazuje). Strach, deprese a velký významný vykřičník pro naši realitu z toho jen čiší. Jenže se nemůžu ubránit dojmu, že se do toho pan Dick bál šlápnout naplno a raději přešlapoval někde v koutku. Původní obyvatelé USA jsou nižší kasta, mají méně nebo vůbec žádná práva, nikdo si nemůže být jistý životem ani majetkem. Přesto hrdinové proplouvají v zásadě bez problémů a neděje se jim nic, co by se jim nemohlo dít kdekoliv jinde a jindy. Včetně Juliany, která si za své problémy mohla sama absencí zdravého rozumu. Vážně, nakvartýrujte si neznámého týpka z baru a já vám zaručuji, že nebudete potřebovat okupanty k tomu, aby se dostavil adrenalin. V jedné půl-světovládě je skvělá technika a věda, ale také se v důsledku necitelných zásahů do populace hroutí společnost. Druhá půl-světovláda se snaží k okupovaným přistupovat se sociálním cítěním a zas tak moc je nevyžírat, jenže nic moc nemají, vše dochází a v mocenském závodě začínají citelně ztrácet. Mluví se o tom hodně a často, ale vy to stejně necítíte. Ze strašáku hrozící třetí světové války si pak nic neděláte, protože zatímco postavy se snaží tvářit překvapeně, nic překvapivého na ní není. Spíš se ptáte, kdyže vlastně skončila ta druhá? A linka s tajemnou knihou a Tagomiho cestováním? To bylo jedno velké, gigantické girlandami ověšené nic.

Tři hvězdy za skvělé nápady s obrovským potenciálem, zajímavé dialogy a postavy. Mínus dvě hvězdy za to, že jednotlivé příběhy nikam nevedly a celek působil jako vakuum. (Siriusly, scénáristi seriálu si ty zápletky museli v zásadě dopsat.)

kralika
15.05.2018 5 z 5

Mám rád knihy, které nevodí čtenáře za ručičku a mají druhý plán. I když, tady je možná i třetí... Je to Dick, takže je to psáno neuroticky, překotně, nejasně a na konci si budete klást neodbytnou otázku, jestli se vám to jen nezdálo. Netvrdím, že jsem rozlousknul tajemství této knihy, ať už je jedno nebo hned několik, ale vím, že si ji v budoucnu přečtu a budu ji vnímat zcela jinak.
Zkrátka. Tato kniha nutí čtenáře myslet, a to není málo.

lyriq
15.05.2018 3 z 5

Horší Dick. Stále čtivý, stále napínavý, ale závěr je zklamáním. Možná jsem jen něco nepochopil, přeci jen PKD byl mistrem vrstvení a zřídkakdy zachytíte aspoň většinu toho, co autor zamýšlel, po prvním čtení. Tentokrát je to za mě slabší, třeba po druhém přečtení...

JKDelaney
05.05.2018 3 z 5

Jako první jsem viděl seriál. Kniha je dobrá, ale bohužel seriál lepší.

toecutter
05.05.2018 3 z 5

Přiznám se,že ke knize jsem se dostal až díky stejnojmennému(a musím napsat,že excelentnímu!!!!)televizního seriálu,ovšem kniha mě po stránce děje velice zklamala-alternativní realita je zde pouze jakousi kulisou,celá se motá okoho jakéhosi orákula a věšteb a moc jsem ji nechápal a i když mě ke konci začala v celku bavit,četl jsem ji opravdu dlouho a sebezapřením-to už radši všem doporučím již zmiňovaný,fenomenální seriál...

theMarty
09.04.2018 5 z 5

Rozmýšlela jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček.
Jsem zklamaná z konce. Četla jsem a stále a stále čekala, kdy se stane něco, co svede jednotlivé postavy dohromady, kdy to nějak vyvrcholí.
Spoiler: nestane se to.
Ještě k tomu jsem nepobrala konečné poselství Knihy proměn.
Na druhou stranu, knížka je velmi čtivá a užila jsem si ji. Tak tedy 5.

tedyno
07.03.2018 3 z 5

Kniha se dobře čte a zároveň je velmi napínavá. Nicméně sci-fi je kniha jen okrajově.
Celou knihu jsem četl s napětím a očekáváním, když "to" konečně začne, načež přišlo zklamání: "Aha, to bylo všechno?"

Tatsume
06.03.2018 4 z 5

Hodně dobrá knížka, napínavá a vlastně strašlivá zároveň. Akorát jsem úplně nepobrala ten konec...