Muž z vysokého zámku

Muž z vysokého zámku https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2981/muz-z-vysokeho-zamku-2981.jpg 4 535 82

Děsivá vize skutečnosti, jak se sice neodehrála, ale jak se mohla odehrát. Autor za toto dílo obdržel v roce 1963 prestižní cenu Hugo Award a etebloval se mezi hvězdami žánru sci-fi. Představte si, že… Že Spojené Státy prohrály druhou světovou válku. Že jsou pod nadvládou Japonska a Německa. Že se píše rok 1962, pár přeživších Židů tají svou totožnost a v zemi se vesele kupčí s otroky. Je to zlý sen? Možná. Ale co když se z tohoto snu nelze probudit?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Man in the High Castle , 1962

mitko
25.03.2016 3 z 5

Už podľa tunajších komentárov som pristupoval ku knihe trocha s obavou a preto niesom v konečnom dôsledku sklamaný, ale zas nadšenie taktiež neprevláda. Na Dickových knihách mám najradšej tu nejednoznačnosť deja, keď neviem, či svet ktorá opisuje je naozaj reálny, či sa to všetko deje len v niekoho hlave, sníva, alebo ma halucinácie. Nestretol som sa zatiaľ s iným autorom, ktorý by tieto hranice dokázal až tak zúžiť, že si nie je človek po celý čas istý čo je pravda alebo nie. V tejto knihe nič také podobné nieje. Svet v ktorom Nemecko a Japonsko vyhrali, slúži len ako nejaká kulisa, v ktorej hrajú alebo lepšie povedané len prežívajú pár ľudí, s ktorými sa počas čítania stretneme. Kniha ani nemá moc zápletku, je tu vykreslených pár dní zo života ľudí, každý je rozdielny, ale všetky sú prepojené aspoň jednou vecou. No a popri tom tu máme tony filozofovania, myšlienok, kde všetko človek ani nezachytí (typický Dick) a zrazu príde len koniec a pocit, že kniha o ničom ani nebola...

Ruxandra
13.01.2016 1 z 5

Moje třetí Dickova kniha a bavila mě nejméně. Nebojím se přiznat, že jsem jí vlastně nepochopila. Četla jsem, čekala nějakou zápletku, cokoli a najednou jsem byla na konci knihy a nic se nestalo. Říkala jsem si, že si knihu přečtu než zkusím seriál, jelikož mě toto téma zaujalo, ale teď uvažuju nad tím, zda se do seriálu vůbec pouštět...

Karcoolka2210
17.12.2015 3 z 5

Pravdupovediac som dosť zmätená z tejto knihy. Teda téma je to skvelá, také niečo ma ani nenapadlo, čo by bolo, ak by Nemci vyhrali. Aj postavy boli zaujímavé, niektoré viac, iné som nepochopila. Neviem, možno mi niečo ušlo, ale mám fakt zmiešané pocity z tejto knihy. A na konci ma napadlo len WTF ;) Takže dávam 3. AJ

Jack.Bledsoe
08.12.2015 4 z 5

Tohle jsem četl v takových vlnách - tu zábavnou střídala méně zábavná a tak to šlo pořád dokola, od začátku do konce, takže zasurfoval jsem si skvěle, jen ten výsledný dojem na 5 hvězd nestačí:))

Asi byl problém i v mých očekáváních, měl jsem o celé knize a jejím ději úplně jinou představu. Žánrově bych to skoro ani nenazýval sci-fi, spíš by se hodil název soc-fi, protože žádných extra ozvěn budoucnosti se zde nedočkáte. Nebýt pár drobností, dal by se Muž z vysokého zámku považovat za zcela "normální" román, který se "holt" akorát odehrává v alternativním světě. Šlo o poučnou zkušenost, která je ale ve finále bohužel zdaleka ne tak atraktivní, jako samotný námět.

leos0925
07.12.2015 5 z 5

..jsem na půlce a čtu bez dechu ...

Lenka.Vílka
04.12.2015 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst už hodně dlouho (a ještě déle čtení odkládala, takže nebýt seriálu, asi si stále říkám, že to ještě chvíli počká, když to zvládlo čekat už tak dlouho) a jsem ráda, že mám konečně přečteno! Dokonalý příběh. Klenot. Doporučuji.

Sakulnikov
29.11.2015 4 z 5

O ději nelze moc mluvit, ale vzhledem k filosofickému zaměření knihy to vůbec nevadí. Celou knihou se prolíná otázka, zda lze vyhrát válku. Jestli i vítězové nejsou zničeni vlastní paranoií a válečnými zkušenostmi, které povedou k další válce. Další otázkou je vlastně obecně svobodná vůle, což je zosobněno v otázce symboliky I-ťing. A třetí aspekt, který tu knihu zlepšuje střet civilizací - napodobování uchvatitele a zároveň přebírání podrobené kultury dobyvatelem.

martin6849
16.10.2015 4 z 5

Možné spoilery!

Viděl jsem pilot seriálu a říkal jsem si, že si nejdříve musím přečíst knihu. A dobře jsem udělal.

Seriál je nabouchaný akcí (chápu to, musí být), kniha plyne relativně poklidně. V seriálu se honí nácci za filmem o alternativní historii, v knize se jedná o knihu, kterou si každý může relativně svobodně (aspoň v Pacific States of America) přečíst.

Ano, kniha nemá vlastně žádný konec a i děj se celkem točí jen kolem pár nedůležitých lidí, ale líbilo se mi to popisování společnosti, šílenost nácků a pojaponštění PSA.

Je škoda, že chvílema je kniha trošku přehnaná. Chtěl bych vidět nácky, jak v 50. letech vysušují Středozemní moře nebo letí na Mars...

misko13
06.10.2015 2 z 5

Po 2/3 knihy som mal dost. Je mozne ze posledna tretina sa poriadne rozbehla a stratil som kulturny zazitok. Z tak zaujimavej temy nevytazil autor nic. Filozoficke otazky ktorym sa venuje ma nezaujimaju. Podla tejto knihy vznika TV serial. Pribeh by som prirovnal k hypotetickej knihe zo sveta star wars ktora by opisovala usedavy a nudny zivot predavaca starozitnosti na planete Circarpous V ktory sa obava o svoje ksefty. Neviete ze taka planeta existuje vo svete star wars? Presne tento pocit vyjadruje moj pocit z knihy.

coquus
06.09.2015 2 z 5

Zajímavé téma, ovšem domnívám se, že se z něj dalo vytěžit víc. Na můj vkus tu je mnoho postav a vcelku málo děje. Ani myšlení či úvahy hlavních hrdinů mně nějak nedokázaly oslovit. Zaujal mě snad jen popis reálií tohoto světa.

józi.odkudkam
15.04.2015 5 z 5

Ano, 1984 a Konec civilizace jsou bezpochyby působivě děsivými vizemi totalitní nadvlády. Jenže spíš, než skutečnou úvahou, co by kdyby, jsou taky záměrně přehnaným varováním. Proti tomu žádná. Muž z vysokého zámku se však odvážil být jiný. A na to dojíždí. Je totiž civilní, uměřenou a pro mě osobně mnohem uvěřitelnější představou možného vývoje, než oba výše zmíněné tiuly. Nejen, že si v něm Dick naprosto nehorázně troufnul neudělat z přeživších židů chodící vtělení tryzny (ba naopak), ale i naznačit, že by to po stabilizaci světové situace, „zas tak strašné nebylo.“(co víme o takovém Římu, nebo Egyptě. Dějiny píší vítězové.) Alespoň ne tak, jak si tu asi většina čtenářů, včetně mě, přála vidět. Vy, co jste nečetli se ale nebojte. Kulisy děje jsou dosti chmurné i tak; svébytný, zdařile vykreslený, společensko-technologický vývoj/nevývoj alternativní minulosti rozhodně tahounem příběhu je. Mezi řádky se v něm, pokuřujíc kvalitní, úzké cigaretky nošené v kovových kazetách, producíruje novodobá vrstva rasově nadřazené šlechty, do vzduchu vypouští oblaka pikantně zvláštní, barokně-fašounské estetiky a zatímco se na jejich plantážích pachtí rolníci, v balistických obloucích nad nimi s rychlostí 3 Mach burácí suborbitální rakety...Kniha navíc, aspoň myslím, nese myšlenku o tom, že by ony ticíciletími vývoje hluboce zakořeněné, nyní podrobené, kultury, nejenže nezanikly, ale nakonec celý ten umělý systém zadními vrátky spolehlivě infiltrovaly a pohltily (Jak jen japonci nenávidí Čínu...a přece zde má jednu z hlavních rolí kniha proměn I-ťing). Muž z vysokého zámku možná nenabízí očekávané, o to víc ale nabádá k zamyšlení. Pro mě jedna z nejlepších (Temný obraz, Valis a toto) Dickovek. Solidních 5*****
A my snad jen buďme rádi, že ve skutečnosti vše dopadlo aspoň tak, jak to dopadlo!

Aaron_Hill
13.03.2015 2 z 5

Znáte ten pocit, kdy se kolem vás něco neurčitého děje a vy to nedokážete za žádnou cenu prohlédnout? Takový pocit jsem měl při čtení Muže z vysokého zámku. Nebudu lhát, ke knize mě přilákal stručně nastíněný (a náramně béčkový) námět, který jsem nalezl na internetu. Jak dětinské, jako když muška sedne na pavoučí síť. Očekávání zůstalo zcela mimo realitu, děj velice komorní, mnoho postav a mnoho myšlenek. Bohužel, kniha není určená pro mě. Alespoň ne v mém věku a v mé situaci. Nemohu ji odsoudit ani pochválit, nedoporučit ani doporučit. Svého čtenáře si ale bezpochyby najde.

Serja
19.10.2014 4 z 5

A nejsme náhodou v té alternativní realitě my?

Erezka
04.03.2014 2 z 5

Vůbec nechápu, co tím chtěl autor říct. To by v některých případech ani nevadilo, ale nebavil mě ani průběh.

GOD-Complex
24.01.2014 3 z 5

Vyborny a zdanlive neskutecne vdecny namet alternativni reality, ale o to vetsi zklamani na kolik tenhle potencial zustal nevyuzity, obzvlast pokud je autorem jinak genialni PKD, nemluve o tom ze se jedna o jeho jedine dilo ocenene Hugo Award. Neni to spatne, to vubec ne, ale zklamani urcite. 6/10

vrgulnik
02.05.2013 3 z 5

Provedením částečně připomíná "Dva Jiří" od Turtledova. Konec celé knihy mi však připadá více než zmatečný.

Doom
13.12.2012 5 z 5

Úžasný román. Pokud čekáte spoustu akce, epické bitvy a nebojácné hrdiny, máte smůlu. Tato kniha je o obyčejných lidech snažících se žít své obyčejné životy. Nic víc, nic míň.

honajz
10.09.2012 4 z 5

Kdysi mě ta rozjímavá atmosféra hodně brala. Po letech jsem si z toho ale pamatoval jen I-ťing a jednu scénu s průhledem do alternativní reality. Na nové čtení po letech mi tam přijde zbytečně moc postav, žádná hlavní a navíc se děj vlastně vleče. Rozjímavá putování alternativními světy převzaly adventury.

Kortexo
12.08.2012 5 z 5

Velmi zajimavá alternativní povalečná realita.Vyvolání zajimavých otázek a ještě lepší odpovědi.Určitě stojí za přečtení.

kiddlinka
29.09.2011 2 z 5

Člověk se neubrání otázce, jak by to asi napsal Orwell. Dickovi jde paranoia, ale v popisování totalitní společnosti opravdu saje. Tu knížku nedrží pohromadě vůbec nic. Další výborný námět promrhán.