Kopírák

Kopírák https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507971/bmid_kopirak-zb1-507971.jpg 4 668 668

Nejděsivější krimi thriller roku! Má krutost nějaké hranice? Anglii ochromí série hrůzných vražd. Každá byla spáchána jinou metodou, brutální … a povědomou. Pachatele totiž podle všeho inspirovali nechvalně proslulí sérioví vrazi – Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper a další. Vysloužil si proto přezdívku Kopírák. Co když se ale rozhodne své vzory ještě překonat?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Echo Man , 2022

jjanca
24.04.2023 4 z 5

Trochu ma mrzí, že má kniha tak nízke hodnotenie, podľa mňa bola dobrá. Príbeh bol napínavý, nevedela som sa od neho odtrhnúť, postavy v celku sympatické, krátke kapitoly. Áno, nebol to najdesivejší triler, ale chápem, že marketing :) Po prvý krát sa mi stalo, že som si vraha správne tipla. Ten koniec ma na chvíľu nechal na pochybách, ale nakoniec som mala pravdu.
Jediné, čo ma vytáčalo, bola nekonzistentnosť v menách postáv. Raz ich autorka nazývala krstným menom, potom priezviskom a niekedy len "žena", "muž".

barack
23.04.2023 5 z 5

Napínavé od začátku do konce. A kniha je ozdobou knihovny. Doporučuji všemi deseti.

Monika1180
19.04.2023 5 z 5

Tak tohle byla pecka!! Jsem ráda, že i přes spoustu negativní kritiky jsem si knížku koupila! Četla se jedním dechem....a ten konec?? Vypadá to, že by mohlo být i pokračování.
A navíc ta obálka, ta je dokonalá.

Kubajzz
17.04.2023 4 z 5

Nevím proč má kniha tak nízké hodnocení. Mě bavila :-) Určitě to tedy není nejděsivější trhák roku ale některé pasáže by někomu mohli dělat zle. Za mě určitě doporučuji k přečtení.

Toffec
17.04.2023 2 z 5

Skvělá propagace a to je vše :).

Marekh
16.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Musím se přiznat, že tato kniha mě hodně lákala a přemýšlel jsem nad tím, jestli si knihu přečíst či nikoliv, poněvadž názory čtenářů se rozcházejí. Jednomu okruhu čtenářů se kniha líbila, jiní čtenáři knihu považují za slátaninu.

Tato kniha nebyla špatná, ale záleží asi na tom, jak je čtenář v tom žánru zběhlý, jestli má načteno více takových příběhů a zajímá se o True Crime. Já se o tyto záležitosti moc nezajímám, takže z tohoto pohledu byla pro mě asi kniha přitažlivější a nechal jsem se překvapit.

Kniha vypráví o vrahovi, kterého přezdívají kopírák, protože kopíruje zločiny sériových vrahů. Vyšetřovatelé se ho snaží za každou cenu vypátrat.

Vyšetřování je pomalé, takže kniha potěší čtenáře, kteří mají rádi pomalé vyšetřování. Uvažoval jsem nad tím, kdo může páchat taková zvěrstva a jaký má k tomu důvod. Vytvářel jsem si různé teorie, byl jsem přesvědčený, že to musí být člověk, kterého jsem si v duchu označil, ale závěr mě srazil na kolena. Možná si kniha vysloveně říká o druhý díl.

Jedná se o autorčinu prvotinu. U této knihy by se daly nalézt nedostatky. Autorka mohla sjednotit křestní jména a příjmení, buď používat to či ono, aby to bylo přehlednější. Někdy jsem se musel více zamyslet nad tím, o kterou postavu se vlastně jedná. V jednání hlavních postav jsem občas vypozoroval nelogičnosti. V knize se nacházely brutální zločiny, ale já jsem myslel, že popisované události budou ještě horší. Každopádně v jedné knize těch mordů bylo až moc. Hlavní hrdinové mi připadali sympatičtí, i když se dopouštěli chyb. Celkově mi to všechno dávalo smysl.

Kniha má pěkný přebal včetně ořízky knihy.

lištička123
15.04.2023 3 z 5

Čekala jsem něco víc.

Marluksa
15.04.2023 3 z 5

Nejděsivější krimi thriller roku??? Vážně?!
Jedni ho milují, druzí zatracují. Je velmi zajímavé sledovat různé pohledy čtenářů.
A tohle na čtenáře jistojistě funguje. Kontroverze. Zvědavost. Důvod, proč si knihu pořídit. Velmi dobrý marketingový tah - aneb špatná reklama taky reklama.
Za mě ale velké zklamání. Očekávala jsem dokonalý thriller plný zvráceností, šokujících momentů a děsivých okamžiků. Tak, jak obálka knihu propaguje.
Doufala jsem v propletenec postav, v děj a linii příběhu, která mi nedovolí knihu odložit. V pořádnou jízdu. Nic z toho se nestalo. Jen další utvrzení v tom, že nálepka Bestseller vůbec nic neznamená.
Oceňuji nápad autorky, nastoupit na "bolestnou vlnu" o které se nemluví a přece hýbe světem a tak nějak ji zasadit a použít v příběhu. Nicméně supr vzhled neznačí čtivý obsah.
Intuice mě navedla správně, pachatel odhalen velmi brzy. Překvapením bylo spolupachatelství.
První část knihy mě vůbec nebavila. Musela jsem se doslova nutit, abych dala šanci každé další stránce. Druhá část už se četla podstatně lépe, měla konečně trochu grády. Závěr mě vyloženě naštval, jelikož z něj vyplývá, že Kopírák bude mít nejspíš pokračování. To už opravdu číst nemusím.
Za přebal a čtivější části knihy dávám 3***

zimolka
14.04.2023 5 z 5

Kniha mě bavila od začátku ,až do konce.Je pravda ,že ten konec mohl být trochu propracovanější,ale také si pohrávám s myšlenkou jestli nebude ještě další díl.Já si myslím,že za přečtení stojí.

CarolineR.
13.04.2023 4 z 5

Anglii sužuje série brutálních vražd. Každá z nich vykazuje povědomý modus operandi, který byl již v minulosti dříve spatřen, přičemž vždy odkazuje na jiného sériového vraha.
Kemper. Dahmer. Zodiak a další. Kam až je pachatel ochoten zajít?
Brutální, provokativní, místy až zbytečně vulgární a díky nevšední ořízce i zároveň velmi vábivé dílo.
Kopírák je zcela určitě nejkontroverznější knihou roku vyvolávající rozporuplné pocity na všech frontách. Z mého pohledu se jedná o víceméně povedený thriller, ve kterém není nouze o překvapivé zvraty, a to skutečně do poslední stránky.
Nutno zmínit, že členění textu do kratších kapitol bylo knize rozhodně ku prospěchu, jelikož ději dodávají tolik potřebnou svižnost a údernost.
Své mouchy kniha jistojistě má, ale určitě bych ji nezatracovala. Dejte ji šanci a udělejte si obrázek sami.

adevis
13.04.2023 4 z 5

Kolik recenzí na Kopíráka jste už četli? Kolik jich bylo negativních a kolik naopak pozitivních? Jste zvědaví na můj názor? Hmmmm, tak se pojďte podívat :)

Anotace zněla jasně - nejděsivější krimi thriller roku! Vrah, který kopíruje proslulé sériové vrahy, jako byl například Charles Manson, Jeffrey Dahmer a Edmund Kemper.

Po těch jednohvězdových recenzích jsem od knihy neměla žádná velká očekávání a musím napsat, že mě kniha bavila. V první polovině jsem měla docela zmatek (jako vy ostatní) v postavách. Nejsem zvyklá, že autor chvíli nazývá postavu jménem, v další větě příjmením. Zpočátku se zdálo, že je tam těch postav nějak moc. Po zorientování jsem se do knihy pohltila úplně.
V mnoha recenzích jsem četla názor, že postavy byly moc plochý. Hm. Plochý, jasně. Já osobně od thrilleru neočekávám detailní sondu do životů postav. Dle mého názoru jsem se o hlavní postavě Jess i všech ostatních dozvěděla přesně tolik, abych mohla hádat, který z nich je vrah. Ne. Neuhádla jsem ho. Nikdy se netrefím.
Řekla bych, že o chybách z překladu už víte taky, takže o tom bych se nemusela ani zmiňovat, že? To se dá přece prominout.
A ta skvělá a jedinečná ořízka? O ní jste už určitě taky slyšeli v těch jednohvězdových recenzích, protože to bylo to jediné, za co si kniha podle čtenářů zasloužila jednu hvězdu (:

Takže, pokud se pustíte do Kopíráka, hlavně si v průběhu čtení nestěžujte, že je to zkopírovaný. Ano, je to zkopírovaný, jmenuje se to Kopírák a anotace nás láká na vraha, který kopíruje známe vrahy. Amen.
Nemějte velká očekávání, pokud jste nároční, budete rozčilení a dáte ji jednu hvězdu. Pokud máte rádi thrillery, ve kterých děj odsýpá, autor vám hází mrtvolu za mrtvolou a nepotřebujete sondy do životů postav, pusťte se do ní.

Já Kopírákovi dávám 3,5/5*. Přečetla jsem ho rychle, bylo to čtivý. Není to nejděsivější krimi thriller roku, ale ani nejhorší.
Přečtěte si ho též, ať si můžete udělat svůj vlastní názor a rozhodně se nenechte odradit těmi negativními. Tečka.

KnihoSny
13.04.2023 5 z 5

No tak to jsem nečekala jako za mě námět skvělý četlo se to luxusně Griffinovi jsem fandila vůbec jsem nepoznala vraha až do chvíle kdy sedí Griffi s Carou v autě a Griffinovi to skoro dojde za mě druhá top kniha roku

Sarka25
12.04.2023 4 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu hodně těšila, mám ráda opravdové zločiny a anotace mě nadchla a říkala jsem si to je kniha přesně pro mě, ALE kniha má velké ale.. chyběl ji nějaký takový šmrnc.. četla se dobře a postavy taky usli ale už hned na začátku jsem si správě určila vraha .. ten konec mě dost překvapil a předpokládám že bude I další díl a I přes velké ale si knihu ráda přečtu

Ahmose
10.04.2023 1 z 5

Na túto knihu som sa nechal zlákať krásnou obálkou, oriezkou a vďaka skutočne vydarenému marketingu. Všimol som si, že niektoré recenzie Kopíraka prirovnávajú ku knihám od Chrisa Cartera. S Carterom to má spoločné len to, že je to tiež kniha a že je v nej kriminálna zápletka. Inak to okolo neho ani neutekalo.
Samotný námet je originálny a veľmi ma zaujal, ale prevedenie je neskutočne odfláknuté. Autorka sa to snaží uhrať na striedaní krvavých scén s akousi divnou, dosť trápnou, milostnou linkou a nechýba samozrejme miliónkrát otrepaná téma traumy z minulosti.
V postavách sa človek od začiatku stráca, pretože autorka sa vôbec nenamáhala nám ich nejako predstaviť. Proste sa zjavovali. Ich konanie a zmýšľanie často nedávalo zmysel. Jednotlivé vraždy prebiehajú ako na bežiacom páse a sú spracované na úrovni rýchleho preletenia článkov na Wikipédii. Nečakajte žiadnu hlbku, hromadenie dôkazov, zisťovanie totožností obetí, niečo o ich minulosti. Skrátka nič.
V priebehu čítania som veľakrát uvažoval, že knihu odložím. Neviem si predstaviť, že ako toto dokáže niekoho vydesiť. Z finálového veľkého odhalenia som sa už musel len smiať. Dávam jednu hviezdu za námet. Hrozná kniha a premrhaný potenciál.

Knižní střípky
10.04.2023 3 z 5

KOPÍRÁK je naštěstí velice čtivá záležitost, takže se nebudete rozčilovat dlouho. Mrtvolami se zde nešetří, ale vůbec nijak děsivě to na mě nepůsobilo. Já mám pro tyto knihy měřítko takové, zda bych si tu knihu vzala či nevzala na noční. KOPÍRÁKA úplně v klidu, tudíž je to pro mě známka toho, že je to prd a ne děsivý.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Sali88
09.04.2023 3 z 5

Thriller inspirovaný případy sériových vrahů? To si musím přečíst. Přesně taková byla moje první myšlenka, když jsem Kopíráka zaregistrovala poprvé. Od dětství jsem byla zažraná do všech možných kriminálek, true crime je moje závislost, vždycky jsem se zajímala o zločiny, vrahy a jiné. Přesně, jak napsala @sberatelka.knih ve své recenzi, i mě zajímá, co se jim honí v hlavě, jak přemýšlí, proč vraždí. Mají k tomu důvod nebo je prostě jen fascinuje, když sledují, jak z někoho vyprchává život?

Během posledních let se v Anglii objevilo několik případů brutálních vražd, které nemají zdánlivě nic společného. Opak je ale pravdou a ukazuje se, že pachatelem je sériový vrah, kopírující zločiny známých sériových vrahů.

Člověk, který se inspiruje vraždami sériových vrahů a snaží se být ještě "lepší" než oni, je za mě skvělý a originální námět na thriller. Škoda jen, že autorka celý potenciál poněkud zazdila.

Asi jsem už příliš otrkaná tou hromadou případů, o kterých jsem slyšela nebo četla, že mi Kopírák nepřišel tolik šokující a drsný, jak asi působit měl. Chybělo mi napětí, které u thrillerů očekávám. Pachatele mi pomohly odhalit dvě určitě věty a v mém odhadu jsem se nemýlila. Jedna věc překvapivá byla, to ano, a poslední desítky stran jsem otáčela stránku za stránkou, ale jen proto, že jsem byla zvědavá, jestli je můj odhad správný a byl.

Mám pocit, že celý příběh je poněkud odbytý, a kdyby autorka uchopila celé téma jinak a zločiny sériových vrahů skutečně "povýšila na vyšší úroveň", stál by Kopírák za přečtení mnohem víc a nebyl by tak moc okopírovaný.

Knihu musím hodnotit průměrně. Pokud nejste blázni do true crime tak moc, jako já, může pro vás být kniha šokující a plná nového. Jestli ale už nějaké ty zkušenosti s tímhle vším máte nebo máte hodně načteno, co se thrillerů týče, nemějte příliš velká očekávání.

PaniJani
09.04.2023 3 z 5

Dlouho jsem se se žádnou jinou knížkou tak neprala, jako právě s Kopírákem. Za mě to určitě není nejděsivější krimi thriller roku. Spíš nejkontroverznější. Ta obrovská reklama udělala své a vzbudila dost reakcí. Osobně ho vnímám jako průměrný thriller, nic co by mě tam nějak zvlášť dostalo, šokovalo. Námět dobrý, možná by chtěl lépe využít. Každopádně kniha se četla hezky, ke konci mě i vtáhla. Špatná kniha to není, ale z mého pohledu rozhodně ne ani skvělá. Jsou dva tábory a abyste věděli, do kterého patříte vy, musíte si ji zkrátka přečíst .

dufkys
08.04.2023 3 z 5

Mám vlastně strašně smíšené pocity. Na jednu stranu kniha byla fajn, na tu druhou mě neskutečně rozcilovaly situace, které proste nemohou být realné. Když už se autorka opírá o známé sériové vrahy, čekala bych, že celá zápletka bude uvěřitelná. Hlavní hrdinka má poměr s postavou, se kterou by si v reálném životě skoro na 100% nic začít nemohla, minimálně ne za stejných podmínek.
Krasna obálka je sice super, ale rozhodně nezaručuje úspěch.

Roseblood
08.04.2023 3 z 5

Kopírák, zatím nejkontroverznější kniha roku, o které jsem četla jak velikou chválu, tak totální zklamání až označení za odpad. Sama jsem byla hodně zvědavá, jak mi sedne a jestli se mi bude líbit.
Můj osobní verdikt na tuhle knížku je takový, že je to průměr. Pár vět mě doslova rozesmálo na celé kolo, třeba ta, kdy hlavní hrdinka tvrdí, že viděla dost pořadů na Netflixu a z toho ví, že jakmile si policie udělá nějakou teorii, hned se jí chytí a nepřipustí jinou možnost, nebo další perla, že kdokoli by chtěl spáchat nějaký trestný čin a viděl pár dílů Kriminálky Las Vegas, věděl by, jakých chyb se vyvarovat.
Hlavní hrdinka a její promiskuita mi nebyla vůbec sympatická.
Kopírák je mix všeho co teď frčí. Jen mi to přišlo hooodně překombinované a v některých částech neuvěřitelné.
Byla jsem ráda, že jsem záporáka neodhalila hned, byť byl v těch čtyřech, které jsem podezírala. Ač se v knize nešetří krví, orgány a barvitými popisy vrahova řádění, kniha byla pro mě taková odpočinková. Četla se mi dobře a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Takových knih jsem už měla pod rukama víc a myslím, že pro mě to odpad není. Je to kniha u který v pohodě vypnu a za pár týdnů nebudu vědět už moc podrobností.
Jsou lepší knihy - jistě, ale jako oddechovka s krimi příběhem u mě prošla.
Do toho jsem obálková, i kdybych neměla bookstagram a nevěděla o něm, nečetla recenze, tak vím, že by mě kniha oslovila, kdybych ji viděla v regálu a odešla bych z knihkupectví s ní. Na proclaimy já už dávno nedám, takže tohle prohlášení na knize by mě nijak ze židle nedostalo.

Magnovak
07.04.2023 2 z 5

Patřím mezi ty pošuky, co znají každého ze známých sériových vrahů, můžu o tom mluvit hodiny, takže na Kopíráka jsem se neskutečně těšila. Bohužel, tento fantastický nápad byl zpracován tak nějak průměrné. Jak už uvedli jiní, prakticky všechny postavy jsou nesympatické, jednají nelogicky, vyšetřovací postupy a celý proces vyšetřování jsou úplně mimo (případ takových rozměrů by rozhodně neomezoval budget, vyšetřování by vedlo kriminální oddělení spolu s MP a ne banda amatérských detektivů a hlavně -polovina skutků v knize by zkrátka v realitě nemohla být vůbec provedena, tím teď nemyslím vraždy, nebo MO, ale i něco tak hloupého, jako to, že se civilista dostane bez problémů do šaten nemocničního personálu). Nebudu uvádět další příklady, abych "nespoilovala", nicméně "vraha" jsem odhalila také velmi záhy, asi jako většina čtenářů, pokud tohle není Vaše první detektivka v životě, postavy se zkrátka prozradí svým chováním, i popsanou charakteristikou minulosti či obecně jejich osobního života. Poslední třetina knihy už je vyloženě taková Policejní pohádka. Je to všechno zkrátka moc přitažené za vlasy úplně ve všem a ve srovnání s další aktualitou *Genesis* je tohle podstatně horší, pokud vůbec lze srovnávat. Škoda.

Sam Holland
americká