Kopírák

Kopírák https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507971/bmid_kopirak-zb1-507971.jpg 4 652 221

Nejděsivější krimi thriller roku! Má krutost nějaké hranice? Anglii ochromí série hrůzných vražd. Každá byla spáchána jinou metodou, brutální … a povědomou. Pachatele totiž podle všeho inspirovali nechvalně proslulí sérioví vrazi – Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper a další. Vysloužil si proto přezdívku Kopírák. Co když se ale rozhodne své vzory ještě překonat?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Echo Man , 2022

Rodaw
27.03.2023 5 z 5

KOPÍRÁK
Hodnocení Knihánkova: 5 hvězd

Kopírák je vynikající! Prosím, nedejte na negativní recenze na internetu a dejte mu šanci... Troufám si říct, že my doma (alespoň já a mamina určitě) jsme na thrillery celkem nároční, ale z Kopíráka jsme byli nadšení. Chris Carter je sice lepší, ale Carterovi nemůže nikdo konkurovat:-). Kopírák je super a řadí se k mým TOP thrillerům - stejně jako např. knihy od pana Sebastiana Fitzeka, Wulfa Dorna atd...

Máme zde sériového vraha, který se inspiruje jinými sériovými vrahy (Instagramem proletěla "žhavá zpráva", že Charles Manson nebyl sériový vrah - možná je to diskutabilní, ale za mě to sériový vrah byl, i když nevraždil svýma vlastníma rukama, ale nabádal k tomu ostatní, vůdce sekty. To, že byl Charles Manson sériový vrah tvrdí i pan Andrej Drbohlav - expert v oboru - ve své knize Psychologie sériových vrahů, takže asi tak:)). Námět může působit lacině, true crime je teď na vrcholu a možná někdo cítí lehké přesycení, ale za mě to bylo super! Jelikož se sama o vrahy zajímám, tento prvek mě v knížce moc bavil a i když jsem některé znala, musím si rozšířit obzory:)). Každopádně jde spíše o inspiraci, Kopírák si něco dělá i po svém a nebo do toho vkládá "něco navíc ze sebe"...

V knize je i spousta vyšetřování. Za mě osobně mám ke knížce 2 (malé) výtky:
1.) klidně mohlo být více psycho a děsivých scén (tedy přímo akce Kopíráka) a o trošičku méně vyšetřování
2.) konec: v průběhu čtení mě napadla jedna teorie, která by podle mě byla ještě více psycho. Něco podobného se mi stalo u filmu Fresh, kde mě taky napadl ještě více psycho konec, než jaký nakonec byl (ale i tak to bylo super a film mimochodem moc a moc doporučuji:)).

Každopádně oba dva tyto body jsou jen malé "ale" a jak vidíte, stále hodnotím plným počtem - tedy 5 hvězd.

Rozuzlení se mi líbilo, překvapilo mě. Sice jsem měla pocit lehoulililinké překombinovanosti + jsem si říkala "a jak bylo teda možný toto a toto?", ale nakonec to do sebe vše zapadlo a co se mi líbí na konci nejvíc je ta TEMNOTA a BEZNADĚJ. Víc nebudu prozrazovat. Prostě konec podle mého gusta :).

Za mě Kopírák ANO a prosím NENECHTE SE ODRADIT.
Třeba se Vám nebude líbit jako mně, ale minimálně byste knihu mohli zkusit, protože je dle mého fakt zábavná a hodně čtivá.
Víc takových knížek, prosím!
A moc doufám, že od Sam Holland vyjdou v ČR i další tituly! Já si je s velkým nadšením přečtu hned, jak vyjdou:).

Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 2/2023.

Pazďa
26.03.2023 odpad!

Kopírák je na povrchu tradiční moderní Bčková detektivka, což je žánr, po kterém sahám nejradši. Dlouho jsem ale nečetl línější knihu.

Koncept je zaručený trhák, true crime je dnes masivně populární. Kniha ale nepřináší v tomto ohledu víc, než rychlý průřez wikipedie článků o nejznámějších vrazích, a autorka tak ani nemusela svému vrahovi sama vymýšlet žádný modus operandi.

V postavách se vyznáte někdy kolem strany 100, autorka nijak neplýtvá čas je představit, lidi se prostě zjevují na scéně jen tak. Občas se v polovině kapitoly otočí POV a zničehonic jsme v hlavě úplně jiné postavy, nezmate vás to, ale působí to amatérsky.

Je dobrým zvykem, že každá vražda má v detektivkách svůj čas pořádně odeznít, dozvíte se více o obětech a vyšetřování. Kopírák tuto část zcela přeskakuje, po dočtení nemám ani vzdálené ponětí kdo byli například ti lidé z vraždy podle Mansona a na oběti z Kampera si také nevzpomenu, což je problém, když tyto dva případy odstartovaly celé dění.

Ústřední romance je vyloženě trapná, v porovnání vypadá Stmívání jako literární klasika. Celá příběhová linka o sebepoškozování zanechává špatný dojem, skoro jako kdyby to dalo ve finále postavě výhodu.

Finální twist v epilogu působil zdlouhavě a finálního vraha jsem od začátku bral, jako odvedení pozornosti, protože to přece nemůže být tak jednoduché.

Dialogům kralují vulgarismy a každé vražedné scéně krev a mučení, ale každá vražda je tady smetena ze stolu jako rychlokvaška a tak to všechno postupně ztrácí efekt.

Měl jsem z toho dojem, že je to napsané pro 13ti leté publikum, jako jejich uvítací dopis do světa moderních detektivek. Přes díry v logice, minimální emocionální dopad a fakt, že v knize je neironicky použito slovo "zasebevraždit" ale nevidím příběh, který má nějakou hodnotu pro lidi, co mají v žánru již něco málo načteno.

Ellinek
26.03.2023 4 z 5

My máme s Kopírákem zvláštní vztah, protože i když to není knížka přesně podle mého gusta, tak mám vlastně po dočtení radost. Ale to bude asi hlavně tím, že jsem asi od páté stránky soupeřila s autorkou, kdo koho teda trumfne, a během čtení jsem svoje postřehy tlumočila kamarádce, aby byla svědkem, že to zase uhádnu hned z první. :D

Mně zase před očima zamávalo rudou vlajkou označení nejděsivější thriller roku. To já vždycky zbystřím a řeknu si: no tak to pojď zkusit u mě, frajere. :D Kopírák zas takový frajer není. Jasně, pokud nemáte tolik načtených thrillerů a ještě pořád vás dovede překvapit, co je člověk schopný člověku udělat, tak vám asi úplně dobře nebude. Já byla během čtení až moc v pohodě. Cítila jsem se jako Griff a Jess. Prostě žijeme v temnotě. Není to nejděsivější. Kopírák vlastně sám o sobě není ani žádná spešl kniha. Ale pozvolna nabere docela grády a já se při čtení bavila a pořád jsem kamarádce říkala, proč si myslím, že to byla fakt tahle postava. Na konci se mě autorka sice rozhodla zmást, ale v epilogu jsem vítězoslavně zvedla telefon a oznámila jsem kamarádce, že to fakt byl tamten a měla jsem pravdu! Bylo to trochu kostrbaté čtení, styl psaní autorky mi místy nesedl, v té er formě se dost ztrácelo, kdo přesně říká co, ale v konečném důsledku mám vlastně po dočtení docela dobrý pocit. A především kvituju ten konec, podobně jako u Perfektního manželství, protože na tohle nemá koule každý autor. A já mám ráda, když se někdo vymaní z toho trendu a žili šťastně až do smrti, protože tohle je život, tohle je realita, ne každý si prostě zažije svůj happyend, spousta životů skončí po všech tragédiích ještě více tragicky. Jsem možná cynická, ale tak to je, svět není jen růžové místo zalité duhou, kde poskakují jednorožci. Jak se říká, život je bahno a jen svině se v něm umí brodit. A to prostě bohužel často platí.

Takže Kopírák není extrémně dobrá kniha, vrah se dá uhádnout, vraždy vás nevyděsí, pokud už znáte něco víc, ale já jsem si z toho čtení dokázala tu zábavu udělat, takže jsem vlastně spokojená. Bylo to klišoidní, některé dialogy opravdu pitomoučké, některé postavy ještě více, ale na jeden den mě to zabavilo a vyplivlo mě to vlastně v docela dobrém rozmaru. Jindy bych tuhle knížku patrně pořádně zhatila, ale...jo, fakt jsem se naladila tak dobře, že z toho mám normálně zvrácenou radost. :D

Majuš333
26.03.2023 3 z 5

'A nikdo netuší, jaké hrůzy je teprve čekají.'

Tak, ako všetkých, aj mňa 'Kopírák' nalákal prebalom knihy a anotáciou. A teraz mám rozporuplné pocity, pretože súhlasím s ELENtheKNIHOMOL, ale aj Babouš má pravdu... Veľký potenciál, ale určite slabšie spracovanie :(
Začiatok mi prišiel veľmi rozlietaný, ale nakoniec sa to ucelilo a nabralo tie správne grády. A epilóg? Ten rozhodne podľa môjho gusta nebol... Skrátka som v závere čakala, že sa v určitej chvíli rozrazia dvere a bude v nich stáť Cara...

Roo stojí u linky s nožem v ruce a seká mrkev na kousky, čepel se jen míhá. Cara se zastaví ve dveřích. On dokrájí, nasype zeleninu do vroucí vody, načež si všimne, že ho manželka pozoruje. Vyhodí nůž do vzduchu. Ten se jedenkrát otočí a Roo ho obratně chytí za rukojeť.
"Kolik je ti? Dvanáct?" kaboní se Deakin od stolu. "Vytahuješ se před svou holkou?"
Andrew k němu napřáhne ruku s nožem. "Chceš si to zkusit?"
"Deaksi, nepovezu tě s majákem do nemocnice na šití, jen protože ses chtěl předvést před mým manželem," ozve se Cara a Noah zvedne ruce.
"Poznám, když jsem na lopatkách," směje se.

sarka.t
25.03.2023 3 z 5

Knížka mě vtáhla, přečetla jsem ji za jediný den. Což od knížky očekávám. I když už jsem rozhodně četla lepší thrillery. Chyby se tam najdou, je to hodne předvídatelné. Ale koupě nelituji :). Pokud jde o hrdinku, která necítí bolest, za mě lepší Lisa Gardnerová - thriller Neboj se.

AnastasijaV
25.03.2023 2 z 5

Rozruch kolem této knihy mi přijde maličko přehnaný. Obálka skvělá, obsah už tolik ne. Velmi jednoduché věty, školácky napsané a spousta vulgarit. Avšak kvůli krátkým kapitolám se kniha čte rychle. Pro čtenáře thrillerů konec nebyl žádným velkým překvapením. Téma je velmi slibné, dokážu si ho ale představit děsivěji než je v této knize psáno.

nakavusterezou
24.03.2023 3 z 5

Tohle píšu hned po dočtení knihy, takže jsem ještě plná dojmů. Je dost možné, že časem svůj názor trochu změním.

Prvních 100-150 stran mi dělalo problém. Bylo tam na mě hodně postav a jména jako je Nate a Nav se mi pořád pletly :D Nemohla jsem se do příběhu pořádně začíst. Po překonání rizikových stran mě ale příběh začal bavit. Postavy mě bavily, hlavní vyšetřovatelka mi byla sympatická, takže k tomu nemám co vyknout. Nate a Jess za mě pecka, takhle linka se mi moc líbila.

Musím ocenit, že postupně, jak čtete, vám to všechno začne do sebe zapadat, jako puzzle.
Po dlouhé době se mi podařilo odhalit vraha Kopíráka (jsem na sebe pyšná a plácám se imaginárně po rameni) :D

Rozhodně oceňuji autorčin nápad. Vrah, který se inspiruje vraždami známých vrahů - Manson, Kemper, Dahmer.. za mě geniální nápad!

Každopádně, aby nebyla pořád jen pozitivní. Čekala jsem od toho mnohem víc. Než kniha vyšla, všude jsem viděla, jak je to NEJDĚSIVĚJŠÍ thriller tohoto roku. Já jsem teda četla děsivější thriller (který vyšel letos). Takže v tomto ohledu jsem byla zklamaná.

ELENtheKNIHOMOL
24.03.2023 1 z 5

Začnu tím dobrým, což je super obálka a boží ořízka,která mi bude zdobit knihovnu,ale to je bohužel vše.
V této knize autorka sesbírala snad všechna otřepaná,stereotypní a klišoidní témata, přihodila špetku (větší špetku) neuvěřitelných a nereálných aspektů,k tomu přidala asi 30 vražd, celé to postříkala krví kterou se snažila šokovat a to vše napěchovala do 360 stran.Takže nám vznikla celkem solidní matlanina ve které vše působí jak z rychlíku a to včetně popisu vražd, které mají být hlavním tahounem této knihy.
Hlavní postavy nám nejsou nijak dobře představeny a navíc jsou jednou nazývány křestním jménem a pak zase příjmením, takže v první polovině jsem se docela plácala v tom,že jsem nevěděla kdo je kdo,natož abych věděla třeba jak jsou starý nebo jak vypadají. Absolutně se nešlo s nimi sžít.
Příběh je vyprávěn z různých pohledů,což bylo taky v tomto případě velmi matoucí, protože změna vypravěče není označena a často nebylo hned zřejmé, čí úhel pohledu právě čteme.
Kniha také obsahuje dost groteskních situací:
Věděli jste třeba, že i přesto, že jsou dveře ZATLUČENÉ může je žena úplně v klidu otevřít, protože je jen ZATLOUKLI,ale zapomněli zamknout?
Tak takových perliček tu máme víc.
Je něco horšího než přečíst celou knihu s tím,že vy víte kdo je vrah,ale detektivové jsou tak hloupí,že na to nemohou až do samého konce přijít?
Bylo tam prostě až příliš aspektů, které byly neuvěřitelné a to způsobilo fakt,že jsem obsah nemohla brát vážně.
Závěrečný epilog,nasadil korunu už tak nevěrohodnému příběhu.
Je to můj subjektivní názor,kniha si jistě své fanoušky najde,ale za mě ne.

veruptackova
24.03.2023 4 z 5

Kopírák je kniha, která je poslední dny vidět snad úplně všude. Skvělá marketingová kampaň a dokonalá ořízka způsobili, že se do této knihy chce pustit snad každý milovníky krimi thrillerů.
Kniha skutečně obsahuje příběh, ve kterém najdete snad všechny aktuální trendy. Je libo vyšetřovatele se závislostí? Neprávem obviněnou? Hrůzné vraždy? Rádi čtete o skutečných zločinech? Tohle všechno, a ještě víc v knize najdete, a proto si myslím, že se bude líbit většině.

Kniha má totiž naprosto skvělý námět, u kterého mě překvapuje, že s ním nepřišel někdo už dřív. (Nebo rozhodně ne v takovém rozsahu). Autorka si ale taky sama sobě nasadila laťku, protože si nejsem jistá, jestli tento nápad půjde snadno překonat. Každopádně se nemůžu zbavit dojmu, že v podání jiného autora by to byl opravdu top thriller.

Co se týká brutálnosti knihy, určitě není vhodná pro ty z vás, kterým vadí detailně popsaná místa činu. Osobně si však myslím, že bych našla hned několik brutálnějších adeptů. Rozhodně neočekávejte druhého Chrise Cartera, jehož čtenářům je Kopírák doporučován. Dle mě má totiž Carter propracovanější postavy i zápletku, a i vraždy jsou brutálnější. V případě Kopíráka jich jen bylo prostě víc. Rozhodně to však neznamená, že by mě Kopírák nebavil. Dostala jsem od něj přesně to, co jsem chtěla - čtivý příběh, který je možná plný thrillerových klišé, ale rozhodně umí napnout.

Pokud hledáte thriller na relax a nevadí vám trochu detailnější popisy vražd, Kopírák by pro vás mohl být to pravé. Já osobně jsem opravdu zvědavá, s čím přijde autorka příště.

Babouš
23.03.2023 4 z 5

Za mě velký dobrý. Skvělá hlavní hrdinka, která tak trochu tápe v temnotě (a necítí bolest, což se na první pohled může zdát jako super, dokud si neuvědomíte, jak to je nepraktický) a řetězec děsivejch vražd, který mají společný to, že každá je úplně jiná - a každá kopíruje nějakou slavnou vraždu v dějinách. Kopíráka je snadný nenávidět - je to kontroverzní kniha, místy fakt až za hranou, ale je to extrémně čtivý, konec jsem neodhadl a na čtení jsem se každej večer těšil. Takže bavilo. Moc. Jenom bacha, místy to je fakt síla, není to pro každýho.

monika0356
23.03.2023 4 z 5

Ze zacatku jsem si rikala, ze to asi ani nedoctu, moc jsem se do toho nedostala, ale potom to nabralo lepsi spad a byla jsem zvedava, kdo to teda bude a uhodla jsem to uz pred koncem :) na to jak je kniha reklamovana, tak to zase takova pecka neni, ale precist se to da.

DominaCZ
22.03.2023 odpad!

Jakmile se něco takhle samo prsí a chválí už dopředu, je jasný, že to bude o houně...což tady sedí dokonale. Nezkoušejte to.

Lenny.Wolf
21.03.2023 1 z 5

Obvykle se ke špatným knihám nevyjadřuju, hlavně se jim většinou zdárně vyhnu, ale tady jsem se nechala zlákat dobrou anotací a ještě lepším marketingem, kde na vás Kopírák vyskočí skoro všude.
Věřím, že lidem, kteří jsou sváteční čtenáři a nebo nemají krimi moc načteno, to bude připadat super a mega hustý, ale pro mě to bohužel byla šílená slátanina. Připadalo mi, jako by autorka smíchala dohromady nejznámější krimi série, k tomu přidala všechna klišé, jako je suspendovaný detektiv, který si řeší vlastní minulost, falešné stopy a obvinění a hlavně se snažila brutalitou v knize, co nejvíce šokovat. Navíc jsem vraha uhodla už v půlce knihy a závěrečný twist v epilogu mi přišel totálně mimo.
Co chválím je obálka knihy a ořízka, na to se kouká moc hezky :D Ale pokud chcete fakt dobrou krimi, tak série Čtvrtá opice to za mě jistí.

sidini
19.03.2023 3 z 5

Thriller plný hrůzných vražd. Nedoporučuji u knihy jíst své oblíbené jídlo, už by jím nemuselo být. Autorčina prvotina je totiž plná krve a násilí a to, že studovala psychologii, je v knize znát. Mrazivé jsou kapitoly líčící děj právě očima sériového vraha, který je vždy o krok před týmem vyšetřovatelů. Zkušený čtenář thrillerů a detektivek vraha vytipuje tak v polovině knihy, což je škoda, ale i tak jsem dočetla do konce. 3/5

zelda7
19.03.2023 5 z 5

Kniha mne bavila, byla velmi čtivá, stále jsem byla zvědavá, co se stane dál, proto i přes pár nelogických momentů, hodnotím knihu kladně.

milanříský
19.03.2023 1 z 5

Nejděsivější thriller roku? Jo, ale maximálně tím, jak je děsivě špatný. Kopírák je totiž nafouklá bublina, co zvenku vypadá skvěle, ale uvnitř je neuvěřitelně tupá.

Český název je trefný, autorka prostě zkopírovala trendy a poslepovala je příběhem, do kterého nasypala ty největší klišé současných thrillerů. Chcete nespravedlivě obviněnou? Máte ji mít! Což takhle suspendovaného detektiva prahnoucího po spravedlnosti z osobních důvodů? Bum, je tam. Chcete se svézt na vlně true crime? Prásk, máte tu povrchní odkazy na slavné sériové vrahy jako Dahmer, Zodiac, Kemper, Golden State Killer a další. Chcete závěrečný twist, jaký tu byl už stokrát? Není problém! Nechybí vám v guláši falešné stopy ukazující na někoho jiného? Nebojte se, ani o tohle vás autorka neochudí! A všechno to je poslepované tunou nelogičností, což ostatně nemůže nikoho překvapit, když autorka razí tezi, že kdo viděl Kriminálku Las Vegas a má internet, zákonitě zná perfektně forenzní postupy. Totální bullshit v anotaci, kde je Charles Manson označen za sériového (!) vraha, už snad ani nestojí za řeč.

Kopírák je neuvěřitelně špatný thriller plný prázdných vět, ještě horších dialogů, přihlouplých detektivů (vážně musí vyšetřovateli vražd poradit civilistka, že povražděná skupina v čele s těhotnou ženou a nápisem svině na zdi odkazuje na Mansona?) a uměle gradovaného děje. Nekteré kapitoly nezabírají ani stránku, šponování atmosféry ale absolutně nefunguje a končit kapitolu charakteristikou vraha ve stylu nedělá to poprvé by už mělo být trestné.

Závěrečná scéna ve výslechovce je jen třešnička na dortu a aspiruje na jedno z nejstupidnějších odhalení, co jsem kdy četl. Což už je vlastně jedno, protože pokud jste se do tohohle momentu prokousali, je vám motivace postav a jejich osud totálně ukradené, protože jsou to jen vyprázdněné figurky pronášející přiblblé věty. Krásná ukázka toho, jak se dá marketingově vyhajpovat totální prostoduchá slátanina.

Jaklová.katka
18.03.2023 5 z 5

Masakr!!!
Vražd spousta a chvílemi dost nechutně popsané.
Doufám že autorka bude pokračovat dalšími knihami.

VulpesVulpes
16.03.2023 5 z 5

Absolutní pecka! Thrillerů mám načteno spoustu, ale tenhle mě vážně dostal. Napínavé od začátku do konce, příběh skvěle graduje, vrah vás přímo fascinuje svoji zvrhlostí a "vynalézavostí" v tom nejšílenějším slova smyslu. A konec? Ten je fakt naprosto nečekaný a skvělý! Škoda, že tu není víc hvězdiček než 5...

teresz.c
15.03.2023 4 z 5

Tak tohle byla jízda! Kdo má rád True crime podcasty trochu šmrnclé psychologií sériových vrahů, tak si přijde na své.
Kniha je velmi čtivá a nejde ji odložit. Mrtvol přibývá a vrah vyšetřovatelům i vám stále uniká. Popisy vražd a míst činu jsou opravdu krvavé a brutální, takže doporučuji nečíst knihu před spaním....jinak budete muset spát s rozsvíceným světlem anebo ve stylu Joeyho poběžíte schovat knihu do mrazáku.

onyx84
15.03.2023 4 z 5

Kniha Tě vcucne a vyplivne až na konci...opravdu čtivé, místy pěkně brutální,ale ten konec?famózní...bál sem se, že konec knihu zabije,ale naopak konec tomu nasadil korunu...jen mi teda hlavní postavy byly těžce nesympatický...jinak vřele doporučuji...

Sam Holland
americká