Kopírák

Kopírák https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507971/bmid_kopirak-zb1-507971.jpg 4 668 668

Nejděsivější krimi thriller roku! Má krutost nějaké hranice? Anglii ochromí série hrůzných vražd. Každá byla spáchána jinou metodou, brutální … a povědomou. Pachatele totiž podle všeho inspirovali nechvalně proslulí sérioví vrazi – Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper a další. Vysloužil si proto přezdívku Kopírák. Co když se ale rozhodne své vzory ještě překonat?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Echo Man , 2022

katlouc.ha
22.05.2023 3 z 5

Nemohu úplně sdílet názor, že se jedná o nejděsivější thriller roku. Kniha je napínavá, místy na mě už moc brutální, ale trochu mi vadil styl, jakým je to psané.

Jamalu
20.05.2023 5 z 5

Za mě krimi, která má spád a dobře se čte. Žádný dlouhý nudný popisy z vyšetřování. Stále se něco děje. Trochu drsnější, nic pro slabší povahy. Konec nabízí naději na další díl.

monishek
16.05.2023 3 z 5

V jedné době byla tato kniha obrovský boom a názory na ni se dost lišily. Někdo byl nadšený a pro někoho to byl jen ubohý brak. Ja jsem v takové té zlaté střední cestě. Knížka je určitě čtivá a svým způsobem zajímavá. Námět měl určitě potenciál. Zpracování bohužel lehce zaostává. Postavu Kopíráka jsem si tipla správně, ale i tak se mi příběh líbil. Vidím to na takový lepší průměr 3,5/5 a určitě bych dílo nezatracovala. Nakonec celkem fajn oddechový thriller.

Pefka
13.05.2023 3 z 5

Komentář píšu až 14 dní po dočtení knihy a celkem nepřekvapivě zjišťuji, že si z ní nic moc nepamatuji. Ze začátku mi dělalo velký problém se vůbec začíst. Zarazilo mě, když si souvislost mezi vraždami jako první uvědomila Jess a ne policie. Tím autorka na policii nevrhla hned do začátku dobré světlo. Ne že by to teda dalšími kapitolami nějak významně vylepšila. Postupně jsem měla asi tři adepty na vraha, vyústění mě ale totálně šokovalo - ve špatném slova smyslu. Nevěřícně jsem kroutila hlavou a říkala si, že to snad autorka nemůže ani myslet vážně. Prostě ne! Ač se kniha hemžila popisy brutálních scén, nějak to na mě vůbec nepůsobilo.

Kekik
10.05.2023 5 z 5

Chápu to. Vážně chápu, že má kniha tak rozdílné názory. Já se řadím k těm, kterým se kniha líbila. Vážně jsem nadšená.
Než budu pokračovat, chtěla bych poděkovat oblíbené uživatelce Mandlevest. Díky jejímu komentáři jsem se začala na Kopíráka těšit. A také souhlasím se vším, co je v jejím komentáři napsané. Série Hadrový panák je skvělá. A Kopírák též.
Dle mého názoru knize škodí konec. Tedy mně se moc líbí, jaké ukončení autorka zvolila. Je ale pravdou, že před nějakou dobou bych také byla z konce rozčarovaná. Ba přímo zuřila vzteky. Ovšem není to poprvé, kdy konec dopadl jinak než dle mých představ. Přeci jenom se nejedná o můj první thriller. A už vůbec ne o první knihu, jenž končí "podobně". A já si již na takové konce zvykla. Tedy většinou. Samozřejmě záleží i na jiných faktorech. Ovšem u Kopíráka je ten konec za mě geniální.
Kniha je brutální. I na to jsem zvyklá, ale přeci jenom mě v určitých chvílích autorka dostala. Námět je skvělý. O sympatické postavy není nouze. Uhodnout, kdo je tím špatným, také není tak těžké, ale to je opět dáno tím, že ostřílení čtenáři thrillerů již vědí, jak to chodí. Ani to ale není pro mě problém. Opravdu jsem si čtení Kopíráka užila. A těším se na další autorčin počin.

Čtenářská výzva 2023: Téma 1. Kniha, která u nás poprvé vyjde v roce 2023

dana_vrana
10.05.2023 4 z 5

Navzdory mnohým negativním recenzím, jsem si knížku sehnala a rozhodně toho nelituji! Vlastně mě zpětně překvapuje, že jsem tomuto žánru nedala šanci už dříve. Knížka je napínavá, čte se rychle, kapitoly jsou krátké. Potěšilo mě, že jsem pachatele odhalila celkem rychle, i když konec mě dost znejistil, nemýlila jsem se.
Asi bych knihu neoznačila jako "nejděsivější krimi" - na to jsem možná už moc utupělým zločinožroutem. Jako fanoušek BAU a NCAVC bych uvítala trochu víc prostoru na to proniknout do osobnosti pachatele, do jeho myšlenek, co ho vedlo k tomu napodobování, proč zrovna tito konkrétní sérioví vrazi... Zkrátka materiálu na druhý díl by se určitě našlo mnoho...

MirkaProk
09.05.2023 5 z 5

A tak mě se to líbilo. Čtivě naspáno, krátké kapitoly, takže to má spád. Hlavní postavy sympatické. No a ten konec se úplně nepovedl, strašně moc překombinované, ale budiž. I tak je celkový závěr, že fakt dobrý a nelituji, že se mi tato kniha dostala do ruky.

Tereza137
09.05.2023 3 z 5

No... Co na to říct, opět jsem se nechala nalákat na titulní stránku "nejbrutálnější," "nejděsivější," "bestseller," atd...

Nejvíce mě na knize nadchnul námět, vrah a ořízka knihy, která je krásná, ale to je tak vše.

Pro mě celý příběh byl prostě klasický detektivní thriller, kort, když prostě ty vrahy, které vrah v knize kopíruje, znám (dívám se hoooodně na dokumenty o různých sériových vrazích apod.), takže pro mě to brutální a kruté nebylo. Spíše je to smutná kniha, která ukazuje, jak někdo v minulosti byl schopný páchat takové odporné činy na ženách/dívkách/chlapcích.

Hlavní hrdinové (Jess a Griffin) mi byli sympatičtí, a opravdu jsem s nimi v některých částech příběhu sympatizovala, a bylo mi jich líto. Některé postavy mi zas neskutečně lezly na nervy.

Konec knihy (vrah) byl opravdu překvapující (i když jsem trochu tušila, kdo by to mohl být). Co mě mrzelo, bylo to, že to skončilo lehce otevřeně(?). Nevím, neměla jsem pocit, že to byl úplně pevný konec. Ani nevím, jestli existuje něco, jako 2. díl, autorka asi chce, abychom si ho trochu domysleli.

Za mě určitě fajn počtení hlavně pro ty, kteří vrahy, které vrah v této knize kopíruje, nezná a mají méně zkušeností s brutalitami v knihách.

sloncekhk
08.05.2023 5 z 5

Za mě povedená kniha, děj ubíhá, stále se tam něco děje, konec překvapil, ale nemám ráda neuzavřené konce.

Sigurd_Lesandi
06.05.2023 odpad!

Já vám tak nějak nevím, jak bych měl začít. Tato kniha pro mě byla takovým utrpením, jak už dlouho žádná jiná nebyla. I kdybych fakt strašně moc chtěl, tak nemůžu na celém příběhu najít jedinou pozitivní věc.
Jak moc těžké je napsat příběh, který ne že bude mít hlavu a patu, ale bude aspoň svým způsobem dávat smysl? Pro autorku se to stalo nesplnitelným úkolem. Chování postav postrádá jakýkoliv rys logiky, přemýšlení, charakterů není tam nic. Nezlobte se, ale opravdu mi nepřijde normální, aby ženě někdo vypálil dům, zabil manžela a zmrzačil dceru, a ona ji s čistým svědomím nechala v nemocnici a nastěhovala se k vyšetřovateli domů, i když je hlavní podezřelá, a pomáhala mu s vyšetřováním! Jako sorry, ale fakt ne. A to jsme teprve na začátku!
Vyšetřovatelé pravděpodobně sdíleli dohromady půlku mozku, kterou si ještě půjčovali. Přes rok nejsou schopni pohnout se zapeklitým případem, až musí přijít obyčejná ženská, která jim řekne, že vrah napodobuje jiné vrahy? Ještě se mi moc líbilo, jak se hrozně divili, že na to nepřišli sami, já to taky nechápu.
Hlavního vraha jsem s naprostou jistotou odhadl na straně 200 (přesně), což je u 358 stran docela špatný. Na druhou stranu musím říct, že se v závěru ukázalo, že to s tím vrahem bude mírně (opakuji mírně) složitější. To mě naštvalo snad ještě víc. Já tak strašně nesnáším styl viz.: ,,Hohoho, toto je náš vrah to jste nečekali co? Sice jste to nemohli uhádnout, protože se tam ta postava nikdy neukázala, nebo tam max dvakrát prošla v obchodě, ale to nevadí. To jsem ale dobrej autor co?"
Celkově to strašně působí tak, že autorka si přála napsat knihu, tak si zašla na přednášku ,,Jak napsat knihu, poslechla si dva krimi podcasty a tadá! Hotovo. No, a ono to kupodivu nestačí.
Ne, prostě ne. Tato kniha je něco příšerného. O to víc mi přijde smutné, jak se i přes negativní recenze, kterých není málo, nakladatelství chlubí, že se jedná o NEJDĚSIVĚJŠÍ KRIMI THRILLER ROKU, prosím??? Kde???
Mě by moc zajímalo, kdo si tuhle knihu přečetl a řekl si: ,,Wow, to je fakt dobrý, to vydáme! A pozor, ještě tomu uděláme promakanou ořízku!
Pokud jste nikdy nečetl žádný thriller ani žádnou detektivku, tak vám to možná nebude tak vadit. Pokud jste za svůj život přečetl alespoň jednu normální detektivku, tak se této vyhněte obloukem.

LenkaMacak
06.05.2023 4 z 5

Vzhledem k ne úplně dobrému hodnocení jsem od knihy měla malá očekávání, ale musím říct, že jsem byla příjemně překvapena. Sympatické postavy, děj hezky ubíhal i kvůli krátkým kapitolám. Pachatele jsem odhadla velmi rychle, ale pomocníka už ne. Nakonec jsem knihu zhltla během jednoho dne. 4/5*

Dela111
05.05.2023 3 z 5

Tento thriller má sice zajímavý námět - vrah přezdívaný Kopírák napodobuje vraždy slavných sériových vrahů, ale napsané je to velmi jednoduše. Zločiny přibývají rychle, některé jsou odhaleny i dodatečně, práce policie taky není bůhvíjak zajímavé počtení, najde se tu pár nelogičností a chování některých postav je docela podivné. Nejhorší je rozuzlení, to je excelentní blbost. Už od poloviny knihy, když jsem pochopila, jak amatérsky je to napsané, jsem se obávala, že z jisté postavy (a měla jsem dva horké kandidáty) autorka udělá pachatele. Bohužel fakt jo, trefila jsem to přesně.
Tento thriller rozhodně není "nejděsivější krimi thriller roku", v tomto směru jsou tu mnohem lepší thrillery. Nedá se mu však upřít čtivost, nejsou tu hluchá místa a čte se to lehce. Tohle knihu posouvá výš, někam k průměru, takže za mě 50 %.

Akléda_
04.05.2023 4 z 5

Bude divné, když řeknu, že tohle bylo vlastně fajn? Jo, je to drsné a je tam spousta věcí hodně do detailu popisovaných a asi to úplně není pro nejslabší povahy, ale mně se to líbilo. Nejsem úplně zběhlá fanynka true crime podcastů a dokumentů, spíše naopak, takže jsem se mohla nechat příjemně překvapovat tím, koho to náš vrah napodobuje tentokrát, protože z motivů jsem to neodhadla. Nemám tenhle žánr moc načtený, ale ta rodinná stránka, takové domácí drama mi přišlo trochu zbytečné. Zápletce to posloužilo, ale mi to tam nějak nesedělo. Zhltla jsem to ale za pár dní a při čtení jsem tím byla doslova pohlcená. Líbí se mi, že to není taková ta knížka u které byste se vyloženě báli, ale spíš vám bude nevolno. To asi není úplně pro každého, já to mám ale radši než klasické bubákoviny. Konec se mi "líbil", nečekala jsem to, bylo to nechutné, znepokojivé a překvapivé, něco takového jsem chtěla. Trochu mě štve ten pootevřený konec, ale vzhledem k tomu, že je naznačeno že by v budoucnu mohlo být nějaké pokračování s tím asi zvládnu žít.

ArwenAragorn
03.05.2023 3 z 5

60%
Až do rozuzlení bych dala thrilleru plný počet hvězdiček. Určitě to není nejděsivější thriller roku (kvůli tomu hvězdičky neubírám), i když o nechutné , brutální a odporné popisy tam není nouze. Je napínavý, se zvraty, dobře se čte. Postavy jsou krásně vyobrazeny, nejraději jsem měla Griffina a Caru. I vnější grafická úprava knihy je pěkná. Bohužel konec, hodně šokující, mě hodně zklamal. Zvlášť epilog. Pořád jsem věřila, že se ještě něco stane. Vůbec mi to nesedělo, jsem docela otrávená a dvě hvězdičky ubírám.

Horalka254
02.05.2023 5 z 5

Ač jsem z komentářů neměla o knize valné mínění,tak jsem se rozhodla si ji přečíst. A dobře jsem udělala. Knihu jsem přečetla za jeden den. Potřebovala jsem vědět víc a víc informací. Velmi čtivá,napínavá a už se těším na pokračování.

P3_tis
30.04.2023 5 z 5

Moc nerozumím tomu nízkému hodnocení, ale přiznám se, že mi také trvalo, se začíst. Ale určitě vydržte, rozjezd je pomalejší, ale pak se už neodtrhnete a jenom hltáte stránky, abyste se konečně dozvěděli, kdo je Kopírák. A těch 50 stran ke konci je vážně jedna velká jízda!

KatChiss
27.04.2023 5 z 5

Hned na začátku řeknu, že Kopírák je první kniha, které jsem dala letos 5 hvězd (rereadingy samozřejmě nepočítám). Thrillery mám opravdu ráda a nejvíc mě baví právě sérioví vrazi. V tomto případě se pachatel inspiroval skutečnými případy jako je například Manson nebo Dahmer. Tento fakt knize přidává na originalitě. Popisované praktiky jsou hodně detailní a brutální, proto nedoporučuji slabším povahám. Střídá se tu několik úhlů pohledu a jedním z nich je i pachatelův, což je další aspekt, který mám ráda! Zajímá mě, co se vrahům (čti psychopatům) odehrává v hlavě. Jaký je jejich motiv a co přesně si myslí, když vraždí. Možná to zní morbidně, ale je tomu tak. Kopíráka jsem četla se zatajeným dechem a zhltla ho za dva dny. Sice jsem pachatele odhadla, ale to nemění nic na tom, že je tahle kniha geniální. Všem doporučuji všema deseti!

marketa1860
26.04.2023 3 z 5

Námět zajímavý, styl psaní mi sedl, ani mi nepřišla kniha zdlouhavá. Trochu povrchní mi přišly postavy.
Určitě bych ji nenazvala thrillerem roku, i když se snažila šokovat a některé detaily byly opravdu zvrácené.
Knihu jsem přečetla s chutí, ale vracet se k ní nebudu. Přesto, že druhý díl se dá očekávat.

Mandlevest
25.04.2023 5 z 5

Vůbec nerozumím tak nízkému hodnocení, zejména v souvislosti s tím, jak vysoká hodnocení mají jiné tzv. "rychločtecí" série, ale reklama zřejmě funguje oběma směry a téhle napínavé, velečtivé detektivce spíše ublížila. Nevím, jestli je podobnost s jinou sérií čistě náhodná nebo ne (myslím tím Coleho sérii Hadrového panáka, kterou zbožňuju a je také v modrých číslech:-)), ale mně to přišlo hodně podobné, snad jen, že Cole dopřává, i přes hrůznost zločinů, svým hrdinům více humorných scén, které děj odlehčí. Ale i tak se Sam Holland povedla napsat opravdu výborná detektivka, kterou jsem si užívala od první stránky až do samotného závěru. A tak jako před časem u Hadrového panáka a dalších jeho dílů jsem vůbec neřešila věrohodnost a schopnosti padoucha, zda toho všeho byl schopen, stejné to bylo i u Kopíráka. A ještě se musím zastat překladu, Lenka Faltejsková se ho , dle mého, zhostila na výbornou, od knihy se nedá odejít a já její překlady vysloveně vyhledávám. Takže, zejména milovníci knih D. Coleho, tohle si nenechte ujít. A já se těším na další knihu, v zahraničí již vyšla.

Janulica
25.04.2023 3 z 5

Kniha poměrně drasticky a místy až nechutně popisuje jednotlivé vraždy. Příběh se sice dobře čte, na druhou stranu je děj tak rychlý a poměrně povrchní, že teď čtete o vraždě číslo 3 a o půl hodiny později jste už u vraždy číslo 20. Z knihy mám pocit, že je to jak jízda v rychlíku (nemyslím v rychlíku Českých drah). Stylově mi to trošku připomíná pana Cartera.

Sam Holland
americká