Kopírák

Kopírák https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507971/bmid_kopirak-zb1-507971.jpg 4 668 668

Nejděsivější krimi thriller roku! Má krutost nějaké hranice? Anglii ochromí série hrůzných vražd. Každá byla spáchána jinou metodou, brutální … a povědomou. Pachatele totiž podle všeho inspirovali nechvalně proslulí sérioví vrazi – Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper a další. Vysloužil si proto přezdívku Kopírák. Co když se ale rozhodne své vzory ještě překonat?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Echo Man , 2022

LilyGorch
07.04.2023 3 z 5

Dům Jessicy Ambroseové během jedné noci zapálí neznámý žhář. Jessica se spolu se svou dcerou zachrání, její manžel však ve spánku uhoří. Jess se tím dostává na první příčku v seznamu podezřelých - vyšetřovatelka Taylorová si je totiž jistá, že se tímto způsobem chtěla zbavit svého manžela. Do vyšetřování se vkládá suspendovaný detektiv Griffin, který tvrdí, že požár a smrt Jessičina manžela jsou dílem sériového vraha. Tento vrah se svými zvrácenými činy snaží přiblížit a kopírovat slavné případy známých sériových vrahů. Postupně zjišťujeme, že detektiv Griffin je do těchto případů zapleten více, než bychom původně čekali, a že má i osobní důvod k odhalení a potrestání řádícího vraha.
Osobně bych Kopíráka neoznačovala jako nejděsivější krimi thriller roku, ale vzhledem k tomu, že toho z podobného žánru nemám mnoho načteného, tak tuto knihu ani vyloženě nezatracuji. Ano, místy se zdá, jako by se autorka lehce inspirovala v jiných knížkách (např. motiv suspendovaného detektiva), ale výrazně mi to nevadilo. Občas jsem si všimla přehozeného slovosledu nebo zvláštně použitých výrazů (např. v jedné naprosto vážné situaci je dle mého názoru nevhodně použito slovo zasebevraždit apod.), což je pravděpodobně chyba překladatele. Vraha jsem odhadla už cca za půlkou knihy. Nakonec se ukázalo, že můj detektivní smysl se sice ubíral správným směrem, ale vše dopadlo ještě trošku jinak.
Finální verdikt: myslím, že Kopírákovi uškodila přílišná reklama, která čtenáře velice nalákala, ti čekali wow efekt, ale ten se nakonec nekonal. Pokud nejste nároční, knížka vás zaujala a nemáte třeba zrovna co číst, určitě to s ní zkuste, špatná rozhodně není. Pokud jste náročný čtenář thrillerů, asi raději dvakrát zvažte, jestli jste ochotni věnovat svůj čas právě jí. Mno a pokud jste ten, kdo chce za každou cenu psa bít a hůl si vždycky najdete, jděte raději rovnou o knížku dál.. ;o))
3,5/5 *

Hvězdinka
07.04.2023 4 z 5

Mně se kniha líbila. Měla spád, napětí, stále se něco dělo, žádná hluchá místa. Pachatele jsem uhodla napůl... Za mě skvělý thriller. A třešničkou na dortu je nádherná ořízka knihy.

ChristineGilgun
06.04.2023

První očekávání byly veliký.
Ale bohužel taky zbytečný. Námět na příběh sám o sobě dobrej, to že se tam pořádně něco začne dít až za polovinou knížky bych taky přešla - zas byl aspoň dobře popsanej příběh,co se mezitím odehrával v pozadí.
Ale totálně nelogický chování postav a celkově spoustu nedomyšlených věcí už mi vadí, to že jsem odhalila jednoho z vrahů téměř okamžitě, to už je asi to poslední.
Od autorky, která má prý tomuhle odvětví pracovně blízko, jsem fakt čekala víc.

Rozhodně to není odpad, u čtení jsem neměla potřebu knížku odkládat, ale je na čem pracovat.. trošku se zdráhám se pouštět do její další knihy, co brzo vyjde, ale šanci tomu možná dám.

Knihomolka97
06.04.2023 3 z 5

Od Kopíráka jsem nic moc neočekávala. Byla jsem ale zvědavá kvůli recenzím a nechala se tedy zlákat na společné čtení.
Na první pohled zaujme boží ořízka, to se asi shodneme všichni. Zda se opravdu jedná o nejděsivější krimi thriller roku? Za mě ne, ale úplně špatný taky není.
Příběh je čtivý, o mrtvoly není nouze, nechybí pár nechutných momentů a cca poslední třetina je slušná jízda.
Celou dobu mě ovšem iritovala práce policie. Nebudu spoilerovat, co konkrétně, ale chvilkama jsem fakt jen kroutila hlavou a nechápala.
Cara mi jako hlavní vyšetřovatelka vůbec nesedla, měla jsem z ní pocit, že by vraha nepoznala, ani kdyby jí kousl do zadku. Pardon.
Naopak Natea jsem si oblíbila a postupně mě začala bavit i linka s Jess.
Od určité doby jsem měla tip na vraha, kterého jsem se držela až do konce. Už už jsem se chtěla plácat po rameni a nakonec přišlo překvápko. I když jsem vlastně nebyla zas až tak vedle, zkrátka jsem se nechala nachytat, uznávám.
Se samotným závěrem ale spokojená moc nejsem, mám pocit, že byl ukončený příliš rychle. Brala bych ještě pár stran navíc.

Kantynka
05.04.2023 3 z 5

Musím říct, že jsem od knihy čekala mnohem víc. Nalákala mě naprosto boží obálka a skvělé recenze. Bohužel jsem byla ale docela zklamaná.
Knížka se četla rychle, má krátké kapitoly a tak děj ubíhal rychle. Žádná z postav mi bohužel nebyla sympatická a spíš mě akorát štvaly.
Ke konci mi to už přišlo takové překombinované a některé věci jsem za celou dobu úplně nepobrala. Mrzí mě, že jsem od knihy nedostala víc a vlastně to byl ne úplně zajímavý thriller, kdy vzhledem k tomu, že se to jmenuje Kopírák, tak tam nebyly žádné nečekané zvraty.
Za mě bohužel zklamání, ale věřím, že někomu se knížka bude určitě líbit víc.

Andrea7272
05.04.2023 5 z 5

Konec překvapil a za mě super čtení :-)

kramlinka88
04.04.2023 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale bohužel nebyla ani skvělá, potenciál měla, ne že ne, ale nějak ho autorka nedokázala plně využít :-/
Postavy mi přišly zajímavé, jsem zvědavá zda se nám nějak rozvine příběh Jess a Griffina - má to být série, tak uvidíme s čím autorka přijde, určitě ji šanci ještě dám :-)
Zklamalo mě, že jsem pachatele odhalila už cca v půlce příběhu a ani epilog nic nezměnil, tušila jsem to :-)
Zápletka a námět dobře vymyšlené, jen ne úplně dotažené, bohužel :-/ A zklamalo mě takové to klišoidní - zneužívány, týraný chlapec, temná minulost atd...no nebylo to úplně originální :-/
Ale kniha byla čtivá, kapitoly krátké, velmi dobře se to četlo. Pro začínající čtenáře thrillerů, či nenáročné čtenáře bude určitě větším zpestřením :-)

iveta3689
04.04.2023 2 z 5

Zbytečně vulgární, nechutné na sílu. Asi proto, že styl je neslaný nemastný, kniha potřebuje aspoň šokovat, aby byla prodejná. V příběhu jsou snad všechna existující klišé, závěr je rádoby šokující.

Sandruš
03.04.2023 4 z 5

Po předchozích ohlasech na knihu se mi do ní ani moc nechtělo, ale řekla jsem si že ji zkusím a případně odložím.
Nestalo se tak, přečetla jsem ji během 10 hodin, což se mi už dlouho nestalo knížku přečíst takhle na jeden zátah, takže ano, je velmi čtivá, krátké kapitoly (které já v knihách mám raději, protože mě nutí číst dál a dál...). Za mě to určitě není nejděsivější krimi thriller roku jak se píše na obálce, každopádně ten konec mě teda dostal, i když v jednu chvíli jsem si myslela že s tím bude mít ten dotyčný něco společného, ale že to bude takhle propletené to jsem teda nečekala.. Hodnotím 4*

PosPol
03.04.2023 2 z 5

Nejočekávánější, nejděsivější a nejbrutálnější thriller roku! Tak to určitě, no. Tuhle knihu jste už viděli všichni, názor na ni mají dokonce už i ti, co nečetli. Po Znamenité mrtvole další kniha, dělící lidi na dva tábory, oba schopné si vrazit kudlu do oka kvůli opačnému názoru....

Dobrá, přeháním, já vím. Ale tolik emocí jsem už dlouho u knihy nezaznamenala. Nechápu, čím si zrovna tato zasloužila vystřelit prakem přímo na Měsíc. Upřímně, mnohem více jí to uškodilo, protože všichni měli obrovská očekávání. A ta... se jaksi... nenaplnila....

Kopíráka jsem četla ve společném čtení, jinak bych se do nákupu nehrnula, jak to má nálepku Bestseller, dost často je to pro mě výstraha Nebrat! A jen díky tomuto závazku jsem knihu dočetla, jinak bych ji bývala odložila hned v první třetině. Nic tam nedávalo smysl. Hlavní hrdinka Jess je na ránu, titul Matka roku by jistě nevyhrála. Stejně jako titul Manželka roku, kde se oba podvádějí navzájem a zatímco její manžel uhoří v baráku, ona už myslí na sex s jiným. Ale dobrá, každý se odreaguje jinak, to je v knize asi to nejmenší. Pojmenovat tři hlavní postavy Nate, Nav, Noah taky nebylo zrovna kreativní, stejně jako oslovování někdy příjmením, někdy jménem.

Mnohem větší průser je totálně zpackaný překlad. U knihy roku bych předpokládala, že si někdo dá tu práci a zkontroluje to? Špatný (asi doslovný) překlad, kdy místo asociální čtete antisociální, krkolomný slovosled, nenavazující a dávající pramalý smysl. To, společně s naprostou neschopností policie, udělá z nadějného příběhu frašku. Autorka si příběh ohýbá jak potřebuje.

A dobrá, abych nekřivdila, poslední třetina mě fakt chytla a bavila, chyb bylo méně a příběh gradoval. Snaha šokovat brutálními scénami se mnou nic moc nedělala, občas to bylo až moc na sílu. Vraha jsem si myslela, že znám od půlky knihy, ale ejhle - byla jsem mimo (což jsem vždy, takže nic potupného). Jenže pak to (znovu a opět) autorka zabije Epilogem, kde prostě všechno na třech stranách osvětlí, jenže to příběhu uškodí.

Takže obálka luxusní, námět perfektní, ale u obsahu si možná autorka ukousla příliš velké sousto... Proto hodnotím 2/5.

Darktherka
03.04.2023 3 z 5

Místy dost přitažené za vlasy, hlavně co se Jess týče, ale tak od půlky to nabralo spád a ten konec mě překvapil. Takže nejdřív jsem pomalu chtěla knihu odložit, že to bude slátanina, ale pak mě to chytlo a přečteno za dva dny.

nada3314
03.04.2023 4 z 5

Nedá mi to a neodpustím si komentář, který tu je a bude asi ještě víckrát. Tohle je asi ta N E J K O N T R O V E R Z N Ě J Š Í kniha tohoto roku. Tolik emocí jak kladných, tak záporných jsem už dlouho u žádné knihy neviděla. Ale co? Negativní reklama je taky reklama, hlavně ať je pěkně všude vidět a nám kterým se líbila, se můžeme těšit na víc dílů této série od autorky.

Já jsem z toho tábora, kterému se kniha líbila, ač pár výhrad bych měla. Nedokážu posoudit kolik vražd do jedné knihy je OK a jestli bylo opravdu nutné mít tolik vražd v prvním dílu, to mi trochu vadilo. Dále mi trochu vadily jména hrdinů Nate, Nave, Noah všechny na stejné brdo a strašně se mi to pletlo ještě když si autorka řekla: tak dobře teď to nebude Nat, ale budeme mu říkat příjmením. No trochu guláš jsem v tom mněla, to se přiznám dobrovolně.

Ale nic to nemění na tom, že já jsem si příběh užila, díky krátkým kapitolám byl děj svižný a hodně i napínavý. Námět, který zvolila autorka je za mě naprosto geniální, je divné, že tohle už nenapsal někdo jiný. Většina autorů si vymýšlí své vraždy a přitom jich tu máme plno, které se daly i takto využít. Za tohle velký palec hore!

Za pár drobností, které určitě autorka ještě vyšperkuje do dalšího dílu - ubírám 1 hvězdičku. Jinak za mě SUPER! Kniha naprosto splnila to, co jsem očekávala.

Knihyvsudekolem
03.04.2023 3 z 5

Znáte ten pocit, když se na něco opravdu HÓÓÓDNĚ moc těšíte?
Já se od chvíle, kdy jsem se dozvěděla o vydání, neskutečně těšila na knihu Kopírák. Reklamní sdělení slibující NEJDĚSIVĚJŠÍ KRIMI THRILLER ROKU!, působivě vypadající obálka i ořízka a obecně celý ten poprask kolem knihy - to všechno mě velmi navnadilo a já si nejen knihu objednala hned jak to bylo možné, ale navíc jsem o ní mluvila kudy jsem chodila.
Teď se nabízí otázka:,, No... a tak se ti to teda líbilo nebo jak?"
A já na tuto otázku stále nenacházím odpověď.
Oceňuji vykreslení postav. Každého hrdinu jsem si dovedla živě představit a prožít s ním jeho dějovou linku. Líbila se mi ukázka vzniku přezdívky sériového vraha, i když by bylo zamezení právě tohoto okamžiku pro vraha tím "největším" trestem.
Určitě nic neprozradím když přiznám své překvapení nad ruzuzlením na konci knihy. (Dobrý detektov by ze mě nebyl.)
Avšak celkově jsem z Kopíráka tak odvařená nebyla.
Samozřejmě chápu přítomnost velmi brutálních popisů vražd i myšlenek uvnitř vrahovy hlavy, ale všechno to na mě působilo jako psané na sílu. Ta přílišná snaha šokovat mě v konečném výsledku vlastně spíše odradila.

petulka6691
03.04.2023 4 z 5

Kniha byla super. Od půlky jsem sice vraha odhadla, ale na kvalitě to knize neubralo.. kopírák je super oddechový thriller, kterým proplujete ani nevíte jak.

Ivulka432
02.04.2023 5 z 5

Za mě bezvadné čtení! Problém se jmény jsem neměla, mně se kniha moc líbila a to již mám pár detektivek a thrillerů přečtených. Nerozumím celkově velmi nízkému hodnocení knihy - já doporučuji - 5*. Takovou zajímavou obálku knihy jsem snad ani ještě neměla! :-)

Martiiiik
01.04.2023 3 z 5

Na začátku musím konstatovat, že už jsem hodně dlouho neviděla takové množství tak dlouhých komentářů jako u této knihy.. :-D Ať už šlo o pozitivní ohlas nebo naopak :-) Což svědčí o tom, že kniha vzbudila mnoho emocí..
Za mě nejděsivější krimi thriller roku jistě nikoliv.. Tři hvězdičky konečného hodnocení je průměr více aspektů.. Obsahově to je dost slátanina.. Námět v kopírování známých sériových vrahů také není nějak extra originální.. Snaha šokovat ohromným množstvím krve a násilí.. Kdo byly oběti, to kromě nekolika výjimek není vůbec podstatné.. Téměř všechny hlavní postavy jsou nějakým způsobem psychicky ne úplně v pořádku, když to shrnu takto jednou větou.. Je to taková rychlost, že jste si ani nevšimli a už jste u oběti číslo dvacet devět.. Tam se zamyslíte a zjistíte, že už ani nevíte kdo koho kdy a jak..
Vlastně bych toto na druhou stranu vyzdvihla, protože se to vlastně čte velmi rychle a čtenáře to tak nějak nutí si najít další chvilku na čtení a jet dál.. :-D V autorce vidím potenciál a další knihu si určitě přečtu také.. :-) Ještě v závěru k závěru :-) Vraha jsem odhadla nejdéle v půlce, předtím si člověk není jistý, který z nich to je :-D Za mě tedy závěr knihy byl docela šok, protože tohle jsem nečekala.. A nesmí se nad tím moc přemýšlet, protože náš vrah je vlastně téměř superhrdina, ve dne pracuje a v noci vraždí, kdy spí, to není známo :-D Závěru vlastně připisuji největší originalitu z celé knihy.. Uvidíme, čím nás autorka překvapí příště :-)

LuckaLO
01.04.2023 2 z 5

Ze začátku jsem byla trochu nešťastná, za co jsem to zase utratila peníze. Klasické krimi, až moc přehnaně brutální vrah, vyšetřovatel s traumatem...
Pak mě to docela chytlo a celkem bavilo. Konec překvapil tak napůl, vraha jsem tušila zhruba od poloviny knihy. Taková pecka, jak se kniha prezentuje, to není, ale jinak je to celkem fajn kriminálka.

EvikU.
01.04.2023 4 z 5

Tahle kniha vyvolala velký poprask v knižním světě čtenářů. Někdo ji má jako absolutní propadák, někdo jako nejlepší thriller roku. Já se domnívám, že téhle knize ublížila ta veliká kampaň, reklama, fotky vykulených čtenářů, přirovnávání knihy ke Carterovi, označování knihy jako thriller roku.

Kniha má své slabiny. Začátek je trochu nezajímavý, občas neuvěřitelné scény, špatný překlad. Ani použití skoro stejných jmen osob Nate, Noah, Nav asi nebyl úplně nejlepší nápad. Pak je ještě trochu matoucí, že někdy je postava oslovována příjmením, jindy jménem, ale to je opravdu maličkost.

Chybí mi trochu popis toho, kde se děj odehrává, možná i trochu více psychologie postav, ale to se v druhé půlce knihy zlepšilo.

První půlka byl za mě průměr, ale druhou polovinu už jsem nechtěla dát knihu z ruky. Neuvěřitelně čtivá, napínavá, dokázala jsem pochopit chování hlavních postav, Jess, Nateho, Cary,.. Vraha jsem si netipla, respektive tipla, ale věděla jsem jen, že to byl malý kluk, který byl v dětství zneužíván. Kdo to je v dospělosti jsem neuhodla.

Druhou polovinu jsem si knihu neskutečně užila a to jí zachránilo moje hodnocení. Ke konci obsahovala vše, co od knihy mám ráda. Napětí, otázky, nechci knihu odložit, jsem naplno v příběhu. Já byla nakonec spokojená. No a samozřejmě vzhled knihy je jen třešnička na dortu.

Lenama18
01.04.2023 5 z 5

Knížku jsem přečetla jednom dechem. Na mého oblíbeného spisovatele Cartera to nemá, ale za mě mu docela šlape na paty, uvidíme jak bude pokračovat další díl. Konec byl takový trochu přitažený za vlasy, ale i tak to bylo super počtení.

Pitbullka
30.03.2023 2 z 5

Tohle byl ale strašnej pelmel. Slepení a všech nejznámějších případů sériových vrahů, proložené brakovým příběhem, nechybí traumata z minulosti. Překlad byl taky dost velká divočina a mnohdy to vůbec nedávalo smysl, většinu času nezáživné a do čtení jsem se musela opravdu nutit. Z toho příběhu šlo dostat tolik, ale bohužel se tak nestalo.

Sam Holland
americká