MacBeth – Velekrál skotský 1040–1057

MacBeth – Velekrál skotský 1040–1057 https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104084/bmid_macbeth-velekral-skotsky-1040-1057-Keh-104084.png 4 12 7

Nakolik proslulé Shakespearovo drama odpovídá realitě a nakolik je uměleckou licencí? Poslední skutečný gaelský král Skotska byl Shakespearem zpodobněn jako temný psychopat a proradný uchvatitel. V této zásadní badatelské studii nám Peter Berresford Ellis představuje skutečného MacBetha – statečného „svobodomyslného krále“ bránícího skotskou nezávislost – který byl na hony vzdálen od mytické postavy. Při bádání v dobových pramenech, včetně Orknejské ságy a Ulsterských análů, Ellis zkoumá nenávistné mocenské zápasy, které roku 1057 vedly k MacBethovu pádu a konečnému zániku keltského Skotska. Vypráví nám příběh, který je svým způsobem stejně podmanivý a tragický jako Shakespearovo velké drama. K citacím ze Shakespearova dramatu bylo použito překladu Martina Hilského.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Macbeth: High King of Scotland , 1980

petrarka72
26.01.2024 4 z 5

Čtivé a informačně výživné. Skotsko 11. století bylo v mnohém neuvěřitelně moderní. A představu MacBetha hrajícího na harfu nebo pěstujícího irskou verzi fotbalu hned tak z hlavy nedostanu...

stanislava9718
25.10.2023 3 z 5

Autor pečlivě zpracoval dostupné prameny o panování a životě skotského krále MacBetha, vysvětlil původní skotské středověké zákony, území na kterých se život a panování odehrával. Opravdu mistr Shakespeare "zpopularizoval" MacBetha a jeho ženu v úplně jiném světle.

Luigi1
28.05.2023 5 z 5

Výborně zpracpvaná kniha

Kozel
15.02.2023 5 z 5

Není Macbeth jako MacBeth. Není Shakespearův zlovolný uzurpátor jako dějinný velekrál skotský. Tento diametrální rozdíl mezi literární a dějinnou osobností téhož člověka Ellis ve své studii před čtenářem rozebírá. Knížka je to útlá, nicméně informacemi a souvislostmi vyloženě "napráskaná". A rovnou mohu doznat, že skutečný MacBeth se velikostí svému dramatickému obrazu při nejmenším rovná.

Ellis ukazuje Skotsko 11. století v širokém politicko-společenském měřítku, odkud přechází na samotnou osobnost MacBetha, velkého velekrále Skotů, posledního gaelského vládce ve Skotsku, který se nakonec stal nesmrtelným díky omylu, na němž neměl podíl. V neposlední řadě bravurním způsobem autor porovnává ony dvě osobnosti a do příběhu zasazuje další postavy, jako jsou dva Malcolmové a především Thorfin Sigurdsson.

Poslední kapitola se pak věnuje tomu, proč se největší anglický bard dopustil jisté nespravedlnosti vůči tomuto králi. Zároveň poněkud paradoxně tento rozbor znovu potvrzuje velikost Shakespeara. Stejně jako celá knížka ukazuje velikost MacBetha, keltské civilizace a svým způsobem přelomové období dějin Skotska.

Vřele doporučuji před Ellisovou prací přečíst Shakespearovu hru. O to víc následně vystoupí dějinná postava MacBetha, velekrále skotského.

kolacky
31.07.2020 5 z 5

Mám přečteno už dávno - nějak jsem tenkrát nehodnotila. To bylo asi ještě před Databází... A teď zírám, že to napsal "Peter Tremayne"!

Vidlička
27.11.2017 4 z 5

Vždy je zajímavé dozvědět se, kde končí skutečnost a kde začíná spisovatelská licence. A co si budeme povídat, mistr WS si navymýšlel dost a dost! :-)

modranka
05.06.2012 5 z 5